Meleșcanu, despre afirmațiile comisarului Oettinger: Sunt lipsite de acoperire în realitate / România a fost și rămâne unul dintre cele mai pro-europene state din UE

de DG     HotNews.ro
Joi, 6 septembrie 2018, 11:18 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: Agerpres
Ministrul de externe Teodor Meleșcanu a reacționat joi față de acuzațiile comisarului european Günther Oettinger potrivit cărora România, alături de Polonia, Ungaria și Italia vor să slăbească Uniunea Europeană, transmițând că astfel de afirmații nu au acoperire în realitate. Meleșcanu a adăugat că România rămâne unul dintre cele mai pro-europene state membre, fiind pregătită să asigure președinția Consiliului UE.

”România a fost și rămâne unul dintre cele mai pro-europene state din Uniunea Europeană, integrarea europeană și euro-atlantică fiind un proiect de țară sprijinit de toate forțele politice și de întreaga societate românească. În cei mai bine de 10 ani care au trecut de la aderarea la Uniunea Europeană, România a dovedit entuziasm și un sprijin continuu și neechivoc pentru o Uniune puternică, stabilă și prosperă. Asigurăm partenerii noștri europeni că această poziție a României nu s-a schimbat și că suntem pregătiți pentru a prelua Președinția Consiliului Uniunii Europene ferm conștienți de responsabilitatea pe care o avem și dornici să demonstrăm că Europa poate fi și mai puternică decât este astăzi”, a transmis ministrul de externe, pe Facebook.

Meleșcanu mai spune că regretă afrimațiile comisarului european Günther Oettinger potrivit cărora România se află printre statele care subminează Uniunea Europeană din interior.

”Ne exprimăm regretul că un membru al executivului european cu atâta experiență, precum domnul Günther Oettinger, face declarații fără o acoperire bazată pe realitate. Îi reamintim domnului Oettinger că nu este normal ca un comisar european să acuze state membre ale UE fără o documentare prealabilă serioasă. Afirmațiile publice făcute de domnul comisar Oettinger promovează linii de discurs care contravin atitudinii constructive și echilibrate pe care ar trebui să o aibă un comisar european în raport cu un stat membru cu drepturi depline. Dincolo de opiniile lipsite de o perspectivă de ansamblu, istorică, ale unui funcționar european, România rămâne atașată valorilor și dezvoltării organizației în care este membru cu drepturi depline și egale”, mai spune Teodor Meleșcanu.

Comisarul european pentru Buget, Günther Oettinger, a afirmat săptămâna aceasta că proiectul UE este în "pericol de moarte", adăugând că "unii din interiorul Europei vor să slăbească sau să distrugă" proiectul, oficialul menționând în acest sens "România, Polonia, Ungaria și Guvernul Italiei", potrivit Politico.eu.

"Din punctul meu de vedere, proiectul este în pericol de moarte", a declarat oficialul.

"Unii din Europa vor să o slăbească sau să o distrugă - Polonia, Ungaria, România, Guvernul Italiei", a continuat Oettinger.

Oficialul european a mai declarat la un eveniment organizat marți de o asociație germană că, de asemenea, UE mai este în pericol din cauza autocraților care provoacă războaie comerciale și comit agresiuni, menționând președintele rus Vladimir Putin, președintele turc Recep Tayyip Erdoğan și "chinezul viclean".

Oettinger a adăugat că Guvernul din propria sa țară, Germania, nu afișează suficient entuziasm pentru UE, în mod special în ceea ce privește bugetul.


















1635 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Sub acoperire (Joi, 6 septembrie 2018, 11:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Realitatea unei guvernari INCOMPETENTE, care distruge statul de drept, plus cele 4 milioane de români care au plecat si au scuipat cu scârbă in urma lor, gazarea un masa din 10 august, par a nu fi o „acoperire” suficienta pentru acest dinozaur ceausist lugubru.
  • +19 (21 voturi)    
    romanii sunt pro-europeni, nu si gasca lui Dragnea (Joi, 6 septembrie 2018, 11:35)

    ics_11 [utilizator]

    Melescanu face o confuzie grava : romanii sunt pro-europeni. Dragnea si PSD sunt antieuropeni si spun ca :
    - europenii ar trebui sa-si vada de treaba lor
    - ce cei d ela bruxelles sunt neinformati
    - ca in Romania legile se scriu si se aplica altfel decat in restul Europei
    - ca cei care incalca in mod vadit legea nu trebuie sa-si dea demisia.
    Exista o discrepanta totala intre ce vor romanii si ce face statul roman sub bagheta celui condamnat de 3 instante, iar Melescanu si cei din ALDE fac parte din marionetele sale.
    • 0 (10 voturi)    
      Votantii (Joi, 6 septembrie 2018, 12:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Nici chiar asa, Sunt milioane care au votat ciuma rosie psd+alde, plus mafia ungureasca. Un popor care voteaza MASIV hoti si mafioti nu poate fi numit european. Poate cel mult cele 4 milioane care au plecat si au scuipat cu scârbă in urma lor...
      • +3 (7 voturi)    
        romanii nu au votat psd (Joi, 6 septembrie 2018, 13:15)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        In 2016 PSD a fost votat de aprox. 3.22 mil. de cetatenii la Senat (la Camera Deputatilor au avut mai putine voturi)
        Numarul de cetateni cu drept de vot a fost in 2016 de 18.4 mil, iar prezenta la vot a fost de 7.32 mil de cetateni.
        Conform Institului de Statistica populatia Romaiei era in 2016 de aprox 22,22 mil de locuitori.
        Ceea ce inseamana ca :

        - 56 % din cei care au fost la vot nu au votat PSD
        - 82.5% din cei cu drept de vot nu au votat PSD
        - 85.5% din populatia Romaniei nu a votat PSD

        PSD a castigat alegerile, dar marea majoritate a romanilor nu i-a votat.
        Se cam stie de ce 2-3 milioane de cetateni au votat PSD, dar cu siguranta nu au ales PSD ca sa fie dezincriminanta angajarea fictiva la stat, pentru ca nu s-a spus asta in campanie
        Acum ca stiu ce se urmarea, proabil foaret multi nu-i vor mai vota.
        Daca cei 11 milioane de cetateni care nu au fost la urne ar fi votat, situatia ar fi fost probabil alta.
        Insa, uniti impotrva hotilor si coruptilor, lucrurile pot merge in directia corecta.
        • +2 (2 voturi)    
          OK dar daca stai acasa...... (Joi, 6 septembrie 2018, 15:15)

          viziru [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          OK dar daca stai acasa, nu votezi si apoi comentezi nu e OK .... trebuie iesit la vot dar si sa ai pe cine vota nu "pleaca ai nostri, vin ai nostri......."
    • +1 (3 voturi)    
      Dar (Joi, 6 septembrie 2018, 12:09)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      in acelesi timp se plang la ei de lovituri de stat.
  • +16 (20 voturi)    
    EleMele (Joi, 6 septembrie 2018, 11:37)

    omezu [utilizator]

    Romanii sunt pro-europeni, dar politicienii romani nu sunt deloc pro-europeni, pro-justitie, pro-civilizatie, pro-meritocratie! Asa ca, draga Melescoiule, hai sictir!
    • +6 (8 voturi)    
      "dai in mine dai in tine dai in fabrici si uzine" (Joi, 6 septembrie 2018, 12:29)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Günther Oettinger s-a referit la reprezentanții României de acum, inclusiv la ministrul ei de externe, nu la romani în general, aci Mele le amesteca, cum fac toți pesedeii, unii conștient, alții din prostie, confunda dorințele lor cu dorințele tuturor romanilor, de parca alții nu ar mai exista cu alte păreri, sau pe ăștia oricum ii distrugem și nu vor mai exista sa ne deranjeze.
    • +4 (6 voturi)    
      Asta..... (Joi, 6 septembrie 2018, 12:44)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      ...... mai traieste inca ..??? Nu a murit..??????
  • +8 (12 voturi)    
    Romania da, (Joi, 6 septembrie 2018, 12:02)

    ostrogotul [utilizator]

    este pro europeana. Ce spunea Oetinger, se referea la politicienii de teapa ta, Dragnea, Tariceanu, Ponta, care acuza multinationalele si UE pt. tot ce "zboara" contrar intereselor lor
  • +6 (8 voturi)    
    Din vorbe. (Joi, 6 septembrie 2018, 12:14)

    tarabost [utilizator]

    Insa faptele comise recent de autoritatile de la Bucuresti il contrazic pe fostul membru al Partidului Comunist Roman, azi Ministru de externe al Romaniei, indestulat ca administator al grupului Rompetrol, in subordinea marelui om de afaceri Dinu Patriciu.
  • +8 (10 voturi)    
    Ce condamnat penal ocupă o funcție politică (Joi, 6 septembrie 2018, 12:24)

    hic sunt leones [utilizator]

    în UE sau într-un alt stat civilizat din UE?
    Primul semn că suntem pro-europeni va fi dat de momentul în care Dragnea va dispărea din viața politică, Iliescu va fi la închisoare, liberalii vor face politici liberale și nu se vor alia în veci cu socialiștii etc.
  • 0 (8 voturi)    
    Mie mi se pare altceva curios... (Joi, 6 septembrie 2018, 12:40)

    SCRAMBLED [utilizator]

    Domnul respectiv(mare comisar european) nu dovedeste ca respecta toate natiunile europene sau neuropene. El nu se sfieste sa numeasca Romania in schimb foloseste expresia GUVERNUL ITALIEI(nu Italia).
    La fel, nu zice Rusia ci Putin.
    Foarte ciudata este exprimarea "VICLEANUL CHINEZ".
    Dumnealui n-a avut chef sa precizeze despre ce dusman e vorba:China, Guvernul Chinei, poporul chinez.
    Ma tem ca dumnealui vizeaza poporul chinez si prin asta cred ca se incadreaza in categoria GAGA mare politician european.

    Sper ca la Bruxelles nu sunt toti politicieni de teapa asta(GAGAUTI)

    Comentatori din Romania, sa nu ne mai punem cenusa in cap! Nu avem de ce.
  • +6 (10 voturi)    
    Te-ai trezit din somn? (Joi, 6 septembrie 2018, 12:42)

    sim18 [utilizator]

    Esti atat de batran ca nu mai stii pe ce lume esti! Intoarce-te si dormi...
  • +9 (11 voturi)    
    asa este (Joi, 6 septembrie 2018, 12:47)

    freestyle [utilizator]

    dar este vorba despre populatie, care este proeuropeana. neamtul vorbea despre guvern si guvernare. iar acolo....
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 6 septembrie 2018, 12:49)

    gorky.park [utilizator]

    un comunist! ce altceva putea să mai spună?
  • +2 (2 voturi)    
    Cineva ne minte... (Joi, 6 septembrie 2018, 12:53)

    Olyx [utilizator]

    cu seninatate ( sau cu NERUSINARE ! ) Oare cine sa fie, acesta ?
  • +2 (4 voturi)    
    Ce baterii foloseste modelul asta ? (Joi, 6 septembrie 2018, 12:55)

    ruskimushki [utilizator]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    Mos Mele face ce a invatat la Secu (Joi, 6 septembrie 2018, 13:10)

    carvil [utilizator]

    Minte, minte si iar minte.
  • +4 (4 voturi)    
    romania in ansamblu ei poate (Joi, 6 septembrie 2018, 13:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    dar gasca de cleptocrati care o strange de gat de vreo doi ani asteapta cu bucurie momentul cand vom fi dati afara din UE !
  • +2 (2 voturi)    
    pericolul ruperii (Joi, 6 septembrie 2018, 15:35)

    nash pandelica [utilizator]

    vine de la ambitiile nemtesti si frantuzesti, care, fie impreuna, fie separat, se viseaza lideri egali cu rusii si americanii.
    de acolo vine si planul pt. o ioropa cu doua sau trei viteze, situatie care a crea o miscare centrifuga, pe bune.
    germania se simte bine cu benelux si ioropa centrala, austria, cehia, slovacia, ungaria, slovenia.
    la unguri ii deranjeaza numai refuzul lui orban pt. imigrantii islamici si islamisti. ungaria, economic, este aproape un land nemtzesc, ca si austria, cehia, slovacia.
    polonia, nordicii, sudicii, dintre care chiar si italia, membra fondatoare al comunitatii, nu vad cu ochi buni diktatura, nici de la paris, nici de la berlin. nici vitezele, caci sudul are probleme economice si cu imigrantii, iar nordul este mai putin dependent de economia comunitara, independent energetic, populatiile sunt mai reluctante, vezi norvegia, ce se poate extinde si la suedezi si danezi, care's de-o natie, cea vikinga.
    asa ca nemtii mai bine ar duce o politica care sa ajute pe cei ramasi in urma. caci inegalitatile nu duc la unire.