Carmen Dan, despre cererea de demisie: Nu răspund la afirmații care au conotație politică

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 5 septembrie 2018, 11:50 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan
Foto: captura Antena 3
Ministrul Carmen Dan a declarat, miercuri, în contextul acuzațiilor Gabrielei Firea potrivit cărora ea ar trebui să-și dea demisia din funcție, că singura atitudine pe care poate s-o aibă este aceea de decență și că nu dorește să implice MAI în disputele politice, transmite Mediafax.

„Pe mine n-o să mă auziți răspunzând unor astfel de afirmații care au conotație politcă, ce țin de sfera politică de pe scrările Ministerului de Interne. Atât timp cât voi fi ministru de Interne, această instituție nu se va implica în disputele politice. (...) Cred că singura atitudine pe care poate s-o aibă un om responsabil și un șef de instituție responsabil este aceea de decență și de rezervare. N-am să-mi părăsesc această atitudine atât timp cât voi reprezenta juridic acest minister. Vom lămuri toate aspectele care țin de derularea evenimentelor din 10 august în cadrul instituțional”, a declarat ministrul Carmen Dan, la intrarea în sediul Ministerului de Interne.

Primarul Gabriela Firea a spus, în urmă cu câteva zile, că a cerut demisia lui Carmen Dan de la Ministerul de Interne, după semnalele primite de la Bruxelles prin comisarul european Corina Crețu.

"Trebuie să vă explic contextul. Eu am luat cuvântul și le-am transmis colegilor mei faptul că am vorbit ieri cu Corina Crețu, comisar european, care mi-a relatat o discuție cu domnul Juncker și colegii săi, faptul că aceștia și-au exprimat îngrijorarea față de situația politică din România și situația din 10 august, faptul că nu e apreciat de alte state europene, apreciind că intervenția jandarmilor a fost corectă până la un punct în are avea loc apărarea clădirii Guvernului. Nu au fost de acord ca manifestanții care nu au fost violenți au suportat gaze lacrimogene și erau de ajuns alte măsuri mai blânde. Practic extragerea celor care aruncau în jandarmi", a spus Gabriela Firea.



















655 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Caci ea (Miercuri, 5 septembrie 2018, 11:55)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Nu a fost numita pe criterii politice. A fost numita pe competente: se cauta bucatareasa.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai (Miercuri, 5 septembrie 2018, 12:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Mai este profund implicat in chestiuni politice cata vreme la pupitru este o carpa cu care dragnea indrazneste sa inlature protestatarii.

    10 august 2018 - ancheta trebuie dusa pana la sfarsit indiferent de ce perdele de fum apar!
  • +4 (4 voturi)    
    TU esti numita politic ! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 12:08)

    lp [utilizator]

    si raspunzi politic. Ce-o mai scalda astia, brusc apeleaza la "responsabilitate si demnitate".... De unde asa ceva la aceasta sluga a condamnatului penal dragnea ?
  • +4 (4 voturi)    
    Da de ce ma rog ???? (Miercuri, 5 septembrie 2018, 12:09)

    polonyca [utilizator]

    Doar nu esti aleasa pe viata.....nu ?????
  • +4 (4 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 5 septembrie 2018, 12:21)

    martel55 [utilizator]

    dupa ce a bagat tot MAI-ul, incepand cu politia si terminand cu jandarmeria in dispute politice, transformandu-le din institutiile statului in institutii de partid, acum are tupeul sa faca asemenea afirmatii...nu trbeuie doar sa demisioneze , ci sa rapsunda si penal pentru mizeria facuta in 10 august, pentur care s-a intors special din concediu
  • +4 (4 voturi)    
    Stai ca nu inteleg! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 12:26)

    BEDE [utilizator]

    Adica, un ministru cica nu face politica? Asta chiar e culmea! Functia de ministru este politica si, prin urmare, este normal sa raspunda la chestiuni care tin de politica. Mai putin normal ar fi sa se ocupe de chestiuni tehnice, cum ar fi, de pilda, cum sa fie articolele din codul penal.
  • +3 (3 voturi)    
    tehnocrato, profesionisto, (Miercuri, 5 septembrie 2018, 12:41)

    averageJoe [utilizator]

    responsabilo, rezervato, lumineaza-ne.
    Zi-ne in orice conotatie te descurci tu mai bine si ti-e mai la indemana.. DE CE AI GAZAT PROTESTATARI PASNICI ?
  • +3 (3 voturi)    
    mai precis: (Miercuri, 5 septembrie 2018, 12:42)

    zigot [utilizator]

    " nu raspund de ce fac"