Liderii federației sindicatelor din poliție: ”Noi suntem alături de Carmen Dan / Este unul dintre cei mai buni miniștri de interne pe care i-a avut România”

de DG     HotNews.ro
Duminică, 2 septembrie 2018, 13:31 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan, la audieri
Foto: captura Antena 3
Federația Sindicatelor Democratice a Polițiștilor se declară alături de ministrul de Interne, Carmen Dan, în criza generată de violențele jandarmeriei de la protestul din 10 august, a transmis președintele Federației. El a adăugat că aceasta nu ar trebui să-și dea demisia, așa cum a solicitat, sâmbătă, primarul general al Capitalei, Gabriela Firea.  

”Să știți că noi suntem alături de conducerea ministerului, suntem alături de doamna Carmen Dan, pentru că până când nu există o hotărâre a unei instanțe care să spună altceva față de ce este acum, suntem pentru conducerea ministerului și nu altfel”, a declarat, duminică Ionel Babuș, președintele FSDPR, federație care întrunește opt sindicate ale polițiștilor, scrie Mediafax. 

„La acest moment, procurorul de caz este singurul care instrumentează ceea ce s-a întâmplat în Piața Victoriei pe data de 10 august. Deciziile se iau în conformitate cu legea, dar nu neapărat de ministrul Afacerilor Interne (...) Apreciez activitatea ministrului Carmen Dan. Este unul dintre cei mai buni miniștri de Interne pe care România i-a avut”, a declarat și Christian Ciocan, purtătorul de cuvând al FSDPR.  

De asemenea, Ciocan a insistat că Jandarmeria acționează în baza legii și i-a luat apărarea colonelului Cătălin Paraschiv, şeful Brigăzii Speciale a Jandarmeriei Române

”Domnul colonel Paraschiv a fost acolo în baza unui ordin de misiune şi atribuţiile domniei sale sunt clar stabilite. Eu vă pot spune punctul de vedere personal vizavi de domnia sa, dar nu sunt aici în nume personal. Dacă vreţi punctul meu de vedere vi-l voi spune cu mare drag. Ar fi fost o onoare să servesc sub comanda domnului colonel Paraschiv, dar nu sunt la jandarmi, pentru România", a mai declarat Christian Ciocan, citat de Agerpres.

Precizările celor doi reprezentanți ai polițiștilor au făcut aceste precizări în contextul crizei create după mitingul de pe data de 10 august, precum și în contextul în care primarul general, Gabriela Firea, a solicitat, sâmbătă, demisia ministrului de Interne, Carmen Dan.



















4732 vizualizari

  • +53 (55 voturi)    
    . (Duminică, 2 septembrie 2018, 13:37)

    Evq [utilizator]

    Vai de capul vostru de lingăi. Și de al nostru, din păcate.
    • -32 (40 voturi)    
      Ia sa fi luat pozitie sindicatele si sa fi (Duminică, 2 septembrie 2018, 14:21)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      condamnat cu tarie pe ministresa lor, sa vezi lingaii de-aici cum ii mai laudau, cum le ridicau osanale, e tare interesant partizanatul acesta, te face azi lingau, maine paraleu!
      • +23 (27 voturi)    
        Interlopi! (Duminică, 2 septembrie 2018, 15:05)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Dragule, sindicatele crimei din politie au crezut de cuviinta sa-si reafirme sprijinul pentru Mafia PSD.
        PUNCT!

        Matale ce ai furat sau de cine ai profitat in viata ta penibila si amara?

        Pe bune, se simt amenintati si vor sa se ia de mana unii pe altii!
        Deci, este o veste buna..cine-ar fi crezut ca organele de represiune in Romania nu sunt pline de interlopi?
        • +5 (7 voturi)    
          liderul Gabriel Oprea?.. (Luni, 3 septembrie 2018, 8:19)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          doar ieri citeam ca aceleasi "sindicate" il primeau membru pe unul care nu a fost niciodata politist, dar e acuzat ca a omorat un politist. e clar despre ce sindicate vorbim in cazul asta..
      • +20 (22 voturi)    
        ... (Duminică, 2 septembrie 2018, 15:07)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Oare realizezi ce nonsens ai spus? Normal că persoanele care fac lucruri lăudabile trebuie lăudate și persoanele care fac lucruri condamnabile trebuie condamnate. Deci da, dacă făceau lucrul corect, îi lăudam.
      • +9 (13 voturi)    
        Ia sa fi .. (Duminică, 2 septembrie 2018, 17:10)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ... semnat Giuliani o cu totul si cu totul alta scrisoare, criticand borfasii de la putere, sa vezi ce-ati mai fi sarit la gatul lui spunand ca a fost platit sa semneze si ca ce caracter infect are...

        E, ce zici? "e tare interesant partizanatul acesta, te face azi lingau, maine paraleu!"
        • 0 (2 voturi)    
          asa e (Luni, 3 septembrie 2018, 12:37)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          McCain s-a ridicat de pe patul de moarte (cu tumoare cerebrala) ca s-o sustina pe LCK, iar asta e perfect credibil ;)
      • +7 (7 voturi)    
        Secretarele,noile "competentze"ale psdului ? (Duminică, 2 septembrie 2018, 20:19)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Carpita in CV cu o licenţa în drept la Academia de Poliţie Alexandru Ioan Cuza, după ce a absolvit Facultatea de drept a Universităţii Ecologice Bucureşt
      • +2 (2 voturi)    
        Tu sa stai linistit: (Luni, 3 septembrie 2018, 0:51)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        nu o sa ajungi niciodata paraleu.
    • +17 (17 voturi)    
      Coarna Ce Mai Asteapta? Sa fie Gazat? (Duminică, 2 septembrie 2018, 14:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      DANdarmeria Black Water Academi SRL va re edita gazarea in 10 Septembrie 2018?
    • +1 (1 vot)    
      De unde știți ce înseamnă ministru bun? (Luni, 3 septembrie 2018, 10:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Datoria ministrului de interne și a polițiștilor este să apere oamenii cinstiți,nu infractorii.Din păcate,poliția as început să-i placă gustul banilor murdari
      și apără infractorii.
  • +43 (43 voturi)    
    sindicalistii nu sunt decat niste slugoi (Duminică, 2 septembrie 2018, 13:38)

    qwerasdf [utilizator]

    aserviti politic, sunt ce-au fost si securistii inainte... niste oportunisti, niste fripturisti... cand o sa scapam odata de molima asta?

    poate doar "parjolind" tot printr-o greva generala! parazitii se hranesc cu banii produsi de societate. Inca sunt convins, ca aportul electoratului lor este de vreo 5 ori mai mic ca al nostru...
    • +5 (5 voturi)    
      Astia NU sunt SNPPC (Duminică, 2 septembrie 2018, 20:47)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      cel mai mare sindicat al politistilor din Romania, SNPPC are 40.000 de membri, reprezentati de Dumitru Coarna, despre care nu stiu daca pupa mana PSD-ului.
  • +41 (41 voturi)    
    Politistii astia isi merita soarta (Duminică, 2 septembrie 2018, 13:45)

    gigiduru_ [utilizator]

    Nu doar Carmen Dan, dar si Gabriel Oprea e considerat de acest sindicat ca unul din cei mai buni ministri.
  • +37 (37 voturi)    
    Istoria se repeta... (Duminică, 2 septembrie 2018, 13:53)

    naitza [utilizator]

    ...manifestatie, reprimare, diversiuni si...adeziuni. Slugile tot slugi raman. Ati uitat de Gigina? Vad ca aveti un nou "ilustru" membru de sindicat: G. Oprea. Sunteti penibili: "C. Dan cel mai bun ministru de interne"...Sa nu va mai aud vaietantu-va, clar? Sunteti mai rau decat C.Dan: o secretara de scoala generala din Videle, absolventa la 40 si ceva de ani de ani a unei fabrici de diplome, ajunsa pe criterii de "competenta" in functia de "cel mai bun ministru" al vostru. Pana acum v-am compatimit, pentru ca aveti un ministru prost, vad ca de fapt voi sunteti mai prosti decat ea. Acum vad ca "sunteti alaturi" de ea... Cine se aseamana se aduna... Sunt curios: toti politistii sunt de acord cu voi cei din sindicat?
  • +25 (25 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Duminică, 2 septembrie 2018, 14:02)

    ABCd...etc [utilizator]

    erau ei militienii de ras prin tara ... acum s-au facut de toata jena ... o sa le dea cate-un fes de carciun, la fiecare, din partea ministerului ...
  • +22 (22 voturi)    
    angajatii MAI (Duminică, 2 septembrie 2018, 14:11)

    coloneze [utilizator]

    isi merita soarta de slugoi
    • +7 (7 voturi)    
      Mdaaaa..... (Duminică, 2 septembrie 2018, 16:45)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      Da soarta asta vine la pachet cu niste salarii astronomice !!! De asta tin baietii cu dintii...:)
  • +18 (18 voturi)    
    HAITA DE LUPI (Duminică, 2 septembrie 2018, 14:16)

    dincannes [utilizator]

    … se apara, dar gazatii, ranitii, batutii, exista si nimeni nu-i va uita.

    Copiii sindicalistilor au vazut adevarul si-si pleaca ochii in fata colegilor la scoala.

    Chiar nu iubiti de loc Romania, voi lideri sindicalisti ?

    Sunteti imputernciti sa transmiteti acest mesaj ? S-a votat asa ceva in plen ?
  • +14 (16 voturi)    
    cum zicea si pristanda (Duminică, 2 septembrie 2018, 14:16)

    nash pandelica [utilizator]

    coana joitica, ca e dama buna...
  • +16 (16 voturi)    
    sluga devotata si...slugoi asemenea (Duminică, 2 septembrie 2018, 15:33)

    morometu [utilizator]

    Pentru interese meschine uita ca ar trebui sa aiba coloana vertebrala! Dragi militieni...''unul stie sa citesca, unul stie sa scrie si un al treilea pazeste cei doi oameni de stiinta.''
  • +12 (12 voturi)    
    n-avem nevoie de voi (Duminică, 2 septembrie 2018, 15:55)

    puiu54 [utilizator]

    N-avem nevoie de un stat mafiot. De politie si jandarmerie deloc. Mi-e sila de voi.Sa ne despartim. Voi bugetarii cu statul vostru iar noi, cei ce muncim si producem ceva,ne organizam si ne separam de voi. Gasim noi solutii sa ne aparam de dusmani ,inclusiv de voi ,cei mai mari dusmani ai romanilor onesti. Fiecare sa-si castige painea. Fara paraziti ca voi. Carati-va unde vreti. Dispareti , nu vreau sa va mai vad.
  • +7 (7 voturi)    
    DanJardemeria gazeaza competent ? (Duminică, 2 septembrie 2018, 17:37)

    Plagarus [utilizator]

    Asa ministru,asa sindicat.
  • +4 (4 voturi)    
    militie sau slugi (Duminică, 2 septembrie 2018, 18:13)

    Adrian_. [utilizator]

    cei din linia a doua s-ar parea ca sunt niste cozi de topor, slugi pesediste, zombie pusi acolo sa apere incompetenta.
  • +6 (6 voturi)    
    Bu Hahahaha (Duminică, 2 septembrie 2018, 19:00)

    Dalinar [utilizator]

    Adica o avea mai mult de o circumvolutiune pe creier decat cea de la shapca, ca nu arata...dar o fi buna, militzaii or sti mai bine.
  • +3 (3 voturi)    
    Lideri de sindicat ? (Duminică, 2 septembrie 2018, 23:24)

    seby19 [utilizator]

    Sigur nu sunt sefii celor 5 famiglii ?