Mesajul lui George Maior pentru liderii PSD: Va veni o vreme când voi putea vorbi mai mult. Nu cred că le va face plăcere unora

de DG     HotNews.ro
Duminică, 2 septembrie 2018, 9:44 Actualitate | Esenţial


George Maior
Foto: Facebook/ Ambasada Romaniei in SUA

Ambasadorul României la Washington, George Maior, a cărui revocare a fost cerută oficial de Liviu Dragnea, la finalul ședinței PSD de la Neptun, transmite că cei care îl contestă pot sta liniștiți întrucât nu are nicio intenție politică și nu face ”acțiuni subterane”. Pe de altă parte, într-un interviu acordat Digi 24, el a avertizat că ”va veni o vreme, şi nu cred că o să le facă plăcere unora, când voi putea să vorbesc mai mult”.

George Maior a acordat un interviu pentru „Pașaport diplomatic”, înainte de ședința PSD de sâmbătă, la finalul căreia Liviu Dragnea a declarat că premierul îi va cere ministrului de externe să declanșeze procedura de revocare a diplomatului. Totuși, potrivit legii și Constituției, rechemarea ambasadorilor se face prin decret semnat de șeful statului.

Întrebat la Digi 24, de ce crede că este invocat atât de des în scandalurile de politică internă, Maior a spus că nu știe pentru că nu este un tip mai interesant.

”Poate că există o anumită percepţie că aş putea, ba să coordonez, de la Washington, mişcări, aşa cum s-a afirmat, de altfel, noi mişcări politice, ba să influenţez anumite tendinţe politice, sunt lucruri false. De fapt e o campanie recurentă de ştiri false în ceea ce mă priveşte, de analize fragmentate care vor să proiecteze o anumită imagine. Vreau să resping aceste lucruri”, a declarat Maior.

Ambasadorul mai spune că nu face acțiuni ”subterane sau supraterane, de tip politic” și își vede de treabă.

”Eu n-am reacţionat pentru că din această calitate de ambasador nu mă preocupă ceea ce se bârfeşte sau de discută în câmp direct, public, în sens intern. Chiar mă preocupă relaţia aceasta cu SUA şi cred că am construit şi am făcut foarte multe cu resurse foarte puţine, trebuie să subliniez acest lucru, primite de acasă, pentru consolidarea parteneriatului şi evoluţia sa calitativă. Va veni o vreme, şi nu cred că o să le facă plăcere unora, când voi putea să şi vorbesc mai mult, dintr-o calitate, hai să spun, privată. Dar să se liniştească, să se calmeze, nu am nicio intenţie politică, nu fac acţiuni subterane, supraterane, subtext, de tip politic, de tip media etc, cum s-a tot vehiculat. Chiar îmi văd de treabă cât pot de bine şi cu profesionalism, zic eu, acolo”, a comentat el.

Diplomatul care a devenit în aceste zile ținta PSD-ALDE a mai precizat că este interesat de luptele politice interne doar din perspectiva consecințelor asupra politicii externe a României.

”Politica actuală mă interesează dintr-un singur punct de vedere, să fie suficient de predictibilă, şi este, pentru un punct de vedere extern, în ceea ce priveşte priorităţile strategice legate de România transatlantică, România europeană, relaţia fundamentală din punct de vedere al politicii externe cu SUA, acest parteneriat. Acest lucru funcţionează, restul, bătăliile noastre interne le privim şi noi ca orice spectator privat”, a mai afirmat el.

George Maior a fost printre cei care a reacționat tranșant față de celebra scrisoare a lui Rudy Giuliani, avocat al președintelui Donald Trump, în care se vorbea despre așa-zisele excese ale statului român în lupta anticorupție și despre nevoie de amnistie. Maior a spus că scrisoarea nu este altceva decât rezultatul unei acțiunii de lobby din partea unor persoane care au probleme cu justiția. Giuliani a recunoscut ulterior că a fost plătit pentru a semna scrisoarea respectivă, adresată președintelui Iohannis, în timp ce Departamentul de stat al SUA a transmis că ea nu reprezintă punctul de vedere al Washingtonului și că îi încurajează pe români să continue lupta anticorupție. 

MAE a transmis că poziția lui Maior nu reprezintă ministerul și l-ar fi chemat să dea explicații. Maior a precizat că nu a primit nicio invitație oficială.

Sâmbătă, Liviu Dragnea a anunțat că premierul îi va cere ministrului de externe să demareze procedura de rechemare în țară a ambasadorului, pe care PSD-ALDE îl consideră responsabil de protocoalele încheiate pe vremea când era director SRI.



















4785 vizualizari

  • -12 (28 voturi)    
    home sweet home (Duminică, 2 septembrie 2018, 10:00)

    Mazeta [utilizator]

    Dragnea acționează în spiritul familiei tradiționale. Vrea să reunească nașul și finul până pe 7 octombrie.
    • +5 (7 voturi)    
      Si Maior idem (Duminică, 2 septembrie 2018, 23:26)

      seby19 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Va reuni pe mirele Dragnea cu aleasa inimii Puscaria.
  • +11 (17 voturi)    
    Extirpat din diplomatie, pre multi va popii !!!!! (Duminică, 2 septembrie 2018, 10:21)

    Plagarus [utilizator]

    DLN nu uita,puscaria-i meserie grea.
    • +9 (11 voturi)    
      Nu va fi "extirpat" dar sunt de acord (Duminică, 2 septembrie 2018, 11:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ca ii va popi pe multi.
  • +17 (19 voturi)    
    Sunt convins de asta,dar..... (Duminică, 2 septembrie 2018, 10:25)

    gigiN [utilizator]

    ...nu ati vrea sa va grabiti un pic ???Altfel nu raman decat “aia” in tara!!!
    • +5 (17 voturi)    
      in ca unu (Duminică, 2 septembrie 2018, 11:05)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      care se lauda cu dezvaluiri ! Ei negociaza pozitii iar poporu ramane cu muia !
  • +18 (20 voturi)    
    toti pretind ca vorbesc, daca totusi o fac... (Duminică, 2 septembrie 2018, 10:55)

    ...!?! [utilizator]

    o fac prost,subiectiv, tardiv sau niciodata.
  • +16 (20 voturi)    
    RESPECTATIVA JURAMINTUL (Duminică, 2 septembrie 2018, 10:58)

    dincannes [utilizator]

    ... fata de tara !

    Nu ati jurat sprijin nici-unui partid politic.

    Nu acoperiti hotii; deveniti partas !
    • -2 (14 voturi)    
      adica? (Duminică, 2 septembrie 2018, 12:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      din hot vero devine partas? ;)
  • +7 (9 voturi)    
    Talharii ataca toti oamenii de valoare (Duminică, 2 septembrie 2018, 11:33)

    Maniu [utilizator]

    Romania va disparea de pe harta.
  • +6 (12 voturi)    
    inca unul! (Duminică, 2 septembrie 2018, 13:22)

    revo [utilizator]

    udrea, coldea, firea, maior - "la cate stiu eu, daca incep eu sa vorbesc...".
    Santajisti ordinari! Fripturisti! Gunoaie! Dar ce sa ne mai miram - nu ajungeau acolo unde au fost daca nu erau niste jigodii innascute.
  • +8 (10 voturi)    
    Eu unul raman reticent ! (Duminică, 2 septembrie 2018, 14:12)

    Susufler0 [utilizator]

    In Romania, din pacate, aproape toate vip-urile politice care ajung la un moment dat, in mod punctual in centrul atentiei mass-media, fie ca sunt personaje pozitive, fie ca sunt personaje negative, "ameninta" cu viitoare dezvaluiri (pt ca, din pacate, din diverse motive, inca nu e momentul ca toate lucrurile sa poata fi spuse "acum"),dezvaluiri care vor lamuri cu asupra de masura, cine sunt adversarii lor si ce hram poarta ei "cu adevarat".

    Iar momentul din viitor nu mai vine niciodata !

    Exemplul care ilustreaza cel mai bine acest adevar este cel al finului Ponta, campion recunoscut, campion absolut si detasat la d-al de-astea
    • +6 (6 voturi)    
      Continuarea comentariului "Eu unul raman (Duminică, 2 septembrie 2018, 18:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      reticent !

      PS. Pai cu ceva vreme in urma Victor - Minte cum Respira - Viorel Ponta ne promisese niste dezvaluiri despre Dinti de Grebla, de asemenea gravitate incat lui Livache nu i-ar mai fi ramas decat ca in urma lor sa-si faca valijioara si sa se indrepte direct catre Jilava , fara a mai astepta sa fie judecat ! Si...? Oha (cu "o" mare) ! ;)
      • +1 (1 vot)    
        Nu au ce dezvaluiri sa faca .. (Luni, 3 septembrie 2018, 5:48)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ... nu pentru ca nu au "material", ci pentru ca au participat cu toii la praduirea tarii. Il da in gat pe unu', "unu' " ala il va da in gat la randu-i si tot asa. Ei se stiu ce "afaceri" au facut, ce-au furat,, cati bani au strans, pe unde au conturi.

        Mai tii minte Udrea ce se injura cu Tonta pe canalele ofciale? Iar pe sestache se intalneau, discutau, puneau la cale etc, etc. Chiar Udrea a recunoscut si a spus ca "toti fac asa".
  • -4 (6 voturi)    
    Mdeah... (Duminică, 2 septembrie 2018, 15:24)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Cand ii va veni vremea, sa vorbeasca adica, o sa zica si de Primu Marinar al Tarii sau are consemn sa nu? Intreb pentru o cumnata vitrega...
  • +1 (1 vot)    
    de ce va jucati voi cu functiile publice (Duminică, 2 septembrie 2018, 18:20)

    Coco Whistle [utilizator]

    si purtati razboaie care nu sint ale poporului? de ce trebuie ca noi sa suportam toate incompetentele voastre? daca ati incalcat legea, daca stiti pe altii ca au facut-o si nu spuneti, trebuie sa fiti trasi la raspundere. aici nu e ograda bunicului, pina si acolo cineva va tragea de urechi si munceati ptr piinea cea de toate zilele.

    "The truth will set you free, but first it will make you miserable." - James A. Garfield
  • -5 (9 voturi)    
    Mi se pare normal... (Duminică, 2 septembrie 2018, 20:03)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ca sa obtinem inca o data un binom deosebit, la "un procuror acuza" ii putem acum adauga si "un securist ameninta".
    • +3 (3 voturi)    
      Putem adauga si . (Luni, 3 septembrie 2018, 5:50)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ..."cei 4 asasini platiti sa ma omoare, cazati la Hilton, care s-au uitat urat la mine"?

      Numai cu voia dumneavoastra, fireste.