Klemm: Acesta e primul Guvern care s-a gândit la un forum de încurajare a investițiilor în străinătate

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 august 2018, 13:50 Actualitate | Esenţial


Dragnea si Klemm
Foto: cdep.ro
Ambasadorul SUA în România, Hans Klemm, a declarat joi, la un forum internațional de afaceri organizat la Parlament de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, că este pentru prima oară în mandatul său de reprezentant al Statelor Unite la București când un Guvern român organizează un asemenea eveniment, scrie Mediafax.

„Vreau să-l felicit pe ministrul Oprea (Radu Oprea - n.r.) pentru ideea organizării acestei conferințe. Acesta este primul Guvern care, în timpul celor trei ani de mandat ai mei ca ambasador al SUA în România, s-a gândit să organizeze un eveniment de încurajare a liderilor comunității de afaceri din România să se gândească la investiții în străinătate. Eu cred că acesta este atât un semn al maturității companiilor românești, cât și un semn al forței economiei românești", a declarat, joi, ambasadorul SUA în România, Hans Klemm, la lucrările „International Business Forum” organizat la Palatul Parlamentului de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat.

Klemm a adăugat că președintele SUA i-a cerut, pe de-o parte, să mărească nivelul exporturilor produselor americane în România, și să încurajeze românii să investească în Statele Unite, pe de altă parte.

„Legat de responsabilitățile care mi-au fost date de președintele meu în domeniul relațiilor economice dintre SUA si Romania, principala mea obligație este să majorez nivelul exporturillor de produse și bunuri americane în Romania. Mi se mai spune să-i ajut pe americani să investească aici, în Romania. Dar, de fapt, principala mea prioritate în domeniul economic, și care respectă instrucțiunile președintelui meu, este să încurajez afaceriștii români să investească în SUA și să creeze locuri de muncă în SUA", a precizat Hans Klemm.

La eveniment mai participă, printre alții, și ambasadorul Marii Britanii în România, Andrew Noble.

În zilele de 30 și 31 august 2018, la Palatul Parlamentului, Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat organizează un eveniment-premieră în România, „International Business Forum", care are ca țintă „dezvoltarea capacității de export și investiții pe piețe externe a mediului de afaceri românesc”, potrivit unui comunicat de presă al ministerului.

Scopul acestui forum internațional de afaceri este ca „prin întâlnirea la aceeași masă, în paneluri organizate pe țări, a diplomaților ambasadelor acreditate la București cu mediului de afaceri din România și reprezentanții guvernului, antreprenorii români să identifice noi oportunități de business, să se informeze direct de la reprezentanții statelor despre piețe de desfacere, facilități fiscale, legislație, etc. și, de asemenea, întărirea relațiilor comerciale cu partenerii străini”, se mai arată în comunicatul de prezentare a evenimentului.

Peste patruzeci de țări sunt așteptate să-și trimită reprezentanții la nivel de ambasador, însărcinat cu afaceri și consilier economic.



















3191 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    lame duck (Joi, 30 august 2018, 14:16)

    simple simon says: [utilizator]

    friendly gesture
  • -1 (15 voturi)    
    but of course... (Joi, 30 august 2018, 14:17)

    Itsoc [utilizator]

    ce vreti mai mult sa vedeti ca US este de fapt in spatele regimurilor dictatoriale din Estul Europei?
    Chiar credeti ca Dragnea ramanea infipt acolo daca US nu si-l doreau acolo?
    Ati observat cate achizitii militare si contracte cu US a semnat Romania din 2017 pana incoa?
    Multe or sa mai vina pentru ca asta e viziunea pragmatica a lui Trump: vindele arme "shithole-urilor" din Est pana crapa de saracie iar asta poate fi facuta doar cu regimuri dictatoriale.
    Libertate in schimbul prioritizarii contractelor US/Israel.
    Qui bono? US. CIne pierde? ROmania si UE?

    Incetati sa va mai luati dupa declaratiile "oficiale" americane caci e evident ca US sprijina regimul mafiot dragnea care va pune pe tava toate resursele tarii doar pentru ca liuriciul sa-i tina la putere.

    Veti vedea ca urmeaza contracte pentru aur, petrol, gaze de sist, rosia montana, in schimbul resurselor americanii ne vor da echipament miltiar SH cu care sa ne aparam de nimeni.
  • +4 (10 voturi)    
    Klemm este politicos dar ... (Joi, 30 august 2018, 14:20)

    Habermas [utilizator]

    O economie subminata sistematic de neo-mafio-comunistii din PSD-UDMR plus ruso-mafiotii din ALDE nu poate fi sanatoasa, deci nu prea are ce sa exporte.

    PS. Ma rog, PSD-UDMR-ALDE vor sa creeze mecanisme de export pentru ce au ei de exportat: coruptie si lobby mafiot pro-rus (la comanda). Asta si nimic altceva.
  • +3 (9 voturi)    
    Ambasadorul Klemm (Joi, 30 august 2018, 14:21)

    Kosmos [utilizator]

    https://www.change.org/p/donald-trump-recall-hans-klemm-us-ambassador-in-romania

    ''Ambasadorul Hans G. Klemm a sprijinit în mod deschis figurile publice controversate din România, implicate anterior sau în prezent în scandaluri de corupție sau contestând rezultatele tratatelor de pace ale celui de-al II-lea război mondial și redefinirea granițelor europene naționale, ignorând rapoartele de analiză politică internațională, în sistemul judiciar român, implicând activ guvernul american în favoarea unor partide politice speciale din România, declanșând astfel dezaprobarea populară și nemulțumirea generală față de SUA.

    Rechemarea domnului Klemm și numirea unui nou ambasador, reflectând poziția noii administrații americane și reluând vechea retorică a confruntării și a standardelor duble ale fostului trimis al administrației, ar aduce beneficii tuturor părților implicate și imaginii generale a SUA în regiunea.''
  • -4 (10 voturi)    
    clar (Joi, 30 august 2018, 14:32)

    cucuveauamov [utilizator]

    a fost platit. Stim deja ca cine e cu #rezist e liber si destept, cine e cu guvernul e ciuma si face totul pe bani.
    • +3 (5 voturi)    
      Pai da este platit (Joi, 30 august 2018, 15:08)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      De catre guvernul SUA ca sa apere si promoveze interesele lor.
      Care sunt asa cum o spune cu gura lor cresterea exporturilor( a se citi armament ) si atragerea de investitii in SUA (a se citi generearea de instabilitate in tarile emergente pentru redirectionarea banilor in instrumente "sigure" - certificate de trezorerie SUA).
    • -2 (4 voturi)    
      nu cred (Joi, 30 august 2018, 15:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      dar in mod sigur isi cauta un job, dupa plecare.
      consilier la veorica, la dracnea.
      ca. altfel, un ambasador, reprezentant oficial al guvernului sau, discuta cea mai importanta problema, parteneriatul romano american, cu un viitor chirias la rahova, condamnat penal pt. coruptie ?!

      dupa gazarea aia, nici buna ziua nu trebuia sa mai dea guvernantilor romani....
      in fapt, are atasat economic care sa'si dea cu parerea despre actiunile economice, despre forumul investitiei, etc.
    • +2 (2 voturi)    
      Ironia ironiei (Joi, 30 august 2018, 15:12)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      In mod ironic, aveti dreptate: "cine e cu #rezist e liber si destept, cine e cu guvernul e ciuma si face totul pe bani."
      Daca ati fi si nominaliat infractorii si incultii care conduc acest guvern si parlamentul, poate v-as fi dat chiar un '+'.
  • +4 (4 voturi)    
    Prima declaratie cinstita de la inceputul mandat (Joi, 30 august 2018, 15:05)

    DanCris [utilizator]

    "principala mea obligație este să majorez nivelul exporturillor de produse și bunuri americane în Romania. Mi se mai spune să-i ajut pe americani să investească aici, în Romania. Dar, de fapt, principala mea prioritate în domeniul economic (!!!) , și care respectă instrucțiunile președintelui meu, este să încurajez afaceriștii români să investească în SUA și să creeze locuri de muncă în SUA."
    Aceasta este cheia prin care trebuie privita orice interventie a unui ambasador strain in Romania. Pe piata investitiilor suntem toti in competitie , orice comentarii negative la adresa tarii noastre implica automat bani care se duc in alte parti.
  • -1 (5 voturi)    
    Nu as fi crezut ca State Department.... (Joi, 30 august 2018, 15:57)

    gigiN [utilizator]

    ...ii consydera pe unii ambasadori persoane...particulare.Credeam ca ati avut timp,domnule Klemm sa va dati seama ca intre ceea ce spune si ceea ce face acste govern nu este nici o legatura.Mai cititi !!!!!