Vosganian: Am participat la numeroase mitinguri în anii '90 / Noi nu ne-am întrecut în obscenități, nu am proferat amenințări cu moartea, nu am urinat pe gardurile partidelor

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2018, 11:50 Actualitate | Esenţial


Varujan Vosganian
Foto: Facebook
Vicepreședintele ALDE, Varujan Vosganian, spune că a participatl și el la multe mitinguri în anii '90, dar "noi nu ne-am întrecut în obcenități, nu am proferat amenințări cu moartea, nu am urinat pe gardurile partidelor”.

Ce scrie Vosganian pe Facebook:

”Am participat la numeroase mitinguri în anii '90. Protestam împotriva unor alegeri incorecte și a ascensiunii nelegitime a Frontului Salvării Naționale. Protestele noastre erau promonarhice, antiprezidențiale, antiguvernamentale.

Noi nu ne-am întrecut în obcenități, nu am proferat amenințări cu moartea, nu am aruncat cu pietre în oamenii de ordine și cu cutii de vopsea în sedii de partid, nu ne-am adus copiii să joace șotron pe fețe de oameni și să asculte tot felul de blestemății strigate de părinții lor, nu am cântat cântece despre puști Kalașnikov și cocktailuri Molotov, nu am urinat pe gardurile partidelor.

Și asta, întâi de toate, pentru că Regele nostru, Corneliu Coposu, Ion Rațiu, Radu Câmpeanu și ceilalți lideri politici și civici ai vremii nu ne-ar fi permis - cu atât mai puțin n-ar fi încurajat drept 'rafinamente sublime', 'libertăți de expresie' și 'angajamente civice' - asemenea gesturi.”



















1552 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Armenia trimite bezele (Miercuri, 29 august 2018, 11:54)

    un domn [utilizator]

    Atat la URSS cat si la Nato
    Inlacrimatul Vosganian este Dilema lui Hamlet Insusi
    • +22 (24 voturi)    
      Varujane, (Miercuri, 29 august 2018, 12:26)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Iti aduci aminte sambata trecuta, in Vama la Yuva cand ai trecut prin multime si cu bazinul tau suplu ai impins o masa si ai daramat doua pahare cu Cocktail-uri??? Ai facut-o pe nesimtitul si ai mers mai departe ca si cum nimic nu se intamplase... Sa-ti fie rusine.
      • +14 (14 voturi)    
        pai suntem prea prosti (Miercuri, 29 august 2018, 12:37)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        daca astia umbla printre noi fara nicio remuscare. trebuiesc huiduiti la fiecare pas pe care il fac
      • +11 (13 voturi)    
        Este Bomfaier, asa este El (Miercuri, 29 august 2018, 12:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        Ce ii poti cere Scriitorasului Viteaz din vremea pecere?
    • +7 (7 voturi)    
      trebuie lansata GREVA GENERALA ..... (Miercuri, 29 august 2018, 14:06)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      trebuie lansata GREVA GENERALA ..... e singura cale de a scapa de hotii astia, iar daca sindicatele nu vor vrea inseamna ca sunt corupte si fura si ei cot la cot cu asazisii parlamentari .....deci GREVA GENERALA pe 1 zi dupa p2 zile pana vor pleca toti hotii din Parlamentul Romaniei ......
      • 0 (0 voturi)    
        Pe 10 Septembrie dupa Modelul Armean (Miercuri, 29 august 2018, 18:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Daca Fraternizeaza Armata cu Noi, putem Scoate P$D in ilegalitate si Natzionaliza Minim 100 miliarde euro furate de Ciuma Roshie
    • +2 (4 voturi)    
      Pai da, ca atunci erai de partea buna a baricadei. (Miercuri, 29 august 2018, 14:55)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu in fratia interlopilor. Acum insa, te-ai bagat in tarate, asa ca de ce te miri ca te manaca porcii ????
  • +31 (33 voturi)    
    a (Miercuri, 29 august 2018, 11:56)

    adrian67 [utilizator]

    Voi urinati pe noi de 30 de ani. Magarule. La puscarie cu tine.
    • +9 (13 voturi)    
      si nici (Miercuri, 29 august 2018, 12:16)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      nu avem un criminal care sa fie model de onoare !
    • +13 (15 voturi)    
      prefer (Miercuri, 29 august 2018, 12:16)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      pe unul care urineaza pe partidul celor care fura decat pe cei care fura

      faci minoritatea din care faci parte de ras si e pacat ca romanii te asocieaza cu armenii din romania.
    • +11 (11 voturi)    
      da da cu bolta chiar .... (Miercuri, 29 august 2018, 12:46)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      da da cu bolta chiar .... trebuie huiduiti nonstop, unde ii vedeti sa-i huiduiti si sa-i injurati, ......
  • +22 (24 voturi)    
    Vosganian... (Miercuri, 29 august 2018, 12:00)

    paonipao [utilizator]

    ai putea sa ne spui care sunt mitingurile alea multe la care ai participat tu personal?
    Si in ce tabara si fost...pentru ca acum stim?!
    • +20 (22 voturi)    
      Vosganian trebuie sa raspunda (Miercuri, 29 august 2018, 12:28)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      la o simpla intrebare : Unde sunt 3 miliarde de euro provenite din privatizarea BCR ? Au fost luate din fondul de investitii si duse la plata salariilor in guvernarea Tariceanu-prim-ministru,Voscatian ministru finante. Se cheama cum? deturnare de fonduri.? Teliceanu si Voscatian nu au fost inca judecati pentru asta.
      • +11 (11 voturi)    
        mecla asta de nesimtit (Miercuri, 29 august 2018, 12:45)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        se da cu mir in parlament, in sec. 21.
        mai ramane sa mearga in excursie pe pamantul tipsie.
      • +5 (7 voturi)    
        Exact !!! (Miercuri, 29 august 2018, 13:14)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Intrebare .....fundamentala !!!:)
    • 0 (0 voturi)    
      a fost in fata la mitingul ala... (Miercuri, 29 august 2018, 22:50)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      de la care...cu elicopterul...nini nino, pac pac si amin pt. tovarasii..
      tragic e ca au ramas acarienii din esalonul doi, trei si urmasii urmasilor lor.
  • +13 (15 voturi)    
    E o vorba. (Miercuri, 29 august 2018, 12:04)

    ABBV [utilizator]

    CIne se aseamna se aduna. Vorbind de civilizatie cateva exemple deputatul mitraliera, Baronul PSD de Vrancea, Marian Oprișan + articol "https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22483598-video-baronul-psd-vrancea-marian-opri-tre-director-local-nu-mai-contrazici-niciodat-eles.htm" si sunt asa de multe exemple de primari si alte maimute din psd. Oameni pomenitii de d-voastră, au cel putin 10 clase la toate capitolele fata de membri ALDE actuali. Ce este in monstroasa coalitie acum, ultimi incompetenti, hoti si oameni fara onoare. Deci da "CINE SE ASEAMANA SE ADUNA"!!!!
  • +15 (17 voturi)    
    PSD-ul si Alde fac ce spuneti dvs (Miercuri, 29 august 2018, 12:05)

    MG [utilizator]

    ameninta si urineaza pe viitorul Romaniei, intelectuali, Justitie si seful statului.
  • +9 (11 voturi)    
    Nu !!!? (Miercuri, 29 august 2018, 12:14)

    sipu [utilizator]

    voi v-ati luat bataie de la PDSR (psd-ul de azi) , ati uitat ?
  • +17 (19 voturi)    
    Protestele lui Vosganian, mereu pentru ciolan (Miercuri, 29 august 2018, 12:15)

    buncrestin [utilizator]

    Vosganian, Vosganian..
    protestand dupa ciolan...

    A participat in anii 90 manat de foame, mirosind dupa ciolan. Acum nu mai empatizeaza cu cei care ies in strada, ca nu cumva sa piarda ciozvarta de la care se hraneste. Pentru el oportunismul la ciolan e mai de dreapta decat foamea in strada. Ilustrii liberali invocati de el sunt morti si nu-i pot raspunde pe masura...
  • +13 (15 voturi)    
    Ehhh... lasa... (Miercuri, 29 august 2018, 12:16)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    ... ca facem noi. Nu-i argument valid, nu facem aia ca aia dinaintea noastra nu au facut asa...
    Tu mai bine povesteste-ne cum plangeai cu lacrimi de crocodil si mir sa scapi de puscarie.
  • +16 (18 voturi)    
    Corect... (Miercuri, 29 august 2018, 12:18)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    ... insa in anii 90 tot asa se scapa de puscarie prin senat? cu lacrimi de crocodil si mir?
  • +5 (5 voturi)    
    de aceea (Miercuri, 29 august 2018, 12:39)

    zigot [utilizator]

    acum sunteti stalpii tarii, stalpii coruptiei si
    incompetentei( atat in parlament cat si in guvern).
    Romania este acum oglinda capacitatii de guvernare
    psd + alde.
  • +5 (5 voturi)    
    :))) (Miercuri, 29 august 2018, 12:39)

    I [utilizator]

    ce rost are sa ii mai injuri daca voi i-ati omorat direct?
  • +6 (6 voturi)    
    Cate un miting de fiecare partid (Miercuri, 29 august 2018, 12:44)

    ruskimushki [utilizator]

    a facut moshulica, cand la un ciolan cand la altul.
    Curpenul shi bradul, valjeane.
    Ca ciobani care sa te sustina de pantofi s-or gasi. Intreaba la romatsa.
  • +6 (8 voturi)    
    Dar Regele vostru, Corneliu Coposu, (Miercuri, 29 august 2018, 12:46)

    Bubico [utilizator]

    Ion Rațiu, Radu Câmpeanu și ceilalți lideri politici și civici ai vremii, v-ar permite azi cea mai jenantă alianță politică posibilă - cu un partid al infractorilor îmbuibați fără justificare, care nu au altă țintă decât să poată fura în liniște, fără amenințarea cătușelor?
  • +9 (11 voturi)    
    Ce partid? (Miercuri, 29 august 2018, 12:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gasca asta de uslasi nemernica numita ALDE e partid? Nu e complice la distrugerea Romaniei, iar VV e un mare gargaragiu ticalos
  • +6 (8 voturi)    
    vorbeste serios? (Miercuri, 29 august 2018, 13:05)

    jugastru [utilizator]

    ... in anii aceia se murea la propriu??!!
  • +7 (7 voturi)    
    Exclusiv din respect netarmurit (Miercuri, 29 august 2018, 13:28)

    fat.cat [utilizator]

    pentru partidele voastre va urineaza amarastenii pe garduri, bai Varujane. Este un marker foarte graitor pentru performantele politice atinse. Sa nu uitati asta cand va depuneti candidaturile la urmatoarele alegeri, meseriasilor.
  • +9 (9 voturi)    
    Marii Liberali (Miercuri, 29 august 2018, 13:36)

    Isobar [utilizator]

    Cum isi permite acest purtătorul de cuvânt al ALDE ( “Marii Liberali” ) aliatii de nadejde ai PSD-ului sa foloseasca numele unor romani (Regele Mihai, Corneliu Coposu, Ion Rațiu și Radu Câmpeanu),
    in scopuri propagandistice josnice,confundand protestul cu obscenul.
    Ce ar spune acesti romani despre aceasta jalnica alianta ?
    Nu ar fi mai bine sa le respectam linistea celesta ?
    Ce vor de fapt acesti “Mari Liberali” si pe cine reprezinta ei ?
    Ei (un grup restrans de tradatori) vor liniste si obedienta pentru a putea continua nestingheriti alaturi de aliati, suprimarea democratiei si trecerea spre o noua dictatura.
  • +7 (7 voturi)    
    minciuna (Miercuri, 29 august 2018, 13:42)

    sorin3 [utilizator]

    Poate are dreptate in descrierea faptelor, dar uita sa spuna ca de fapt "noi" erau de fapt tot ei.
    Si de fapt nu au rezolvat nimic, a primit si el acces la ciolan si gata.
  • +4 (4 voturi)    
    Noi furam pina si de la copii, ca profesionistii (Miercuri, 29 august 2018, 13:51)

    Coco Whistle [utilizator]

    "Nu ne putem salva pe rând, trebuie să ne salvăm toți odata" ..pe repede inainte ca intr-un stat democratic une premiantii isi permit orice...iar cei de jos striga, mai plimb-o bre....
  • +4 (4 voturi)    
    Da-te cu mir, sfantule. (Miercuri, 29 august 2018, 13:54)

    JustinCase [utilizator]

    La fel si eu, mergeam ca prostul zi de zi la munca, pana sa constat ca sunt furat.
  • +4 (4 voturi)    
    N-ai pic de rusine? (Miercuri, 29 august 2018, 14:12)

    grunespferd [utilizator]

    Du-te omule, ca ne-am saturat de lingai si hoti care tin predici despre inalta lor tinuta morala. Aproape ca-l ajungi pe tradatorul tariceanu.
    Is satul de atata scarba!
  • +5 (5 voturi)    
    dar tot ce ati facut? (Miercuri, 29 august 2018, 14:34)

    minus [utilizator]

    ne explici ce nu ati facut. Cand sa explici ce ai facut, te-ai luat cu treaba...

    "Senatorul Varujan Vosganian a fost salvat de colegi, după ce a lăcrimat, a citit un acatist şi a scos o sticluţă cu mir pe masă."

    Asa da, dom'le, nu ca astia tineri! Pai ca noi, ca noi suntem romani si pe veci aici stapani!

    Despre oua, nimic, nimic?
  • +6 (6 voturi)    
    P. S. (Miercuri, 29 august 2018, 14:36)

    fat.cat [utilizator]

    Si pot sa pariez ca Regele Coposu se rasuceste in mormant de fericire la vederea aliantei absolut legitime pe care ati facut-o cu cei care l-au umilit neincetat si impotriva carora ieseati voi pe strada in anii ‘90, baieti. Absolut remarcabil cum te ajunge trecutul din urma si cat de idiot poti sa fii sa-l mai si evoci in apararea tristei figuri care ati devenit voi in clipa de fata, mai “liberalilor”.
  • +3 (3 voturi)    
    asta a stat pres si s-a facut laturi (Miercuri, 29 august 2018, 16:34)

    qwerasdf [utilizator]

    in fata partidului comunist

    a ramas aceeasi molusca bolsevica
  • +2 (2 voturi)    
    Ce tupeu are Miruitul (Miercuri, 29 august 2018, 18:42)

    AliKimiku [utilizator]

    Sa vorbeasca despre Rege, Coposu, Campeanu, in timp ce sta la masa si voteaza voios alaturi urmasii celor care il vanau pe rege si il expulzau, care gaseau dolari si masini de scris la taranisti si liberali.
    Jigodie cu barba(ca obraz nu ai) se rasucesc naibii oamenii aia in mormant! M-ALDE
  • 0 (0 voturi)    
    Nici noi nu facem asa ceva! (Joi, 30 august 2018, 11:48)

    Metec [utilizator]

    Daca n-ai fi trecut, ca un tradator, in barca FSN-ului si daca ai participa si la aceste mitinguri, ai sti!
    Dar te-ai dedulcit la mierea banilor de la moguli, "domnule" Vosganian! Ai trecut din tabara lui Ratiu si Coposu in cea a lui Vantu si Voiculescu, cu o viteza demna de cel mai josnic oportunism.
    Ai un caracter mizerabil, pacat de sperantele puse (nejustificat) in tine, la un moment dat!