Daea despre despăgubirile pentru pesta porcină: Așteptăm rectificarea bugetară, bani vin și de la UE

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 28 august 2018, 14:50 Actualitate | Esenţial


Petre Daea
Foto: Agerpres
Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a anunțat marți că sunt întocmite 1.603 dosare de despăgubire pentru pesta porcină africană, iar banii vor fi alocați în urma rectificării bugetare, existând și fonduri europene pentru aceste despăgubiri, relatează Mediafax.

„Din datele pe care le avem de la ANSVSA, din 1.603 dosare până la această dată care au fost întocmite și solicitate, au fost plătite până la această dată 82 de dosare”, a spus Petre Daea, într-o conferință de presă.

„Din discuțiile pe care le-am avut cu președintele ANSVSA, care are buget separat de Ministerul Agriculturii, se așteaptă rectificarea bugetară pentru a da poziție bugetară, pentru că nimeni nu a putut să prevadă în poziția bugetară, se așteaptă rectificarea bugetară pentru alocarea sumelor și pentru a fi platite despăgubirile”, a mai spus ministrul Agriculturii.

Petre Daea a precizat că „nu rămâne niciun cetățean nedespăgubit”, iar despăgubirea „se dă de la bugetul statului, apoi se folosește mecanismul prevăzut de Regulamentul 652 al Comisiei Europene”. Regulamentul „spune foarte clar că aceste despăgubiri pe documentele prezentate de ANSVSA, banii respectivi vor veni de la Uninunea Europeană”, a mai spus ministrul Agriculturii.



















1417 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    despagubirile in astfel de situatii (Marţi, 28 august 2018, 14:59)

    mos ion roata [utilizator]

    se platesc imediat din fonduri de rezerva (capitol existent in buget) dar se pare ca acestea au fost demut cheltuite.
    Dl Daea,ca deobicei este habarnist , el stie alte chestii-cum rade bobul marunt la soare,ca in poeziile de preamarire a comunismului, stie despre oaie cam cat un nou nascut din Marginimea Sibiului, se pricepe de minune sa cumpere legume turcesti din piata confundandu-le cu cele autohtone.
    • +4 (4 voturi)    
      Ce sa-i faci (Marţi, 28 august 2018, 15:31)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      d'aia e destept ca oaia!
      Altfel cum crezi ca exista intr-un guvern condus de ilustra zbarcila!
      (B)-ehe, he!
    • +1 (1 vot)    
      Aha... (Marţi, 28 august 2018, 20:07)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Fonduri de rezerva. Hahaha .. pensii speciale....
  • +4 (4 voturi)    
    Unii mai smecheri (Marţi, 28 august 2018, 15:02)

    florinos [utilizator]

    Unii mai smecheri stiau din 2016 despre pesta porcina si au vandut porcii, le-au ramas bani chiar de BMW de 150 mii Euro. Asa este cand tata conduce PSD si toata România. Restul stau la mila statului si a UE.

    Asa se intampla cand lasi un condamnat penal sa conduca o țară.
  • +3 (3 voturi)    
    Da-ti DEMISIA, dom'ne, (Marţi, 28 august 2018, 15:11)

    Olyx [utilizator]

    esti pe langa subiect (!) - si asa ai si fost ! Ceea ce a mai rau, esti un persoaj TOXIC pentru economia tarii !...
  • +3 (3 voturi)    
    Daea (Marţi, 28 august 2018, 15:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Daea si Dancila sa explice de ce nu au fost luat masurile preventive in contextul in care UE a avertizat din timp despre riscul ca in Romania sa apara focare de pesta.

    Au stiut ca va veni, insa guvernul PSD nu a facut nimic pe tema asta - chestia asta sugereaza premeditare.
  • +2 (2 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Marţi, 28 august 2018, 15:45)

    liviu_ [utilizator]

    la pastele cailor...
    apoi o sa fie vina UE sau a presedintelui... evident....
  • +2 (2 voturi)    
    se stie vinovatul (Marţi, 28 august 2018, 15:49)

    yonyon [utilizator]

    Iohannis de de vina, ca n-a convocat CSAT_ul la timp. si nenorocitul se Soros, desigur, care, in loc sa trimita bani pentru despagubiri, plateste demonstrantii din piata. rusine!