Heiko Maas, despre protestele din România: Suntem îngrijorați că duritatea disputei a culminat în confruntări violente

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 27 august 2018, 20:32 Actualitate | Esenţial


Heiko Maas
Foto: Wikimedia Commons - Sandro Halank
Ministrul de Externe al Germaniei, Heiko Maas, a declarat, luni, în cadrul Reuniunii Anuale a Diplomației Române, că există o îngrijorare la nivel european despre confruntările între politic și social care au loc în România și că „duritatea disputei a culminat chiar în confruntări violente”, relatează Mediafax.

„Vocea Europei în lume va fi respectată doar atunci când suntem credibili. Eventualele standarde duble vor fi imediat folosite de adversarii Europei. Europa trebuie să pună în practică valorile pe care și le-a scris pe stindard. Democrația, statul de drept, drepturile fundamentale și libertatea presei. De asta este responsabilă fiecare țară membră în parte și noi toți reprezentăm Europa în exterior, noi toți vom fi măsurați după aceste standarde. Doresc să fiu deschis ca partener și prieten. Suntem îngrijorați de faptul că tocmai o confruntare despre valori duce de un an și jumătate în România la o polarizare a politicului și a societății. Nu discuția este cea care ne îngrijorează, pentru că discuțiile sunt indispensabile în democrații, ci mai degrabă duritatea disputei care a culminat chiar în confruntări violente. Sunt ferm convins că, referitor la reforma justiției în România, poate fi și a identifica o linie de compromis care ne poate uni și coagula. În consolidarea statului de drept, doresc să vă ofer orice spirjin din partea Guvernului Federal. Vor fi luați în calcul și experți recunoscuți la nivel internațional, și aceștia, precum Comisia de la Veneția, pot fi luați în calcul ca intermediari onești”, a declarat ministrul de Externe al Germaniei, Heiko Maas.

Jandarmii au intervenit în forță, pe 10 august, cu gaze lacrimogene și tunuri de apă, în Piața Victoria, pentru a dispersa protestatarii anti-PSD aflați în fața sediului Executivului. Peste 450 de persoane, între care 35 de jandarmi, au primit îngrijiri medicale din partea echipajelor SMURD, vineri, la protestul din Piața Victoriei. Dintre acestea, 40 au fost transportate la spital cu diverse traumatisme, trei dintre ei având arsuri de până la 15% din suprafaţa corpului.

Aproximativ 1.000 de jandarmi au acţionat la protestul din 10 august din Piaţa Victoriei, a anunţat Laurențiu Cazan, cel care a comandat intervenția forțelor de ordine la miting, precizând că au fost solicitate întăriri şi din alte regiuni ale ţării.

Procurorii militari de la Parchetul General informează au înregistrat, până în prezent, peste 650 de plângeri depuse de protestatari împotriva jandarmilor, fiind derulate în continuare cercetări pentru a identifica persoanele implicate în incidentele violente de la protestul din 10 august. Parchetul General a anunțat că Secția Militară a instituției a preluat ancheta privind violențele din 10 august din Piața Victoriei, pentru a uni toate denunțurile într-un singur dosar, fiind avute în vedere și plângerile depuse împotriva ministrului de Interne și a prefectului Capitalei.



















2110 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Oh, ai spus 'onest' ? (Luni, 27 august 2018, 20:56)

    Habermas [utilizator]

    Nah, PSD nu este interesat. Iar ministrul justitiei gaseste idea de onestitate o depasire inacceptabila a procedurilor de lucru in infractori-cratia de la Bucuresti..
    • -4 (6 voturi)    
      "o linie de compromis" (Luni, 27 august 2018, 23:49)

      Ventianu [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Compromis ? Da unde se crede asta ?
      In parlamentul britanic ?
  • +9 (11 voturi)    
    Ba nu (Luni, 27 august 2018, 21:38)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Urmariti declaratiile PSD-ului, Jandarmeriei si satelitilor anexati in care se explica tuturor ca bataiai oamenilor neinarmati si pasnici face parte din procedura si ei au respectat legea. Si gazarea era in joaca.

    Deci se face caz degeaba.
  • +4 (6 voturi)    
    psd-ul nu dialogheaza, detine adevarul suprem (Luni, 27 august 2018, 22:55)

    yellowdog [utilizator]

    ai alta parere, esti dusman, trebuiesti nimicit
    • 0 (0 voturi)    
      votanti mpsd (Marţi, 28 august 2018, 2:31)

      PANA...MEA [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      Da unde sunt dom'ne aia 3 milioane care i-au votat?! Vreau sa vad unul, vreau sa aud unul care zice: da dom'ne EU am votat m'psd si acum ma duc sa ma arunc de pe Intercontinental! Ma maninca talpa la pantofi sa le-o trag la ... Dar nu gasesc nici unul! Cind ii intrebi zic... eee eram prea beat ca sa-mi aduc aminte... m-am dus pina acolo dar n-am votat ca n-am gasit masa libera... n-aveau bucatar... lesinase chelnerul cind venea cu urna... si alte snoave! Baaa recunoasteee baa... ne purtam frumos cu voi... Promitem! o facem fara sa va doara... un fotoliu electric comod... o ghilotina Gillette... o injectie fara ac...
  • +3 (3 voturi)    
    de ce nu sint ingrijorati ca sobolanii rosii (Marţi, 28 august 2018, 5:09)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu parasesc europa de est? rusii si-au dat mina cu tradatorii, transforma romania in cocina europei. oamenii decenti se lupta ptr tara lor si sint batuti si copiii alungati. ca sa vedeti cit de mult le pasa, ei fura pina si de la copii si ii si gazeaza.....si se considera cei mai romani dintre romani.
    • +5 (5 voturi)    
      Votul dicteaza in democratie! (Marţi, 28 august 2018, 6:30)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Da, aveti dreptate dar nemultumitii din strada trebue sa nu uite sa voteze, toti, la alegerile din 2019 si 2920, singura cale ca Alianta PSD+ALDE sa fie invinsa si inlocuita la conducerea tarii..
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule (Marţi, 28 august 2018, 8:36)

    savatuf [utilizator]

    N.O. se pare ca nu ai inteles nimic din mesajul min german, dar chiar nimic, ba din contra, mai bagi si batul prin gard pt a intarata spiritele si mai mult . Mesajul este de reconciliere si de renuntare la violente inclusiv verbale . Omul s-a oferit sa fie mediator chiar sa-i fie folosita expertiza. Au disparut accentele critice la adresa noastra pe domeniile consacrate. Toata europa prin reprezentantii sai doreste o Romanie cat de cat unita si coerenta in postura de presedinte al cons EU, iar noi ne inversunam sa ne aratam chilotii in public...Ca si formator de opinie ar trebuii sa sesizati aceste nuante (de politica externa) si sa actionati in consecinta . O dovada este faptul ca min este social democrat si discursul lui nu poate avea note critice fata de partidul aflat la guvernare, din motive evidente, asta ca sa va ajut in pozitia partizana exprimata explicit dar intr-o forma mai eleganta.
    Sper sa nu fiu cenzurat ca in alte dati
  • 0 (0 voturi)    
    aham (Marţi, 28 august 2018, 8:39)

    liviu_ [utilizator]

    le spune bine... dar CE FACE?!
    ca pana se trezeste UE din amortire... romania o sa vorbeasca rusa si europa o sa fie istorie
  • 0 (0 voturi)    
    sa (Marţi, 28 august 2018, 11:55)

    savatuf [utilizator]

    va fie rusine pentru modul cum cenzurati .. la inceput am crezut ca este o greseala dar voi sunteti chiar ...
  • 0 (0 voturi)    
    Stai linistit (Marţi, 28 august 2018, 12:01)

    savatuf [utilizator]

    ca exista fb unde am reluat textul
    - N.O. se pare ca nu ai inteles nimic din mesajul min german, dar chiar nimic, ba din contra, mai bagi si batul prin gard pt a intarata spiritele si mai mult . Mesajul este de reconciliere si de renuntare la violente inclusiv verbale . Omul s-a oferit sa fie mediator chiar sa-i fie folosita expertiza. Au disparut accentele critice la adresa noastra pe domeniile consacrate. Toata europa prin reprezentantii sai doreste o Romanie cat de cat unita si coerenta in postura de presedinte al cons EU, iar noi ne inversunam sa ne aratam chilotii in public...Ca si formator de opinie ar trebuii sa sesizati aceste nuante (de politica externa) si sa actionati in consecinta . O dovada este faptul ca min este social democrat si discursul lui nu poate avea nolte critice fata de partidul aflat la guvernare, din motive evidente.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule ministru , (Marţi, 28 august 2018, 16:09)

    A310 [utilizator]

    dar despre faptul ca aceea adunare publica era una ILEGALA , vad cu nu suflati o vorbulita .
    Poate aveti amabilitatea sa ne detailati , cam cum se petrec lucrurile in Germania , in cazul unor proteste neasumate (ILEGALE )