Un tren de metrou cu 2.000 de călători a fost pe punctul de a deraia în urmă cu două săptămâni. Lider sindical: Riscau să-și piardă viața acolo, este un eveniment fără precedent

de DG     HotNews.ro
Luni, 27 august 2018, 16:02 Actualitate | Esenţial


Aglomeratie la metrou
Foto: Captura Facebook
Un tren de metrou cu 2.000 de călători la bord a fost la un pas de a deraia, în urmă cu două săptămâni, în urma unei defecţiuni apărute la sistemul de direcţie, a declarat, luni, Ion Rădoi, preşedintele Sindicatului Liber Metrou, citat de Agerpres. Dezvăluirea a fost făcută în contextul în care sindicaliștii de la Metrorex au ieșit în stradă, protestând în fața Guvernului și amenințând chiar cu declanșarea grevei generale.

"Un boghiu la un tren este, ca să explic mai bine, cum este direcţia la maşină, este ca şi cum ai pierde direcţia unei maşini. Trenul ar fi putut deraia, ceea ce, din fericire, nu s-a întâmplat. Riscurile sunt mari, pentru că mediul este închis. Erau în acel moment circa 2.000 de călători, pentru că era oră de vârf, riscau să-şi piardă viaţa acolo. Este un eveniment pe care îl semnalăm, pentru că este fără precedent în metroul bucureştean, timp de 39 de ani", a spus Rădoi.

El a adăugat că acest lucru s-a întâmplat acum două săptămâni, iar, în urmă cu trei săptămâni, a avut loc un incident similar, însă la un tren care era în curs de a se retrage şi nu circula cu călători.

"A fost o defecţiune la o piesă numită bieletă", a susţinut Rădoi, arătând jurnaliştilor mai multe planşe cu echipamente erodate.

Întrebat de ce există riscul acestor accidente, el a răspuns: "Pentru că acei oameni care fac licitaţiile pentru trenuri, care fac recepţia trenurilor şi trebuie să fie atenţi la tot din punct de vedere tehnic, sunt interesaţi de ei, nu de metrou, nu de români şi România. Nu ţin cont de faptul că este o unitate subvenţionată şi că sunt banii românilor acolo. Ei pun, din punctul meu de vedere, carul înaintea boilor, interesul lor, nu interesul României şi al responsabilităţii pe care o au".

Rădoi a mai spus că, după 17 octombrie, când expiră contractul colectiv de muncă, sindicatele nu exclud declanşarea grevei generale, dacă solicitările lor nu sunt rezolvate până atunci.

Metrorex transportă circa 700.000 de călători pe zi.

Aproximativ 300 de salariaţi ai Metrorex pichetează Palatul Victoria între orele 12:00 şi 14:00, pentru a atrage atenţia asupra problemelor de la metrou. Protestele vor continua marţi, 28 august, între orele 12:00 - 14:00, în faţa Guvernului României.


















6011 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    rudele victimelor au catedrala in care sa se roage (Luni, 27 august 2018, 16:05)

    qwerasdf [utilizator]

    dupa ce a deraiat trenul...
    • +2 (2 voturi)    
      Trenurile au osii rigide. Care sistem de direcție? (Luni, 27 august 2018, 22:37)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Trenurile nu au niciun mecanism de direcție, fiecare osie urmează traseul șinei prin însăși forma roților (tronconică + flanșă). Fiecare osie este turnată dintr-o singură bucată, nu e ca la mașini.

      A vorbi de spre bielete la trenuri înseamnă că-și bate joc de oricine îl ascultă.
      • +1 (1 vot)    
        Poate n-ai vazut in poze... (Marţi, 28 august 2018, 9:56)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        E o roata acolo si mecanicul o tot rasuceste si face brumbrum din buze.
        Nu sunt admisi decat pana la varsta de 5 ani, e drept, fiindca dupa aia nu mai ai incredere in ei ca incep sa puna intrebari.

        Acum, serios: prostia este de la redactare.
        Omul a spus "este ca şi cum ai pierde direcţia unei maşini" sperand ca reporterii sa-si faca o imagine asupra grozaviei cazului, nu sa reformuleze cu cuvintele lor...
      • +1 (1 vot)    
        ...poate fi si vreo bieleta pe acolo (Marţi, 28 august 2018, 10:10)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Sunt enspe feluri de transmitere a semnalului de turatie de la roata/boghiu. O bieleta rupta care da un semnal de viteza gresit ar putea, in combinatie cu cine stie ce alte semnale eronate, sa provoace o franare aiurea si sa scoata trenul de pe sina.
        Dar asta nu e o tema cu care sa iesi in fata unor ageamii, evident.
        Noroc ca mecanicul a tras scurt de volan, si garnitura s-a oprit pe marginea santului.
  • +7 (7 voturi)    
    asa si?! (Luni, 27 august 2018, 16:06)

    liviu_ [utilizator]

    mai mureau 60 si ceva de oameni...
    mai ne sputea arafat cum s-a intervenit exemplar ca nici in 1000 de ani nu o sa poata interveni la fel de bine cum a intervenit smurdul condus de EL! si ca cei care au murit oricum mureau....
    dracnea o sa ne spuna ca este de vina iohannis si statu paralel
    s.a.m.d.

    also... era o perioada buna de un OUG pt ca oamenii aveau alte probleme...
  • +5 (5 voturi)    
    .... (Luni, 27 august 2018, 16:44)

    tirolez [utilizator]

    Daca ii maresc lui salariul sa vezi cum uita tot..
  • +6 (6 voturi)    
    Cine pune "botul" la ceea ce apare aici... (Luni, 27 august 2018, 16:52)

    Olyx [utilizator]

    cred ca se va imbolnavi de...botulism !!! Pai, cum Doamne-iarta-ma, vine asta : un lider de sindicat membru PSD ( fara acte, bineinteles !) sa iasa sa faca greva ? Acuzandu-si propriul partid ca nu se ingrijeste se siguranta calatorilor ??!!! Alooo ! Dom'le lider, mata iesi in strada pentru ca, CULMEA ( scuzati cacofonia...) tocmai partidul pe care l-ai slujit ani de zile iti inchide robinetul cu bani din inchirierea spatiilor comerciale ! Sau, se face ?...Pai dupa ce ai supt atatia ani la ţâţa lui, e greu sa te desprinzi... Nu prea imi dau seama de ce tocmai Hotnews si Digi sunt avocatii matale in presa on-line. Pot doar sa banuiesc !...
  • +6 (6 voturi)    
    Se stie ca (Luni, 27 august 2018, 16:53)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    Managementul este egoist in timp ce liderii de sindicat fac totul pentru oameni, altruist si nimic pt ei. ;)
  • +7 (7 voturi)    
    de fapt (Luni, 27 august 2018, 16:54)

    Mazeta [utilizator]

    Rădoi se teme că rămâne fără banii din buticurile de la metrou.
  • +5 (5 voturi)    
    Se cere o investigatie (Luni, 27 august 2018, 16:59)

    muvis [utilizator]

    Sper sa urmeze cel putin o investigatie jurnalistica
    • +1 (1 vot)    
      Școalarizare trebuie, nu investigație (Luni, 27 august 2018, 22:40)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Ai impresia că roțile trenului virează dreapta-stânga, ca la camioane? :)
  • +8 (8 voturi)    
    hei (Luni, 27 august 2018, 17:09)

    john70 [utilizator]

    Ion Radoi, liderul etern al Sindicatului de la Metrou, a devenit milionar in Euro de-a lungul carierei sale de lider sindical.
  • +6 (6 voturi)    
    O clipa! (Luni, 27 august 2018, 17:43)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum 3 saptamani a fost celalalt incident? Si nu a fost facut public? S-a musamalizat?!

    PG si DNA trebuie sa se auto-sesizeze. Este inacceptabil!
  • +5 (9 voturi)    
    wow (Luni, 27 august 2018, 18:10)

    Itsoc [utilizator]

    pai daca deraia si erau 2000 de victime, psd-ul ar fi luat si mai mult la alegeri.
    se stie ca romanilor le plac criminalii si hotii, dovada ca i-au si votat pe cei a caror coruptie a putut face posibil incendiul de la Colectiv pe care majoritatea covarsitoare a romanilor s-a pisat cu bolta in 2016.
  • +1 (1 vot)    
    Nu-i nimic (Luni, 27 august 2018, 18:39)

    omezu [utilizator]

    I-o puneau in carca lui Iohannis. Dupa ce l-au acuzat ca a dat foc la Colectiv, o acuzatie ca a deraiat un metrou ar fi fost parfum.
  • +1 (1 vot)    
    Corupția ucide (Luni, 27 august 2018, 18:43)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu știu când vom înțelege cu toții asta.
  • +1 (1 vot)    
    Atentat la siguranta cetatenilor-complicitate (Luni, 27 august 2018, 19:03)

    lasa [utilizator]

    Daca aemenea incident , care ar fi avut consecinte deosebit de grave, a fost trecut cu vederea , atunci cine stia si nu a luat masurile legale si nu a anuntat nici calatorii, sunt pasibili de condamnare penala pentru complicitate.
    De ce nu se autisesizeaza Parchetul?
    Primaria?
    Cand nu va convine, sunteti complici cu conducerea?