Bărbații din România, cei mai mari consumatori de alcool din lume (studiu)

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 august 2018, 15:05 Actualitate | Esenţial


Bere
Foto: MorgueFile.com
Bărbații din România și femeile din Ucraina beau cel mai mult (8,2 unități de alcool și, respectiv, 4,2 unități), arată un studiu efectuat de  Global Burden of Diseases, un proiect al Universității Washington, Seattle, care afirmă că, și ocazional, consumul de alcool este dăunător, scrie The Guardian.

Unul din trei locuitori ai Pământului - 2,4 miliarde de oameni - consumă alcool, arată acest studiu. Un sfert dintre femei și 39% dintre bărbați beau.

În Danemarca găsim cel mai mare procent de bărbați și femei care beau (95,3% dintre femei și 97,1% dintre bărbați consumă alcool). Procentele cele mai reduse de bărbați care beau se regăsesc în Pakistan (0,8%). La femei - Bangladesh (0,3%).

Este vorba de cea mai amplă și detaliată analiză în ceea ce privește efectele alcoolului asupra sănătății.

Alcoolul, arată acest studiu publicat în revista specializată The Lancet, a provocat moartea a 2,8 milioane de oameni în 2016.

Majoritatea liniilor directoare ale serviciilor de sănătate din diverse state spun că unul sau două pahare de vin consumate zilnic au efecte benefice asupra sănătății. “Rezultatele noastre arată că cel mai sigur nivel de alcool este zero”.

Studiul a fost efectuat de cercetători ai Institute of Health Metrics and Evaluation (IHME), care au analizat consumul de alcool și efectele asupra organismului în 195 de țări, între 1990 și 2016.

Cercetătorii au descoperit că, deși nivele moderate de consum de alcool oferă o anumită protecție pentru inimă, și posibil pentru diabet, aceste efecte pozitive sunt de departe anulate de efectele negative ale alcoolului.

Consumul de alcool este o cauză principală a cancerului la persoanele peste 50 de ani, în special la femei. Studiul arată că 27,1% din cazurile de cancer la femei și 18,9% la bărbații peste 50 de ani sunt legate de consumul de alcool.

Ce reprezintă o unitate de alcool (sursa alcohelp.ro):

1 UNITATE ALCOOL (1 U) = 12g alcool pur = 1 sticlă bere (330 ml) = 1 pahar vin (125 ml) = 1 cinzeacă/shot (40 ml spirtoase)

Consumul zilnic de alcool la bărbați, 2016


Cel mai mare număr de unități de alcool consumate zilnic
  • România: 8,2
  • Portugalia: 7,3
  • Luxemburg: 7,3
  • Lituania: 7,0
  • Ucraina: 7,0
  • Bosnia și Herțegovina: 6,5
  • Belarus: 6,0
  • Estonia: 6,0
  • Spania: 5,8
  • Ungaria: 5,5
Cel mai mic număr de unități de alcool:
  • Pakistan: 0,0008
  • Iran: 0,004
  • Kuwait: 0,02
  • Comoros: 0,02
  • Libia: 0,02
  • Bangladesh: 0,03
  • Palestina: 0,04
  • Mauritania: 0,05
  • Yemen: 0,05
  • Arabia Saudită: 0,05
Consumul zilnic de alcool la femei, 2016

Cel mai mare număr de unități de alcool::
  • Ucraina: 4,2
  • Andorra: 3,4
  • Luxemburg: 3,4
  • Belarus: 3,4
  • Suedia: 3,2
  • Danemarca: 3,2
  • Irlanda: 3,1
  • Marea Britanie: 3,0
  • Germania: 2,9
  • Elveția: 2,8
Cel mai mic număr de unități de alcool:
  • Iran: 0,0003
  • Kuwait: 0,01
  • Mauritania: 0,02
  • Libia: 0,02
  • Pakistan: 0,03
  • Timor de Est: 0,04
  • Palestina: 0,.04
  • Yemen: 0,04
  • Tunisia: 0,04
  • Siria: 0,05



















6437 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    yeah baby (Vineri, 24 august 2018, 15:10)

    cvi [utilizator]

    In sfarsit, suntem recunoscuti!
  • +15 (25 voturi)    
    8,2??!! (Vineri, 24 august 2018, 15:14)

    ABV [utilizator]

    Valorile alea sunt in medie?? Adica un roman bea 8 beri mici pe zi?? :)))) IN MEDIE?? adica eu daca beau 1-2 beri pe saptamana.. inseamna ca mai e cineva care bea peste 50 beri pe saptamana? Omul ala ar tb sa fie in coma cel putin.

    Ce prostie de studiu! Au dat si bani pe el?
    • +10 (16 voturi)    
      probabil e facut de rusi (Vineri, 24 august 2018, 15:41)

      Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui ABV

      ei nu apar in "studiu".
      • +6 (6 voturi)    
        . (Vineri, 24 august 2018, 17:00)

        Ruskisupermegatroll [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        Ai uitat de illuminati, masoni, reptilieni, extraterestri si de... pastile, in primul rand.
    • +2 (10 voturi)    
      . (Vineri, 24 august 2018, 15:53)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui ABV

      sa vezi cum beau nemtii si turistii la october fest si apoi se culca pe trotuar in grupuri pina vine politia sa-i alunge, in orice caz in Ro nu vezi asa ceva, un "sondaj political correct" nu poate pune Germania mai presus ca Romania
      • 0 (6 voturi)    
        Aia e ocazional (Vineri, 24 august 2018, 17:47)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

        si dorm pe trotuar pt ca nu-s obisnuiti cu bautura.
      • 0 (2 voturi)    
        Și în Anglia? (Vineri, 24 august 2018, 19:48)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

        Când se-ncing tinerii la băute, binging cât cuprinde, nu este la fel?
    • +4 (6 voturi)    
      ce, maaaa? (Vineri, 24 august 2018, 16:13)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui ABV

      bucura-te ca salvez naibii onoarea romaniei; si ai putea sa mai bagi ceva bani donatie, ca na, 50 beri... mi-ajung de luni pana joi.
    • +3 (9 voturi)    
      nu chiar (Vineri, 24 august 2018, 16:34)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui ABV

      Pai am eu doi vecini la bunici care beau cate juma’ de tuica (500ml) pana pe la orele 14.00-15.00. Cei doi, impreuna cu vreo 4-5 ca tine fac, in medie, fix cat zice studiul.
    • +3 (13 voturi)    
      studiul este o ineptie (Vineri, 24 august 2018, 16:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ABV

      eu beau in medie o bere la 2 saptamani, asa ca sa ma lase cu media de 8.2 beri pe zi.
      In plus de asta, m-am mai plimbat si eu prin tari straine, si am vazut cat se bea pe afara. Sunt natiuni mult mai betive decat a noastra, atat in estul Europei cat si in Vest: rusii, polonezii, cehii, englezii, irlandezii, norvegienii si ceilalti nordici etc.
      Romanii nu sunt nici macar in primii 10.
      • +2 (8 voturi)    
        Sunt destui care beau si pt tine (Vineri, 24 august 2018, 17:48)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Unde vezi chiar copii band bere la halba de dimineata la terasa? In Romania, Moldova, Ucraina, etc
    • +7 (7 voturi)    
      precizari (Vineri, 24 august 2018, 22:49)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui ABV

      1) studiul este despre corelatia dintre consumul de alcool si incidenta unor boli letale

      2) studiul este o sinteza cu date din 694 "surse" privind consumul de alcool si 592 "studii" despre riscurile consumului de alcool si priveste perioada 1990-2016

      3) fondurile au fost asigurate de Bill & Melinda Gates Foundation

      4) textul complet cu anexe depaseste cateva mii de pagini si are concluzia: "the level of consumption that minimises health loss is zero"

      6) la ei cred ca se referea Mark Twain cand a zis: "There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics."
  • +11 (13 voturi)    
    Ceva e ciudat aici... (Vineri, 24 august 2018, 15:25)

    LiviuX [utilizator]

    Adica Rusia nu e nici macar in primii 10? Apoi Danemarca... Inseamna ca ei beau de la varsta de 2-3 luni ca sa iasa asa un procent? Beau de la nastere pana mor?
    • +8 (10 voturi)    
      Rusia nu intra in clasament (Vineri, 24 august 2018, 16:07)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Rusia e pe locul 0, deasupra tuturor...

      E ca si cum ar participa Federer la un turneu de tenis in curtea scolii. Nu se include in clasament...
    • +4 (6 voturi)    
      Rusii is Zei la baut (Vineri, 24 august 2018, 17:49)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Ei probabil is Arbitri
  • +14 (14 voturi)    
    Romania este .... No. 1.BRAVO ! (Vineri, 24 august 2018, 15:28)

    Amad [utilizator]

    Rusia nu-i in top 10?

    Marea Britanie abia este pe 8 la femei? Astia au intalnit vreodata o englezoaica?
  • +1 (5 voturi)    
    Vaslui rocks! (Vineri, 24 august 2018, 15:49)

    gigiduru_ [utilizator]

    Depinde de unde au luat esantioanele pentru analiza.

    Daca au luat in calcul doar alcoolicii, da, e posibil sa avem cei mai performanti alcoolici.
  • -1 (7 voturi)    
    si cea mai mare (Vineri, 24 august 2018, 15:55)

    mos ion roata [utilizator]

    crestere economica din Europa. Avem valoare,avem valoare...
  • +8 (8 voturi)    
    Îndoi-m-aș și n-am cui! (Vineri, 24 august 2018, 15:57)

    Bubico [utilizator]

    Rușii și polonezii nu sunt în top 10? Portughezii - bețivani? Și luxemburghezii? Aoleu!
    La femei, Andorra pe locul 2 în lume?
    Și noi, românii? Or fi vasluienii fruntași, dar nu bat la scor mapamondul!...
  • +11 (13 voturi)    
    Ridicol (Vineri, 24 august 2018, 16:06)

    gaspy [utilizator]

    Studiul asta e ridicol.

    8 beri sau 8 pahare de vin sau 400 ml spirtoase în medie pe zi!

    Nu cunosc pe nimeni care să bea în asemenea hal, darămite asta să fie media!
  • +4 (4 voturi)    
    E varza (Vineri, 24 august 2018, 16:13)

    spysoby [utilizator]

    Lipsesc Rusia ,UK tarile baltice nordici ,
  • +2 (4 voturi)    
    Cusut cu ață albă (Vineri, 24 august 2018, 16:19)

    Don Ciccio [utilizator]

    S-a volatilizat Maica Rusia?!?

    Nu vad țări din Extremul Orient: Japonia (sake), Coreea de Sud, China, Taiwan.
  • 0 (12 voturi)    
    Pentru contestatari (Vineri, 24 august 2018, 16:34)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Cateva clarificari: cu exceptia tarilor gen Andora sau Luxemburg unde este clar ca datorita taxelor mici la alcool si tutun se face trafic de frontiera foarte mult si care e "contabilizat" in carca saracilor andorieni sau luxemburghezi, cred ca statisticile sunt ok.
    Vin romanisii verzi si chestioneaza ca germanu pe care l-a vazut el la Oktoberfest sau danezul pe care l-a vazut in week-end ar bea mai mult decat romanul. Fals (si am locuit 15 ani in DK). Scandinavii beau masiv DOAR in week-end. In rest daca se ating de o bere mica pe seara. La fel si neamtul care se da in stamba la Oktoberfest. Ei, in schimb romanasul vrednic de Vaslui o ia de dimineata si o tine pana seara pe spirtoase (puncte multe) zi la zi. daca nu credeti mergeti in niste comune pe la tara in Romanika si vedeti carciumile care se deschid dis de dimineata. Asa ca nu va mai lamentati si acceptati realitatile.
    • -3 (7 voturi)    
      Ce treaba are traficul de frontiera??? (Vineri, 24 august 2018, 17:47)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      E vorba de consum, nu de cat intra si iese din tara, legal sau ilegal! Si iarasi, nu are importanta cand bei ci cat. De asta statistica cred ca e aiurea. Cum poti spune ca 97% din barbati beau??? Nu mai exista copii mici, nou nascuti? Sau te pomenesti ca si astia beau...
      • +6 (8 voturi)    
        uite ce treaba are (Vineri, 24 august 2018, 20:36)

        omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        consumul = alcoolul vandut - alcoolul estimat ca fiind baut de turisti

        Asta zice acest studiu la pagina 2:
        "Second, previous studies have used sales data to estimate population-level alcohol stock. Researchers have noted the benefit of using sales data instead of survey data for
        quantifying alcohol stock available within a location. However, sales data still have bias because of consumption by tourists and unrecorded consumption from illicit sales, home brewing, and local beverages. Without correction for these factors, estimates relying on sales data can be biased and lead to inaccurate cross-national comparisons."

        PS: Tot studiul zice 1UA = 10g nu 12 grame cum zice HN.

        PS2: Concluzia studiului: 0g alcool este singura optiune sanatoasa (adica si 1 pahar de vin face rau). Ceea ce in opinia mea este stupid.
        • 0 (0 voturi)    
          Daca asa au fost evaluate consumurile (Luni, 27 august 2018, 14:31)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

          atunci cu atat mai mult e o prostie. Cum sa spui ca consumul e egal cu alcoolul vandut raportat la populatie? Ce faci de ex cu exportul, ca ala tot alcool vandut e? O statistica corecta ar fi be baza de esantioane de populatie studiate in timp.
          QED, o "cercetare" cu totul aiurea.
          PS. De acord si eu cu PS2. Dar nu e de mirare, daca folosesti metode aiurite, normal ca si rezultatele sunt la fel.
  • +6 (10 voturi)    
    Undeva e o greseala (Vineri, 24 august 2018, 17:18)

    banel [utilizator]

    Mi-e greu sa cred ca in Romania consumul mediu zilnic de alcool e de 100g, adica echivalentul a 4 beri la 0.5 (5% alcool) pe zi. Stiu cativa care sar lejer de cota asta, dar vorbim totusi de medie. Sau poate au facut studiul pe judetul Vaslui...
  • +4 (4 voturi)    
    studiu din categoria " Cercetatorii britanici" (Vineri, 24 august 2018, 23:48)

    AliKimiku [utilizator]

    In primul rand e un meta-studiu, adica baietii au luat date din zeci de studii mai vechi le-au prelucrat prin metode "moderne" si le-au iesit niste tampenii.
    Sunt de acord ca nu suntem chiar codasi in domeniu dar tara asta nu e compusa numai din Vaslui la vremea tulburelului.
    Am citit varianta din Washington Post in care baietii trageau niste concluzii despre cum influenteaza pretul alcoolului consumul si tare imi e teama ca unul din factorii luati in calcul la stabilirea nivelului de consum a fost pretul. Mai exact bautura este foarte ieftina in Romania si pentru baietii din cercetare asta a insemnat ca si consumul e pe masura. Asta fiindca in nici-o statistica anterioara nu eram pe primul loc si doar folosind "coeficient" extern puteam ajunge acolo.
    Concluzie: bani aruncati pe geam.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde este SUA ? (Sâmbătă, 25 august 2018, 1:49)

    Observatory [utilizator]

    Eu beau vin și bere f putina, dar când merg la magazinul specializat, peste 90 % sunt boșorogi ( ca mine) și 50% femei...
    In America de Nord, inclusiv Canada se bea tare , in special tărie....

    Când au ajuns la Americani, studiu s-a făcut ca ploua. Din fericire !!!! Băuturile sunt de calitate și foarte controlate de autorități ..

    Hai noroc și sănătate !
  • 0 (0 voturi)    
    Stire falsa/fake news (Luni, 3 septembrie 2018, 18:38)

    Delavale [utilizator]

    Din pacate si Hotnews a picat in plasa stirilor false. Anul trecut erau stiri ca Romania este printre ultimile tari din Europa la consumul de bere si vin.