Amenzile contravenționale pot fi plătite acum în 15 zile, la jumătate din minimul prevăzut de lege. Ele NU mai pot fi achitate pe loc, la polițist

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 24 august 2018, 13:21 Actualitate | Esenţial


Politist amendand un sofer
Foto: Facebook / Politia Romana
Începând de vineri, amenzile contravenționale pot fi plătite la jumătate din minimul prevăzut de actul normativ, în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal (în loc de 48 de ore), informează MAI.

”Cu alte cuvinte, dacă agentul constatator vă aplică o amendă de 200 de lei, iar minimul prevăzut de lege este 100 de lei, dumneavoastră veți putea achita în termen de 15 zile calendaristice doar 50 de lei”, explică MInisterul Afacerilor Interne pe Facebook.

”Și tot de astăzi, amenzile nu mai pot fi achitate direct la polițist... eliminăm, astfel, orice schimb de bani între cetățean și polițist!”, adaugă sursa citată



















4108 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    de ce nu mai pot fi achitate pe loc? (Vineri, 24 august 2018, 13:29)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Nu reusesc politistii sa numere restul corect?
    • +8 (10 voturi)    
      Mai greu cu mita de acum încolo :) (Vineri, 24 august 2018, 14:17)

      Gheonoaia [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Prin asta se limitează și posibilitățile de a plăti pe sub mână jumătate de amendă "fără chitanță".
      • +10 (12 voturi)    
        Mita e cea mai trainica traditie romaneasca (Vineri, 24 august 2018, 15:20)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Gheonoaia

        si va dainui etern.

        Nu raman militienii fara mita, la fel cum dictatura PSD nu ramane fara voturi, romanii sunt corupti si ticalosi.
        • +1 (3 voturi)    
          un doctor psihiatru (Sâmbătă, 25 august 2018, 9:59)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

          om in varsta, obisnuia sa zica ca romanii nu sunt banditi, sunt numai ticalosi. :-)

          dupa lovirutie s'au dovedit si banditi.
          prin toata ioropa unita.
    • +2 (2 voturi)    
      ba da, (Sâmbătă, 25 august 2018, 9:57)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      se poate, dar fara chitantza :-))
      pe sest, in talonu' masinii...:-)
  • +7 (7 voturi)    
    Pensiile buturuga mica a psdeilor. (Vineri, 24 august 2018, 14:38)

    Plagarus [utilizator]

    Iresponsabilii economici nu mai au aer !
  • +4 (8 voturi)    
    Locul platii (Vineri, 24 august 2018, 14:39)

    finutza [utilizator]

    A ramas in vigoare ca plata sa se faca la polita care a constata incalcarea legii? Sau prostia aia de a trimite chitanta prin posta la politia constatoare?
    • +4 (4 voturi)    
      Da, inca e in vigoare (Vineri, 24 august 2018, 15:28)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Din cate stiu, pana la 1 ianuarie mai e in vigoare aberatia aia cu trimiterea chitantei prin posta.
  • +4 (6 voturi)    
    ha! (Vineri, 24 august 2018, 15:59)

    lula [utilizator]

    drept urmare, numarul amenzilor va scadea maxim. vor indica cu degetul aratator buzunarul de la piept, numai cat te vad si vor sterge inregistrarile de pe radar cu masinile care incalca regulile.
  • +5 (5 voturi)    
    Ori Politist? (Vineri, 24 august 2018, 16:22)

    Robin_W [utilizator]

    Ori vanzator care trebuie sa umble dupa el cu chitantier fiscal, bani sa dea restul si de ce nu, cititor de carduri?