Sebastian Cucoș devine prim-adjunct al inspectorului general al Jandarmeriei

de DG     HotNews.ro
Joi, 23 august 2018, 14:36 Actualitate | Esenţial


Sebastian Cucos
Foto: Captura video
Fostul șef al Jandarmeriei Române Sebastian Cucoș a fost împuternicit, joi, în funcția de prim adjunct al inspectorului general al Jandarmeriei Române, informează Mediafax.

„În vederea consolidării echipei de conducere a Inspectoratului General al Jandarmeriei Române și asigurării unei continuități la comandă, până la obținerea avizului CSAT, începând cu data de 23 august a.c., colonelul Cucoş Gheorghe-Sebastian a fost împuternicit în funcția de prim adjunct al inspectorului general al IGJR. Reamintim că acesta a promovat concursul pentru funcția de inspector general al Jandarmeriei Române, dar numirea în această funcție este condiționată de avizul CSAT”, au precizat reprezentanții MAI, printr-un comunicat de presă.

Decizia vine în contextul în care interimatul lui Sebastian Cucoş la conducerea Jandarmeriei Române a expirat, iar preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că o decizie privindu-l pe Cucoş, pentru care ministerul Afacerilor Interne a transmis documentele către Consiliul Suprem de Apărare a Ţării, va fi făcută după ce procurorii militari vor finaliza ancheta privind intervenţia forţelor de ordine la protestul din 10 august.

În acest context, prim-adjunctul inspectorului general al Jandarmeriei Române, colonel Ionuţ Cătălin Sindile, a fost împuternicit, în 15 august, în funcţia de inspector general al Inspectoratului General al Jandarmeriei Române.



















1444 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Aduce (Joi, 23 august 2018, 14:46)

    mitg [utilizator]

    Si icoanele alea penibile cu el in noul birou?
  • +8 (8 voturi)    
    are merite deosebite (Joi, 23 august 2018, 15:06)

    pepper89 [utilizator]

    la represiunea impotriva populatiei din 10 august, e pe deplin justificat sa fie in functii de conducere
  • +10 (14 voturi)    
    inca (Joi, 23 august 2018, 15:20)

    martel55 [utilizator]

    o flegma peste ochii celor care au incasat gaze si bastoane in Piata Victoriei....
  • +9 (11 voturi)    
    Se intoarce Cucosul rosu de pios. (Joi, 23 august 2018, 15:21)

    Plagarus [utilizator]

    Parfumier gazos si incarcat de "onoare " al jandarilor. !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Uniforma pe care o poarta d-l din imagine... (Joi, 23 august 2018, 16:03)

    Olyx [utilizator]

    nu vi se pare murdara ? Eu asa o vad !
  • +5 (5 voturi)    
    premiantii... (Joi, 23 august 2018, 17:34)

    Coco Whistle [utilizator]

    oriunde in lumea asta, daca ar fi fost suspectat si se fac cercetari ptr cum au actionat, ar fi fost suspendat pina la clarificare. in cazul de fata ar fi fost eliberat din functie imediat. dar ce te faci, structura fratilor e construita ptr ei,premianii...care nu se scolesc, nu simt romaneste, nu au valori decit inchinarea la mafioti si interlopi. ca au batut romani, asta e fun ptr batausi.
  • +4 (4 voturi)    
    dovada crasa de incompetenta (Joi, 23 august 2018, 18:12)

    Dizidentul [utilizator]

    doamna Carmen a dovedit ca este o analfabeta politica si a dat dovada ca indiferent ce se vorbeste si comenteaza in spatiul public nu o intereseaza.Pina nu se termina cercetarile domnul Cucos nu trebuia sa isi reia activitatea, numai daca doamna Carmen STIE DE ACUM rezultatul cercetarilor si Cucos este declarat nevinovat
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 24 august 2018, 10:31)

      aerosol [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      carmen dan este de inteles de ce se comporta asa, dar unde este onoarea militara a acestui asa zis profesionist de care patria nu se poate lipsi? Trebuia sa stea pe tusa, ba chiar sa demisioneze. Putea sa faca si pe japonezul, din partea mea.
      De aici se vede calitatea jandarmeriei romane si te intrebi oare cum sunt cei mai mici in grad, functie, pregatire. Dupa mine, jandarmeria a fost creata pentru a mai manca niste unii banii contribuabilului roman. Si jandarmeria si politia locala, comunitara, de stada, de cartier si in curand politia de scara de bloc, toate au un singur scop, sa suga la contribuabil. In rest, obedienta maxima fata de putere. Trebuie desfiintata si facut altceva la loc, dar nu aceeasi oameni, sunt compromisi toti, ierarhic, au acelasi mod de gandire . Nu ar trebui sa mai primeasca nici pensii, sa-si caute o slujba onorabila.
  • +3 (3 voturi)    
    SFIDARE.... (Joi, 23 august 2018, 20:54)

    astronaut [utilizator]

    SFIDARE ,asta-i PSD-UL , SFIDEAZA SI ARUNCA UN DERIZORIU , REPRIMAREA IN LACRIMI SI SANGE A MITINGULUI PASNIC , UNDE CETATENII ACESTUI POPOR AU CERUT DEMISIA GUVERNULUI INCOMPETENT DIRIJAT DE DRACNEA !
  • +3 (3 voturi)    
    Pai cineva (Joi, 23 august 2018, 21:21)

    fat.cat [utilizator]

    trebuie sa tina totusi mana pe steagul ala, zi si noapte, nu? O adevarata vestala domnul Cucos. Hai, rocada placuta, baieti. Nu v-ar fi rusine!