Primăria din Galați interzice accesul persoanelor în pantaloni scurți sau cu tricouri „cu desene sugestive”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2018, 13:34 Actualitate | Esenţial


Anunt Primaria Galati
Foto: Mediafax.ro
​Un anunț lipit la intrarea în Primăria Galați arată că accesul este interzis pentru acei oameni care vin să plătească taxe sau impozite îmbrăcați în pantaloni scurți și cu tricouri cu „desene sugestive” sau inscripționate cu sloganuri, reprezentanții instituției explicând că nu au fost incidente din cauza acestui fapt. 

Anunțul lipit la intrarea în sediul Primăriei Galați îi vizează pe gălățenii îmbrăcați „indecent, ofensator și vulgar”, dar și pe cei care au hainele inscripționate cu desene și sloganuri sugestive. „Prin prezenta vă anunțăm că accesul în sediul Primăriei Municipiului Galați precum și în sediile celorlalte instituții publice nu este permis cu ținută indecentă precum: îmbrăcăminte de plajă (papuci de plajă, șort etc.) îmbrăcăminte cu caracter ofensator, vulgar, haine cu desene sugestive, slogane”, se arată în anunțul Primăriei Galați.  

Reprezentanții Primăriei Galați au declarat, miercuri, corespondentului Mediafax, că anunțul este vechi, fiind întocmit în baza unei decizii a Consiliului Local. Recent, afișul a apărut și la sediul nou al Primăriei, deoarece paznicii ar fi avut discuții cu cetățenii îmbrăcați în maiou și în șlapi. „Afișul este de mult timp la sediile instituțiilor din subordine, doar la sediul nou al Primăriei nu îl aveam. L-am pus pentru că paznicii explică în permanență și li se răspunde că nu scrie nicăieri. Nu au fost incidente grave. Avem însă numeroase persoane care vin cu șlapi de plajă și cu maiou cu găurele. Există și o decizie de Consiliu Local care interzice accesul persoanelor îmbrăcate în ținută indecentă. Sunt oameni care o fac ostentativ, sunt supărați că au primit o amendă, vor să denigreze”, a declarat purtătorul de cuvânt al Primăriei Galați, Raluca Ardean. 

Anunțul este lipit la intrările din sediile Primăriei Galați și ale instituțiilor publice subordonate municipalității precum Evidența Populației, Direcția de Taxe și Impozite Locale, Starea Civilă, Spațiul Locativ și Asistența Socială.



















6205 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Pai (Miercuri, 22 august 2018, 13:47)

    Her [utilizator]

    sa isi scrie cu carioca pe mana sloganul care il deranjeaza pe domnu si cred ca e ok. presupun ca si un tatuaj ar merge dar ala ramane pe veci. poate se schimba psd (sunt glumet, stiu) si se apuca posesorul sa ii iubeasca la un moment dat. atunci ce se face cu tatuajul? :))
  • +8 (10 voturi)    
    La primarie la aia (Miercuri, 22 august 2018, 14:10)

    ostrogotul [utilizator]

    e mai ceva ca la biserica
    • -3 (7 voturi)    
      AI DREPTATE! (Miercuri, 22 august 2018, 16:04)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

      La noi la biserica vin unii in slapi si pantaloni scurti, ceea ce mie mi s-a parut nepotrivit, dar nu le-a zis nimeni nimic!

      Daca vrei neaparat sa iti platesti taxele, trebuie sa te imbraci asa cum cere Primaria!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Este interzis accesul (Miercuri, 22 august 2018, 14:14)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    persoanelor urmarite sau condamnate penal in functii publice.

    Oamenii in slapi si short sunt curati spre deosebire de multi functionari publici.
  • +8 (8 voturi)    
    Deci nud (Miercuri, 22 august 2018, 14:15)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Pot veni
  • +7 (7 voturi)    
    Daca cei ce lucreaza acolo (Miercuri, 22 august 2018, 14:27)

    John M. [utilizator]

    sunt niste modele de cetatenie civilizata, atunci da, ei merita tot respectful. Dar daca sunt niste putori adormite si arogante cum sunt de obicei, atunci mergeti acolo in chiloti ca nu exista lege contra la asa ceva.
  • +12 (12 voturi)    
    Deja ? (Miercuri, 22 august 2018, 14:35)

    NicolaeA [utilizator]

    Priaria din Galati este deja condusa de talibani ?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu le da idei... (Miercuri, 22 august 2018, 16:02)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Burda mai lipsea si sa vii cu tac-tu tuns!!
  • +5 (5 voturi)    
    Amuzant! (Miercuri, 22 august 2018, 14:43)

    Alovi [utilizator]

    Micii dictatori se dau de gol prin mari ineptii!
  • +3 (3 voturi)    
    s-a terminat democratia (Miercuri, 22 august 2018, 14:49)

    ion-ion-ion [utilizator]

    A fost, s-a dus si nu mai este. Cei care au murit pentru libertate au murit degeaba, probabil va trebui sa mai moara si altii.

    Adio Romania!
  • +3 (3 voturi)    
    Salutul suedez (Miercuri, 22 august 2018, 15:44)

    remicristian [utilizator]

    O explicatie ar fi ca cei cu tricouri cu salutul suedez adresat PSD le-ar face pofta functionarilor din primarie si le-ar scadea productivitatea muncii gindindu-se apoi la problema toata ziua!
  • +5 (5 voturi)    
    Deci nu este voie cu "fara penali"! (Miercuri, 22 august 2018, 16:01)

    complet_retard [utilizator]

    Tricoaiele inscriptionate "fara penali" nu au ce cauta la Primarie!