UPDATE: Parchetul General transmite că nu există și nu a existat vreun dosar privind presupusa tentativă de asasinat a lui Dragnea. Augustin Lazăr a refuzat să comenteze

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2018, 12:53 Actualitate | Esenţial


Augustin Lazar
Foto: Agerpres
Pe rolul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție nu există și nu a existat vreun dosar referitor la o presupusă tentativă de asasinat asupra lui Liviu Dragnea, au declarat, pentru Mediafax, reprezentanții biroului de presă al instituției.

Reprezentanții Biroului de informații și relații publice al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ) au precizat, pentru MEDIAFAX, că pe rolul Parchetului nu a existat și nici nu există vreo anchetă referitoare la spusele președintelui PSD, Liviu Dragnea, care a acuzat o tentativă de asasinat anul trecut.

Anterior, procurorul general Augustin Lazăr a refuzat, miercuri, să declare dacă Parchetul General a avut sau are în cercetare o posibilă cauză referitoare la presupusa tentativă de asasinat a lui Liviu Dragnea, precizând că nu dă interviuri în fața instituției, scrie Mediafax.

"La biroul de presă, vă rog frumos. Interviuri în fața Parchetului General nu dăm", a declarat, miercuri, Augustin Lazăr, întrebat dacă Parchetul General a primit vreo plângere referitoare la cele spuse de Liviu Dragnea sau dacă procurorii din cadrul parchetului au făcut sau fac cercetări în acest sens.

În spațiul public, au apărut informații pe surse potrivit cărora Parchetul infirmă existenţa vreunei plângeri, investigaţii sau informaţii privind presupusa tentativa de asasinat asupra lui Liviu Dragnea.

Președintele PSD, Liviu Dragnea a declarat, marți, că a existat o tentativă de asasinat la adresa sa, patru cetățeni străini venind în România cu acesta scop, la inițiativa unui om celebru în lume. "Am avut anul trecut o tentativă, în aprilie. Nu vreau să povestesc, pentru că nu este cazul. Au venit patru străini în România, cazați la Athenee Palace, mă rog am scăpat. Dar asta nu înseamnă că o să îmi iau pază. Da (au ajuns la mine- n.r.)", a declarat Liviu Dragnea, la Antena 3.

Președintele PSD spune că știe cine e în spatele acțiunii, dar nu a făcut public numele. "Suntem într-un stat mafiot. Statul paralel este o mafie. Știu că s-a cercetat, mai departe nu știu. Da, dar nu pot să spun asta (cine i-a plătit – n.r.). Da, un om foarte celebru în lume. Nu, nu mă gândesc la el (Soros – n.r). El se gândește la mine", a mai spus Dragnea.


















4597 vizualizari

  • +31 (37 voturi)    
    4 oameni au vrut sa il asasineze (Miercuri, 22 august 2018, 12:58)

    DragneaViu [utilizator]

    Iar el vrea sa asasineze alte 20 milioane de oameni.
    Care e numele celor 4 eroi?
    • +7 (7 voturi)    
      Apropo, Parchetul sa lase vrajeala (Miercuri, 22 august 2018, 13:06)

      DragneaViu [utilizator] i-a raspuns lui DragneaViu

      Si sa puna mana sa il aduca in instanta cu Belina, Brazilia, ferma de porci a lui Stefan Dragnea, palatul Alexandrei Dragnea, TelDrum, casele din strada Alexandru Constantinescu 22 si alte chestii dovedite.
      Cateodata stau si ma intreb daca nu cumva DNA si Parchetul il sustin pe acest gunoi, pentru ca tac malc si si-o iau pe cocoasa.
      • +2 (2 voturi)    
        asa e... (Miercuri, 22 august 2018, 17:30)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui DragneaViu

        e cam curios ca acest escroc nu e luat la intrebari in legatura cu averile familiei lui...dar cum nu e singurul in tara aia ( printre cei de la putere inclusiv procurori si judecatori ), cred ca e "normal"....
    • +4 (4 voturi)    
      Brazilienii (Miercuri, 22 august 2018, 13:14)

      CarlosKent [utilizator] i-a raspuns lui DragneaViu

      Erau rudele unei brazilience cu care s-a combinat pe plaja la o petrecere si a lasat-o gravida.
    • +5 (5 voturi)    
      Problema României (Miercuri, 22 august 2018, 13:16)

      brifcor [utilizator] i-a raspuns lui DragneaViu

      Nu e DracNea. Nici Veorica Vasilica. Nici Puie Monta.
      Problema României e... poporul român.
      Pentru ca în democratie, un om = un vot.
      Cei care voteaza, constient sau nu (asta e un alt subiect) decid.
      Iar cei care fac fente (nu ma intereseaza, nu ma reprezinta, nu aia, nu ailalta) îndura si se plâng.
      Concluzia (valabila, dealtfel, oriunde în lume) :
      asa popor, asa conducatori.
      • 0 (0 voturi)    
        si da si nu.... (Miercuri, 22 august 2018, 18:33)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

        sistemul electoral il schimba in favoarea lor politicienii, nu votantii.
        legile electorale de la noi ii avantajeaza clar pe uslisti, psd-pnl, problema este ca psd vreo o schimbare in genul legilor din Amerca de sud si centrala, vor sa ramana la ciolan pana la apocalipsa mare.
    • +3 (3 voturi)    
      : )))) (Miercuri, 22 august 2018, 13:36)

      stirilibere [utilizator] i-a raspuns lui DragneaViu

      TARE!!!! Sunt de maximul penibil acesti zisi polticieni. Daca n-avem noroc de ceva mai bun la carma tarii macar sa radem de stupizeniile lor zilnice. intrebarea care se naste... unde naiba vom ajunge cu ei?
    • +6 (6 voturi)    
      Ca sa facem haz de ridicolul Livache, (Miercuri, 22 august 2018, 14:08)

      cearly [utilizator] i-a raspuns lui DragneaViu

      numele celor patru eroi sunt: Batman, Donald Duck, Scooby-Doo si Fred Flintstone!
    • -10 (10 voturi)    
      Care "e" (Miercuri, 22 august 2018, 14:29)

      UpNext [utilizator] i-a raspuns lui DragneaViu

      numele celor 4? Greu cu limba romana, dar suntem mistocari de cartier...

      Pe bune acum, cum sa "existe" (pentru public) un dosar care, oricum, este ultrasecret, in situatia in care tentativa este una reala, nu produsul imaginatiei lui Dragnea? Astfel de actiuni se clasifica obligatoriu la secret de stat, peste tot in lume. Mai asteptam niste ani pentru confirmare/infirmare...
    • +1 (1 vot)    
      Totusi, o explicatie plausibila trebuie sa existe (Miercuri, 22 august 2018, 16:40)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui DragneaViu

      Am sa ghicesc.

      Cei patru apartin statului paralel. Au aparut pur si simplu. S-au prins cei de la receptie cand si-au dat seama ca aia ocupa camera fara sa se fi inregistrat. In acel moment angajatii statului paralel au disparut la fel cum au aparut. Asa ca nimeni nu are nicio dovada.

      Asta e cea mai buna explicatie pe care o am in prezent.
  • +7 (7 voturi)    
    Trebuie intrebat si un medic (Miercuri, 22 august 2018, 13:03)

    Martinezu [utilizator]

    Poate stie mai multe amanunte de acest caz....
    Sau de fapt nu e gluma si totul este cat se poate de bine pus la punct de sobolan.
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca Dragnea s-a uitat prea mult la serialul (Miercuri, 22 august 2018, 13:04)

    bancher [utilizator]

    Onoare si sange de pe TVR, si se crede in La Camorra.
  • +5 (5 voturi)    
    Poate ar trebui sa existe de azi (Miercuri, 22 august 2018, 13:07)

    falcoind [utilizator]

    Un dosar cu tăinuirea infractorului, sau mărturie mincinoasa și instigare pe numele lui livache după declarația de aseară.
    Altfel de maine orice nebun o sa zică ca au vrut sa îl asasineze păduchi verzi după Marte.
    Totuși e un om in vârful statului, nu un neica nimeni declarații de genul făcut de el ar trebui sa aibă anumite consecințe, dacă nu alta cămașa de forța și băgat la nebuni.
  • +5 (5 voturi)    
    Adica (Miercuri, 22 august 2018, 13:07)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    4 criminali au stat in Bucuresti trei saptamani, cazati in centru si nu au putut omora pe unul fara paza!
    Mai sa fie.
    Nici fratii Grimm nu nascoceau asa povesti.
    Creanga, da, ii tragea hamsterului cait o poveste a pu...lpei!
    Si poi ii mai dadea si multa... mu...re!
  • +2 (2 voturi)    
    Eroi de desene animate (Miercuri, 22 august 2018, 13:09)

    vine [utilizator]

    Altfel nu-mi explic cum au ratat :)

    https://uploads.disquscdn.com/images/03e0e577ac79eecf3413d5ec05d22ac9d28f9ca3cf34e7492e42a250c7370b7c.jpg
  • +5 (5 voturi)    
    Un dement arunca o vorba (Miercuri, 22 august 2018, 13:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    cam prea multe institutii si persoane (presa inclusiv) ia in serios ce spune condamnatul penal dus cu sorcova la latrine. Trist, foarte trist ca România a putut sa cadă atât de jos.
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Miercuri, 22 august 2018, 13:14)

    fat.cat [utilizator]

    Nici macar pe marele om nu vrea sa-l lichideze nimeni, in ciuda atmosferei de presiune asasina care domina postarile plangacioase ale victimizatilor zilele astea. Dupa toate lamentarile pe la televizor... nimic, dar chiar nimic. Asa o insulta... Deplorabil. Ce-ai fost si ce-ai ajuns, bai Daddy. Nu vor, pur si simplu, asasinii astia de rahat sa te caute, bai, asta e, trebuie sa privesti adevarul in fata. Asa conspiratori lenesi, mai rar. Sau nu-i inspiri tu suficient. Una din doua.
  • +5 (5 voturi)    
    Un penal mananca cacat (Miercuri, 22 august 2018, 13:25)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    si tocmai unde... la antena trei... dupa care o tara intreaga isi bate capul cu asta.
  • +5 (5 voturi)    
    tentativa a existat (Miercuri, 22 august 2018, 13:26)

    mos ion roata [utilizator]

    de fapt a fost o lovitura de tesla autoaplicata si bine tintita.
  • +3 (3 voturi)    
    Clar ca nu e tentativa de omor! (Miercuri, 22 august 2018, 13:30)

    BEDE [utilizator]

    Doar ca tare multi zic ca ar vrea sa-l vada mort. Asa cum tare multi zic MUIE PSD.
    Cred ca omul ar trebui sa invete ceva din chestiile astea, dar pare-se ca nu vrea nicidecum sa se lase, ci tine neaparat sa dea el muie la vreo 20 de milioane de cetateni. Deocamdata o poate face, dar asta nu va tine la infinit. Daca Romania I-a supravietuit lui Stalin si lui Ceausescu, ii va supravietui si lui Dragnea. Si nu cred ca Dragnea va fi la putere atata timp cat a fost Ceausescu, nici nu cred ca va putea jefui tara mai rau ca Stalin, desi, daca ar fi intocmai dupa cum ar vrea el, ar putea fi mult mai rau... Dar nu poate face intocmai tot ce vrea, asa ca tot nesatisfacut este si turba.
  • +4 (4 voturi)    
    Drac nea victima ? Imi vine sa rad.... (Miercuri, 22 august 2018, 13:50)

    MisuG [utilizator]

    Daca mai avea nevoie cine de vreo confirmare ca acest individ minte cand respira, acum o are!
    Nemernicul a declarat asta la latrina3, unde se stie ca marea majoritate a privitorilor sunt indoctrinati proPSD
    Acu' ar trebui ca latina3 sa prezinte atat raspunsul Parchetului general cat si pe cel al SPP care au confirmat ca individul asta cariat este un MINCINOS teribil!
  • +5 (5 voturi)    
    Pariu (Miercuri, 22 august 2018, 13:55)

    Orpheus [utilizator]

    Pariez ca Soros nici nu a auzit de omul asta...
  • +5 (5 voturi)    
    Mai Livache, (Miercuri, 22 august 2018, 13:56)

    cearly [utilizator]

    TU esti Statul MAFIOT....
  • +6 (6 voturi)    
    un nebun arunca o piatra in balta... (Miercuri, 22 august 2018, 13:58)

    gabone [utilizator]

    ... si toate publicatiile se arunca dupa ea..
  • -9 (11 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 22 august 2018, 14:10)

    Azra [utilizator]

    Dar ce mai spuneti despre dosarul "Flota", domnule Lazar? Astepytati sa se implineasca termenul de prescriptie ca sa-l mai luati la rasfoit? Cand ati fost investit ati declatrat public faptul ca toate dosarele in evidenta DNA vor fi verificate?...Pauza.`Paguba in cazul acestui dosar este de multe miliarde de Dolari sau Euro pentru Romania, dar este tinut sub pres si nimeni nu a raspuns pentru asta.Este o bomba cu ceas!!! Asta este una dintre marile fraude de care ar trebui sa se ocupe DNA. Ultima oredonanta de NUP in acest dosar, din 22 Ianuarie 2015, semnata de LCK este cusuta cu o groasa sfoara alba.
    • +2 (2 voturi)    
      Tu esti, mazeto? (Miercuri, 22 august 2018, 17:16)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Ce ai tras pe nas? E tare de tot
  • +6 (6 voturi)    
    Livache, (Miercuri, 22 august 2018, 14:14)

    John M. [utilizator]

    Doar nu credeai ca suta aia de mii de oameni din piata si alte milioane de romani din lume nu-ti doresc acelasi lucru!
  • +6 (6 voturi)    
    a scapat saracu mustacios (Miercuri, 22 august 2018, 14:15)

    pepper89 [utilizator]

    de asasini, le-a dat cate o basin.. de frica in nas la fiecare, si i-a anihilat, de aia nu a mai depus plangere. Dar o sa ne zica de asta in episodul urmator la latrina.
  • +6 (6 voturi)    
    Who the fuck is this guy? (Miercuri, 22 august 2018, 14:16)

    ipolitic [utilizator]

    intreaba Soros mirat, dupa transfuzia de dimineata.
    -Si zice ca am trimis o echipa sa-l rezolve? Inca n-am trimis pe nimeni....
  • +5 (5 voturi)    
    Atunci ce măsuri s-au dispus împotriva dl Dragnea? (Miercuri, 22 august 2018, 14:40)

    hic sunt leones [utilizator]

    a fost trimis într-un spital psihiatric pentru a i se face o evaluare, s-a deschis o anchetă care să vizeze faptele care fac obiectul afirmațiilor președintelui camerei deputaților, altă măsură care să ne facă pe noi - cetățenii - să aflăm adevărul și să nu ne îngrijorăm că există agenți secreți/străini care vor să ne asasineze demnitarii?
    Avem nevoie să știm clar dacă dl Dragnea este nebun, mincinos, comite o nouă infracțiune sau trebuie să ne pregătim de un război, sunt țări în care cetățenii români nu mai sunt în siguranță etc.
  • +2 (2 voturi)    
    probabil necromanul (Miercuri, 22 august 2018, 15:12)

    yellowdog [utilizator]

    si-a inscenat o tentativa cu niste muiahedini