Mesajul Patriarhului Daniel către diaspora: Dărnicia credincioșilor, dar și a Guvernului și Primăriei Capitalei face posibilă sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului 

de DG     HotNews.ro
Duminică, 19 august 2018, 9:52 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Facebook/ Agentia de stiri Basilica
Patriarhul Daniel a transmis românilor de pretutindeni un mesaj de unitate, în care spune că dărnicia credincioșilor, dar și a Guvernului și Primăriei Capitalei face posibilă sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului care va avea loc pe 25 noiembrie.

”Prin milostivirea lui Dumnezeu, cu rugăciunile Maicii Domnului, ale Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, și ale tuturor sfinților, prin dărnicia clerului și credincioșilor Patriarhiei Române din Țară și străinătate, precum și a Guvernului României, a Primăriei Municipiului Bucureşti, a altor primării şi a unor consilii judeţene din România, în ziua de 25 noiembrie 2018, va fi sfințită Catedrala Națională, acest edificiu nou fiind o necesitate liturgică practică, dar și un simbol al spiritualității românești. Catedrala Mântuirii Neamului sau Catedrala Națională, cu hramul principal Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor, unește simbolic iubirea faţă de Dumnezeu a unui popor creştin, jertfelnic şi darnic, cu recunoștința pe care o datorăm permanent Eroilor Neamului”, se arată în mesajul patriarhului, publicat pe basilica.ro. 

De asemenea, Patriarhia Română spune că ajută financiar, după posibilități, comunitățile românești din afara granițelor fie direct, fie prin demersurile pe lângă Secretariatul de Stat pentru Culte și Ministerul pentru Românii de Pretutindeni. 

În acest context, potrivit sursei citate, în data de 17 iulie 2018, la Palatul Patriarhiei a fost semnat Protocolul de colaborare între Patriarhia Română și Ministerul pentru Românii de Pretutindeni. Acest protocol prevede o serie de proiecte, programe și acțiuni care urmăresc sprijinirea comunităților românești din afara granițelor țării pentru păstrarea identității etnice, culturale și religioase. Eforturile comune în beneficiul comunităților românilor de pretutindeni privesc construcția, reparația, conservarea și dotarea bisericilor, bibliotecilor și muzeelor, renovarea și întreținerea caselor memoriale, a monumentelor istorice și a cimitirelor.  

În 2009, Sfântul Sinod al BOR a decis ca prima duminică după sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului să fie dedicată tuturor românilor migranți.



















5478 vizualizari

  • +72 (80 voturi)    
    da, bai, securistule, esti darnic cand e vorba (Duminică, 19 august 2018, 9:57)

    qwerasdf [utilizator]

    de munca si banii altora

    primaria nu da din banii ei, primaria da din banii nostri
    • +46 (50 voturi)    
      Sfintia ta (Duminică, 19 august 2018, 10:40)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      mai bine taceai!
      Dumnezeu nu este in casoiul ala pe care tu si altii ca tine il numiti Catedrala si inca a neamului. Este in noi cei care luam bataie, carora ni se iau banii si sunt dati asa cum vor aia care, cica se inbchina dar stau cu ochii pe conturile lor .din banca
      Te rog, taci, nu-l intina pe Dumnezeu si nu-l tara in marlania si mojicia voastra.
      Dumnezeu, pentru voi, este un paliativ, o scuza, un mjloc si un scop.
      Lasati-l pe Dumnezeu in pace si vedeti-va de mamultul ala fara de suflet!
      • +21 (27 voturi)    
        Mai nenea patriarh (Duminică, 19 august 2018, 13:12)

        2304 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Ar trebui sa iti fie rusine, v-ati vandut toti sufletul pe cativa arginti, Iudelor. Nu mai intinati credinta in Dumnezeu si religia ortodoxa! Oare cat va mai rabda pamantul???
        • -21 (29 voturi)    
          "Nu judeca pt a nu fi judecat" (Duminică, 19 august 2018, 13:38)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui 2304

          "Mai nea" biet naiv, daca tot invoci credinta in Dumnezeu si ortodoxie, imagineaza-te la Judecata de Apoi: crezi tu ca pacatele tale vor fi scuzate de pacatele lui Daniel? Ingrijeste-te de greselile tale nu de ale altuia, caci are Cine sa-i judece pe toti.
          • +15 (17 voturi)    
            daca e sa judecam (Duminică, 19 august 2018, 16:13)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            din banii astia se facea autostrada spre Moldova si nu mai era saracia crunta acolo.
            • +5 (7 voturi)    
              Ce-i pasa lui popa de la cine vin banii? (Duminică, 19 august 2018, 16:22)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui rov

              si pentru el important este cine-i da . . .
            • +5 (7 voturi)    
              Moldova (Duminică, 19 august 2018, 20:28)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui rov

              Moldova e un bazin f important de voturi pt PSD, si construirea unei autostrazi ar lucra impotriva acestui fapt.
              Un popor prost si sarac voteaza asa cum i se canta.
          • +5 (7 voturi)    
            Nu judeca pt a nu fi judecat (Duminică, 19 august 2018, 16:25)

            gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            asa cum faceti voi cu cei de alta religie ("sectari") sau atei? la dat sfaturi esti bun
            • +1 (3 voturi)    
              Care "alta religie"? (Duminică, 19 august 2018, 20:57)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

              Ia arata-ne noua cat de multe stii despre religiisi enumara religiile alea sau "secte", cum le zici tu.
          • +5 (7 voturi)    
            Pai greseste pe banii tai babicule (Duminică, 19 august 2018, 17:56)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Si lasa pe altii cu ale lor, da?
          • +2 (4 voturi)    
            cui ii este frica sa fie judecat? (Duminică, 19 august 2018, 19:04)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            unii dintre noi nu au motive sa se ascunda de judecata, altii au. tu din care categorie faci parte?
          • 0 (2 voturi)    
            Mda.. (Duminică, 19 august 2018, 21:02)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            "1. Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.
            2. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura".

            Toti judecam si .. evaluam. Daca nu ai "judeca", nu ai avea cum sa faci diferenta dintre "bine" si "rau".

            Question: "What does the Bible mean that we are not to judge others?"

            Answer: Jesus’ command not to judge others could be the most widely quoted of His sayings, even though it is almost invariably quoted in complete disregard of its context. Here is Jesus’ statement: “Do not judge, or you too will be judged” (Matthew 7:1). Many people use this verse in an attempt to silence their critics, interpreting Jesus’ meaning as “You don’t have the right to tell me I’m wrong.” Taken in isolation, Jesus’ command “Do not judge” does indeed seem to preclude all negative assessments. However, there is much more to the passage than those three words.

            The Bible’s command that we not judge others does not mean we cannot show discernment. Immediately after Jesus says, “Do not judge,” He says, “Do not give dogs what is sacred; do not throw your pearls to pigs” (Matthew 7:6). A little later in the same sermon, He says, “Watch out for false prophets. . . . By their fruit you will recognize them” (verses 15–16). How are we to discern who are the “dogs” and “pigs” and “false prophets” unless we have the ability to make a judgment call on doctrines and deeds? Jesus is giving us permission to tell right from wrong.
          • 0 (2 voturi)    
            Gresit! (Duminică, 19 august 2018, 22:19)

            2304 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Nu am judecat pe nimeni, doar mi-am exprimat parerea. Dar p$d, bor, si distinsul electorat din care faci si dumneata parte nu sunt obisnuiti cu libertatea de opinie
    • +1 (3 voturi)    
      cine mai e si asta... (Luni, 20 august 2018, 8:22)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      pai bai prea-prea-ule au plecat 5 milioane de credinciosi din cauza politicilor PSD de furt si subdezvoltare si asta doar in 20 de ani, daca facem un scurt calcul si trendul de plecare vad ca e in grafic, si jandarmii contribuie la asta, inseamna ca in 100 de ani inca 15-20 milioane de romani vor pleca, intrebare de 100 de puncte pentru prea-prea : pentru cine construiesti Catedrala ????!!!! doar sa o donezi lui erdogan sa faca geamie, doar asa ......vai mama voastra de tradatori si oameni de nimic,,,,,
  • +54 (60 voturi)    
    diaspora si BOR (Duminică, 19 august 2018, 10:01)

    Walking_dead [utilizator]

    Cu citeva zile in urma am auzit la radio ca biserica catolica a criticat conditiile de munca din abatoarele germane in care lucreaza muncitori romani si bulgari. In critici se facea referire la neplata orelor suplimentare si a zilelor de concediu medical, la programul incarcat si conditiile de cazare mizerabile.
    In astfel de cazuri unde e BOR?
    • +17 (19 voturi)    
      BOR face bussiness la guvern (Duminică, 19 august 2018, 14:13)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      trebuie pregatite alegerile si negociate contractele. In numele lui D-zeu evident.
  • +50 (56 voturi)    
    Catdrala sfintita . . . . (Duminică, 19 august 2018, 10:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .de niste farisei slugi ale vchii securitati si ai guvernarilor, indiferent care au fost acestea. Nu va fi sfintita Daniele, ci spurcata, de niste hoti in odajdii ca voi!
  • +51 (55 voturi)    
    si in schimb credinciosii (Duminică, 19 august 2018, 10:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    vor "răsplăti" guvernul cu nenumarate voturi la viitoarele alegeri ! hai sa vedem daca va iese pasienta , prea mizați încontinuu pe prostie si antiprogres !
  • +42 (48 voturi)    
    HULPAV, LACOM, PARSIV (Duminică, 19 august 2018, 10:11)

    aniod [utilizator]

    este groaznic acest individ.
    Tradator de neam pentru un bogatie.
    • +27 (31 voturi)    
      Pupator de Sutana URSS la Intai Decembrie (Duminică, 19 august 2018, 10:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      2017, cand Romania avea nevoie de Unitate, NU de Dezbinare.Biserica Ortodoxa Rusa face politica Kremlin ului, BOR prin Holinesdeniel ce Politica duce? A Ciumei Rosii care Mantuie Romanii prin Pulan si Gazare!
    • +2 (2 voturi)    
      Doina, (Duminică, 19 august 2018, 14:33)

      Zmache a lu' Rastagan [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      corect e "o bogatie". Si oricum articolul nehotarat nu are ce cauta aici.
  • +38 (44 voturi)    
    Hai sictir (Duminică, 19 august 2018, 10:14)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Securistule, agent electoral...
  • +44 (50 voturi)    
    Ce puii mei este aia.. (Duminică, 19 august 2018, 10:27)

    nellino [utilizator]

    "necesitate liturgica practica"?? Isus era foarte practic propovaduind in aer liber, nu ii trebuiau cladiri megalomane.
    E drept ca inspiratia lui Daniel nu vine de la Isus, ci de la marii preoti evrei Ana si Caiafa. Sa ai de-a face cu Fiul lui Dumnezeu si sa iesi basma curata folosindu-te de administratia romana, asta da tactica! Probabil ca daca se petrecea in zilele noastre, Daniel il dadea pe mana Jandarmeriei pe motiv ca are infatisare de #rezist, nu are domiciliu stabil, dar mai ales pentru ca vrea sa rastoarne ordinea clericala prin demonstratii violente (a se vedea violentele de cand s-a dus la Templu).
  • +49 (51 voturi)    
    ... (Duminică, 19 august 2018, 10:28)

    tirolez [utilizator]

    Guvernul si primaria de unde au bani? Au adus de-acasa?! Tot banii "credinciosilor" sunt.
  • +36 (40 voturi)    
    Nu stiu pentru cine e necesitate (Duminică, 19 august 2018, 10:29)

    ady77 [utilizator]

    dar pentru un oras, care devine foarte complicat, din cauza infrastructurii si a poluarii, sa pui inca 1 mastodont, la mica distanta de altul, vor fi generatoare de caldura insuportabile in zona, si nu numai.
    Sunt o gramada de biserici prin tara, care stau sa cada, iar de renovari nici nu se pune problema, pentru ca orice banisor, trebuie directionat catre sandramaua noua.
    Iar pentru romanii de pretutindeni, nu am auzit/citit, niciun proiect despre cei din zona Timoc.
  • +25 (25 voturi)    
    ...Dărnicia... (Duminică, 19 august 2018, 10:31)

    baligosul [utilizator]

    Oare preafericitul, el personal, cît a donat pentru construirea catedralei, dar credincioșii ortodocși...Eu am dat, dar nu direct, am folosit fără să vreau intermediari, madam Firea, guvernul Dragnea...Alege-s-ar praful de mîinile celor care au dat din banii mei. Ciomăgarii și cotonogitorii din Jandarmerie oare cum stau cu dreapta credință, să se ducă să se spovedească, cine o să îi ierte, popii galonați, și ceilalți, șia cu buzunare largi, de parcă ar fi fuste țigănești de sub fustele exterioare.
  • +37 (39 voturi)    
    primaria si guvernul (Duminică, 19 august 2018, 10:32)

    Nickson [utilizator]

    nu au nici macar un leu - toti banii ce intra la buget sunt ai cetatenilor.
  • +35 (37 voturi)    
    lol (Duminică, 19 august 2018, 10:32)

    lolosaurus [utilizator]

    Si eu care credeam ca mesajul pentru diaspora va fi altul. Cand colo, el aduce multumiri si laude guvernului, primaritei si consiliilor locale.
  • +46 (48 voturi)    
    Romanii iau bastoane pe spinare (Duminică, 19 august 2018, 10:34)

    marian.tataru [utilizator]

    BOR vorbeste de catedrala !!! Sunt rupti de realitate !
    • +20 (22 voturi)    
      a vrut sa spuna (Duminică, 19 august 2018, 11:38)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui marian.tataru

      Ca Guvernul ,Primaria , Jandarmeria si -au platit pacatele inainte si sunt baiesti buni
  • +19 (21 voturi)    
    JAPONEZII (Duminică, 19 august 2018, 10:57)

    dincannes [utilizator]

    … vor vizita cu placere aceasta constructie.

    Credinciosii sunt in scadere accelerata !
  • +19 (21 voturi)    
    boborul (Duminică, 19 august 2018, 11:01)

    Albion [utilizator]

    Bor-ul si psd-ul se adreseaza acelor oameni care apar si pe la emisiunea vax populi . Habarnisti care au senzatia ca sunt experti in politica si fotbal care traiesc din ajutoare sociale sau care au o pensie amarata pt care multumesc conducatorului iubit liviu dracnea.
  • +26 (28 voturi)    
    La Piovra (Duminică, 19 august 2018, 11:03)

    mihaela.b [utilizator]

    Cam care vor fi cheltuielile de intretinere ale acestui mastodont si in ce masura vor fi suportate te BOR? Cand s-au apucat de constructie au mintit ca toate cheltuielile vor fi suportate de biserica. Dar n-au facut altceva decat sa capuseze statul desi sunt putred de bogati si nici nu platesc impozite.
    Daca as mai crede intr-o forta superioara as spune ca popii si-au vandut de mult sufletul diavolului, in schimb voi spune ca nu sunt decat un urias instrument de manipulare aservit puterii momentane.
    Ca exercitiu de imaginatie, ce se va intampla cu aceasta uriasa caracatita mafiota numita BOR cand oamenii din tara asta se vor trezi si vor incepe sa gandeasca cu propriul creier?
  • +24 (26 voturi)    
    ha, ce fenta de prost gust (Duminică, 19 august 2018, 11:04)

    thebblack [utilizator]

    incercare prost voalata de a sugera ca diaspora (aia recent gazata si ciomagita) ar sprijini cumva guvernul si primaria bucurestiului (aia care au gazat si ciomagit) si poate cumva de a sadi o samanta de discordie intre diaspora si societatea civila din romania care urla de ani buni importiva mizeriei din fundul parlamentului.

    si toate astea in numele unei false unitati a poporului in spatele binefacatorului national, biserica... probabil singurii care fura mai mult ca politicienii, din orice partid ar fi ei.

    daniele,stii numarul ala buclucas? hai sa nu mai fie psd, hai sa fie bor!
  • +20 (22 voturi)    
    așa a fost mereu... (Duminică, 19 august 2018, 11:05)

    doru68 [utilizator]

    ...în multe din situațiile dificile, prin care a trecut poporul asta de obidiți. IPS Daniel, nu te doare sufletul? Nu-ți este frică de Dumnezeu, să stai la masă cu unii dintre câlâii neamului românesc? Singura icoană care slujeste BOR este bancnota? Citiți vremuri.net și o să înțelegeți cui le multumește, în realitate, IPS Daniel.
  • +20 (24 voturi)    
    Trist (Duminică, 19 august 2018, 11:15)

    Jean05 [utilizator]

    Cu tot respectul pentru crestinii ortodocsi, dar aceasta constructie este inutila, din contra, banii de acolo ajutau la mult mai multe lucruri serioase, constructii de spitale, scoli, infrastructura, etc... dar cum poporul roman inca se roaga la fel si fel de zei si ei stau in carciumi si biserici si nu fac nimic pentru a si imbunatati starea, si-o cam merita. Ce imi pare foarte rau, este ca trebuie sa tragem cu totii din cauza lor.
  • +23 (25 voturi)    
    De-asta sunt in diaspora (Duminică, 19 august 2018, 11:22)

    Ioan.Toma [utilizator]

    De doi ani si jumatate, nici un cent din venitul meu nu se duce spre vreo institutie religioasa. Cu atat mai putin catre vreo constructie megalomanica precum Catedrala Manipularii Neamului.
    • +4 (6 voturi)    
      Felicitari! (Duminică, 19 august 2018, 14:26)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

      Si eu sper intr-o zi sa nu mai finantez turnatorii lacomi de la BOR.
  • +14 (16 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Duminică, 19 august 2018, 11:25)

    XLXL [utilizator]

    de vorbit in situatie de primit e usor ... si cu laudele n-au stat niciodata deloc rau ...
  • +19 (21 voturi)    
    ...prea cuviosule... (Duminică, 19 august 2018, 11:44)

    mitocanu [utilizator]

    ...ia matale o cinzeaca, de la dragnea citire si da-o peste cap...atunci cand penalii iti ung mana cu niscaiva gologani, pentru sfinta ta si apoi pentru catedrala mantuirii neamului, uiti imediat ca banii sunt ochiul dracului...asa ca zii inainte liturghia cu psd-alde....sfinteasca-se buzunarul inaltii voastre...
  • +10 (12 voturi)    
    Degradare (Duminică, 19 august 2018, 11:58)

    mistydo [utilizator]

    Odata ce are protocol incheiat cu Dragnea, omul asta netrage in prapastie. Care mai este dramul de etica cand seful bisericii se urca in barca INFRACTORULUI? Putina decenta !
  • +12 (14 voturi)    
    POPICA (Duminică, 19 august 2018, 11:59)

    sipu [utilizator]

    lasa pe alti sa vorbeasca , tu esti frate cu NECURATUL , numai BANI visezi ........................
  • +11 (13 voturi)    
    Om cu carte (Duminică, 19 august 2018, 12:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ..și angajament, Înalt Prea Securimea Sa se pricepe la manipulat diaspora...
  • +14 (16 voturi)    
    de mare angajament (Duminică, 19 august 2018, 12:37)

    alllx [utilizator]

    filmarea de acum cativa ani cand flausatul statea pe o scena(in campanie electorala, cred) fiind inconjurat de un sobor de preoti, in frunte cu danny boy, care ii cantau: vrednic este!
  • -12 (22 voturi)    
    rautatea e dublata de prostie si incultura (Duminică, 19 august 2018, 12:40)

    vigni [utilizator]

    Plimbati-va prin Europa si vedeti cat castiga orasele, tarile si catedralele din Melk, Reims, notre Dame, Sacre Coeur, Koln, Zagreb din partea turistilor, cate firme mici traiesc prin prezenta turismului la aceste obiective, cat casstiga turismul tarii respective si alte afaceri pe orizontala datorita existentei si vizitei la unele catedrale numai facute cu sute de ani cu caruta si mainile de comunitaati mult mai mici, far betoniere, macarale, masini, fier forjat si noi o tara ca Romania sa nu putem constru o cladire mai impunatoare care sa aduca beneficii si imagine tuturor. Va dati unii romani dar ganditi ca cei mai rai dusmani si prosti oameni.
    • +13 (15 voturi)    
      hai sa-i zicem realism (Duminică, 19 august 2018, 13:23)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      dupa ce a zis ca nu are nevoie de bani ca sa construiasca catedrala suplimentar a mai "muls" inca trei vaci (Guvernul, Primaria Bucurestiului, credinciosii din nou). Mai mult de jumatate din bani au venit din afara BOR.
      Pui problema corect ca celelalte catedrale din alte tari produc industrie orizontala.
      Eu zic ca nu o sa fie, cel putin nu pentru oameni.
      Deja BOR impune monopol la producerea si vanzarea lumanarilor folosite in bisericile sale. In afara de lumanari mai sunt si alte chestii pe care le vinde.
      Deci, daca o sa fie vreo industrie atunci aia o sa fie a BOR-ului si nu a oamenilor care nu au sa profite nici macar indirect. BOR NU PLATESTE IMPOZIT!
      Stim deja ca dupa ce BOR a "plans" ca-si vrea toate bisericile vechi inapoi, le-a primit, a zis ca nu este treaba lui sa le si intretina pentru ca sunt vechi... si ca este treaba Ministerului Culturii.
      Deci BOR vrea sa ramana cu "sfantul" profit si prostii pot sa plateasca in continuare.
      Facem pariu ca se va repeta situatia si la catedrala asta???
      BOR nu mai este de mult biserica neamului.
      Este strict organizatia "sfantului" profit!
    • +3 (7 voturi)    
      Si cine le-a facut? (Duminică, 19 august 2018, 14:20)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      A supt bani de la buget ca popimea nesimtita din Ro? Stii mata ca acolo ne se plateste impozite la stat asa ca in Ro? Compari turismul din Franta & Austria cu mizeria româneasca? Las-o cu patriotismul de oarada ca măcăie.
  • +10 (12 voturi)    
    am serioase dubii... (Duminică, 19 august 2018, 13:03)

    gica69 [utilizator]

    ca Isus (seful ierarhic superior al astuia) ar avea nevoie de buncar antiatomic .or exista Isus iar casoiu ala e o blasfemie ori nu exista - casoiul ala cel mai tare cazinou (aka: masina de facut bani). ce alegi "cuvioase" ?
  • +9 (11 voturi)    
    unitate cu hotii si coruptii ?! (Duminică, 19 august 2018, 13:07)

    ics_11 [utilizator]

    Unitate impotriva hotiei si coruptiei !
  • +13 (15 voturi)    
    toa'se daniel, degeaba esti imbracat in alb (Duminică, 19 august 2018, 13:26)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    pe dinauntru esti negru cu carnet rosu.
    • -1 (3 voturi)    
      @scaraotchi este Mandru (Duminică, 19 august 2018, 17:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      De Comentariul tau..insa nu il ia la “sheful” Lui
  • +7 (9 voturi)    
    Cati bani au dat politicienii din buzunarul lor? (Duminică, 19 august 2018, 14:06)

    Alui [utilizator]

    Gasca de hoti! Cu asta in alb in frunte!
  • +6 (8 voturi)    
    catedrala care... (Duminică, 19 august 2018, 14:31)

    dan.c [utilizator]

    ... are poza ta pe clopote.
    Nu stii cum sa le mai zici... Au depasit orice limite. Ramane doar mesajul de pe placutele de inmatriculare...
  • +2 (6 voturi)    
    cat o s-o mai tinem cu religia? (Duminică, 19 august 2018, 14:39)

    sleepy_seven [utilizator]

    Desfiintati odata religia si implicit si institutia asta care se numeste biserica, e un virus mintal.
  • +3 (5 voturi)    
    credinta#2 (Duminică, 19 august 2018, 14:42)

    sxn2 [utilizator]

    Ca veni vorba printre cei care comenteaza stirea:
    Om in alb?
    Nu ar fi trebuit sa aiba si esarfa, asa, preventiv, contra gazelor?
    Omul in alb de la Jandarmerie se ghida dupa vorba:
    Ori cu totii sa traim, ori cu totii sa muriti.
    Aleluia
    Doamne, da-ne puterea sa vedem unde este ispita si necuratul!
  • +2 (4 voturi)    
    Biserica românească (Duminică, 19 august 2018, 14:46)

    Observatory [utilizator]

    ca întodeauna Preasfinteste guvernul, sa profite cu bani pentru o mega biserica .
    Nu demult stătea ți in Comitetul Central altui Impuscatu acum a lui Dracnea .
    Biserica este oarba la hoțiile PSDiste ....

    Biserica lui Peste ...
  • +3 (5 voturi)    
    credinta#3 (Duminică, 19 august 2018, 15:17)

    sxn2 [utilizator]

    Care este cea mai buna bormasina?
    Mercedes.
    vezi cu ce circula Inalt-prelatii:
    B-01-BOR
    Cand o sa ma fac mare, imi iau si eu o bormasina ca aia.
    Credinta, fratii mei, se intretine greu, necesita, nu-i asa, un pic de confort, o maslina, un fursec, un dans, nu conteaza ca-I lumesc, oameni suntem.
  • +2 (4 voturi)    
    credinta#4 (Duminică, 19 august 2018, 15:24)

    sxn2 [utilizator]

    Cred ca am gresit Domnule Senior Editor, refac formularea:
    Care este cea mai buna bormasina?
    bip, (un brand auto, nu fac reclama).
    Vreti sa stiti care e?

    Vedeti cu ce circula Inalt-prelatii:
    B-01-BOR
    Cand o sa ma fac mare, imi iau si eu o bormasina ca aia.
    Credinta, fratii mei, se intretine greu, necesita, nu-i asa, un pic de confort, o maslina, un fursec, un dans, nu conteaza ca-I lumesc, oameni suntem.
    • +4 (6 voturi)    
      Se spune CLSfinte de la Stuttgart (Duminică, 19 august 2018, 17:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sxn2

      Nu are gusturi rele Holinesdeniel pe..banii altora
  • +4 (6 voturi)    
    Preafericite, (Duminică, 19 august 2018, 15:52)

    fat.cat [utilizator]

    cand multumesti amarastenilor, fa-o in public, ca sa pari ca-ti pasa; cand multumesti partidului, fa-o privately, altfel pari ca te ploconesti si ii pupi in ... si chiar nu e nevoie sa dovedesti asta neincetat. Ei stiu. Hai, sa fie primit.
  • +3 (5 voturi)    
    bor_ul si politica (Duminică, 19 august 2018, 15:55)

    yonyon [utilizator]

    in cazul reprezentantilor bor n-ar trebui sa fie valabila zicala "fa-te frate cu dracul pana treci puntea", pentru ca s-ar putea sa i se acsocieze si cea care zice "spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti". la un moment dat, va veni si timpul in care vor trebui sa raspunda la intrebarea "unde erati cand politicienii corupti jecmaneau tara?" un rapuns posibil ar fi ca li se canta "vrednic este".
  • +1 (3 voturi)    
    cand cersetoria e legala... (Duminică, 19 august 2018, 18:30)

    liviu_ [utilizator]

    ...
  • +2 (4 voturi)    
    Tot la Bani se gandeste ! Preafericitul ! (Duminică, 19 august 2018, 19:22)

    bran [utilizator]

    "Dărnicia credincioșilor, dar și a Guvernului și Primăriei Capitalei " este incredibil , dupa ce a anuntat ca BOR face Catedrala din banii BOR . Poti sa faci si un milion de biserici, credinta este in credinciosi ! Daca ai fi avut grija de ei de 28 de ani incoace te ridicai si spuneai politicienilor sa nu mai fure ! Dupa 10 august 2018 nu te-ai ridicat impotriva abuzurilor impotriva fratilor tai romani . Unde erai sau unde erau inaltele fete bisericesti ? Hai sa trecem la cele lumesti ce iti mai fac bolizii de 200000 Eur din curte "donati de enoriasi " ? O sa ai ce ai semanat in aceasta tara ! Peste 20 de ani o sa ai biserici goale si preoti foarte bogati !
  • +1 (3 voturi)    
    Geniala (Duminică, 19 august 2018, 22:08)

    Eu123 [utilizator]

    Propozitia urmatoare este geniala "Patriarhia Română spune că ajută financiar, după posibilități.....".

    Pai daca ma uit peste declaratii, au fost primiti pana acum aprox 300 mil de lei de la primarii si guvern.

    Deci posibilitati in valoare de 300 milioane de lei au fost pana acum, si intrebarea fireasca este : de ce nu ati ajutat financiar in masura celor 300 milioane de lei?

    Aaaaa, ati vrut catedrala.....

    Vreti sa imi spuneti ca daca eu, la un moment dat, ma rog in plin camp, sau in padure, sau pe malul unui lac sau la malul marii, sau in autobuz, inseamna ca m-am rugat gresit sau ca trebuia neaparat sa fug la Catedrala Mantuirii ca doar de acolo ma aude D-zeu , din alta parte nu, nici vorba.

    De banii incasati de la autoritati pentru Catedrala puteati sa renovati spitale, cred ca linistit vreo 10 sau puteati sa reabilitati toate scolile din Bucuresti pentru a fi autorizate ISU sau puteati sa construiti vreo 20 de azile de batrani si sa le dotati cum trebuie, sau sa construiti de la 0 vreo 15 camine pentru orfani dar...........

    Si, da, acum, in spiritul caracteristic, treceti la pupat maini care au contribuit la imposibilitatea voastra ca Biserica sa ajutati in valoare de 300 milioane de lei pe cei care au nevoie de ajutor. Si da, sunt putin ironic.
  • +1 (1 vot)    
    Nu exista Identitate Religioasa (Luni, 20 august 2018, 11:23)

    Habermas [utilizator]

    Prostii de astea sa le spui babelor analfabete. Identitatea mea (si a oricui) include si credintele mele despre lume si existenta, dar,eu nefiind analfabet, stiu sa fac diferenta dintre credinte si religie. Credintele ma privesc personal, in timp ce religia este pentru cei incapabili sa gandeasca cu propriul cap, adica pentru cei FARA identitate proprie.

    Cel mult pot discuta (nu accepta, discuta), aspectele culturale DERIVATE din diverse religii. Si astea intr-adevar sunt interesante, cu conditia sa discutam in termeni de cultura, nu de doctrina. De exemplu, eu la mine in Moldova, prin zona mea, pot identifica influente religioase Ortodoxe, Catolice, Protestante, Iudaice, si indirect (dar recognoscibile) Grecesti (antice) si Romane (antice) - ca in toata Europa de altfel - si asa-numitele "pagane" (un termen infantil, de altfel), mai corect spus pre-crestine. Cine este atent mai poate detecta si influente Budiste (de exemplu Eminescu, Celibidache, etc) si Zoroastrism (dualitatea bine-rau, manifesta si in crestinism prin Bogomilism).