Dan Nica (PSD) cere comisie parlamentară de anchetă privind afirmațiile președintelui despre proteste: ”Ca și Băsescu, Iohannis nu este interesat de stingerea conflictelor, ci de escaladarea lor”

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 august 2018, 17:36 Actualitate | Esenţial


Dan Nica
Foto: AGERPRES
Liderul europarlamentarilor PSD, Dan Nica, a susținut sâmbătă că este necesară înființarea unei comisii parlamentare de anchetă pe motiv că declarațiile președintelui Klaus Iohannis despre acțiunea Jandarmeriei la protestul din 10 august "denotă dorința evidentă de a stimula și mai mult violențele existente". 

”Încă din seara protestelor, preşedintele Iohannis a lansat o serie de acuzaţii dure la adresa Jandarmeriei, în lipsa oricăror dovezi şi informaţii operative. Acest fapt denotă rea-voinţă şi dorinţa evidentă de a stimula şi mai mult violenţele existente. Ca şi Băsescu, Iohannis nu este interesat de stingerea conflictelor din societatea românească ci, dimpotrivă, de escaladarea lor pentru câştiguri electorale. Toate acestea în tandem cu un aparat de propagandă agresiv, finanţat din surse obscure. Cred că s-au depăşit nişte limite democratice în acest război politic şi consider necesară înfiinţarea unei comisii parlamentare de anchetă, care să aducă lumină pe scena publică", a declarat liderul europarlamentarilor PSD, Dan Nica, într-un comunicat de presă citat de Mediafax. 

Președintele delegației PSD din Parlamentul European a adăugat, potrivit sursei citate, că Președintele României trebuie să înțeleagă că „schimbarea guvernului altfel decât prin mijloace democratice este ilegitimă”. 

Președintele Klaus Iohannis a declarat, pe 13 august, că au trecut deja trei zile de la protestul violent din Piața Victoriei şi nu există niciun responsabil, precizând că în orice ţară până la această oră ar fi fost cel puţin o demisie. 

Șeful statului a adăugat că cei vinovați de ceea ce s-a întâmplat la protestul din 10 august trebuie pedepsiți, indiferent cine sunt ei.

"România traversează o stare gravă de tulburare, din cauza violențelor de vineri seară. Atitudinea civică a fost aspru pedepsită cu gaze lacrimonege, tunuri de apă și lovituri aplicate cu exces de zel. Este impresionantă mobilizarea românilor din țară și de pretitindeni. Mulți oameni veniți din diaspora au participat la manifestări. Nu au fost aduși cu autocarele, au venit din proprie inițiativă, revoltați de modul cum PSD guvernează și legiferează, de atacturile la statul de drept din ultimul an și jumătate. Protestele de sâmbătă și duminică au arătat tuturor adevărata față a celor care ies în stradă de mult timp. Românii știu să fie civilizați, civici, activi și corecți, nu își merită etichetele primite din partea unor voci irespondabilie în politică. Violența și reprimarea brutală a cetățenilor nu sunt acceptabile sunt nicio formă. Atacarea femeilor, a copiilor sunt de neconceput pentru un stat european, iar cei vinovați trebuie identificați și pedepsiți, indiferent cine sunt. Soluția de a dispersa cetățenii este condamnabilă și nejustificată. Intervenția Jandarmeriei a fost disproporționată. Condamn la fel de ferm acțiunile instigatorilor la jandarmi, în încercarea de a deturna un protest pașnic", a afirmat Klaus Iohannis.


















3397 vizualizari

  • +55 (59 voturi)    
    Asa, asa (Sâmbătă, 18 august 2018, 17:43)

    human_nature [utilizator]

    mai jucati-va mult cu focul!
    • +43 (47 voturi)    
      loc de dat cu capul (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:56)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      Se pare ca pesedeul vrea sa ajungă la 1%, toți sunt de vina numai prostia lor nu, care se face tot mai mare.
      • +21 (23 voturi)    
        Mai imbecil si rupt de lume ca Maria Antoaneta (Sâmbătă, 18 august 2018, 21:41)

        DariusValcov [utilizator] i-a raspuns lui clencix

        Pt 500 raniti nu face nimeni comisie parlamentara, dar face pt niste afirmatii inchipuite.
        Si ce rezolva comisia aia? Ca doar nu e complet de judecata. Mai arde banul public degeaba.
        Romani de afara, NU mai trimiteti bani in tara.
        Romani din tara, nu mai cumparati cu TVA si platiti impozitele cat mai tarziu.
        Toti acesti bani ajung la aceste lipitori.
        • +4 (6 voturi)    
          vor (Duminică, 19 august 2018, 11:47)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui DariusValcov

          să-l demită pe Iohannis, pentru tradare națională nemaifiind nevoie de celelalte faze intermediare, suspendarea și referendumul.
    • +10 (10 voturi)    
      Vin alegerile si slugoii lui Dragnea se precipita (Duminică, 19 august 2018, 10:02)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      in 2019 sunt alegeri pt Parlamentul European unde salariul e 20.000 euro/luna. Slugoii ca Dan Nica sunt disperati sa isi arate slugarnicia fata de actualul hotz sef din PSD: Dragnea - pt a fi pusi din nou pe lista
      • +6 (6 voturi)    
        Just (Duminică, 19 august 2018, 10:59)

        n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Sindromul Mircea Diaconu in apropierea intocmirii listelor pt. alegeri: "...să mă duc, să mă zbat, să muşc, să rup, să... tot ce trebuie"
    • +8 (8 voturi)    
      parcă (Duminică, 19 august 2018, 11:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui human_nature

      era cam dispărut păcăliciul ăsta,
      dragnea nu mai are muniție și folosește toate tertipurile să-și amâne ”excursia” la beciul domnesc. L-a pus pe nica (adică nimica) să se dea amenințat ca să poată sări și handicapatul de fifor cu solicitarea de anchete parlamentare impotriva lui Iohannis. Că alta cacealma nu mai au.Să-l demită pe Iohannis și să poată să-și facă de cap dragnea prin trădiceanu.
  • +41 (45 voturi)    
    Voi observati ca in media (Sâmbătă, 18 august 2018, 17:56)

    kokos [utilizator]

    apar cu declaratii doar pesedistii de mana a treia(nica , valcov)? Ma intreb in ce gaura s-au ascuns ceilalti in frunte cu puscariasul livache si cand or sa scoata capul din nou!
    • +8 (8 voturi)    
      are consilieri cu tupeu (Sâmbătă, 18 august 2018, 22:31)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Care l-au sfatuit ce sa faca
  • +40 (42 voturi)    
    asta e (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:01)

    john06 [utilizator]

    liderul europarlamentarilor psd?muhahahhaha
  • +40 (42 voturi)    
    Nica...... nimica.... (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:03)

    Marius2345 [utilizator]

    Se apropie alegerile europarlamentare...... incep toti mancatorii din hardau sa infulece cu polonicul.....
    • +16 (16 voturi)    
      mai prind ei loc de europarlamentar ?! (Sâmbătă, 18 august 2018, 21:32)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Marius2345

      ies sa faca declaratii pentru ca, probabil, li s-a zis ca daca nu fac asta, nu mai sunt trecuti pe lista de europarlamentari din 2019.
      ce nu stiu ei este ca oricum unii dintre ei nu vor fi mai ocupa functii pentru ca, spunand minciuni si sustinand un condamnat de 3 instante, foarte probabil nu vor obtine suficiente voturi !
  • +42 (48 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:06)

    Alex S [utilizator]

    Basescu Traian a fost cel mai bun presedinte pe care l-a avut Romania postdecembrista. De-aia avem justitie si presa libera. In 2011 cand i-ati scos toti ochii ca a scazut salariile bugetarilor sa stiti ca salariile din privat deja scazusera din cauza crizei, deci nu aveai cum sa platesti aceleasi salarii din moment ce contributiile la stat erau mai mici. Toti premierii de pana acum inclusiv din PSD au fost intelectuali. Guvernul Dancila este in schimb cel mai prost guvern pe care l-a avut Romania postdecembrista. Pentru prima oara avem la putere oameni care probabil asculta manele in timpul liber, nu stiu sa vorbeasca, nu inteleg boaba de economie si ataca justitia. Si de vina e Iohannis? Barbati din PSD, chiar nu aveti pic de sange in instalatie de stati toti capra la ordinul lui Dragnea?
    • +16 (18 voturi)    
      Ai dreptate (Sâmbătă, 18 august 2018, 19:05)

      Werwolf1 [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      La antene scazusera ,te asigur . Lucram acolo . Au fost mai rapizi ca guvernul de atunci .
    • +8 (10 voturi)    
      Atunci, (Sâmbătă, 18 august 2018, 21:36)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Basescu a taiat salariile bugetarilor pentru ca erau prea multi (multumiti-i lui Tariceanu). Apoi, a taiat si investitiile.
  • +38 (40 voturi)    
    A plătit? (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:07)

    Celbland [utilizator]

    Dan Nica a plătit cele 67 milioane dolari din dosarul Microsoft și milioanele de euro de la Ericsson ?
    Că s-a prescris doar fapta penală, nu și paguba.
    • +6 (6 voturi)    
      Acest razăș din Galați (Duminică, 19 august 2018, 8:54)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      nu a platit niciun cent.Este de notorietate ca și-a
      muiat adanc ciocul in toate afacerile care au avut loc pe unde a trecut.Este de o hoție și perfidie rare
      chiar și la un pesedist.Individul iese la atac la ordinul Dictatorului repetent Liv Jong Unu și vrea
      o noua comisie.Indivizii malefici de la Ciuma Roșie
      ne-au ținut ocupați cu tot felul de comisii tembele
      in loc sa guverneze.Așa și-au cheltuit și bruma de
      energie pe care au avut-o.Rezultatele se vad clar!
      • +5 (5 voturi)    
        Hot si criminal (Duminică, 19 august 2018, 10:52)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Aparand tentativele de omor facut de jandarmi la ordinul conducerii PSD, este si criminal
  • +29 (31 voturi)    
    da? (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:12)

    codyrocco [utilizator]

    nica asta in ce e inculpat? nu intreb 'daca" - sigur e.
  • +27 (29 voturi)    
    Si sa includa (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:12)

    siska [utilizator]

    si declaratiile pre-miting ale clicii dracnea-m'pesedistilor gen radulescu-mitraliera, cobzaru' ala sef de la Craiova, al caror "respect" e doar fata de interlopiii lor !
  • +34 (36 voturi)    
    PSD, un filon de secaturi (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:16)

    carmen_i [utilizator]

    Ca de obicei, PSD mai scoate la inaintare o secatura pregatita sa lanseze noi acuzatii lipsite de sens.

    Argumente - zero, dovezi - zero, doar vechea abureala cu Iohannis care face si drege. Cel mai rau este ca mascaricii gen Dan Nica sunt platiti din banii publici.
  • +27 (29 voturi)    
    Ce zicea Valcov? (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eu zic ca asta este adevarata tradare a tarii. Astia-s tradatorii adevarati! Si se deghizeaza ca niste oi care ne vor interesele dar sunt niste sacali, nici macar lupi.
  • +28 (30 voturi)    
    un alt DOBITOC (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:20)

    DiDiRo [utilizator]

    care mai crede ca poate prosti pe cineva ci palavrele sale. SCURSURA demna de a fi un pesedist de frunte.
  • +21 (23 voturi)    
    aha! (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:22)

    aerosol [utilizator]

    asta a luat pastila gresita, ca dealtfel toti psd-istii
  • +29 (31 voturi)    
    ...da-te mare dan nica... (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:28)

    mitocanu [utilizator]

    ...stim ai nevoie de un nou mandat de europarlamentar in 2019 si te guduri pe langa sireturile lui daddy...degeaba...la ora alegerilor daddy se va afla la jilava...gaseste-ti alt stapan sau BACK IN USSR (a se citi GALATI de unde esti originar)....
  • +23 (25 voturi)    
    Oamenii astia..... (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:33)

    polonyca [utilizator]

    ........... se tem rau de ceea ce ar urma daca pierd puterea !!! Asta e tot mai evident......insemna ca au motive serioase sa se teama !!!:) Go on...:)
  • +20 (22 voturi)    
    Danutz aberezi (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:36)

    trem [utilizator]

    Cumva ati primit un nou punctaj in care spune sa faceti orice declaratie penibila numai ca sa mutati atentia catre Iohannis? Sau ai ramas la punctajul primit inainte de 10 August si incerci sa il reincalzesti?

    Oricum ar fi tot patetic va este discursul.
  • +28 (30 voturi)    
    Sa ne amintim de "Microsoft" (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:39)

    Obi Wan [utilizator]

    Cum se face ca aceste "personaje", care se ascund in spatele imunitatii parlamentare, se trezesc a fi moralisti. Si cum se face ca de 28 de ani vorbim de aceleasi "personaje"?
    Era buna o lege a lustratiei acum multa vreme in urma. CU toate acestea, cred ca ar fi buna una si acum.
  • +21 (23 voturi)    
    Cine dracu (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:40)

    vasile-roaita [utilizator]

    mai ia in seama toate timpeniile pe care le spuneti? pina si manipulatii aia de la latrina 3 nu va mai cred.
  • +14 (16 voturi)    
    Mafia guita. PSDALDEUDMR (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:49)

    hopsinoi [utilizator]

    .
  • +21 (23 voturi)    
    unu si una (Sâmbătă, 18 august 2018, 19:07)

    Daniel_007bis [utilizator]

    Dan Nica, 'liderul europarlamentarilor PSD', wow, reprezentativ!
    Domnul a prins glas, vazand ca l-a uitat lumea si a scapat de anchetele privind spagutele.
    Da' las', ca si Norica Nicolai a zis-o!
  • +19 (21 voturi)    
    o adevarata demonstratie (Sâmbătă, 18 august 2018, 19:15)

    Dizidentul [utilizator]

    de servilism cit de bine dresati sint acesti politicieni si este de inteles, daca pierde Dragnea meciul acesta aproape 30% din politicieni si lingai nu vor mai avea viitor ,toti se gindesc la interesul personal niciun moment la Romania. Iohannis a spus numai ca jandarmeria a procedat brutal foarte curios cum intoarceti cuvintele Presedintelui si dealtfel si Presedintele a cerut ample anchete dar asta nu intra in capul vostru ajunge cind procurori fac ancheta in acest caz, dar voi aveti puterea si faceti o comisie parlamentara (mai aveti bani si pentru comisie sau mai taiati de la un buget?)
  • +20 (22 voturi)    
    secatura (Sâmbătă, 18 august 2018, 19:15)

    Arkantas [utilizator]

    Toate secaturile , ies la iveala si isi dau cu parerea ....
  • +22 (24 voturi)    
    La inchisoare si tu, dan nica (Sâmbătă, 18 august 2018, 19:42)

    aniod [utilizator]

    acolo vei ajunge, alaturi de celalata dan, dragnea, dancila si restul camarilei. Pe tine cu ce te au la mana? Doar cu salariul frumos pe care-l primesti? Mai ai si rude angajate si profitoare ale PSD?
    Toti profitorii PSD sar sa-si apere ciolanul. de aceea si aveti in sondaje 20%, dar in scadere continua.
  • +11 (11 voturi)    
    tupeu (Sâmbătă, 18 august 2018, 19:58)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    adica tu ma iei la bataie si ma acuzi pe mine ca nu veras stingerea conflictului daca nu tac din gura
  • +13 (13 voturi)    
    Clica conducatoare nu vrea sa asculte de noi! (Sâmbătă, 18 august 2018, 20:39)

    Entiu [utilizator]

    Clica conducatoare nu vrea sa asculte si de parerile noastre, de noi, cum ar fi normal!

    Sa ne gindim bine cum vom alege…. speram sa scapam de conducatorii diletanti, puturosi, corupti si hoti!
  • +15 (15 voturi)    
    PSD (Sâmbătă, 18 august 2018, 20:40)

    Adrian1 [utilizator]

    PSD a cam intrat in deriva. 25% si inca scade, pentru ca violentele din 10 August inca nu sunt prinse de sondaje.
  • +13 (13 voturi)    
    nu va iesit puciul pe model erdogan (Sâmbătă, 18 august 2018, 20:46)

    Francisc 1 [utilizator]

    si asta va oftica de muriti, animale infecte, scursuri a societatii ,veti plati !
  • +15 (15 voturi)    
    Inca un rebut (Sâmbătă, 18 august 2018, 21:20)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Ies smecherii la rampa, ca se apropie alegerile europarlamentare. De la alegerile anteriosre nu a mai auzit nimeni de ei.
  • +16 (18 voturi)    
    Nebunilor, (Sâmbătă, 18 august 2018, 21:37)

    cci_2008 [utilizator]

    ce nu ati inteles? Oamenii sunt disperati,ati distrus speranta de viata a romanilor,Hotia a ajuns o virtute,aveti consilieri oameni cu dosare penale,ati pus in fruntea guvernului o persoana mediocra care convine celor care vor sa-si faca de cap cu banul public,care ne face de rusine la fiecare reprezentare a statului,etc.Va preocupa hotii? Asta educatie ati primit de de la parinti nu ,nu cred.O societate sanatoasa se bazeaza pe legi drepte nu pe apararea hotilor,Voi politicienii sunteti modele proaste pentru o societate sanatoasa NEBUNILOR.Ati adunat fripturistii societatii nu valorile,Citi dintre voi si-au dat demisia cind situaitia concreta o cerea?Nu poti fi bogat intr-o tara saraca.RUSINE.Nu mincati cu zece guri nenorocilor ,lasati oamenii sa taiasca in tara lor, nu va e rusine sa va uitati in oglinda? Nica ce faci pentru tara/ Nimic.
  • +13 (13 voturi)    
    conflictele dispar f. usor (Sâmbătă, 18 august 2018, 21:39)

    ics_11 [utilizator]

    Conflictele la care face referire Dan Nica pot disparea foarte usor daca nu se modifica legile, in special legile justitiei. Sa putem scapa de corupti.
    E complicat ?!
  • +11 (11 voturi)    
    vai (Sâmbătă, 18 august 2018, 22:11)

    0rms [utilizator]

    de aia a voastra peste 2 ani! va jupuim in comisii si dosare! daca scapati de lege, va ajunge poporul!
  • +11 (11 voturi)    
    la puscarie (Sâmbătă, 18 august 2018, 22:30)

    Kosmos [utilizator]

    Cu infractorii psd
  • +13 (13 voturi)    
    alt... (Duminică, 19 august 2018, 1:33)

    ex0 [utilizator]

    imbecil. Numai si numai parveniti si incompetenti in partidul de guvernamant.
    Competenta si profesionalismul acestor oameni este egal cu 0. Problema este nu doar ca ei nu aduc nici o valoare, ci este ca ei ne irosesc timpul si implicit viata.
  • +7 (7 voturi)    
    Mai oameni . . . (Duminică, 19 august 2018, 9:56)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .chiar toti sunteti prosti in PSD, sau faceti pe prostii ca sa nu va mazileasca seful daca simte ca stiti mai multe decat el?
  • +6 (6 voturi)    
    aparitia unui slugarnic (Duminică, 19 august 2018, 9:59)

    Dizidentul [utilizator]

    este desgustator sa apari si sa condamni opozitia si presedentia cind prin actiunile si programele voastre primiti numai dezaprobari. Ti-ai pus (v-ati pus) intrebarea pentru ce motiv ne huiduie si tot tineretul este impotriva voastra? nu exista festival nu exista adunari unde tineretul isi exprima dezacordul cu programele PSD-ului dealtfel sinteti numai preocupati sa va salvati pielea pentru tara nu mai aveti Energie.
  • +1 (1 vot)    
    Asta trebuia sa fie in puscarie (Duminică, 19 august 2018, 21:09)

    troncota [utilizator]

    ca mai toti pesedistii de altfel.