Trump continuă ”războiul„ cu fostul șef CIA: Va sfârși ca cel mai prost șef din istorie / Nu e altceva decât o gură spartă și un partizan politic

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 august 2018, 16:39 Actualitate | Esenţial


Donald Trump
Foto: YouTube
Președintele american Donald Trump își continuă ”războiul„ personal cu fostul șef al spionajului Johnn Brennan după ce acesta l-a atacat dur într-un editorial din The New York Times, precizând că nu există dubii privind colaborarea echipei Trump cu Rusia, în campania din 2016. Liderul de la Casa Albă l-a calificat sâmbătă pe Brennan drept o ”gură spartă” și l-a acuzat de partizanat politic. 

”A fost cineva atent la greșelile pe care le-a făcut John Brennan în timpul mandatului său de director al CIA? Va sfârși ca cel mai prost șef din istorie, iar de când s-a retras s-a transformat nici mai mult nici mai puțin într-o gură spartă, un partizan, un sclav politic în care nu se poate avea încredere cu privire la secretele de stat”, a scris, sâmbătă, pe Twitter Donald Trump.



Fostul director CIA John Brennan spune că afirmațiile președintelui Donald Trump potrivit cărora nu ar fi existat nicio colaborare între apropiaţii săi și oficiali ruşi sunt ”aberații” și îl acuză pe președinte că a devenit tot mai disperat să se protejeze pe sine și apropiații săi. 

"Afirmațiile dlui.Trump că nu ar fi fost nicio colaborare sunt, într-un cuvânt, aberații", afirmă Brennan într-un editorial publicat de cotidianul The New York Times. "În mod clar, dl.Trump a devenit tot mai disperat să se protejeze pe sine și pe cei apropiați lui, și de asta a luat decizia motivată politic de a îmi revoca accesului la date secrete într-o încercare de a intimida pe alții care ar putea îndrăzni să-l provoace", a adăugat fostul director al CIA.

Editorialul a fost publicat la scurt timp după ce Donald Trump a dispus revocarea accesul la informații clasificate pentru fostul director CIA. Mai mulți foști șefi de servicii secrete s-au solidarizat cu Brennan, printre aceștia fiind și amiralul în retragere William McRaven, care a supervizat printre altele raidul împotriva Osama bin Laden. El a condamnat decizia președintelui american și i-a cerut să-i retragă și lui accesul la informații secrete.



















1848 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    aici Trump are dreptate (Sâmbătă, 18 august 2018, 16:49)

    Mazeta [utilizator]

    Este suficient să ne amintim ce cozi de topor a susținut CIA în România ca să ne dăm seama ce incompetenți au acționat la centru.
    • +5 (15 voturi)    
      ca de obicei.. (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:28)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      imb-cilii sunt de partea escrocilor psihopati...
  • -2 (18 voturi)    
    Nu sunt dovezi ca (Sâmbătă, 18 august 2018, 17:50)

    Rahan5 [utilizator]

    Trump a colaborat in cunostiita de cauza cu Statul Rus. Nu e obligatia lui Trump sa se fereasca de intalnirile cu tot felul de indivizi care circula prin SUA si eventual sunt in solda KGB-ului.
    Daca Brennan nu poate dovedii ca Trump a stiut ca indivizii sunt agenti rusi, face acuzatile absolut aiurea.
    In plus, fiul lui Trump nu s-a dus sa se intalnesca cu indivizi care s-au dovedit ulterior ca agenti secreti rusi, in calitate de Salariat al Statului, ci in calitate de persoana privata.
    • +3 (19 voturi)    
      ...foarte bine... (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:46)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ...apara-l pe trump...fara indoiala este cel mai slab presedinte american din intreaga istorie sua...un fel de dragnea (hot decomdata nedovedit, nu si-a publicat declaratia de avere-nici un alt presedinte sua nu a facut asa ceva)...in plus afirmatii de genul: presa este inamicul poporul american, canada este o amenintare la adresa securitatii sua, nato este o organizate desueta, declansarea unui razboi comercial cu: china, ue, turcia, iesirea din nafta, denuntarea acordului cu iranul si tratatului asupra climei de la paris sunt mostre de prostie crasa, care o fac invidioasa pana si pe viorica dancila....are perfecta dreptate hilary cand spune despre trump: DANGEROUSLY INCOHERENT, TEMPERAMENTALY UNFIT....toti care au lucrat la white house si au plecat de acolo, au numai cuvinte de dispret fata de acest personaj eronat ajuns in aceasta functie...ultima isprava care a ingrozit mapamonul este intalnirea de la helsinki 2018, unde america, prin acest clown, s-a umilit in fata lui putin (ceva in genul fanariotilor care sarutau papucul sultanului)...DISGUSTING CHARACTER....WE ARE LOOKING FORWARD TO YOUR IMPEACHMENT....
  • +4 (16 voturi)    
    Asta e din ciclul (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:07)

    mitg [utilizator]

    "Nu e altceva decât o gură spartă / Va sfârși ca cel mai prost șef din istorie "

    Rade ciob de oala sparta.
  • +3 (7 voturi)    
    Pare o cearta pe jucarii intre copiii rasfatzatzi (Sâmbătă, 18 august 2018, 21:56)

    quietguy58 [utilizator]

    Pare o cearta pe jucari intre copiii rasfatzatzi.

    Acesti copiii ar trebui sa se adreseze domnului "educator", Vladimir Putin, care cred ca se tavaleste pe jos de ras cand vede cum se balacaresc potentatii politici americani care se comporta ca niste tzatze aflate la menopauza.
  • -3 (5 voturi)    
    Brennan este comunist (Duminică, 19 august 2018, 6:47)

    mucenic [utilizator]

    El a votat pentru partidul comunist, cand acest partid participa la alegerile prezidentiale!!! Toata elita CIA va fi pusa pe liber, Brennan fiind primul. Obama si-a infiltrat oamenii lui in esalonul superior. Pana in prezent, acesti membrii ori erau pastrati de urmatorul Presedinte ori concediati cu favoarea sa pastreze "security clearance" care le permitea sa fie la curent cu ultimele secrete de stat. Ce este nou acuma, Trump i-a anulat lui Brennan acest privilegiu si Brennan este suparat foc. Dece? Nu le mai poate vinde la unele companii si nu va mai castiga bani!!!!!! Asta se intampla si pe vremea lui Stalin probabil.
  • +1 (3 voturi)    
    Acum se explica totul. (Duminică, 19 august 2018, 10:53)

    Marionette [utilizator]

    1. Cum si-a "revenit" Trump dupa ce a irosit averea familiei falimentand.
    2. De ce sotiile lui Trump vin din estul europei. Deja copii lui sunt spioni rusi de generatia a II-a
    3. De ce joaca cum ii canta Putin.
    Estimarea mea, este ca datorita capacitatilor intelectuale extrem de limitate Trump da cu oistea in gard cu afacerea familiei. Pierde tot, da faliment, dar primeste o "finantare" de la rusi cu cateva conditii. Rusii ii cer sa faca copii hibrizi kaghebisto-trumpisti care vor fi activati la 12 ani. Chiar daca datorita prostului simt al afacerilor re-da faliment buzunarele KGB-ului sunt fara limite. Si mereu, Trump ramane imaginea miliardarului american. Acum Trump trebuie sa plateasca inapoi Mumei Rusii datoriile!
  • +4 (4 voturi)    
    Si tu la fel, batrane cartofor... (Duminică, 19 august 2018, 13:11)

    John M. [utilizator]

    Analistii vor analiza mult si bine cum a fost posibil ca un om total nepregatit sa obtina aceasta functie si sa ruineze toate relatiile internationale ale SUA.
  • +1 (1 vot)    
    Autoportret (Duminică, 19 august 2018, 21:19)

    tarsic [utilizator]

    Trump s-a descris pe sine foarte fidel.