Vâlcov, atac și la Iohannis: Doar pentru că îți dorești tu să te plimbi cu bucătarul peste tot, asta nu înseamnă că trebuie să îți acorde cineva mai mulți bani la rectificare

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 august 2018, 15:02 Actualitate | Esenţial


Darius Valcov
Foto: Agerpres
Consilierul guvernamental Darius Vâlcov a declarat, sâmbătă, referitor la tăierea bugetului Administrației Prezidențiale, că la rectificarea bugetară nu se acordă fonduri suplimentare „doar pentru că îți dorești tu să te plimbi cu bucătarul peste tot pe unde te duci la vilele de protocol", transmite Mediafax.

"Nu e vorba de dat un ban în plus sau în minus, dar atunci când ai o execuție atât de proastă a bugetului și doar pentru că îți dorești tu să te plimbi cu bucătarul peste tot pe unde te duci la vilele de protocol, asta nu înseamnă că trebuie să îți acorde cineva mai mulți bani la rectificare. Deci, așa cum și-a așternut, așa doarme fiecare. N-au cheltuit banii, poate îi vor cheltui data viitoare", a declarat, sâmbătă, Darius Vâlcov, la Antena 3, despre tăierea bugetului Administrației Prezidențiale.

Întrebat dacă este posibil ca Președinția să rămână fără bani, așa cum a acuzat Administrația Prezidențială, consilierul economic al premierului Viorica Dăncilă a spus că Guvernul va acorda toate sumele necesare.

"Chiar și după rectificare, creditele de angajament, adică angajarea sumelor, se vor putea face. Și dacă vor face aceste angajamente și vor depăși limita sumelor bugetare pe care le au la dispoziție, bineînțeles că printr-o rectificare imediat sau prin fondul de rezervă se vor da banii necesari. Dar, deocamdată, când ai cheltuit sub 40% din ceea ce ai avut alocat în șapte luni de zile, la ce să te aștepți? O să discutăm și la următoarea rectificare cu toate ministerele. Cine și-a cheltuit banii a primit în plus, cine nu și-a cheltuit banii i-au fost tăiați banii. Și asta va fi regula de acum încolo", a completat Vâlcov.

Chestionat dacă Guvernul va aproba, săptămâna viitoare, rectificarea bugetară, Darius Vâlcov a răspuns: "Este decizia doamnei prim-ministru, noi suntem pregătiți. Nu știm dacă au venit și avize de la CSAT pentru bugetele SRI, SIE, Administrația Prezidențială, și așa mai departe, dar în momentul în care vor fi și aceste avize, dacă ele sunt necesare, rectificarea va trebui să fie aprobată".

Pe 7 august, ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a declarat că bugetul Administrației Prezidențiale a fost redus cu 11,1 milioane de lei.

"Tăierea este de 11,1 milioane, ea se compune din 8 milioane minus la bunuri și servicii, avem un plus de un million la cheltuielile de personal. Sumele sunt până la final de an. Va fi o a doua rectificare la finalul lui octombrie. Avem posibilitatea de a aloca sume suplimentare din fondul de rezervă al Guvernului, pentru orice fel de cheltuieli suplimentare. Deci nu vor fi probleme", a spus Teodorovici.

În aceeași zi, purtătorul de cuvânt al Administrației Prezidențiale, Mădălina Dobrovolschi, a precizat că a adus la cunoștința MFP și Guvernului "situația gravă în care s-ar putea ajunge dacă vor fi efectuate reducerile masive de buget", menționând că, anterior, a purtat discuții pe această temă cu Darius Vâlcov, mandatat în acest sens de premierul Viorica Dăncilă. Potrivit sursei citate, Administrația Prezidențială nu va putea achita integral viitoarele obligații contractuale, nici pentru deplasări externe, nici pentru alte angajamente, în lipsa creditelor bugetare necesare pentru efectuarea plăților.



















1571 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Regula PSD (Sâmbătă, 18 august 2018, 15:17)

    Anonym [utilizator]

    Cu cat esti mai urat si scarbos si provogi greata
    Cu atat vei primii mai multe sarcini de troll

    Pt ca trollul nu trebuie sa fie doar scarbos in limbaj, trebuie scarbos la toate dimensiunile
    • +1 (3 voturi)    
      Minciunile lui Vâlcov. (Duminică, 19 august 2018, 8:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Vâlcov minte pe toată lumea și dacă l-a îmbrobodit pe Dragnea crede că toți sunt proști.Președinția nu a cerut bani mai mulți la rectificare și atunci când tai din bugetul alocat nu înseamnă că ai o rectificare pozitivă.Înseamnă că nu-ți merge mintea și ai făcut un buget nerealist și corect ar fi să spui adevărul,că nu sunt bani și că tai de la investiții și cei care pupă undeva ca să poți asigura salariile și pensiile.Ca de obicei,vine toamna și PSD intră în panică că nu mai are ce fura.Dacă tot fură ce nu ar fura și de la Președinte!Doar au legalizat hoția!
  • +12 (14 voturi)    
    Doamne apara si . . . (Sâmbătă, 18 august 2018, 15:24)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . pazeste! S-a intors lumea cu fundul in sus. Un condamnat penal in prima instanta la 8 ani de inchisoare cu obligatia de a returna statului peste 6 milioane de lei furati sau primiti mita se adreseaza in mod jignitor Presedintelui ales al tarii! Este peste puterea mea de intelegere!
  • +12 (14 voturi)    
    tupeu de brofas! pe asta l-a votat cineva? (Sâmbătă, 18 august 2018, 15:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    in campania psd nu l-a vazut nimeni si acum taie si spanzura prin guvern , scoate limba la presedinte suna la usa si fuge ! ce-i cu derbedeul asta?
  • +11 (13 voturi)    
    Pușcăriașii au tupeu. (Sâmbătă, 18 august 2018, 15:41)

    asavreau [utilizator]

    La asta duce politica lui Tudorel Toader de legalizare a infracțiunilor.Vom ajunge ca infractorii să ne beștelească pentru că ne protejăm proprietățile.Când votăm hoți să ne guverneze vom deveni sclavii hoților.
  • +11 (13 voturi)    
    Bre vilcoave (Sâmbătă, 18 august 2018, 15:55)

    mimiloi [utilizator]

    umblatu' prin cimitire dupa spagi te-a afecta grav si iremediabil la bibilica. De la o vreme bati cimpii cu atita harnicie ca doftorii de la balaceanca au pus ochii pe matale. Hai, ia-ti rudotelu' si fa plimbari lungi!
    • +8 (10 voturi)    
      dacă (Sâmbătă, 18 august 2018, 17:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      pușcăriabilul vâlcov a început să-și facă apariția din ce în ce mai mult în mass media, e semn că dragnea a scăpat complet hățurile din mână.
      • -6 (6 voturi)    
        .... (Sâmbătă, 18 august 2018, 19:15)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Din contra, nu cred ca iese de capul lui. Doar cinea care se vede/crede pe cai mari se ia in clont cu SRI-ul in mod public. Pacat ca e nu e Firea la SRI, avea deja plangere penala pentru iesirea contra serviciului.
  • +11 (13 voturi)    
    Mars ba la puscarie unde ti-e locul , (Sâmbătă, 18 august 2018, 16:40)

    kokos [utilizator]

    nesimtitule!
  • +10 (10 voturi)    
    Daddy-i bossu! (Sâmbătă, 18 august 2018, 17:18)

    Spiky [utilizator]

    Dacă mișcă și face urât, îi taie macaroana președintelui! Ce dacă Iohanis are șase milioane de voturi și PSD a luat doar 3 meleoane și 200 dă mii; Daddy nu a fost ales și nu a ajuns nici măcar prim-sinistru, el are pâinea și cuțitu!
  • +11 (11 voturi)    
    eu nu stiu de bucatar (Sâmbătă, 18 august 2018, 17:34)

    revo [utilizator]

    eu stiu de bicicleta! Cate bicicletye are? Il asteapta lcate una in fiecare locatie? Sunt din alea bengoase, de firma? Cat ne costa in bani bicicletele herrului, ca plimbarile lui cu bicicleta ne costa imens!
  • +2 (4 voturi)    
    Mai ca (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:17)

    siska [utilizator]

    as face pariu ca acest penal va fi urmatorul PM (prim-ministru ) !
  • +4 (8 voturi)    
    Pur si simplu (Sâmbătă, 18 august 2018, 18:43)

    vasile-roaita [utilizator]

    imi provocati greatza voi pesedistii si aia de la Alde cind va manifestati. O shleatka de penali a ajuns sa conduca tara asta. RusIne!
  • +2 (2 voturi)    
    Daca il albeste justitia, (Sâmbătă, 18 august 2018, 22:05)

    URD [utilizator]

    sigur va fi PM pe functie, pana atunci exercita functia fara a avea incadrarea si raspunderea necesara. Pana atunci sta in umbra d-nei Dancila sau cine va mai fi.
    Daca nu, tot el va face/urmarii programul de guvernare al psd-ului si din puscarie. A demonstrat ca este priceput la tot felul de jonglerii/ nelegiuiri si un mare tupeu.
  • +1 (3 voturi)    
    Un parnaias hotaraste bugetul Presedintiei! (Sâmbătă, 18 august 2018, 22:53)

    grunespferd [utilizator]

    Halucinant!
    Aruncand din mers gogosi otravite pt electoratul stirb si infometat! „Cu bucatarul dupa el“-ce mizerii de mahala puturoasa din care s-a scurs mizeria asta numita Valcov!

    Cum dracu scapam de leprele astea, daca nu vor la puscarie? De asta ar trebui sa ne temem, dar si sa ne gandim serios la posibilitatea reala ca statul roman sa fie capturat de mafie, altfel cum se explica puterea uriasa pe care o are un borfas in Guvernul Romaniei?
  • -1 (5 voturi)    
    Comparati bugetul presedentiei pe timpul lui (Duminică, 19 august 2018, 9:04)

    xrogo [utilizator]

    Basescu si pe timpul lui Johann si trageti apoi concluziile, Basescu, cu toate pacatele sale, desi avea in Boc si in guvernul sau niste subordonati nu si-a permis sa umfle cheltuielile, dar stimabilul calator Johann face mare scandal si cere bani in continua crestere!