The Guardian: Uniunea Europeană, chemată să intervină după protestele violente din România

de DG     HotNews.ro
Vineri, 17 august 2018, 9:58 Actualitate | Esenţial


Violente la protestul din 10 august
Foto: Agerpres
Autoritățile europene se confruntă cu apeluri să intervină pentru apărarea statului de drept în România, după ce peste 400 de protestatari au fost răniți în manifestațiile masive împotriva corupției și a modificării legilor justiției, scrie The Guardian.

Vinerea trecută, 100.000 de demonstranți pașnici au ieșit în stradă în mai multe orașe din țară, iar 450 de protestatari au avut nevoie de îngrijiri medicale după intervenția brutală a forțelor de ordine, calificată drept „inacceptabilă” de președintele Klaus Iohannis. 

Încă de anul trecut, de când PSD a preluat puterea și a început modificarea legilor justiției și a codurilor penale, au avut loc constat prosteste. Modificarea legislației a fost criticată ca fiind un mare pas înapoi în ceea ce privește statul de drept, de la aderarea României la Uniunea Europeană, în 2007. 

Amplificând îngrijorările, șefa DNA, Laura Codruța Kovesi, recunoscută pentru lupta anticorupție, a fost concediată luna trecută. 

Liderii grupului verzilor din Parlamentul European cer Comisiei Europene să declanșeze mecanismul privind statul de drept care este deja aplicat Poloniei și ar putea fi invocat și în cazul Ungariei (în cazul Poloniei a fost declanșată procedura care ar putea duce la suspendarea dreptului de vot în UE, în baza articolului 7 din Tratatul UE, cea mai dură formă de sancționare a unui stat membru, utilizată pentru prima oară din cauza modificării legilor justiției de regimul de la Varșovia- n.red).

”Românii speră să fie ajutați de UE și cred că ar trebui să le oferim acest ajutor”, a spus, pentru The Guardian, Ska Keller, co-președintele german al grupului verzilor.  
În vreme ce grupul nu dorește să repete ceea ce s-a întâmplat cu Polonia, vrea că oficialii Comisiei Europene să înceapă discuțiile cu Bucureștiul în ceea ce privește modificarea legilor justiției și continuarea luptei anti-corupție. 

“Este o întreagă spirală a evenimentelor și am dori să începem de la bază, cu procedura cea mai simplă”, a spus ea. 

România riscă să se confrunte cu un val de critici în condițiile în care se pregătește să preia președinția rotativă a UE, la începutul anului viitor. 

Verzii sunt pe locul cinci ca pondere în Parlamentul European, având o influență limitată. Totuși,  dezbaterea ar putea fi susținută de unii liberali și europarlamentari de centru-dreapta.

Monica Macovei, fost ministru al Justiției și membru al PE, grupul popularilor, a fost foarte vocală, făcând presiuni asupra Comisiei să adopte o atitudine mai dură.
Însă un astfel de demers ar avea o susținere redusă în rândul socialiștilor, care s-ar putea să fie reținuți în a critica partidul aliat din România. 

“Este o problemă reală faptul că fiecare (grup-nr) încearcă să-și protejeze băieții cu probleme și nu iau o atitudine fermă, găsind mereu scuze”, a mai spus Keller. 

Comisia nu a răspuns direct la apelul de a lansa negocieri cu Bucureștiul privind legile justiției și statul de drept. 

”Comisia Europeană urmărește cu îngrijorare evoluția evenimentelor și acordă o mare importanță independenței sistemului judiciar și luptei împotriva corupției”, se arată într-o reacție a Comsiei. ”Protestele pașnice, așa cum știți, au sfârșit în violență, iar violența nu poate fi niciodată o soluție în politică”. 



















8550 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    Da! UE trebuie sa inceteze sa se poarte cu manusi (Vineri, 17 august 2018, 10:04)

    qwerasdf [utilizator]

    sau ca o fricoasa si politically correct. Ce d-zeu, nu-si dau seama ca isi baga sovieticii coada si se incearca divizarea Europei?!

    Poate UE nu inseamna numai lapte si miere, sunt si dezavantaje, dar prefer oricand aceste dezavantaje decat sa ne inchinam tarului de la rasarit sau sa ne intrebam cata paine vom putea cumpara maine din cele 2 ruble de azi.
  • +26 (28 voturi)    
    Bă !!! (Vineri, 17 august 2018, 10:15)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Nu protestele au fost violente. REPRIMAREA a fost violentă.
    • -8 (8 voturi)    
      Da BA!!! (Vineri, 17 august 2018, 13:16)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Bordurile erau de fapt floricele...
      • +5 (7 voturi)    
        Auzi, ba! (Vineri, 17 august 2018, 13:36)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Vezi ca ai gresit audienta. Prosti care cred ca aia erau manifestanti, nu huligani tocmiti de sefii tai, gasesti la Antene si Ghita TV-uri.
  • +18 (24 voturi)    
    Mazeta ce numar ai la casca de jandar? (Vineri, 17 august 2018, 10:18)

    un domn [utilizator]

    Hai, ca a trecut momentul in care iti era teama
    • +1 (3 voturi)    
      Nu mai stie (Vineri, 17 august 2018, 15:51)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ca le-au acoperit cu banda adeziva si a uitat :))
  • +8 (12 voturi)    
    grupul verzilor... (Vineri, 17 august 2018, 10:23)

    Itsoc [utilizator]

    ...mai, e totusi bine ca macar un partidutz ca "verzii" se autosesizeaza pentru ca restul dorm cum au dormit si inaintea celui de-al doilea razboi mondial.
    masuri coercitive pentru derapajele democratice? aiurea, poate dupa 2020, sa vedem, mai negociem, mai discutam.
    sa faca U.E ceva acum pentru a stopa ascensiunea fascismului in Est? eh nah, e vacanta, concedii, durere in fund, poate dupa 2020, mai vorbim, mai discutam, mai analizam...

    dar e amuzant sa vezi cum cer romanii ajutorul U.E cand alora li se rupe in 14.
  • +8 (12 voturi)    
    E Rom\nia parte a UE? (Vineri, 17 august 2018, 11:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    După cum reacționează, se pare că nu. Altminteri ar fi intervenit de mult pentru ceea ce s-a întâmplat intr-una din capitalele de pe teritoriul său.
    • -5 (9 voturi)    
      ca si Suedia! (Vineri, 17 august 2018, 11:25)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nici acolo nu intervine UE!
    • +7 (9 voturi)    
      Totusi, sa nu cadem in capcana RT/Sputnik (Vineri, 17 august 2018, 11:29)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Romania este parte a UE, dar e vazuta in vest asa cum este: o tara inapoiata si dictatoriala cu un popor majoritar ticalos, slab, slugarnic si nepasator.

      Deci evident ca exista o reticenta in a reactiona, fiindca nu sunt siguri ca nu iese din nou ca in 2016, cand milioane de fraieri manipulati n-au votat si astfel a castigat dictatura PSD.
  • +14 (14 voturi)    
    cica "baieti cu probleme" (Vineri, 17 august 2018, 11:09)

    omdebine [utilizator]

    la noi sint si fatuci cu probleme, too.
  • +5 (5 voturi)    
    este uluitoare indiferenta, tacerea (Vineri, 17 august 2018, 11:43)

    revo [utilizator]

    nu numai din strainatate, dar mai ales din tara!

    Iohannis, PNL, USR - nimic! Nu zic de PMP, ca astia abia asteapta adoptarea legilor antijustitie! Dar ceilalti, au disparut cu totul. Gata, sunt in vacanta de Sf. Marie! Nici macar nu mai urmaresc cu atentie, pur si simplu se distreaza cine stie pe unde!

    Cand acum era momentul sa intre in forta, sa demaste fiecare tentativa de manipulare si de cosmetizare a adevarului, sa expuna adevarul despre represalii, sa incerce sa demonstreze ca sunt altceva, nu doar aripa cosmetizata a crimei organizate si ca vgor meritaq voturile noastre. LI SE FALFAIE!!

    MUIE POLITICIENI, MUIE MILITIA, MUIE SRI, MUIE SIE, MUIE ARMATA, MUIE JANDARMERIA, MUIE JUSTITIA!

    Bun, acum sa trecem la lucruri care chiar conteaza, pt. ca aici ne-a lamurit definitiv. Ce idei aveti despre destinatii in care putem sa ne refugiem si care nu sunt prea scumpe si greu accesibile?
    • 0 (4 voturi)    
      pnl, usr tac (Vineri, 17 august 2018, 12:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui revo

      doar tomac mai apare, destul de vocal.
      dece tac aia ?
      ala de la uniunea scripcarilor din ro spunea ca el a fost in piata. s'a dat in vileag ca, da, fusese in piata, sa stranga semnaturi pt o initiativa a lor...
      peneleu, dupa indemnu' lui sica, la pus mana pe maciuca, asta au facut, au pus mana si'au plecat care'ncotro, ca e vacanta si pt politrucieni.

      adevarul este ca, piata a strigat jos guvernul psd, dar n'a strigat ca vrea guvern usr, penele sau oricare altii.
      principalul laitmotiv al pietii, principala cerere, dupa sloganul conscrat deja, multa psd, a fost : fara penali ! si asta da dureri de cap la toti !!!
      • 0 (4 voturi)    
        corect (Vineri, 17 august 2018, 13:42)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        de fapt, toti asteapta, mai ceva ca pe Mos Craciun, validarea si adoptarea legilor antijustitie pentru ca toti, dar absolut toti nu au doar un schelet in dulap, ci cimitire intregi! Deci este nevoie ca de aer ca acest guvern si acest parlament sa ramana in functie pana dupa septembrie, cand se termina toata tarasenia!

        Curvele din CCR vor zice ca legile sunt perfecte pentru ca au fost adoptate in mod "legal si democratic", Parlamentul ticalosilor avand dreptul sa legifereze oricum doreste.
        Iohannis, premierul Grivco, va zice, rar si moale: pai eu am epuizat toate caile, nu mai am ce face, CCR a zis ca e OK.
        Asa-zisa opozitie va rasufla usurata iar Crima organizata PSD-ALDE-UDMR va alege, de bunavoie si nesilita de nimeni, daca sa mai ramana la guvernare sau nu.

        Ce este sigur, e faptul ca Dragnea si haremul lui de muieri (de toate sexele), ne vor trimite bezele din Madagascar sau Costa Rica! Odata salvat, Dragnea si curvele lui vor pleca nestingheriti, se vor retrage in plina glorie, pentru ca sunt totusi constienti ca la alegeri PSD s-au putea s-o ia in bot. Nu e sigur ca se va intampla, dar pentru mai multa siguranta se vor da la oparte, lasand esalonul 2 sa intre in scena, sa ameteasca electoratul cretin din nastere sau cretinizat cu promisiuni.

        Nu exista viitor in Romania, nu exista viitor pentru Romania, ca stat al romanilor. Se va pleca pe capete, noi vom muri (destul de repede si crede-ma, va fi o binecuvantare), taramul acesta va fi populat cu jidanii care conduc operatiile din umbra.
    • +3 (7 voturi)    
      si ar mai fi ceva (Vineri, 17 august 2018, 12:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui revo

      toti s'au speriat de scenariile trambitate de latrine si vuvuzele, cum ca vine lovitura de stat a lui iohannis.

      si, in lasitatea caracteristica romanilor, n'au vrut sa fie asociati cu protestele. nici macar in zilele urmatoare, dupa ce o suta de mii de romani fusesera gazati si bastonati in piata si imprejurimi. nici sambata nici duminica n'au aparut, sa protesteze pt vineri.

      jena noastra si mandria, politrucieni de romania !