Parchetul general: Muniția neletală și gazele lacrimogene folosite la protestul din 10 august au “certificat de calitate și garanție” / Procurorii au primit ordinul de intervenție al acțiunii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 august 2018, 19:03 Actualitate | Esenţial


Jandarmi in Piata Victoriei
Foto: Hotnews
Parchetul general a precizat joi că că muniția neletală și gazele lacrimogene folosite la protestul din 10 august din Piața Victoriei au “certificat de calitate și garanție”, precum și „declarație de conformitate”. De asemenea, Parchetul a afirmat că a primit ordinul de intervenție de comandantul acțiunii și aprobat de prefectul Bucureștiului.

Având „starea de îngrijorare produsă  în rândul persoanelor participante la miting și care au fost expuse substanțelor folosite”, procurorii militari au ridicat azi de la Inspectoratul General al Jandarmeriei Române „documentele privind substanțele chimice deținute și folosite cu ocazia intervenției, precum și mostre de muniție neletală și substanțe chimice”, a declarat un reprezentant al instituției.

„Precizăm că muniția neletală și gazele lacrimogene folosite au “certificat de calitate și garanție”, precum și „declarație de conformitate”, a spus acesta.

Ce substanțe au fost folosite la acest miting:
  • cartuș calibru 38 mm cu efect iritant lacrimogen pentru armă lansator; tipul substanței CS (orto-clorobenzalmalanonitril);
  • grenadă de mână cu efect iritant lacrimogen; tipul substanței CS (orto-clorobenzalmalanonitril);
  • pulverizator de capacitate mărită 6,6 l cu substanță iritant lacrimogenă; tipul substanței CS concentrație 1%;
  • pulverizator de mână 60-100 ml cu substanță iritant lacrimogenă; tipul substanței OC (oleoresin-capsicum concentrație 10%);
  • pulverizator de mână 400 ml cu substanță iritant lacrimogenă; tipul substanței OC (oleoresin-capsicum concentrație 10%);
  • pulverizator de mână 150 ml cu substanță iritant lacrimogenă; tipul substanței CS (ortho-chlorbenzylidenmalononitrile concentrație 1%);
  • cartuș calibru 40 mm pentru armă lansator cu efect iritant lacrimogen-încărcătură cu efecte multiple iritant lacrimogene CS (fumigen, acustic, luminos, de consternare, de iluminare, cinetic, de antrenament).
În această cauză au fost înregistrate până în prezent 211 plângeri penale și au fost audiate 92 de persoane.

De asemenea, a fost primit Ordinul de intervenție din data de 10 august 2018 întocmit de către comandantul acțiunii și aprobat de prefectul municipiului București prin contrasemnare.

„În prezent se desfășoară activități investigative de anvergură pentru identificarea persoanelor implicate în comiterea violențelor, inclusiv din rândul forțelor de ordine”, a mai spus acesta.



















2815 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Certificat de calitate (Joi, 16 august 2018, 19:17)

    europeanul2 [utilizator]

    Dar bastoanele aveau certificat de calitate? Nu de alta, dar mi-e teama ca ciomageala sa nu fie compromisa!
    • +4 (4 voturi)    
      Sigur erau omologate și pt copii (Joi, 16 august 2018, 20:26)

      PuieJandarmeria [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Scrie doar pe certificat, jandarmii au dat cu gaze și grenade in deplină cunoștință de cauză.
      Iar grenadele alea care au străpuns un picior de bărbat sigur nu treceau printr-un craniu de copil.
      Mulțumim lui Dragnea. Că să trăiască copiii lui, ai noștri trebuie să moară.
    • 0 (0 voturi)    
      Să fim liniștiți! (Vineri, 17 august 2018, 16:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Nu erau expirate.
  • +12 (14 voturi)    
    Jandarmeria trebuie desfiintata (Joi, 16 august 2018, 19:21)

    Ord [utilizator]

    Cu banii de la ei putem plati alte institutii. Rolul jandarmeriei in anul 2018 nu-l mai vad, avem politie pentru ordine, avem pompieri pentru situatii de urgenta. Sa le dam lor bugetul acestei institutii politizate si aservite psdului. Vreau sa vad un partid ce propune asta.
  • +7 (11 voturi)    
    munitia folosita (Joi, 16 august 2018, 19:29)

    sxn2 [utilizator]

    Legalitatea chimiei folosite este o falsa problema.
    Dar, sa formulez altfel:
    Eu m-am linistit:
    Pare ca gazele sunt perfect legale, sunt de acord sa le inhalez de cate ori doresc cei care le administreaza, indiferent daca eu fac sau nu ceva ilegal

    Da, gaze perfect legale pentru neutralizarea elementelor turbulente.
    Doar ca, in reteta a fost adaugat un ingredient provenit din sufletul si mintea monstrilor, ca sa neutralizeze si protestatari pasnici, ziaristi, si in general pe toti care au tupeu sa gandeasca altfel decat cel care are degetul pe tragaci.
    Plus victime colaterare cum ar fi turisti, copii etc
    Asta nu o sa iasa la analiza chimica, poate doar la interviuri intre procuror si martor/urmarit penal.
    Este vorba despre un produs pshihologic numit URA, similar cu un pesticid produs cu multe decenii in urma de un concern dintr-o tara europeana, ma tem sa evoc nume proprii pentru ca este ca si cum as pomeni de necurat.
    Cunoscatorii vor intelege la ce ma refer.
    Cred ca este similar cu vorba: nu conteaza marimea, conteaza cum o/il folosesti.
    Si un aspirator de praf este perfect legal, dar asta nu inseamna ca poti sa strangulezi un om cu furtunul lui, chiar daca primesti ordin de la sefu‘ tau
    Acesti oameni cu epoleti, sper sa plateasca personal, indiferent ca au urmat ordine.
    De la un nivel incolo, scuza: “astea au fost ordinele” nu te exonereaza de raspundere.
    Poate asta va ajuta pe viitor.
  • +7 (13 voturi)    
    huoooooooooooo!!!!!!!!!!!! (Joi, 16 august 2018, 19:33)

    exilatul [utilizator]

    asta a adus, dupa 90, libertatea in romania : mizeria umana la rang de stat : "Parchetul general a precizat joi că că muniția neletală și gazele lacrimogene folosite la protestul din 10 august din Piața Victoriei au “CERTIFICAT DE CALITATE SI GARANTIE DE CONFORMITATE”...deci manifestatia fost reprimata cu .."arme de calitate si garantate"...ma duc sa vomit!...
  • +9 (13 voturi)    
    Felicitari parchetului general... (Joi, 16 august 2018, 19:38)

    Muncitoru [utilizator]

    pentru profesionalism!

    Totusi nu ma pot abtine sa nu observ gravitatea si absurdul situatiei:suntem asigurati de ''calitatea'' si ''certificarile'' munitiei si gazelor cu care am fost rupti in bataie si gazati!

    De parca ar fi vorba de produse alimentare asupra carora exista suspiciuni...

    Cat de nociv poate fi un om?Cat de prosti si lasi pot fi cei care se supun,de frica?
  • +7 (13 voturi)    
    In fapt (Joi, 16 august 2018, 19:42)

    aniod [utilizator]

    Gazarea populatiei pasnice s-a facut in mod repetat, pe parcursul mai multor ore, in caldura mare si intr-un spatiu relativ inchis, datorita numeroaselor cladiri inalte, compacte din jurul Pietei Victoriei.
    Daca sunt asa de sanatoase aceste gaze, propun sa stea si jandarmii vinovati- adica toti care au participat la represiune, in conditii similare, gazati in fata.
  • +10 (12 voturi)    
    Mod de folosire (Joi, 16 august 2018, 19:47)

    motanul_gri [utilizator]

    Si spirtul medicinal are "certificat de calitate si garantie".
    Si totusi, daca il pulverizezi catre ochi de la cativa centimetri distanta, ajungi urgent la Oftalmologie.
  • +9 (13 voturi)    
    Cât cininism! (Joi, 16 august 2018, 19:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Incredibil... mai rău ca naziștii
  • +7 (13 voturi)    
    alta intrebare (Joi, 16 august 2018, 19:53)

    SergiuL [utilizator]

    concentratia de CS de la cartuse si grenade?
    Numarul de cartuse si grenade trase in seara protestului? (inventar comparativ intre cu cate au plecat si cu cate s-a intors?)
    Si bonus - daca existe reglementari europene in ceea ce priveste nivelul maxim admis de astfel de substante in aer?
    Aceste detalii fac diferenta intre o interventie legala si un atac chimic impotriva populatiei. Detaliati va rugam.
  • +7 (11 voturi)    
    Daaa,dar oamenii pasnici nu au nici un certificat (Joi, 16 august 2018, 19:55)

    Plagarus [utilizator]

    ...decat de la IML & chirurgii.....
  • +6 (10 voturi)    
    ce minune ... (Joi, 16 august 2018, 19:56)

    sareta [utilizator]

    Totul a fost OK ! Noroc ca n-au fost afectate neamuri de-ale lor ........atunci se schimba calimera .
  • +10 (12 voturi)    
    sa nu ne plangem (Joi, 16 august 2018, 20:00)

    om_normal [utilizator]

    am ingerat chestii de calitate si aflate in termenul de garantie si totul la promotie (platit de noi) . Masajul a fost gratis.
  • +9 (13 voturi)    
    Gazul lacrimogen e mai curat decat aerul (Joi, 16 august 2018, 20:01)

    Dalinar [utilizator]

    Astia is dementi de-a binelea.
  • +7 (11 voturi)    
    Deplorabil (Joi, 16 august 2018, 20:07)

    DT34 [utilizator]

    Vezi mah? Eu te-am impuscat cu gloante de cauciuc garantate si de calitate, si pulanele pe spinarile si capetele voastre sint facute in China insa de calitate si garantate ca le vei simti.
    Insa nu justifica folosirii impotriva demonstrantilor pasnici.
    Vedeti ce se intimpla? Jandarmeria incearca sa duca scandalul pe un alt fagas, pe faptul ca acele gaze lacrimogene erau de calitate, etc., insa noi vrem dreptate pentru lovirea oamenilor pasnici.
  • +6 (10 voturi)    
    erau omologate și pt copii? (Joi, 16 august 2018, 20:10)

    PuieJandarmeria [utilizator]

    Că pretorienii lui Dragnea știau că sunt copii în mulțime.
  • +4 (6 voturi)    
    Exista totusi si o parte buna (Joi, 16 august 2018, 20:28)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Si gloantele din cauza carora Ceausescu a racit la plamani erau tot de calitate.
  • +4 (6 voturi)    
    si cantitatea? (Joi, 16 august 2018, 21:13)

    carmen_i [utilizator]

    Asadar, Parchetul ne garanteaza ca protestatarii au fost gazati cu substante de calitatea intai, de parca asta era problema. Dar care era justificarea sa fie folosite?

    Si cum se face ca au fost date in cantitati atat de mari, incat se simtea mirosul si la 1km de Piata Victoriei? Nu vor tovarasii de la PSD sa inhaleze si ei niste substante certificate si garantate?
  • +5 (7 voturi)    
    gaze certificate si garantate (Joi, 16 august 2018, 21:26)

    ras-putin [utilizator]

    Sint convins ca si la Auschwitz au fost la fel. Parchetul General mai bine tacea decit sa de anuntul asta care se vrea linistitor dar omite esentialul: cit s-a folosit si in ce conditii.
  • -6 (8 voturi)    
    Raspunsul procurorilor a fost catre apucatii (Joi, 16 august 2018, 21:34)

    xrogo [utilizator]

    de la Realitatea TV care au raspandit zvonul ca jandarmii si-au terminat stocul de gaz si au utilizat gaze ramase de pe vremea comunistilor, considerate acum gaze de lupta, cate nemernicie si prostie!
    Tot in seara asta la acelasi post insolvent se titra ca si dupa 6 zile de la inhalare sunt oameni care scuipa sange, ca produc cancer si modificari de ADN!!!
    • +1 (5 voturi)    
      Gazul tot gaz e, ca e vechi, ca e nou (Joi, 16 august 2018, 23:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Tu crezi ca se strica? Wait, tu nici nu realizezi horrorul situatiei, educatia securista isi spune cuvantul.
    • +1 (5 voturi)    
      Ca sa intelegi bine: (Joi, 16 august 2018, 23:40)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Un plus se da cu un click.
      Un minus se da cu doua. Trebuie sa muncesti mai mult ca sa dai un minus.

      Ce vreau sa spun? Un plus poti sa il dai asa...