VIDEO Un nou film al Jandarmeriei despre protestul din 10 august. În înregistrare nu apare nicio secvență cu intervenția brutală a forțelor de ordine asupra manifestanților pașnici / Bonus: video cu intervențiile din alte țări, cu imagini de la Russia Today

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 16 august 2018, 18:00 Actualitate | Esenţial


Filmul protestului, versiunea Jandarmeriei
Foto: Jandarmeria Romana
Jandarmeria Română a publicat pe pagina de Facebook un nou film al protestului din 10 august din Piața Victoriei. În imaginile care reconstituie o succesiune a evenimentelor apar doar momentele cu manifestanți violenți. Filmul nu include nicio secvență cu momentele în care manifestanții pașnici au fost victime ale intervenției brutale a Jandarmilor. 

„Având în vedere speculațiile din spațiul public referitoare la intervenția jandarmilor din data de 10 august a.c., vă prezentăm succesiunea evenimentelor și a agresiunilor repetate asupra forțelor de ordine”, este mesajul postat de Jandarmerie.  


Ulterior postării cu filmul evenimentelor din Piața Victoriei, Jandarmeria a postat și un video cu intervențiile forțelor de ordine în alte țări.  În colaj, sunt folosite imagini de la Russia Today. 




Procurorii militari au înregistrat, până în prezent, 206 plângeri depuse de către protestatari împotriva jandarmilor, aceștia fiind acuzați ar fi intervenit într-un mod abuziv la mitingul din 10 august. Totodată, procurorii au efectuat 81 de audieri.

„În urma activităților desfășurate în cursul zilei de astăzi, 15 august 2018, în dosarul privind anchetarea evenimentelor ce au avut loc cu ocazia mitingului organizat în București, zona Piața Victoriei, în data de 10.08.2018, evenimente care au avut ca rezultat rănirea mai multor persoane, numărul plângerilor înregistrate a ajuns la 206, fiind efectuate până în prezent 81 de audieri”, precizează reprezentanții Parchetului General, printr-o informare pe Facebook.

Parchetul General a anunțat, marți, că Secția Militară a instituției a preluat ancheta privind violențele din 10 august din Piața Victoriei, pentru a uni toate denunțurile într-un singur dosar, fiind avute în vedere și plângerile depuse împotriva ministrului de Interne și a prefectului Capitalei.



















3450 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    i am raportat (Joi, 16 august 2018, 18:05)

    ekek [utilizator]

    Am raportat la FB ca False news.
  • +4 (4 voturi)    
    hmm (Joi, 16 august 2018, 18:06)

    dum_i [utilizator]

    astia sunt stat in stat.

    iau banii de salarii de la noi

    si ne bat sotiile si copii.
  • +4 (4 voturi)    
    super logica.. (Joi, 16 august 2018, 18:06)

    gabone [utilizator]

    "uite... si altii bat.. asa ca si noi batem".
    "uite.. si altii fura.. si noi furam"

    Cand nu suntem capabili sa explicam DE CE, atunci dam exemple cu altii care au facut la fel (nu conteaza daca a fost legal sau nu)...

    asta e institutia de ordine.. jenant
    • 0 (0 voturi)    
      Food for thought (Joi, 16 august 2018, 21:49)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Presupunand ca PG cere si inregistraile audio-video cum li s-a sugerat, sunt curios daca se va auzi prin statie declaratia cum ca trag masina spre incendiu sau a fost adaugata acum peste, de drag efect dramatic...

      Food for thought!
  • +2 (4 voturi)    
    pffffffff (Joi, 16 august 2018, 18:08)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    niste sobolani rosii, asa faceau si pe vremea lu' impushcatu', ne aratau la tv ce bine o ducem ( nu pana seara tarziu, ca trebuia sa ne trezim devreme sa stam la coada la hrana pe cartela), si din cand in cand mai bagau filme cu grevele oamenilor muncii din capitalismul decadent. gresesc . era , de fapt, acelasi reportaj, repetat la nesfarsit. probabil ca-i coordoneaza cineva ramas rau de tot in urma, cu mintea... s-a si vazut.
  • +2 (4 voturi)    
    Terminati (Joi, 16 august 2018, 18:08)

    tarabost [utilizator]

    jegurilor cu dezinformarea. Au fost zeci de mii de oameni martori la provocarile si agresiunile pe care le-ati comis!
  • +5 (5 voturi)    
    Regia: Liviu Dragnea (Joi, 16 august 2018, 18:13)

    trem [utilizator]

    Scenariul: Liviu Dragnea
    Costume: Carmen Dan

    Nu ma pot opri din ras!!!Pacalicii astia au iesit dupa 6 zile cu o montare de film in care arata ce vor ei. Si bineinteles va rula din plin la televiziunile lor de 2 lei.

    Bai baieti, chiar nu suntem prosti, si deja sunteti de un penibil total!
    • +5 (5 voturi)    
      Diferente fata de afara (Joi, 16 august 2018, 22:06)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Culmea cum protestarii pasnici care filmeaza nu sunt nici atacati, nici intimidati si nu li se smulge telefonul in clipuyl cu scene din afara.

      La tunul cu apa din Belgia totul era tintit asupra "rebelilor", restul pasnici nu erau tintiti de jandarmi.

      In clipul cu kung-fu nemtesc desi cei care ridicasera mainile erau bruscati, nu erau atacati cu pulanul si in niciun caz la cap!!!

      Si chiar si in al doilea cu violente se vede ca bruscau/atacau protestatarii problema pentru ca nu vanau toata gloata... iar cei imobilizati nu erau batuti pana deveneau inconstienti.

      In clipul cu Spania atacau aerul ca sa ii indeparteze...

      in clipul cu SUA dadeau in aer defensiv, nu in ochii oamenilor ofensiv si agresiv.

      Deci despre ce vorbim???
  • +3 (3 voturi)    
    Iata deci... (Joi, 16 august 2018, 18:19)

    Cuca [utilizator]

    Jandarmii sunt niste dragalasi.
    Sa mergem la ei sa le multumim.
    Sa le oferim buchete de flori.
    Ce daca luam un baston peste spate ?
    Ei ne bat cu drag, pentru ca ei vegheza la linistea noastra.
    Cinste lor, jandarmilor !
  • +1 (3 voturi)    
    Lumea jandarmului si restul lumii (Joi, 16 august 2018, 18:23)

    clencix [utilizator]

    Înțeleg ca exista o realitate a jandarmilor din filmul lor și una a protestatarilor din restul lumii. Jandarmii sunt dușmanii poporului care încearcă sa demonstreze, scopul jandarmilor este sa nu se demonstreze, sa se tacă, sa fie liniște, ca ei sa nu facă nimic și societatea sa stagneze, dar lefile lor sa se mărească și sa fie plătite ritmic de cei care tac.
  • +3 (3 voturi)    
    "Adevarul" jandragmeriei (Joi, 16 august 2018, 18:23)

    Muncitorul [utilizator]

    Jandragmeria nu a batut inocenti cu bastoanele in cap. Jandarmeria folosea flori pt sorcovire si urari de noroc. Jandragmeria nu a gazat copii si femei insarcinate. Jandragmeria se plimba printre manifestanti si le arata mostre de parfum. Jandragmeria nu a batut turisti nevinovati, jandragmeria s-a dus sa le faca masaj gratis turistilor pt a promova turismul in Romania. Hai hai sus, tot mai sus.
    HAHALELELOR. Cine va mai crede, borfasi scelerati. Luati-l pe Dragnea si mergeti la ocna, borfasilor!!!! Ne vedem la Tribunalul International!
  • +3 (3 voturi)    
    Studiourile PSD (Joi, 16 august 2018, 18:25)

    kolo1 [utilizator]

    in colaborare cu Pulan Media, prezinta....

    "INTERVENTIE LA LIMITA"

    Scenele cu violenta extrema au fost cenzurate pentru a face filmul accesibil tuturor categoriilor de varsta!
  • +4 (4 voturi)    
    a gresi e omeneste , a persevera.... (Joi, 16 august 2018, 18:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    e prostește !
  • +4 (4 voturi)    
    Jandarmilitia trebuie restructurata sau dizolvata (Joi, 16 august 2018, 18:31)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Nu-si da niciun ofiter superior demisia, fiindca sunt pusi in functie de Dragnea si sunt aparati de mecanismul de propaganda Antena 3.

    Dar nu poate ramane asa, Jandarmilitia trebuie ori restructurata, ori dizolvata complet, sunt o mana de securisti si asta se vede mai limpede ca oricand.
  • +3 (3 voturi)    
    Gazdarmeria! (Joi, 16 august 2018, 18:34)

    omezu [utilizator]

    Nu stiu ce bolovan administreaza pagina astora de facebook, dar pare ca festivalul asta de imbecilitati nu se mai opreste. Efectiv "se lupta" sa se afunde cat mai mult in rahat! Totul pe bani publici!
  • +3 (3 voturi)    
    . (Joi, 16 august 2018, 18:35)

    CMXI [utilizator]

    Pe imaginile din alte tari nu am vazut oameni loviti in cap cu pulanul, nu am vazut oameni loviti ce tineau mainile sus sau oameni carora li se interzicea sa filmeze!
  • +3 (3 voturi)    
    gata (Joi, 16 august 2018, 18:35)

    alex34 [utilizator]

    sa fie pe repeat la antena3 si romania tv, sa le adoarma iar putinii neuroni pe care ii mai au privitorii
  • +3 (3 voturi)    
    pagina de FB a jandarmeriei (Joi, 16 august 2018, 18:36)

    qwerasdf [utilizator]

    e gestionata de latrina 3... sigur au primit 'experti' de acolo, ca altfel nu-mi explic cum insista sa se afunde in penibil
  • +3 (3 voturi)    
    Vrem o Jandarmerie ... ca afara! (Joi, 16 august 2018, 18:37)

    ZVrk [utilizator]

    Se cenzureaza!
  • +5 (5 voturi)    
    Unde e mascariciu' (Joi, 16 august 2018, 18:39)

    MoemBius [utilizator]

    ala imbracat in alb care conduce ostilitatile ......in inregistrarile din Franta si Germania?


    Halal
    Inregistrarile care nu sint publicate de Dandarmerie ..............nu exista


    Puie MSD
    Juie Mandarmeria
  • +4 (4 voturi)    
    Sursa jandarmeriei Romane e (Joi, 16 august 2018, 18:48)

    therealpaulie [utilizator]

    Sursa jandarmeriei Romane e Russia Today. Nu au inteles absolut nimic.
    Uitati-va la ei cum vorbesc sefii jandarmeriei. Nu arunc cuvinte doar pentru a jigni dar sunt cretini, la propriu cretini.
  • +3 (3 voturi)    
    Propaganda ieftina (Joi, 16 august 2018, 18:50)

    ady77 [utilizator]

    Nici macar barbosul de Daniel nu va mai spala pacatele pentru ce ati facut.
    Veniti dupa 6 zile cu filmulete si explicatii care mai de care mai "hazlii".
    La cei din Germania nu am vazut niciun jandarm/politist, sa dea in zona capului, voi dadeati fix acolo.
    In Franta dadeau cu gaze, dar oamenii reveneau, deci nu erau asa periculoase.
    In State e alta poveste, acolo te impusca direct, daca e nevoie.
    Voi dadeati cu gaze de la ora 16.30, normal ca lumea era agitata, numai bine pentru a avea alibi sa dati cu "drag" in stanga si dreapta.
    Va ghidati dupa principiul "multa carte nu se cere, sa fii prost sa ai putere".
    Oare de 1 Decembrie mai iesiti la parade?
  • +3 (3 voturi)    
    Pai (Joi, 16 august 2018, 19:17)

    paulbutoi [utilizator]

    Nu era nevoie de filme .
    Io cred orice spune sefii Jandarmeriei Romane .
    Ca n-ajungea ei sefi daca nu era destepti .
    Si e foarte credibili , chiar daca de o saptamana mint grosolan , incontinuu .
    Mie cel mai mult imi place baiatu' ala care poarta vorbele Jandarmeriei Romane .
    Marius Militaru il cheama .
    Imi place pentru ca are mult talent cand isi da ochii peste cap si ne destainuie cat de greu i-a fost sa le spuna parintilor fetei jandarm ca aceasta ar putea ramane paralizata pe viata .
    Pai are dreptate , nu e usor sa minti in fata a milioane de oameni .
    Mai ales cand esti ofiter superior .
    Si - teoretic - ai invatat candva despre o chestier numita ONOARE MILITARA .
    Si ce daca minte incontinuu , mInciuna nu se pune , baiatu' si-a pastrat ONOAREA si e bine mersi pe post .
    Cat de convingator a zis-o el pe aia cu " violenta legitima a statului " .
    Talent mare !
    Daca esti un adevarat patriot - ca ipochimenul sef , Cucos - nu te indoiesti o clipa ca violenta LOR a fost legitima .
    De fapt , in filmul cu interventiile jandarmilor din strainatate , nu ar fi trebuit sa vedem jandarmi care bat FARA MOTIV civili ?
    Ca sa ne convingem - si noi - ca asta e o chestie normala in lumea civilizata ?
  • +4 (4 voturi)    
    Autogol (Joi, 16 august 2018, 19:19)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu am vazut ca jandarmii sa dea in oameni stand pe jos, ori cu mainile ridicate in semn ca se predau. Iar jurnalistii parca puteau fotografia in voie de o parte si alta a jandarmilor.

    Dar poate ca restul imaginilor a fost cenzurat de redactorii de la Russia Today :)
  • +2 (2 voturi)    
    Vai soarta voastra Jandarmeria Romana (Joi, 16 august 2018, 20:14)

    Ponta [utilizator]

    Cred ca trebuie sa va schimbati titulatura in Jandarmeria Rahat intrucat intellectual nu sunteti departe.
    Macar aveti decenta de a nu mai continua sa va autoscuipati.
    Stiti bancul ala cu copilul care facea un militian din rahat si ce a raspuns atunci cand a fost intrebat de ce nu-l face si pe pompier din rahat ci doar din nisip???
    Cam pe acolo va situati din pacate pentru voi. Spun din pacate, intrucat nu vad in ce fel veti putea evolua.
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Joi, 16 august 2018, 20:28)

    ak33 [utilizator]

    Da ti report ca si fake news
  • +1 (1 vot)    
    imbecilii (Joi, 16 august 2018, 23:51)

    clujanu [utilizator]

    Imbecilii trebuie trimisi la munca, nu sa bata oameni!
  • 0 (0 voturi)    
    Din păcate se adeverește ,din nou,că (Vineri, 17 august 2018, 14:23)

    Rescator [utilizator]

    prostia și ticaloșia sunt infinite.Jandarmii violenți
    in loc să taca, macar o saptamana,ne intoxica cu
    Venezuela și organul FSB/KGB Rossia Today.
    Probabil ca școala excesiv de scurtă pe care o fac
    nu-i ajuta la nimic.