Poliția Capitalei: Dosar penal pentru distrugere în cazul autospecialelor avariate la protest

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 16 august 2018, 16:59 Actualitate | Esenţial


Politia
Foto: Politia Romana
Poliția București a anunţat joi că s-a întocmit dosar penal, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, pentru infracţiunea de distrugere, după ce autospeciale ale Poliţiei ar fi fost avariate la protestul din data de 10 august în zona unui restaurant fast food din Piaţa Victoriei, transmite Agerpres.

Potrivit Poliţiei Capitalei, pe 10 august, aproape de ora 23,00, prin sistem 112, au fost sesizate violenţe şi grupuri violente în acea zonă, iar Jandarmeria, care a preluat apelul, a solicitat sprijin Poliţiei pentru a verifica cele semnalate întrucât nu aveau forţe în locul indicat.

"La faţa locului, pentru a verifica sesizarea, au fost direcţionate echipaje ale Serviciului Acţiuni Speciale, competente a interveni în situaţia comiterii unor fapte de natură penală. La momentul în care au ajuns la locul indicat existau grupuri de persoane care manifestau, dar nu au fost observate distrugeri. În acest sens, a fost transmisă dispoziţia de retragere din zonă şi reluarea poziţiei iniţiale de staţionare. La punerea în mişcare a autospecialelor de Poliţie, persoanele care manifestau le au înconjurat şi nu le au permis deplasarea", se arată într-un comunicat al DGPMB.

Sursa citată susţine că, pentru a nu provoca vreo vătămare, s-a luat decizia de a rămâne pe loc, în interiorul maşinilor, fără a răspunde în vreun fel la acţiunile care se exercitau din exterior.

"Mai multe zeci de persoane au lovit cu palmele şi pumnii în caroserii, fapt pentru care s-a solicitat sprijin, în suport fiind direcţionate alte echipaje. Şi acestea au fost blocate de persoanele care manifestau, s-a încercat prin acţiuni specifice politiştilor de intervenţie depăşirea blocajului, dar nu s-a reuşit deplasarea către colegii lor, fapt pentru care s-a solicitat sprijinul Jandarmeriei pentru a permite ieşirea autospecialelor din zonă, acestea deja înregistrând avarii. Echipajele angrenate în verificarea sesizării au fost retrase, avariile înregistate la autospeciale făcând obiectul unui dosar constituit sub aspectul infracţiunii de distrugere. 



















1980 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Dar, (Joi, 16 august 2018, 17:09)

    Ciprian1979c [utilizator]

    doar manifestantilor(huligani sau nu) li se face dosar?!..m-am saturat de mai mult de o saptamana sa aud asta, dar, sa nu aud un nume de jandarm....unul singur, macar!...ce diferenta e intre jandarmul care il batea gratuit si absolut degeaba pe tipul cu mainile ridicate, cu bastonul si orice huligan?!?!?!?! De fapt, mi se pare mult mai grav pt jandarm, ca el era la serviciu!
  • +6 (6 voturi)    
    politia, organ de represiune (Joi, 16 august 2018, 17:15)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Pai bai militie, dar pentru toate telefoanele distruse, hainele rupte, masinile lovite de grenade etc. ati deschis vreun dosar penal pt distrugere?!
  • +1 (1 vot)    
    si pentru distrugerile facute de jandragni? (Joi, 16 august 2018, 17:23)

    Arthemisa [utilizator]

    Dragi militieni, intelegem ca faceti un dosar penal pentru distrugere al autospecialei... au zgariat-o sau doar v-au sters praful de pe ea? sau poate au sters substantele chimice care compuneau gazele cu care au fost ''parfumati'' de colegii vostrii? Faceti dosare penale si jandragnilor care le-au distrus oamenilor pasnici si fara aparare integritatea corporala sau telefoanele mobile?
    Nu stiti ce sa mai fabricati acum, dati din colt in colt..
    Mi-e scarba de voi...slugi fara constiinta !!
  • +2 (2 voturi)    
    apelul la 112 a fost diversiune ?! (Joi, 16 august 2018, 17:27)

    ics_11 [utilizator]

    Asa cum rezulta din articolul de mai sus in comunicatul DGPMB se spune ca "La momentul în care au ajuns la locul indicat ... nu au fost observate distrugeri" !

    Daca este adevarat ca scrie acest lucru in comunicat, atunci inseamna ca apelul la 112 de a fost o DIVERSIUNE.

    In 1989 o astfel de diversiune s-a termint cu multe victime. Atunci s-a solicitat sprijin in apararea aeroportului Otopeni de asa-zisii teroristi ... Rezultatul ? Soldatii s-au omorat intre ei.
  • +3 (3 voturi)    
    Oh, wow (Joi, 16 august 2018, 17:38)

    MinDepous [utilizator]

    A venit politia! *distrugere*
    Politia cere intariri! *distrugere*
    Intaririle cer jandarmi! *distrugere si mai mare*

    Pe principiul "cine vine la protest isi asuma consecintele" (idee cretina, cu care nu sunt de acord, insa pe care foarte multi cretzi de-astia din administratia publica o tot arunca la inaintare asa ca, daca ei sustin ca e corecta, hai sa vorbim pe limba lor, nu?), "cine vine cu autospeciala la protest dupa ce i-ai batut pe protestatari degeaba, isi asuma consecintele".

    Ah. Nu va convine? Ah, vai... pai daca voi faceti dosare pentru infractiunea de distrugere, asa sa vi se faca si voua dosare pentru infractiunea de intoxicare cu gaza lacrimogene in contextul in care se protesta pasnic.

    *introduceti aici niste suldame de-alea de neam prost, ca pentru astia de ne insulta zi de zi prin atitudinea si dispretul afisate*
  • +4 (4 voturi)    
    haos total (Joi, 16 august 2018, 17:46)

    pehash [utilizator]

    au intrat cu masinile pana au blocat multimea, apoi jandarmii din partea cealalta au umplu piata de gaze si, uimitor, protestatarii in loc sa stea cuminiti pe loc si sa lesine s-au retras spre calea victoriei si titulescu...
    autospeciale avariate cu palme si pumni? astia chiar nu-si dau seama cat de penibili sunt? urmeaza dosare penale pentru cei care au murdarit bastoanele jandarmilor? eventual, cei care au fost raniti de grenadele cu gaze lacrimogene vor fi pusi sa le plateasca?
    • 0 (0 voturi)    
      Normal (Joi, 16 august 2018, 18:28)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Pai in Coreea de Nord nu plateste familia cartusele cu care e executat muritorul de foame?
    • 0 (0 voturi)    
      Isi vor dovedi nevinovatia in instanta (Joi, 16 august 2018, 19:01)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Audieri, dat cu subsemnatul, proces, dovedire nevinovatie si...libertate. Pai nu pentru asta luptam?
  • 0 (0 voturi)    
    Chuck Norris (Joi, 16 august 2018, 19:24)

    europeanul2 [utilizator]

    Astia nu au nicio limita! Au deteriorat manifestantii cu mainile goale niste autospeciale de lupta. Erau fabricate in Vietnam sau erau din hartie? Sau poate manifestantii erau clone ale lui Chuck Norris?
  • +1 (1 vot)    
    Uite asa se dovedeste o manipulare (Joi, 16 august 2018, 23:24)

    kokos [utilizator]

    grosolana: fantoma alba paraschiv a justificat interventia detasamentului sau special prin faptul ca un alt detasament de jandarmi ar fi fost calcat in picioare de huligani in fata la Springtime.Acum aflam ca n-au fost decat cateva lovituri de pumni si piciaore in caroseriile masinilor.La puscarie cu toti criminalii in uniforma!