Primul lider PSD care vrea ca scrisoarea în care Andronescu cere demisia lui Dragnea să fie discutată în conducerea PSD. Tudose: „Să vorbim cu argumente pro sau contra, nimeni nu deține adevărul absolut”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 16 august 2018, 13:27 Actualitate | Esenţial


Mihai Tudose la iesirea din sediul PSD
Foto: Hotnews
​Fostul prim-ministru PSD Mihai Tudose a declarat, joi, pentru Mediafax, că este nevoie de o discuție „civilizată” în conducerea partidului despre problemele ridicate de senatorii Ecaterina Andronescu și Niculae Bădălău în scrisorile adresate partidului.  

„Eu cred că este nevoie de o discuție în partid și nu numai pe temele supuse atenției de dna Andronescu. A fost și scrisoarea dlui Bădălău din ianuarie, da? Și aceea a rămas, cumva, nediscutată. Poate greșea, dar hai să vorbim înăuntru și cu un ton civilizat, cu argumente pro sau contra, nimeni nu deține adevărul absolut”, a declarat Mihai Tudose, întrebat joi de Mediafax cum comentează scrisoarea deschisă în care senatorul PSD Ecaterina Andronescu cere un Guvern mai performant și demisia liderului formațiunii, Liviu Dragnea.  

Mihai Tudose a mai catalogat ca fiind „un nonsens” gestul liderilor județeni PSD care au criticat-o pe Ecaterina Andronescu. „Nu înțeleg cum se pot exprima public unii colegi de-ai mei înfierând exprimarea publică. Păi nu vi se pare că ceva e cam nonsens aici? Mai multe scrisori care înfierează public luarea de poziții în public? Haideți să ne păstrăm pentru discuțiile din partid. Plus tonul folosit. Putem să fim sau să nu fim de acord cu opinia cuiva, dar dna Andronescu nu a folosit un ton jignitor la adresa nimănui, e opinia domniei sale”, a afirmat Mihai Tudose. 

Comitetul Executiv Național al PSD este așteptat să se reunească la sfârșitul acestei luni sau la începutul lui septembrie. Organizația județeană PSD Sibiu a transmis, miercuri, că senatorul social-democrat Ecaterina Andronescu „a răspuns ordinelor din înregistrarea lui Werner Iohannis" atunci când a cerut într-o scrisoare deschisă schimbarea Guvernului Dăncilă și a președintelui PSD, Liviu Dragnea. 

Organizația județeană a adăugat că Andronescu „a procedat mișelește”. Președintele Klaus Iohannis a transmis luni un mesaj, în urma violențelor de la protestul din 10 august, în care a făcut un apel la membrii PSD să se delimiteze de "gruparea care a confiscat partidul". Președintele PSD Sector 5, Daniel Florea, i-a transmis, marți pe Facebook, un mesaj Ecaterinei Andronescu, în care i-a spus acesteia că îl atacă pe liderul PSD Liviu Dragnea în aceeași manieră în care o face și șeful statului, Klaus Iohannis.  

Senatorul PSD Liviu Pop a catalogat, marți, ca fiind "ridicol" și "absurd" faptul că senatorul social-democrat Ecaterina Andronescu cere înlocuirea Cabinetului Dăncilă în ziua în care Eurostat a anunțat că România are cea mai mare creștere economică semestrială din Europa. Pop a mai spus că cei care vor înlocuirea Guvernului sunt "soroșiștii și exponenții sistemului ocult de putere".  

Senatorul PSD Ecaterina Andronescu a cerut, marți, într-o scrisoare deschisă adresată membrilor PSD, ca liderul social-democrat Liviu Dragnea să se retragă din fruntea partidului, altfel PSD va pierde guvernarea, precum și pregătirea unui guvern PSD de „super profesioniști”. Andronescu afirmă că PSD trebuie să salveze atât țara cât și partidul "de la un dezastru major" spre care se îndreaptă "vertiginos". În scrisoare, aceasta mai afirmă că Guvernul Dăncilă nu reprezintă PSD.  

Pe 8 ianuarie 2018, fostul președintele executiv al PSD, Niculae Bădălău, a transmis o scrisoare liderilor partidului în care a precizat că PSD a acceptat suspendarea democrației interne, lucru pe care îl consideră o eroare care trebuie asumată de formațiune. 

„Vă supun atenției o serie de provocări și posibile soluții la acestea, având credința că doar împreună putem reuși. 1. Renașterea democrației interne din PSD: dialog, transparență, responsabilitate. Pas cu pas, partidul nostru a acceptat suspendarea democrației interne, iar acest lucru a fost o eroare pe care trebuie să ne-o asumăm: PSD și-a demis propriul guvern prin moțiune de cenzură; decizii economice majore, precum impozitul pe gospodărie, au fost anunțate și apoi abandonate; fluiditatea schimbării în funcțiile ministeriale este prea mare pentru ca un guvern să poată cu adevărat performa; nu toți cei care au devenit miniștri erau cunoscuți în partid sau recunoscuți profesional în domeniile respective pentru a merita un loc în guvern”, se arată în scrisoarea lui Bădălău. Bădălău atrage atenția că aceste erori șubrezesc încrederea cetățenilor în PSD. 

„Primul pas este să considerăm legitime și opiniile cu care nu suntem de acord, să abandonăm iluzia falselor unanimități. Pasul al doilea este punerea în funcțiune a mecanismelor statutare pentru conducerea colectivă a partidului. De asemenea, liderul executiv al PSD precizează că Biroul Permanent Național trebuie să redevină forul de conducere executivă a partidului, dar și că trebuie refăcută comunicarea dintre conducerea centrală și organizațiile locale prin prezentarea și explicarea proiectelor guvernamentale. În ceea ce privește Guvernul, Bădălău susține că acesta trebuie să se implice în toate domeniile în care are competențe constituționale. „Atunci când apar chestiuni care nu se află în programul de guvernare, ele trebuie discutate și soluționate împreună cu partidele din majoritatea parlamentară. Primului-ministru trebuie să-i fie asigurat un cadru instituțional pentru discutarea sistematică, regulată și transparentă a politicilor guvernamentale cu conducerea colegială a PSD”, se arată în documentul citat. Bădălău susține că Biroul Permanent Național ar trebui să se reunească săptămânal, unde are trebui să participe și miniștrii cei mai importanți. De asemenea, liderul executiv precizează că premierul ar trebui să prezinte în cadrul Consiliului Național un raport de activitate anual sau pentru o perioadă mai lungă. În ceea ce privește propunerea PSD pentru alegerile prezidențiale, Bădălău spune că aceasta ar trebui stabilită în prima parte a anului 2018. „Criteriul fundamental trebuie să fie capacitatea de a atrage voturile nu doar ale militanților PSD, ci ale tuturor acelora care nu-l vor pe Klaus Werner Iohannis”, arată Bădălău.



















14801 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    E groasa! (Joi, 16 august 2018, 13:40)

    Martinezu [utilizator]

    Daca Tudose ia atitudine s-ar putea sa iasa ceva!
    Un pahar sau chiar o sticla de ceva...
    Eu credeam ca de cand a parasit rusinos scaunul de prim ministru s-a retras la pescuit undeva.
    Cat despre sobolan, snt convins ca atunci cadn va iesi va iesi cu ceva colosal: de exemplu sa fie anchetati penal toti cei care au inhalat gaze pe gratis.
    • +12 (22 voturi)    
      Noaptea de Cristal (Joi, 16 august 2018, 14:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Va Incepe in Noaptea cand Liv Jong Un va fi socru mare
      • +4 (10 voturi)    
        landslide (Joi, 16 august 2018, 14:56)

        jugastru [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        probabil
        • -1 (5 voturi)    
          Dupa ce manca felia de tort (Joi, 16 august 2018, 17:20)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui jugastru

          Din Culise vor veni ajutoarele lu @scaraotchi
      • +9 (11 voturi)    
        Mai precis in momentul slujbei de (Joi, 16 august 2018, 15:35)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        cununie, cand taica parintele va rosti eterna intrebare: ''Te lepezi de satana?''...
      • +1 (1 vot)    
        Nu m-as juca cu termeni din astia (Joi, 16 august 2018, 19:02)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Unele lucruri trebuie ingropate in istorie si sunt periculoase.
    • +3 (7 voturi)    
      :))) (Joi, 16 august 2018, 14:59)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Bun, bun, bun! :)))
    • +3 (5 voturi)    
      Hohohoho, Tudose, "aparatorul democratiei" (Joi, 16 august 2018, 18:50)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      care a zis ca cei care afiseaza steagul tinutului secuiesc sa fie spanzurati langa steag.

      Da, e un democrat convins. Un social democrat.

      Adica un comunist.
  • +15 (19 voturi)    
    Cu trei flori, si alea dubioase, (Joi, 16 august 2018, 13:51)

    Habermas [utilizator]

    nu se face primavara. Mai ales ca o sa trimita Dragnea Jandarmeria (sau racketii rusi, tot aia), sa le dea un pumn in cap, una la coaste, si sa le gazeze urgent.
    • +11 (15 voturi)    
      flori de mucigai. (Joi, 16 august 2018, 14:18)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      cam asta e tot psdeul!
  • +13 (17 voturi)    
    nimic bun (Joi, 16 august 2018, 13:54)

    clencix [utilizator]

    Ca urmare a analizei, PSD va supune poporul român unor torturi mult mai rafinate, minciunile vor fi ascunse mai aproape de adevăr, mai greu de dovedit, mafia PSD își va ascute uneltele și își va face unele noi. Răul este în descendenta nomenclaturistă de tip clan criminal destinat a percepe taxe de protecție și în gândirea slabă a mulțimii, ținută ostatică de stat și buget.
    • 0 (0 voturi)    
      rau vopsit blond sau rau vopsit negru (Vineri, 17 august 2018, 13:26)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Ce e mai bine, abrambureala sau țoapa?
  • +23 (27 voturi)    
    cum a acaparat Dragnea PSD (Joi, 16 august 2018, 14:01)

    ics_11 [utilizator]

    Lasand la o parte faptul ca Dragnea a avansat impreuna cu gasca sa, propulsandu-se unii pe alti., dupa parerea mea, Dragnea are 2 moduri specifice de a controla evolutia evenimentelor.
    Un prim mod pare a fi acela ca le cere slugilor sale sa spuna anumite lucruri unor anumite persoane. De exemplu, atunci cand Dancila a fost propusa ca si candidata la functia de prim-ministru din partea psd, propunerea nu a venit de la Dragnea, desi cu siguranta era decizia lui !
    Mai mult, cei care fac exact ce le cere el, devin slugi ce urmeaza a fi promovate in pozitii importante si folosite ulterior pentru propriile sale interese.
    In acest sens, nu a acceptat numirea lui Vlase la SIE pana nu l-a pus sa conduca 2 sedinte parlamentare dificile, in care s-au votat legi importante pentru Dragnea. Trebuia sa-si dovedeasca cumva supunerea pentru a "merita" sa fie numit la SIE.
    Un al doilea mod de actiune este abordarea directa a persoanelor de la care vrea ceva. Atunci cand isi doreste ceva anume, Dragnea contacteaza persoanele respective, cu calm si cu argumente, nu conteaza ca bune sau rele. Un exemplu in acest sens este scrisoarea pe care a trimis-o celor de la bnr cerandu-le sa nu creasca dobanda de referinta.
    Cred ca despre aceste moduri de actiune poate sa ne confirma sau sa ne infirme Ponta, daca ne-ar povesti ce i-au cerut cei din jurul lui inainte de momentul demisiei. Aproape ca as putea pune pariu ca Dragnea a fost printre ultimii care i-au cerut demisia, dupa ce slugile lui ii cerusera deja asta lui Ponta. Mai mult, nu exclud varianta in care Dragnea sa-i fi zis lui Ponta ceva de genul "eu nu stiu ce sa zic, dar uite ce zic ceilalti", ceilalti fiind oamenii pusi de el sa spuna anumite lucruri. Desigur, fac doar o presupunere.
    Nu cred ca psd mai pupa guvernare vreodata, oricat ar creste salariile si pensiile si oricat ar scadea impozitele.
    Oricum, orice s-ar intampla si oricum s-ar schimba legile justitiei, Dragnea ramane o persoana condamnata de 3 instante.
    • +6 (8 voturi)    
      logic (Joi, 16 august 2018, 14:37)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      comentariul dvstra si bine argumentat; aceiasi convingere am si eu
      • 0 (0 voturi)    
        Eu nu (Vineri, 17 august 2018, 14:01)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui zigot

        Cu exceptia lui C-tinescu, toti Presedintii Romaniei au fost niste penali, pdv legal. Mai conteaza ca urmatorul Presedinte va fi tot penal?!
  • +6 (10 voturi)    
    contradictii (Joi, 16 august 2018, 14:41)

    tanox [utilizator]

    pai daca andronescu a actionat miseleste pt ca le-a arata intr-o scrisoare realitate, cum dracu a actionat iordache, nicolicea sau nicolae cind au trecut legile justitiei??? sau cum a actionat dragnea cind a facut afirmatiile aberante despre luarea de pozitie a lui johannis legate de 10 august? sau e o demonstratie a psd ca nu are minte absolut deloc??!!
  • +12 (16 voturi)    
    argumente (Joi, 16 august 2018, 14:48)

    Coco Whistle [utilizator]

    PSD este un partid de infractori, hoti profesionisti, condamnati, fura pina si de la copii, gazeaza cetatenii, tradatori, analfabeti, ucigasi, submineaza economia si statul de drept, fura voturile, transforma romania in tara de asistati, organizeaza mineriade si lovituri de stat, nepotism si coruptie, participa activ la distrugerea tarii si fac contracte pe care nu le mai gaseste nimeni. acest partid si mai sint vreo 2 ar trebui scoase in afara legii imediat.
  • +5 (13 voturi)    
    daca ne asteptam (Joi, 16 august 2018, 14:57)

    Hans Metter [utilizator]

    ca Tudose si cu Cati sa ne scape de Dragnea e grav...
  • +10 (14 voturi)    
    doua observatii (Joi, 16 august 2018, 15:13)

    anonim3 [utilizator]

    1. Interventia lui Tudose este facuta pe un ton de om normal normal si asezat, la fel ca si scrisoarea dnei Andronescu, ton si maniera care scot in evidenta in sens rau reactiile unor puslamale politice ca acolitii care au sarit sa-l apere pe Dragnea.
    2. Tudose a tacut mult din ianuarie incoace. Iesirea lui la rampa este oare un simptom ca in partid s-au schimbat unele echilibre? Va fi de urmarit.
    • -1 (1 vot)    
      Corect (Joi, 16 august 2018, 18:53)

      alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      In plus, cei 3 sunt membri vechi si importanti, la parerea carora mai adera cativa. Avand in vedere ce situatie grea are PSD in Parlament cu majoritatea aia infima la CD, acum e momentul sa deschida gura cei 3.... nu pot fi maziliti, dati afara din partid, cu ei mai pleaca macar 10 si atunci chiar pierd majoritatea si guvernarea.
  • +5 (11 voturi)    
    Hai sa le mai numaram o data ouale! (Joi, 16 august 2018, 15:27)

    ing.Orca [utilizator]

    Nu avem ce numara.
    Un partid fara OO. Parca vad ca dupa ce o ia la vale M Dragnea, vor incepe sa le creasca OO-le.
  • 0 (2 voturi)    
    Se mananca intre ei (Joi, 16 august 2018, 18:59)

    andipetre [utilizator]

    Ceea ce e bine si s-a dovedit a fi eficient inclusiv la vot.
  • +1 (3 voturi)    
    E cercetare stiintifica de-a dreptul, daca sa lasi (Vineri, 17 august 2018, 10:02)

    deval [utilizator]

    penalul sa fie/sa se comporte ca dictator/imparat !! Inca un doctorat Tudose la Bioterra, Balti de preferat prin corespondenta !! Malformatia numita partid in care colcaiti -vorbesc de sefime-e atat de fetida si mandra ca e penala ca nici nu se deranjeaza sa disimuleze ca pe vremea penalului nascase sau fonta (care sunt mandrii ca nu au fost dovediti cu ce au facut mai grav devenind astfel la fel de "genii''ca si valcov).
  • -1 (1 vot)    
    "Analizati"doar asta : Romania are 72000 jandarmi, (Vineri, 17 august 2018, 13:42)

    deval [utilizator]

    Franta are 12000 jandarmi la 67 milioane populatie !! Nu mai vorbesc de serviciile de informatii ! SRI e la vedere si vedem ca inca nu se supune dar armata , politia si jandarmeria mai au vre-o 10 alte servicii de informatii care numai cetatenilor nu le sunt utile !!!!
    De azi circul in Bucuresti doar cu masca medicinala la gat , pentru ca am vazut ca statul ma poate agresa ca in 10 august oricand !! Evident in semn de protest !!