O navă rusească a tras, pentru prima oară pe Marea Neagră, cu o rachetă de croazieră Kalibr / Aceasta a lovit o țintă, care simula o navă inamică, aflată la o distanță de peste 70 km

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 16 august 2018, 12:37 Actualitate | Esenţial


Racheta Kalibr trasa de pe o fregata ruseasca din Marea Neagra
Foto: Ministerul rus al Apararii
Fregata Amiral Grigorovich din flota rusească a lovit o țintă navală cu o rachetă de croazieră Kalibr pentru prima oară pe Marea Neagră, a anunțat biroul de presă al Flotei, citat de TASS. 

”Conform planului antrenamentului de luptă, fregata Amiral Grigorovich a efectual un exercițiu cu muniție de război pentru a lovi o țintă de suprafață pe un poligon naval din Marea Neagră cu sistemul de rachete Kalibr”, a spus biroul de presă. 

Aceasta a fost prima oară când într-un exercițiu ținut pe o navă a Flotei din Marea Neagră s-a folosit sistemul de precizie Kalibr ca parte a planului antrenamentului de luptă, afirmă Flota. 

”Racheta a lovit cu succes o țintă care simula o navă inamică aflată la o distanță de 40 mile nautice (circa 74 de kilometri)”, potrivit sursei citate, care adaugă că drone aeriene au înregistrat momentul în care  racheta a lovit cu precizie ținta.


















9439 vizualizari

  • +21 (31 voturi)    
    Cand rusii nimeresc o tinta, se da la stiri! (Joi, 16 august 2018, 12:46)

    2087 [utilizator]

    Majoritatea timpului rachetele cad in munti (Zagros), sau peste blocuri (Arhangelsk).

    "Go home, missile. You're drunk."
  • +7 (11 voturi)    
    wow! (Joi, 16 august 2018, 12:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +12 (16 voturi)    
    Asta (Joi, 16 august 2018, 13:05)

    ipolitic [utilizator]

    demonstreaza doar ca toate navele care simuleaza nave inamice, pot fi lovite de acest sistem.Despre nave inamice adevarate ar fi contrafactual sa afirmam ceva.
  • 0 (12 voturi)    
    racheta de croaziera? (Joi, 16 august 2018, 13:11)

    AliKimiku [utilizator]

    A lovit o tinta la 70 de km? Voi sunteti sanatosi la cap?
  • +2 (12 voturi)    
    Fifor, ai scris demisia? (Joi, 16 august 2018, 13:26)

    lasa [utilizator]

    Dupa toate prostiile pe care le-ai indrugat in media, asta e cea mai blanda pedeapsa......
    Hai, pasa cu pas! Mars!!!
  • +9 (17 voturi)    
    . (Joi, 16 august 2018, 13:44)

    Ingwar [utilizator]

    pai ratingul cracanatului a scazut la nivelul anului 2013 dupa recenta reforma a pensiilor, in urma careia 55% din barbati nu vor ajunge sa o vada din simplu motiv ca viata e scurta in rusia. daca mai luam in considerare ca rubla a cazut considerabil inn ultimele 2 saptamini atunci e de inteles ca cracanatul cauta "victorii" in exterior ca cumva sa camufleze infringirile din interior, metoda clasica kgb'ista. pensionerii mor de foame in schimb se pot mindri de rachete
  • +17 (19 voturi)    
    .. (Joi, 16 august 2018, 14:07)

    ak33 [utilizator]

    Mazeta a avut orgasm
  • +3 (7 voturi)    
    Asteptam reactii ale Ambasadei Ruse (Joi, 16 august 2018, 17:09)

    gwolf [utilizator]

    Cerem lamuriri ambasadei ruse exact la modul in care ei au sarit de cur in sus la declaratiile lui Fifor despre balistice.
    Cu precizarea ca acum lucrurile sunt mult mai grave! ce cauta rachete de croaziera in MN ?? a fost un exercitiu LIVE, aceste rachete pot atinge Constanta!! nu a scapat doar porumbelul pe gura ci ditamai racheta.
    Melescanule, ia convoaca-l pe zbarlitul ala de ambasador rus sa dea explicatii!!
    • +2 (4 voturi)    
      . (Joi, 16 august 2018, 18:45)

      Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      Melescanu si Fifor asteapta noile instructiuni de la kremlin ca nu pot ei asa de capul lor sa vorbeasca
  • +1 (5 voturi)    
    nice one! (Joi, 16 august 2018, 21:58)

    Lucian* [utilizator]

    deci cand era vorba ca la Deveselu se pot lansa rachete Tomahawk brusc era vai si amar ce pericol imens pentru Rusia.
    Acum cand rusii lanseaza rachete Kalibr care pot atinge si o raza de actiune de 2500 Km, brusc totul este plin de norisori roz si unicorni inaripati care dau gaze curcubeu deoarece Rusia este foarte pasnica...
    Cel putin asa declara ei.
    Din punctul asta de vedere, tinand cont de cat de pasnica este Rusia, cred ca Ceausescu a fost un idiot ca a lungit-o prea mult cu arma nucleara si nu a mai apucat sa o faca.
    Ii crede dracu' ca ei sunt pasnici!
    • 0 (0 voturi)    
      Antrenamentele (Vineri, 17 august 2018, 14:28)

      naftuli [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      sunt în scop de apărare.
      • 0 (0 voturi)    
        bineinteles! (Sâmbătă, 18 august 2018, 3:28)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui naftuli

        si achizitia de arme de la noi tot in scop de aparare este.
        Stai sa vezi cand or sa vina primele rachete antinava in tara cate discutii or sa fie cu ambasada rusa!
  • +1 (5 voturi)    
    Rușii ăștia se agită degeaba (Joi, 16 august 2018, 22:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Pentru ca racheta să-și facă treaba, trebuie să existe un vas inamic asupra căruia să poată fi trasă.

    Noi românii suntem deci imuni la aceste rachete, întrucât n-avem flotă! România - Rusia: 1 - 0 !