Cum a fost prinsă jandarmerița de huliganii din Piața Victoriei. Maiorul Cazan: Fata nu-și mai aduce aminte de ce a căzut, dacă a fost lovită sau s-a împiedicat

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 16 august 2018, 11:31 Actualitate | Esenţial


Jandarmi incojurati de protestatari
Foto: captura Digi24
Maiorul Laurențiu Cazan, cel care a coordonat forțele de intervenție de vineri seară, a spus joi, la TVR 1, că jandarmerița rănită nu-și aduce aminte dacă a fost lovită sau s-a împiedicat.

Cazan a declarat că cei doi jandarmi prinși în mijlocul unor protestatari violenți și bătuți făceau parte dintr-o rezervă de intervenție care se îndrepta spre o o acțiune.

”Au fost violențe de la început de când au plecat. Fata nu-și mai aduce aminte de ce a căzut, dacă a fost lovită sau s-a împiedicat. Când a rămas în urmă cu colegul, a fost lovită în mod direct, s-a dezechilibrat”.

Întrebat de ce au fost abandonați de colegii lor, Cazan a spus ”când ai acea violență împotriva ta... era foarte greu să observi la momentul respectiv că cineva din dispozitiv a fost atacat așa de brutal.

”Eu personal mă bucur că acea jandarmeriță nu a avut mult de suferit, nu a avut răni mai grave, ce e de condamnat sunt violențele de la fața locului. Ea a fost echipată cu toate mijloacele de protecție, gândiți-vă ce s-ar fi întâmplat fără. Pe mine pur și simplu m-a speriat acel eveniment, sunt și eu om, am familie”, a adăugat el.



















6436 vizualizari

  • +42 (50 voturi)    
    Da da (Joi, 16 august 2018, 11:39)

    mitg [utilizator]

    “Nu-si mai aduce aminte” pentru ca nu stie daca exista o filmare care sa-i demaste minciunile ...
    • +26 (32 voturi)    
      Sa jure ca nu-si mai aduce aminte sub (Joi, 16 august 2018, 12:11)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      icoana celor 2 ocrotitori ai Jandarmeriei: Sfantul Represalie si Sfantul Ioan-Bata de Aur, asa cum a facut si fostul sef Sebi Cucos...
    • +12 (12 voturi)    
      Jandarmeria a dat dovada de INCOMPETENTA (Joi, 16 august 2018, 13:40)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sa lasi un COLEG in urma e dovada clara de incompetenta.

      ei nici nu stiau ca au pierdut niste colegi,noroc cu protestatarii ca au scos-o de acolo


      PS fata NU A AVUT DELOC desuferit,dovada e faptul ca a fost externata dupa 2 zile de suferinta prefacuta
      • +5 (5 voturi)    
        STIU ca jandarmii STIU (Joi, 16 august 2018, 15:58)

        manoman [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

        ca nu-ti lasi coleg in urma.
        asta ma face sa cred ca era un sacrificiu asumat care sa jutifice alte actiuni imorale.
        in orice caz, jandarmeria ar trebui sa DEMISIONEZE de la cel mai mic carnat pana la cel mai mare kkt
    • +12 (12 voturi)    
      Seamana cu un banc (Joi, 16 august 2018, 14:23)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Gaina fugarita de cocos, zice in gandul ei:
      "Hm, daca fug tare zice ca-s proasta,... daca stau, zice ca-s curva, ... nu mai bine ma impiedic?"

      PS: Ce zice cocosul, nu e relevant in speta de fata. Eventual, ce zice Cucos
  • +41 (43 voturi)    
    plimba nene ursul ca rugineste lantul (Joi, 16 august 2018, 11:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    nazistii au dat foc la parlament si l-au gasit vinovat pe un tanar retardat olandez pe care l-au ghilotinat rapid si au zis ca e mana opozitiei ! stim povestile astea , ceva concret poti spune ?
    • +12 (12 voturi)    
      e foarte grav ca Jandarmeria MINTE populatia (Joi, 16 august 2018, 13:44)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Jandarmeria se presupune ca e o institutia a statului Roman care are caunic scop sa serveasca cetateanul


      de fapt Jandarmeria Romana ATACA cetateni nevinovati si MINTE cetateanul roman.

      aceste lucruri murdaresc gramul de onoare pe care jandarmeria s-a chinuit sa-lconstruiasca prin nenumarata emisiuni de propaganda cand ajutau (adica isi faceau meseria) oameni la inundatii (nu din proprie vointa ci la ordin) etc
  • +44 (46 voturi)    
    Cazane, go home! (Joi, 16 august 2018, 11:41)

    omezu [utilizator]

    Si totusi Cazan (bai, ce nume au toti astia Buda, Cazan, Cucos, etc) inca se afla in functie. Auzi la el, aia a scapat pentru ca a avut echipament de protectie nu pentru ca au scos-o de acolo protestatarii. Nici un cuvintel despre oamenii care i-au salvat pe amaratii aia doi.
    Sfidare, sfidare, sfidare si tupeu maxim!!!
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Joi, 16 august 2018, 12:18)

      Dor-El [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Nu e nici un fel de sfidare. E frica; groaza. Cand tzatzaie pantalonii pe tine de frica si te stii vinovat nu mai multumesti si nu mai esti recunoscator nimanui; te grabesti si te concentrezi sa cauti scuze, sa te disculpi, sa dai vina pe altii.
      Dpdv moral si etic jandarmeria si-a luat-o rau in fre... cascheta, pe 10 aug. Cei din conducere in primul rand.
  • +39 (43 voturi)    
    Cat tupeu... (Joi, 16 august 2018, 11:42)

    gabone [utilizator]

    jandarmii astia se dau acum mielusei nevinovati si vorbesc numai despre "brutalitatea manifestantilor"..

    nu stiu.. nu-mi aduc aminte.. dar probabil ne-au lovit brutele.. si noi oameni cu familii... saracutii de noi..

    bah, familii erau si alea gazate de voi la gramada in piata, cu copii mici, fara echipamente de protectie..

    familii au si cei care au ridicat mainile in aer si au fost loviti cu bastoanele pe unde s-a putut si de mai multi jandarmi...

    RUSINE SA VA FIE!!!!
  • -21 (29 voturi)    
    inca putin.... (Joi, 16 august 2018, 11:51)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si va reiesi ca fata s-a batut singura!
    Sau vine un Funeriu si demonstreaza stiintific ca filmarea e falsa...
    • +14 (14 voturi)    
      nu e exclus (Joi, 16 august 2018, 12:37)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Mai e o filmare cand aluneca un jandarm ca prostu'. Probabil face parte dintre "victime" si e asteptat la antena 3 cu certificatul de la iml.
    • +10 (10 voturi)    
      au batut-o niste huligani trimisi de PSD (Joi, 16 august 2018, 13:48)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      PSD la fel ca in 1991 a inabusit revolta populara
      anti guvernamentala trimitand minerii.

      de data asta PSD a trimis cateva zeci de ortaci din clanurile bucurestene pt a transforma o revolta pasnica intr-una violenta cu scopul de a avea un motiv satrimita noii mineri adica jandarmii
    • -2 (2 voturi)    
      nu am inteles de ce primesti (Joi, 16 august 2018, 16:00)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      minusuri?
      cand toate comentariile sunt impotriva jandarmeriei...
      ?
  • +17 (19 voturi)    
    Continua mizeria Jandarmeriei (Joi, 16 august 2018, 11:54)

    bestol [utilizator]

    Nici nu realizeaza cat de praf si-au facut imaginea publica de dragul protejarii unor mafioti politici.
    • +8 (8 voturi)    
      Halal (Joi, 16 august 2018, 13:00)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      cand mai merg s-ajute oameni, o sa aiba surprize.
      • 0 (2 voturi)    
        daca cei innevointa (Joi, 16 august 2018, 16:02)

        manoman [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        ar putea avea demnitatea sa le refuze ajutorul

        doar sa vada ca sunt inutili
        ba mai mult
    • 0 (0 voturi)    
      greu de spus (Vineri, 17 august 2018, 10:22)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      ... ce anume a avut efect distructiv mai mare pt imaginea lor: actiunile din 10 august in sine sau minciunile, dezinformarile, manipularile facute de jandarmerie incepand din 11 dimineata ?

      totul este coordonat si adevaratul stat paralel a fost vazut acum in toata splendoarea lui: oprind alimentarea cu energie la Procuratura Militara si blocand sistemul informatic al INML, adica trimitand mesaje de amenintare catre oamenii din diverse institutii ale Statului !
      alta bizarerie: Jandarmeria a refuzat zile la rand sa comunice tipurile de gaze folosite; in schimb au aparut Procuratura si Raed Arafat care au linistit lumea !
  • +22 (26 voturi)    
    Poate ne spune (Joi, 16 august 2018, 11:55)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    si la ce ora a fost internata? Ca la cum mergea dupa, nu pare ca ar avea nevoie de internare. Probabil s-au prins ca a fost filmata bine-merci si i-au dat ordin "Fata, te internezi si stai acolo cateva zile, sa avem material".
  • +20 (20 voturi)    
    mai rau ma enervez. (Joi, 16 august 2018, 11:57)

    g01an [utilizator]

    mai bine era pus sa explice de ce dadeau cu gaze intr-o zona unde era trimis ISU sa intervina. am inteles, dam in zonele cu violenta, dar daca am echipaje de urgenta la fata locului, mai las-o in mama ei de treaba.

    ce fel de interventie este asta? cum a fost coordonat totul? pai daca asa facem pe timp de pace, cand chiar or fi urgente, ce dracu' mai facem? regula este simpla, daca nu poti interveni in siguranta, NU O FACI. de ce au fost trimisi aia de la pompieri acolo inainte sa fie eliberata zona? pentru aia de ce nu era periculos daca erau asa multe violente?
  • +22 (22 voturi)    
    nu-si aduce aminte si nici voi nu stiti nimic (Joi, 16 august 2018, 11:57)

    qwerasdf [utilizator]

    cand toata tara a vazut filmarea, cap - coada!

    Pe cine incercati sa prostiti? Grupul a fost momeala voastra!

    Niciun comandant intreg la minte, pe lumea asta, nu scoate o coloana de militari prin mijlocul unei multimi furioase. Nu scoti coloana cu femei! Nu lasi femeile la urma! Daca ai iesit, nu o rupi la fuga dupa 10 metri, pentru ca asta e semn de slabiciune si iti atragi furia celor gazati, batuti si umiliti pana in acel moment.

    E la mintea cocosului! Ori eu nu cred ca voi sunteti atat de prosti (cruzi da!). Totul a fost planuit din inainte ca sa puteti avea victime voi, eventual morti (cum isi doreste latrina 3). Orice in numele justificarii. Nu conteaza nici macar ca sunt oamenii vostri la mijloc. Important e sa curga sange. Asa e latrinistilor?
    • -11 (13 voturi)    
      Interesant :) (Joi, 16 august 2018, 12:33)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Pai mai chiparosilor acum e o "multime furioasa". Parca pana acum erau doar manifestanti pasnici cu floricele si parfumati, niste jandarmi rai care dau cu gaze si unul, maxim doi huligani. Acum e "multime furioasa"?

      Cred ca nu exista gen in jandarmerie si toti sunt tratati egal. Intamplarea a facut sa fie la urma o femeie si sa fie printre cele doua victime. Dovada ca celalalt a fost barbat.
      • +5 (5 voturi)    
        :) (Joi, 16 august 2018, 13:39)

        mariushn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        "Dovada" ca la inceput au fost barbatul si femeia. Asa, traditional care va sa zica :)
      • +8 (8 voturi)    
        pai mai, lemurianule... tu nu esti capabil sa te (Joi, 16 august 2018, 13:40)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        recunosti in oglinda, daramite sa intelegi o filmare video...

        dar iti explic eu, tu cheam-o pe mamaie sa-ti citeasca:

        coloana de jandarmi iese din dispozitiv, trece ok de primele randuri de manifestanti si apoi, coloana de manevra o rupe din senin la fuga, timp in care se sesizeaza ultrasii vostri platiti de psd si ii ataca (ceilalti aruncau cel mult cu peturi de apa in directia lor). Cei doi jandarmi sunt abandonati de catre colegii-lor-ca-brazii si prinsi de huliganii vostri, dar in acelasi timp se creeaza scut uman de catre protestatarii normali. Acestia din urma reusesc sa-i scoata din multime si-i duca la colegii lor.

        Stiu ca pe tine te biciuieste liviu si tu tot nu esti furios. Boala de care suferi tu si alte 3,6 mil de romani se cheama Sindromul Stockholm. V-ati luat bataie en-gros de la securisti inainte de '89, dar v-a placut. V-a placut si sa fiti turnatori.
  • +13 (19 voturi)    
    jindarmeria are mintea scurta (Joi, 16 august 2018, 12:00)

    nash pandelica [utilizator]

    a si uitat si c'a dat cu gaze, cu bastonu'.
  • +19 (23 voturi)    
    mai fatuca (Joi, 16 august 2018, 12:05)

    csan [utilizator]

    eu zic sa pleci din jandarmerie. Data viitoare sigur colegii tai care acum te-au uitat in urma isi vor face datoria pana la capat. adica iti vor rupe coloana pentru a da vina pe manifestanti. Acum te-au salvat oamenii aia impotriva carora te-a trimis dragnea. Data viitoare nu vor mai rata. Dragnea nu ezita sa va rupa oasele, sa va distruga fizic si moral , sa faca niste brute din voi pentru a subjuga poporul roman din care si tu faci parte. El este batran. Va dispare in curand ca asa este viata. Atunci tu va trebui sa explici cum te-a tarat in mizeriea asta din 10 august.
  • +17 (19 voturi)    
    nesimtire (Joi, 16 august 2018, 12:10)

    martel55 [utilizator]

    fara margini....mai are putin si spune ca extraterestrii au venit si au gazat protestatarii si ca ei pe aia ii bateau de fapt ca sa ajute manisfetantii pasnici.....e calr ca toti din lantul de comanda trebuie sa infunde puscaria, nu au nici macar acum o urma de onare sa demisioneze, vin toti cu povesti lacrimogene, cucos, ne spunea cat isi iubeste tara (de aia a batut poporul), asta ca are familie (probabil la fel psiopati ca si el)
  • +10 (12 voturi)    
    Dar despre huligani nimic ? (Joi, 16 august 2018, 12:19)

    DanDare [utilizator]

    Nenea Cazan, de ce nu ne spui nimic de cei care i-au agresat pe cei 2 lasati in urma de colegii lor ?
    Pe inregistrarea de la Digi se vad clar cel putin vre-o 10 huligani foarte agresivi, care ar putea fi identificati sau nu se doreste asta ? Aia trebuie sa scape ???

    Dupa desfasurarea evenimentelor e foarte clar ca huliganii din Piata au fost pregatiti de cineva ( cel mai probabil de PSD) ca sa provoace violente si astfel sa de declanseze evacuarea pietei Victoria. Sefii din Jandarmerie cu siguranta stiau de acest plan si au actionat in consecinta sacrificandu-si oamenii din subordine, asa cum e cazul si celor 2 lasati deliberat fara aparare. Daca nu interveneau sa-i apere oamenii aia de buna credinta, cel mai probabil acum erau in stare foarte grava , poate chiar morti, iar actiunile ulteriorare ale Jandarmeriei, oricat de dure ar fi fost ele nu ar mai fi putut fi contestate de nimeni.

    Despre anchetele in curs, eu cred ca asa cum ne-am obisnuit deja, cel mai probabil vor fi musamalizate si nimeni nu va pati nimic.

    Din zecile ( poate chiar sute) de huligani sa fie arestati doar doi , asta e strigator la cer si arata compicitatea autoritatilor.
  • -12 (14 voturi)    
    Se vede pe inregistrare... (Joi, 16 august 2018, 12:30)

    Gigi Kent [utilizator]

    Se vede clar pe inregistrare. Le sunt aruncati bolvani celor din coada plutonului in spinare pana cand, probabil de durere cei doi pica jos si multimea da navala.


    Apropo ... tot pe inregistrarea respectiva se si vede cati erau violenti. Adica foarte multi (excluzandu-i pe cei care i-au protejat pe jandarmi). Din punctul meu de vedere jandarmeria face exces de scuze si de explicatii de ce nu a facut extractii si de ce a dat cu gaze lacrimogene. Pentru ca erau multi golani si gata.
  • +10 (12 voturi)    
    vrajeala (Joi, 16 august 2018, 12:34)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    am fost acolo si am fost atent la ce s-a intmaplat. Au fost maxim 200 de huligani, erau efectiv depasiți numeric de jandarmi (si rezultate 0).
  • +9 (11 voturi)    
    fata e prelucrata (Joi, 16 august 2018, 13:02)

    ruskimushki [utilizator]

    sa nu cumva sa vorbeasca.
    Va primi medalie de la proasta tarii si dictator, shi gata.
  • +9 (9 voturi)    
    Sute... chiar mii (Joi, 16 august 2018, 13:27)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    cu mare indulgentă aș zice că au fost maxim 200 de utrasi, dar daca analizezi filmari le si ii numeri (ca sa ajungi la un numar mai exact), nu cred ca treci de 100
  • -3 (5 voturi)    
    santaj (Joi, 16 august 2018, 14:12)

    validima [utilizator]

    Omul stie ce vorbeste, desigur ca l-a speriat manipularea cu jandarmerita, realizand ca oricui i se poate inscena ceva care se poate termina nebanuit de grav, Sunt si eu om, am famiie, vad de ce sunt in stare astia! Asa ca mai bine nu ne amintim ce a fost, cum a fost, de ce a fost, ca era stresul mare etc.
  • +3 (3 voturi)    
    Femeie (Joi, 16 august 2018, 16:50)

    tarabost [utilizator]

    daca mai ai incredere in colegii tai ca "nu lasa pe nimeni in urma", atunci ramai alaturi de ei si nu privi spre oameni.
  • +2 (2 voturi)    
    ce vrea sa spuna? (Joi, 16 august 2018, 22:31)

    anion [utilizator]

    Ca a ramas fata cu o problema; nu-si mai aduce aminte. Pai cand spunea ca ''unde dracu m-ati dus'', era foarte constienta, greu de crezut ca nu a ramas la fel in continuare. A fost dusa la spital pentru a juca teatru cei doi aparuti la tv sa explice cat de greu era sa anunte familia ca suferise accident de coloana!