VIDEO Galaţi: Cinci copii accidentaţi de o maşină care a intrat între-un parc unde era o adunare publică/ Atenție: imagini cu un puternic impact emoțional

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2018, 21:11 Actualitate | Esenţial


Politist rutier
Foto: Facebook / Politia Romana
Cinci copii, cu vârste cuprinse între 11 şi 15 ani, au fost răniţi, miercuri, în localitatea Roşcani, în timp ce se jucau într-un parc, în care a intrat o maşină scăpată de sub control de un şofer care s-a dovedit ulterior că avea o alcoolemie de 0,99 la mie în aerul expirat, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi, Gabriela Costin, citat de Agerpres.

Potrivit acesteia, accidentul, anunţat de localnici pe apelul de urgenţă 112, s-a petrecut în localitatea Roşcani unde în parcul din localitate era o adunare publică.

Un şofer, de 41 ani, care conducea un autovehicul a scăpat controlul volanului intrând în mulţimea din parc şi rănind copiii. În faţa poliţiştilor, şoferul a susţinut că i s-ar fi blocat direcţia.

Toate cele cinci victime au fost duse la Spitalul de Copii Sf. Ioan Galaţi, una dintre ele cu elicopterul SMURD, starea lor de sănătate fiind echilibrată.

Potrivit medicilor, cel mai grav rănit este un copil de 12 ani, care are traumatism abdominal şi traumatism cranian, dar şi o fractură multiplă de bazin. Alţi doi copii au traumatisme craniene, iar alţi doi, plăgi multiple, prin tăiere.

"Toţi copiii au starea de sănătate echilibrată şi sunt cooperanţi", susţin surse medicale de la Spitalul Sf. Ioan Galaţi.

Şoferul avea o alcoolemie de 0,99 la mie în aerul expirat, iar autoturismul avea Inspecţia Tehnică Periodică (ITP) expirată din 4 august.

"La testarea cu etilotestul a reieşit că şoferul avea o alcoolemie de 0,99 grame la mie alcool pur în aerul expirat, iar în urma verificării documentelor s-a constatat că ITP-ul autoturismului expirase pe data de 4 august 2018. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru conducere sub influenţa alcoolului şi vătămare corporală din culpă", a spus Gabriela Costin.

Atenție: Imagini cu un puternic impact emoțional




















3200 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    ca'n bancul ala (Miercuri, 15 august 2018, 21:19)

    codyrocco [utilizator]

    ...tara de kkt, teroristi de kkt :))
    • +2 (12 voturi)    
      Asa vi se pare stirea asta? (Miercuri, 15 august 2018, 22:17)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Subiect de banc?
      Altfel spus, n-a reusit sa raneasca decat cinci copii, dintre care doar doi grav si unul foarte grav?
      Pai, daca pe dvs. chestia asta va dezangeste sau/si amuza, nu pot sa spun decat atat - tara de kkt, comentatori pe masura.

      Da, stiu, HN, iar va apuca damblaua cenzurii, iar am scris degeaba... M-am obisnuit.
      N.R. Aveti dreptate. Comentariul este inacceptabil si va fi sters. Multumim
      • +5 (5 voturi)    
        era pa ironie, dar n-avea semnale luminuase (Miercuri, 15 august 2018, 22:44)

        termopan [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Tu realizezi ca de vina e politia rutiera care daca avea vre-o urma de discernamant, bucata aia de carne dintre volan si scaun nu avea permis, da?

        Trebuie sa intelegem cu totii ca Politia Rutiera nu sta la panda in boscheti sa-si faca norma de amenzi, sta la panda ca sa nu mai faci asa, gen 150km/h pe Misu Bravu. Si atunci cand calci oamenii pe trecere sa nu poti sa te scuzi elegant cu "nu e bos eram pa depasire si mia alergat proasta pa trecere" intr-o zona in care nu aveai voie sa schimbi banda.

        In orice tara din lumea normala boschetarul ala de la volan nu ar mai avea voie sa conduca nici bicicleta macar, dupa ce a facut acum.

        Da, de frica invata omul, de teama de a fi judecat pentru faptele sale. E greu, stiu e greu rau.
        • -3 (7 voturi)    
          Accidentul nu e pe drum public. Acuzatiile=zero! (Joi, 16 august 2018, 1:07)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui termopan

          Din video rezulta ca accidentul nu a avut loc pe un drum public si nu a fost produs de catre un sofer care a iesit in afara carosabilului conducand pe o astfel de sosea..

          In consecinta, acuzatiile care i se aduc automobilistului: conducere sub influenta alcoolului, masina fara verificari tehnice la zi, nu au valoare.

          Soferul este in aceeasi situatie cu a unui client baut de restaurant care a dat cu piciorul intr-un butoi de tabla iar acesta rostogolindu-se a ranit niste persoane.
          • +2 (4 voturi)    
            Niste "persoane" copii (Joi, 16 august 2018, 11:13)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            da' unei minti criminale ca a ta, secatura, ce-i pasa.

            Ce zicea idolu' tau, Vitti, "shi unul singur arestat pe nedrept, shi tot e crima" ?

            Shoot yourself, do mankind a favor.
      • +4 (8 voturi)    
        Nu te cenzureaza HN (Miercuri, 15 august 2018, 23:46)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Dar ai si comentarii la impuls. Este foarte simplu sa vezi ce posteaza majoritatea ca sa prinzi cand este sarcasm sau ironie, ca sa nu mai zic de cinism tinand cont de tara in care traim.

        In articolul fetei in scaunul cu rotile spray-ata de jandarmi si cu amicul batut de la protest, am scris ca "merita" pentru ca este "terorista". Nu mi-am luat minusuri sub 0, nu mi-am luat comentarii aiurea, nu a fost cenzurat nimic.

        Ideea este, presupunand ca nu esti postac sau troll, sa fii putin mai atent la context :)
        Da, comentariul lui cu bancul ala "deplasat" este potrivit aici.

        De ce? Pentru ca isi va lua o amenda si ramane fara permis, apoi peste ceva timp va putea sa o ia de la capat. Daca face puscarie il scoate TiTi pe ochi frumosi. Noi nu avem legi. Daca era dupa mine ii dadeam inchisoare pe viata. Fara eliberare conditionata. Ori murea in inchisoare, ori traia si regreta. Dar in strada nu mai pasea.

        Dar na, sunt eu mai radical de fel :)
        De ce? Pentru ca a ranit cinci copii! Putea sa ii omoare si vroiam sa ma asigur ca nu mai are alta ocazie.

        Asta este genul de om care odata cu jeep-ul primeste la oferta si strada. Ii detest p-astia. Mai ales cand se urca beti si fac ce vor cu viata altora.
        • 0 (0 voturi)    
          Sunteti complet confuz (Joi, 16 august 2018, 16:03)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          In primul rand, n-aveti dvs. de unde sti daca ma cenzureaza pe mine HN sau nu; doar HN si cu mine putem sti cu adevarat asta, nu? Ia ganditi-va un pic...
          Doi, nu stiu ce-ati scris dvs. in nu stiu care comentariu la nu stiu care alt articol si ca atare nu vad ce relevanta are aici partea respectiva.
          Trei, dvs. interpretati intr-un mod primul comentariu, eu in alt fel. Nu vad de ce modul dvs. de interpretare ar fi cel corect, iar al meu nu. Poate pentru ca HN zice ca da, am eu dreptate si-o sa stearga comentariul cu pricina... si nu l-au sters.
          Altfel, constat ca v-ati continuat propriul dvs. comentariu pe un ton inca mai agresiv decat al meu. Asta va face cumva, conform propriilor dvs. norme, postac sau troll?!?
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 august 2018, 21:43)

    tudorr [utilizator]

    Pacat ca nu l-au linsat localnicii pe alcoolist! Este filmarea pe facebook...
  • +8 (8 voturi)    
    mu1e p5d (Joi, 16 august 2018, 7:25)

    toxx [utilizator]

    am venit acasa 2 saptamani in vacanta sa ii vad pe ai mei si sa ma plimb.

    am fost asa: tot Bucurestiul, ziua/noaptea
    Bucuresti-Pitesti-RmValcea-Sibiu-Sebes-Orastie-Simeria-Hateg si inapoi, cu stat in Sibiu 3 zile.

    Nu am vazut NICI MACAR un echipaj de la rutiera, niciun radar, nimic,nicaieri. Nici pe autostrada, nici in orase, nicaieri.

    E o chestie normala ca toti dementii sa ia avant si sa conduca ilegal, beti, drogati, etc. Dar in schimb cand partidul are interes, bate lumea in piata victoriei.
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Joi, 16 august 2018, 14:08)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Crezi ca bizonul asta e prima oara cand se urca la volan beat? Nu ! Daca politia doarme bizonul continua sa incalce legea si ceva de genul asta se intampla mai devreme sau mai tarziu.
  • -1 (1 vot)    
    Eu cred (Joi, 16 august 2018, 8:59)

    CipCC [utilizator]

    Eu nu cred ca in acest caz este vina vreounui politist,
    Parerea mea este ca aici este vorba de lipsa de educatie.
    Este vina sistemului care de 30 de ani nu a facut nimic pentru a educa populatia.
    Lipsa educatiei, a unui job etc ii face pe unii sa nu aiba responsabilitate si sa se comporte ca niste drogati.
    • +2 (2 voturi)    
      ! (Joi, 16 august 2018, 13:11)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Normal ca nu e vina politiei ca betivul de la volan e o maimuta cazuta din copac direct in BMW nu stiu de care, dar n-ar strica sa fie prezenti la astfel de adunari, chiar si la tara a macar o echipa de jandari din aia viteji care dadeau un femei si copii vinerea trecuta! Preventiv sa vezi politie acolo!
      • +1 (1 vot)    
        Posibil sa fi fost... (Joi, 16 august 2018, 16:08)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        ... cel putin din aceasta filmare e greu de spus ca au fost sau nu. Cel putin politia rurala aproape sigur a fost, in general nu lipsesc la astfel de evenimente.
        Insa nici ei, nici altii mai breji n-ar fi avut ce sa faca. Animalul ala s-a urcat in masina, a demarat si-n trei secunde a intrat in copertina aia, sau ce era acolo.