Ce a determinat evacuarea Pieței Victoriei? Explicațiile colonelului Paraschiv: Nu e adevărat că am avut ordin de evacuare. Brigada specială a intervenit doar după ce ni s-a transmis clar că jandarmii deplasați la Springtime erau călcați în picioare și sunt doi morți

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2018, 1:49 Actualitate | Esenţial


Colonel Catalin Razvan Paraschiv
Foto: Jandarmeria Romana
Colonelul Cătălin Paraschiv, șeful Brigăzii Speciale a Jandarmeriei Române, susține într-un interviu acordat Kamikaze că nu e adevărat că s-a dat vreun ordin anterior de evacuare a Pieței Victoriei și că ordinul a venit în urma unei confunzii, a informațiilor eronate venite de la structurile de cercetare din Piață și de la dispecerat care au cerut intervenția Brigăzii Speciale susținând că doua detașamente de jandarmi, care fuseseră trimise anterior la fast-food-ul Springtime să ajute un echipaj de poliție, au fost atacate de protestatari, iar jandarmii sunt ”călcați în picioare și omorâți”.

Notă de atmosferă: Colonelul Paraschiv spune că era îmbrăcat în alb fiindcă așa a venit de acasă, că e vară și e cald. În legătură cu eșarfa roșie, acesta spune că îi era de folos ca să se protejeze de gazele lacirmogene. Asta dupa ce, cu doar cate minute înainte, declarase că nimeni nu se aștepta la violențe și nu primiseră niciun ordin ca să evacueze Piața.

Varianta colonelului Cătălin Paraschiv:

Totul s-a petrecut după ce s-a primit un apel la 112 că cineva vandaliza locația Springtime, iar echipajul de poliție trimis la fața locului a fost atacat. Au fost trimise două detașamente de jandarmi că să se ducă și să sprijine poliția.
N.R. Aici, colonelul evită în mod repetat să spună care a fost numărul de oameni trimiși.

Cele două detașamente de jandarmi-care nu erau d ela brigăzile speciale- au ajuns acolo, i-au ajutat pe colegii de la poliție și au ieșit împreună de acolo.

Pe momentul întoarcerii s-au primit două informații:
- una transmisă de structurile de cercetare din Piață care au transmis clar pe căile noastre de comunicații că jandarmii sunt atacați, sunt la pământ, sunt călcați în picioare, doi oameni sunt omorâți... Dar ei probabil se refereau... apoi am văzut și eu imaginile de la televizor.

- Simultan, din dispecerat ni s-a transmis că pe toate canalele de televiziune sunt imagini cu doi jandarmi trântiti la pământ care sunt călcați pe cap.

În acel moment, comandatul actiuniii a luat decizia că efectivele brigăzii speciale să activeze pe direcția Springtime. Până atunci, brigîzile speciale nu au avut niciun fel de intervenție. Atunci s-a dat ordin clar că Brigada specială să intervină în sprijinul detașamentelor de jandarmi și să-i evacueze de acolo.

Am ieșit pe poartă guvernului, piață era plină și aveam două posibilități:
- Fie să ies în cordon cu unitatea, dar asta însemna să ne facem drum, însemna contact direct cu oamenii, se ajungea la confruntări directe și nu avea rost.
- A două varianta era să procedăm la somații, pe lângă cele ale jandarmeriei care s-au auzit toată seară, s-au tras rachetele cu trei stele roșii după care, din ordinul meu, s-au tras primele două focuri cu lansatoare de calibru 38 sau 40... mă refer la gaze.

Am lansat câte un cartuș, lumea se indeparata, făceam breșă și mergeam mai departe. Am ajuns pe pasaj la Titulescu unde am făcut joncțiunea cu jandarmii trimiși acolo. prima mea întrebare a fost dacă au morți sau răniți. Mi-au spus că au răniți, le-am zis să se retragă ei și că rămâne noi pe poziții

Colonelul Cătălin Paraschiv mai declară pentru Kamikaze că cei care-i lovesc pe protestatari în față cu bastonul au procedat ilegal, dar afirmă că ”nu sunt oamenii mei”. Colonelul vine și cu câteva măsuri pentru siguranța presei sugerând ca jurnaliștii să stea de acum doar intr-o zonă bine delimitată și să filmeze doar de acolo. ”Noi am apărat întotdeauna presa, dar nu mi s epare normal să fiu filmat când trag cu piostolul sau cînd îi pun cătușele cuiva”, a declarat șeful Brigăzii Speciale a Jandarmeriei Române.

Ce propune colonelul pentru protecția presei pentru viitor:
  • Un spațiu special delimitat pentru presă, unde vrea, de comun acord, delimitat foarte bine. ”Nu mis e pare normal ca cineva de la presă să mă filmeze când trag cu arma sau fac o încătușare”
  • Elemente de dispozitiv care să poată proteja presa
  • Veste de o anumită culoare
  • Legitimații standard care se dau înainte de miting și care să aibă anumite culori care pot fi văzute și noaptea



















12288 vizualizari

  • +36 (40 voturi)    
    Reflexivul comunist (Miercuri, 15 august 2018, 2:06)

    jorj_bv [utilizator]

    "Sa se faca", "ni s-a transmis" - impersonal, nimeni nu e de vina
    Bai mercenarule, tu erai acolo!!! Si ai dat cu gaze toxice de 7 ore inainte.
    Sa infunzi inchisoarea, iti vei face prieteni buni acolo. Sigur dai de vreunul pe care l-ai batut asa preventiv.
    • +12 (12 voturi)    
      El sustine.. (Miercuri, 15 august 2018, 9:14)

      Muncitoru [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      ca nu a fost in piata inainte de ora 23,deci altii au dat cu gaz inainte.Din ce zice,daca e adevarat,a dat ordin la tras grenade dupa ce a primit ''ordin clar'' sa isi ajute colegii care sunt ''omorati''.

      Macelarul asta l-a abuzat pe jurnalistul Hotnews si are partea lui de vina dar sa nu ne lasam orbiti de faptul ca fost in alb ca un clown si a fost cel mai vizibil. Cine stie ce fantezii dubioase are tipul de a venit asa dar poate faptul ca e singurul care a vorbit,a discutat despre ce s-a intamplat indica ca nu se stie responsabil de tot in ansamblu.

      Cel mai rau ar fi ca sa fie el tapul ispasitor (fiindca e singurul de care stim) si sa scape adevaratii monstri care au orchestrat totul.Cine a dat ordin de lansat grenade inainte de 23,cine a aranjat provocarile ,cine i-a dat ordin astuia sa actioneze etc.Vrem adevarul nu clownul in alb vinovat,nu?
      • +6 (6 voturi)    
        Un interlop la conducerea brigazii antitero (Miercuri, 15 august 2018, 12:13)

        NuPlatiTVASauImpozite [utilizator] i-a raspuns lui Muncitoru

        Acest individ e probabil bine legat de Clanul Sportivilor, Codrin Stefanescu si bodyguarzii lui Dragnea. E un serviciu secret al lui Dragnea, care in numele securitatii nationale taie si spanzura pe cine vrea. De ce am avea nevoie de o brigada antitero de raketi la Jandarmerie, aia de la SRI e mult mai buna. Cum de ce? Sa aiba Dragnea armata proprie platita pe banii nostri.
    • +20 (20 voturi)    
      Pe principiul asta... (Miercuri, 15 august 2018, 9:59)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      ...ce s-ar fi intamplat daca protestatarii ar fi fost ”informati” ca, pe strada cutare, jandarmii impusca protestatarii in ceafa?
      Si daca in isteria si groaza generala, cateva mii de protestatari chiar ar fi crapat capul catorva jandarmi, unde s-ar fi ajuns?
      Specimenul asta trebuie neaparat bagat la racoare, pt multi, multi ani, alaturi de Iliescu, pt ca infractiunile lor sunt parca trase la indigo!
    • +3 (3 voturi)    
      SOS Shaorma! (Miercuri, 15 august 2018, 14:11)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Parca flacaii astia aparau guvernul de manifestantii fiorosi care doreau sa-l invadeze. In contextul asta eu ,care e drept nu am pregatire militara, nu inteleg tactica de a deplasa o grupa de jandarmi prin mijlocul unei multimi de care o gazau, udau cu jeturi de apa si in care mai si trageau tot felul de proiectile de cateva ceasuri bune, cu niste juni jandarmi din care una era o femeie fara experienta ca sa salveze un fast-food. Ori era o provocare, ori tata Paraschiv era complet grizat si nu mai stia ce face. Cine cunoaste zona stie ca se poate ajunge pe mai multe cai si fara mare pericol la Spring Time. Spuneti mai curand ca va era foame si-ati trimis fata dupa shaorma cu orice risc!
    • 0 (0 voturi)    
      Cine a transmis? (Joi, 16 august 2018, 12:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Presupun că nu orice terchea-berchea transmite ordine pentru jandarmi.Să privim la superiorul lui.
  • +27 (31 voturi)    
    Vi s-a transmis? (Miercuri, 15 august 2018, 2:09)

    mitg [utilizator]

    Asta e sanatos la cap? Poate are ceva pe creier, ca altfel sincer nu-mi explic cum poate emite asa ceva.
  • +33 (41 voturi)    
    Baaa!!! (Miercuri, 15 august 2018, 2:11)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Ce cautai acolo in civil?!?!? Unitate de interventie militara??!?! Explica asta!!!..Pana si in filmele de clasa B americane aia isi pun fie o vesta cu FBI cu ATF...ce o fi pe acolo....tu ce cautai acolo alb ca o panseluta?! veneai din centrul vechi?!
  • +21 (27 voturi)    
    imi aduc aminte de doua cazuri (Miercuri, 15 august 2018, 2:20)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca sa inteleaga lumea unde traim, ambele petrecute in 89 dar sint mult mai multe iar SRI in loc sa aresteze, fluiera sau e complice.
    1.gheorghe trosca, ucis
    2.masacrul de la otopeni
    ambele pe acelasi scenariu.
    Un comandant, se informeaza, are forte puse pe cladiri sau macarale ale politiei, preia informatii din multiple surse si chiar si atunci isi pastreaza cumpatul, ratiunea si urmeaza protocoalele fara a produce mai multe pagube. a cazut un jandarm, sint victime colaterale, dar nu intri cu batausii in uniforma peste copii. acest om trebuie judecat la urmatoarea manifestatie, faci procesul in piata. va rog.studenti, judecatori, participanti..sa incepem sa ii judecam.
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Miercuri, 15 august 2018, 14:18)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Tinerii decimati la Otopeni faceau parte tot din trupe de securitate de la Baneasa, precursorii acualilor jandarmi. Pe 21 dec. fusesera folositi pentru represiunea manifestantilor, apoi au fost trimisi la Otopeni de alti sefi intreprinzatori si li s-a inchis gura pe veci. Ar trebui si actualii jandarmi sa ia aminte la asta, ca dl Paraschiv si colegii nu vor dori martori dupa schimbarea regimului Dragnea
  • +15 (19 voturi)    
    Deci.. (Miercuri, 15 august 2018, 2:51)

    Muncitoru [utilizator]

    pana la urma cine a dat ordinul?El zice ca a primit ordin clar de la cineva,de la cine?Daca nu e decat un sefulet mai mic si a avut impact limitat in piata,cine e totusi vinovat de represiune?Ca oamenii bataie au luat...

    Trebuie apreciat totusi ca e singurul care a spus CEVA despre seara aia din jandarmerie.Si daca va uitati pe siteul kamikaze nici macar nu a fost anuntat de conferinta jalnica a lui Cucos.

    Trebuie verificat totusi daca el a ordonat batai cu bastonul in cap sau nu si cat de vinovat e de abuzuri.Exista o sansa sa fie si el doar folosit de PSD si sa fi cazut de fazan fiindca fost imbracat in alb ca un clown.Ar adevaratii vinovati sunt anonimi si scapa basma curata.

    In orice caz,ar fi frumos sa isi ceara scuze public de la ziaristul Hotnews,ar fi un pas spre normalitate.Intelegem,esti manipulat ca ai colegi morti,esti in focul actiunii,poti gresi(totusi nu l-au batut ca pe ceilalti mai mult l-au imbrancit/umilit).Dar trebuie sa recunosti asta nu sa spui ca ai actionat legitim si ca e ok asa.

    Cat despre ce repeta el cu veste/legitimatii inainte ,chiar daca intentia e bune,poate fi folosita pentru a oferi discretionar acces.De exemplu,dam doar la Antena 3 ca astia de la Hotnews au fete care cer pumni si fac liveu-ri :)
  • +25 (29 voturi)    
    Individu asta (Miercuri, 15 august 2018, 3:14)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Individu asta va avea pensie de mii de euro.
    • +2 (2 voturi)    
      Deja are (Miercuri, 15 august 2018, 11:09)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

      La cum arata, cred ca a depasit pragul celor 45 de ani. Deci e probabil un pensionar re-angajat
  • +19 (25 voturi)    
    Chiar daca ar fi fost morti... (Miercuri, 15 august 2018, 3:21)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ... care era ideea? "Hai fratilor sa caftim si noi cativa la nimereala sa fim parte-n parte!"????

    Omul a dovedit cel putin o labilitate psihica inacceptabila la o asa functie de conducere. Daca nu si mai mult.
  • +19 (21 voturi)    
    Ca la revolutie (Miercuri, 15 august 2018, 4:05)

    Orizont [utilizator]

    La revolutie la fel, CINEVA ba schimba parola (vezi M.A.N. cand un grup militar s-a deplasat in cursul noptii ca sa ajute M.A.N., si intre timp cineva a schimbat parola de au murit aia nevinovati), ba baga vrajeala cu teroristi care nu au fost gasiti niciodata, etc.
    Cine? KGB-ul lui Iliescu, se pare ca cineva acolo e din vechea garda, sau cineva mai tinar a fost instruit la aceeasi scoala.
    Mda," informati transmisa de structurile de cercetare"
    Se pare ca asta va i-a de prosti, pe voi jurnalistii, daca nu stiti cum sa vorbiti, ce intrebari sa puneti, sa nu va lasati manipulati si sa reveniti la intrebarea pe care incearca sa o ocoleasca, sa stiti ce si cum sa puneti intrebarile, in ce moment al discutiei, ce ton sa folositi, cum sa manipulati voi discutia sa ajunga pe fagasul dorit, etc.

    Hahaha, asta e timpit, la ce tribuna sa stea presa? la oficiala? Nu cumva vrea si protestantii sa intre numai cu bilet?
    Hotnews nu il da in judecata? Dar telefonul? Nu trebuie si ala recuperat? Dat in judecata si pentru distrugerea de bunuri personale, etc
  • +23 (25 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 august 2018, 4:54)

    cartograful [utilizator]

    Adica Gigel asta practic spune ca a actionat fara ordin, in baza unor zvonuri si impresii personale, bun asa. Astia sunt pericol public nu organizatie militara...
    • +17 (19 voturi)    
      Deci! (Miercuri, 15 august 2018, 7:04)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Un dobitoc in uniforma care nu-si cunoaste atributiile si regulamentele. Din pacate MAIul, dupa cum s-a vazut in ultimile zile, e plin de astfel de idioti. Trebuie institutia curatata (incepand cu duamna menistru) trimisi in civil, fara pensii speciale, judecati pentru fapte si prostie intrinseca, si la bulau cu ei.
  • +21 (23 voturi)    
    Criminal de razboi (Miercuri, 15 august 2018, 6:16)

    omdebine [utilizator]

    Gunoiul asta ar trebui executat in piata, Este exact de teapa criminalilor de razboi.
    Dar in loc de asta, jigodia va primi o pensie imensa, plus alte avantaje, toate pe seama prostilor
  • +18 (20 voturi)    
    la springtime? (Miercuri, 15 august 2018, 7:24)

    Francisc 1 [utilizator]

    morți de la maioneza ? bănuiam eu ca pe căldura asta nu-i buna multa maioneza! Astia ne iau de prosti in grup !
  • +18 (20 voturi)    
    Scenariul revolutiei (Miercuri, 15 august 2018, 7:43)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    Unul trage 2-3 focuri si restul se impusca intre ei. Va amintiti de celebra lupta de la Otopeni? Sau de vajnicul terorist Horia Caciulescu?
    • 0 (0 voturi)    
      Cel care mi-a dat minus (Miercuri, 15 august 2018, 16:14)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

      Ori nu isi mai aduce aminte ori nu vrea sa isi aduca aminte. Ce anume minus, caci ce am spus sunt niste fapte, nu niste pareri.
  • +15 (17 voturi)    
    asta e mai dashtept ca_cucoshu (Miercuri, 15 august 2018, 7:51)

    nash pandelica [utilizator]

    are doftorat in imprastierea multimilor !
    totusi, are ceva neuroni, a clocit'o mai binisor.
    vrea s'o scalde, s'o spele.
    adica, a fost greseala, nu premeditare.
    parca incep sa mai judece, iar daca precurorii ii mai lasa mult, scriu si un scenariu de acoperire, si ies bazma curata.
    asta nu e prost, de bandit. ii ia locul lui cucos.
    • +9 (11 voturi)    
      Bandit, bineinteles (Miercuri, 15 august 2018, 8:16)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Armata are sistem propriu de informatii.
      Doar oamenii "de rand" asculta stiri la TV. Piata era sub supraveghere video de la inaltime, existau informatii trimise de SRI, anterior, se stia cine va participa.
      Orice Politist, poate avea o camera video la casca si sistemul sa-i trimita in timp real, daca persana din fata lui este pe 'lista raufacatorilor".
      Doar ca in acest caz, ei au dat drumul provocatorilor ( zisi uslasi) in piata, tocmai pentru a creea focare de haos si pentru a justifica schingiuirile pe care le-au facut.
  • +10 (12 voturi)    
    Sistemul de informatii (Miercuri, 15 august 2018, 8:08)

    aniod [utilizator]

    Al armatei, functioneaza?????
    Asa ne veti apara si in caz de atac strain?
    Veti da tot in romani si oameni pasnici? Veti crede ca trebuie sa omorati oamenii cum au fost omorati militarii la aeroport la revolutie?
    NU MAI MERGE!
    Deja, ati schingiut oamenii in PIATA VICTORIEI!
    Pretinzand ca te-ai uitat la TV? Tu, cadru superior al armatei?
    Esti un criminal.
  • +14 (16 voturi)    
    Asta minte (Miercuri, 15 august 2018, 8:30)

    fat.cat [utilizator]

    de ingheata apele, mai oameni. Uitati-va bine la el: asa erau securistii cei mai psihopati ai lui Ceausescu. Acest om e definitia vie a personalitatii psihopate. Manipulator, narcisist, complet lipsit de empatie. Uitati-va in ochii lui. Acest om iti zboara creierii fara sa clipeasca, iar dupa aia isi cumpara o inghetata.
  • +16 (18 voturi)    
    cine v-a zis de doi morti? (Miercuri, 15 august 2018, 8:33)

    carmen_i [utilizator]

    Acest individ ar trebui sa intre rapid la puscarie pentru modul in care a actionat.
    Concret, cine i-a zis ca ar fi doi morti? Antena 3? Carmen Dan? Dragnea? Ce facem, repetam scenariul da la revolutie, cand "teroristii" ocupau aeroportul sau erau "60.000 de morti"? Chiar nu verifici nimic, accepti orice dezinformare fara sa gandesti o secunda?

    Chiar si in cazul in care, ipotetic vorbind, erau 2 morti, ce faci, incepti sa-i masacrezi pe toti cei care-ti ies in cale?

    Brigada condusa de acest individ este un adevarat pericol la adresa cetateanului si trebuie desfiintata urgent. iar Carmen Dan si cu Dragnea trebuie sa faca parnaie pentru modul in care dezinformeaza si instiga .
    • +5 (5 voturi)    
      Cei doi morti (Miercuri, 15 august 2018, 12:34)

      alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      erau Stefania si jandarmul celalalt. Incepe sa se devoaleze scenariul: cei 2 sunt lasati in urma pentru a fi omorati in bataie de protestatarii furiosi, pt ca asta sa justifice cotonogirea femeilor si a copiilor, golirea pietei si propaganda intensa de dupa care sa justifice totul. Inclusiv, mai tarziu, punerea lui Iohannis sub acuzare de inalta tradare, pt ca a sustinut "elemente dusmanoase" care au omorat militari romani.

      Cred ca oamenii aia, baieti si fete, care au protejat jandarmii si i-au scos din ghearele multimii care ii mazilea sunt eroi nationali. Au impiedicat, pt moment, instaurarea imediata a unei dictaturi reale.
  • +14 (14 voturi)    
    Scoala KGBista. (Miercuri, 15 august 2018, 8:55)

    tirolez [utilizator]

    A raspuns cineva pentru mortii de la Otopeni?
  • +12 (12 voturi)    
    de la celebrul: noi muncim, nu gandim! (Miercuri, 15 august 2018, 9:03)

    ...!?! [utilizator]

    au ajuns la sloganul: noi gazam si caftim, nu gandim!
    ce cauta acest/e gunoi/gunoaie scelerate in janarmeria romana!?
  • +12 (12 voturi)    
    Excelenta jegului (Miercuri, 15 august 2018, 9:18)

    loveparade [utilizator]

    nu gaseste normal sa fie filmat cand da in cap si trage cu pistolul, adica activitati pe care nu ar trebui sa le faca.
    el vrea filmat doar dintr-o zona delimitata de unde se vede el tragand panselute pe nas
  • +14 (14 voturi)    
    Cei doi jandarmi... (Miercuri, 15 august 2018, 9:47)

    Cataleya [utilizator]

    ...au fost cotonogiti cam 30 de secunde, iar dupa un minut se aflau deja printre colegii lor jandarmi, amandoi pe picioarele lor, iar acest specimen abject declara ca ”i s-a transmis” ca cei doi sunt morti.
    Scenariul era deja dinainte facut si cred ca era luata in calcul, daca nu chiar uciderea, cel putin maltratarea pana la inconstienta a celor doi jandarmi ”de sacrificiu”

    Alta explicatie plauzibila nu exista.
  • +12 (12 voturi)    
    le-a luat 5 zile sa conceapa minciunile (Miercuri, 15 august 2018, 10:01)

    revo [utilizator]

    si mai au nevoie de inca o saptamana sa o pregateasca bine pe Vacarmen, pentru asa-zisa comisie de la parlament.

    Totusi, ceva s-a intamplat in ultimele saptamani si probabil ca nu vom sti niciodata cu adevarat ce anume: de ce Vacarmen a ordonat achizitiile alea speciale pentru jandarmerie? Pentru niste oameni oarecare, capsunari si ingrijitori de batrani, veniti dupa un an de munca din strainatate, si pentru bucuresteni cu copii in brate?
    Ce informatii a trimis SIE de au intrat in panica?
    De ce au adus ciomagari din alte localitati, care nu erau cunoscuti aici?
    Ce informatii in timp real au primit de la observatorii specializati ai SRI si Armatei?
    De ce Antena a tot anuntat varianta cu agenturile straine si cei 10.000 de agenti intrati in tara? Pe ei ii ia cineva la intrebari?
    De ce au oprit exact taxiul acela si i-au batut pe israelieni Si-a batut cineva joc de ei, indicandu-le o tinta care, in niciun caz, nu trebuia atinsa?
    SRI si SIE de ce nu participa cu informatii la ancheta procurorilor? Ei trebuie sa aiba interceptate absolut toate comunicatiile si sa aiba informatii despre toate pregatirile facute de PSD-ALDE-UDMR.
    Cum se face ca procurorul militar este pus in imposibilitatea de a-si face munca din cauza unor "avarii intamplatoare"? Si lista poate continua la nesfarsit.

    Cine cu cine s-a batut, in final, in piata? Ce a fost asta? Raspunsul ca paranoia unui Dragnea, alimentata de pupatorii lui in cur si excesul de zel al sclavelor iubirii, nu este suficienta. Nu pot sa accept ca sunt atat de ingrozitor de prosti! Mai ales ca Dragnea si fii-su se insoara cu patachinele lor, peste 2 saptamani!
    Adica mintea mea nu poate sa concepa ca poate sa existe, in Romania, niste dementi de o asemenea dementa, ca Dragnea si clica lui, care sa ordone un macel doar ca sa preia Cotroceniul si sa promulge legile injustitiei pana in septembrie, dupa care Dragnea Macelaru' sa se duca sa incinga o nunta mare, pe cadavrele si in sangele romanilor! Este posibil?
  • +7 (7 voturi)    
    Cine „s-a transmis”? (Miercuri, 15 august 2018, 10:34)

    hic sunt leones [utilizator]

    Pentru că vrem ca acea persoană să nu mai poată niciodată să „s-a transmis” un alt mesaj.
    Poate că, într-o vizită oficială a lui Putin sau Trump din viitor, „s-a transmis” vă spune că Trump vrea să-l omoare pe Dragnea și ne băgați aiurea în război.
  • +4 (4 voturi)    
    pericol public (Miercuri, 15 august 2018, 11:26)

    Tritonul [utilizator]

    Daca acest individ, care nu doar l-a talharit pe jurnalist, ci a comandat un masacru, nu este pericol public, atunci cine?? Trebuie degradat si arestat preventiv!
  • +4 (4 voturi)    
    individul (Miercuri, 15 august 2018, 11:37)

    martel55 [utilizator]

    asta trebuia sa fie in psucarie pana acum intr-o tara nrmala, nu sa dea intervirui in care sa apara ca nici usturoi nu a mancat nici gura nu ii miroase...e atat de prost totusi sa pretinda ca omaneii lui nu au comis agresiuni ilegale dar nu isi da seama ca la tehnologia de azi a fost totul filmat sua fotografiat, chiar si batausul de la el din brigada care agresa un cetatean in fata lui?oricum e clar ca acesti oameni din jandarmerie au pierdut contactul cu realitea, traiesc in statul paralel al lui Dragnea si sunt irecupreabili, singura solutie pentru reeducarea lor e un stagiu cat mai ling la Jilava
  • +4 (4 voturi)    
    Colonele... (Miercuri, 15 august 2018, 12:00)

    naitza [utilizator]

    Iti doresc niste colegi de celula, virili si vigurosi.
  • +3 (3 voturi)    
    Deci cu alte cuvinte s-a intervenit (Miercuri, 15 august 2018, 12:13)

    Marius_23 [utilizator]

    Fara ordin . Deci raspundeti .
  • +6 (6 voturi)    
    Acum e clar ce s-a intamplat (Miercuri, 15 august 2018, 12:23)

    alegzandru [utilizator]

    Colonelul, de frica pt propria-i libertate, incepe sa ciripeasca fragmente de adevar.

    "ordinul a venit în urma unei confunzii, a informațiilor eronate venite de la structurile de cercetare din Piață și de la dispecerat care au cerut intervenția Brigăzii Speciale susținând că doua detașamente de jandarmi, care fuseseră trimise anterior la fast-food-ul Springtime să ajute un echipaj de poliție, au fost atacate de protestatari, iar jandarmii sunt ”călcați în picioare și omorâți”.

    Asta nu s-a intamplat, dar ASA TREBUIA SA SE INTAMPLE. Detasamentul ala de jandarmi trimisi prin mijlocul pietei, din care au facut parte Stefania si celalalt jandarm batut, era trimis la moarte! Se spera ca protestatarii le vor da cu niste caramizi in cap, sa omoare vreo cativa in bataie, pentru ca apoi sa se justifice actiunea jandarmilor.

    Asta explica si atitudinea jandarmului de rand: animal dotat un un pulan lung si o judecata minima, fara capacitatea de a isi pune intrebari, el a luat de buna informatia ca sunt jandarmi morti in piata, si a dat cu bata pana si in femei si copii.

    Raiosii astia incep sa se manance unii pe altii, in scurt timp vor ajuta la devoalarea intregii regii in fata procurorilor militari. Sa vedem ce cojones vor avea acestia, sper sa vedem catuse pt Carmen Dan si sefii Jandarmeriei cat de curand.
  • -10 (10 voturi)    
    Nu este normal (Miercuri, 15 august 2018, 12:45)

    A310 [utilizator]

    ca jandarmeria sa dea tot felul de expicatii , unora care si-au asumat riscurile de a participa la un protest neautorizat si neasumat , deci ILEGAL .
    Jandarmeria trebuia sa aplice legea 60/1991 , de la bun inceput , dar pentru faptul ca dat dat dovada de eleganta ,acum tot felul de persoane care au incalcat legea fac pe victimele .
    • +2 (2 voturi)    
      Amintiri pentru papagali si .. (Miercuri, 15 august 2018, 13:40)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ..aparatorii borfasilor:

      https://www.activenews.ro/cultura-istorie/Cinci-ani-de-la-protestele-anti-Basescu-din-2012-cele-mai-violente-miscari-de-strada-de-la-mineriade-incoace.-Cronologia-unui-razboi-intern-139977

      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-11216836-noi-mitinguri-loc-sambata-pentru-sustinerea-lui-raed-arafat-bucuresti-alte-orase-din-tara.htm

      "Directorul general al Direcţiei de Jandarmi Bucureşti, Eugen Meran, a fost demis vineri, în verificărilor privind modul în care jandarmii au acţionat în ianuarie 2012.
      „A fost comandantul misiunii din acea perioadă (a protestelor din ianuarie 2012 – nr.).Eugen Merana condus toate activităţile şi este direct responsabil pentru modul în care a organizat şi coordonat activităţile respective. I se reproşează modul defectuos în care a organizat şi condus activităţile.
      Jandarmul care a agresat un manifestant va fi cercetat pentru purtare abuzivă"
      "Subofiţerul vinovat şi-a recunoscut fapta, fiind susceptibil de săvârşirea faptei de purtare abuzivă, faptă prevăzută de art. 250 din Codul Penal.
      Cazul va fi înaintat Parchetului Militar de pe lângă Curtea de Apel, unitate care este competentă în cercetarea şi soluţionarea cauzei, unde a fost depusă şi plângerea de către victimă."
      "În urma protestelor de duminică din Capitală au primit îngrijiri medicale 51 de persoane, 19 au fost duse la spital, dintre care patru jandarmi, potrivit informaţiilor de la SMURD şi Serviciul de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov. Din totalul victimelor, 16 au fost duse la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti şi la Spitalul Floreasca, iar trei la Spitalul de Oftalmologie, pentru suferinţe provocate de gaze lacrimogene şi alte substanţe.
      Pompierii au intervenit pentru stingerea a patru incendii până la ora 23.50."

      Atunci, jandarmii au fost ticalosi, acum au fost niste profesionisti. Asta e cu borfasii.
      • -2 (2 voturi)    
        Si aunci (Miercuri, 15 august 2018, 14:48)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        si acum si-au facut datoria , dar in 2012 au fost mult mai energici , acum s-au comportat cu mult prea multa blandete .
        • 0 (0 voturi)    
          Ia sa vedem.. (Miercuri, 15 august 2018, 18:25)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui A310

          ...ce a fost atunci:

          "In urma protestelor de duminica din Capitala au primit ingrijiri medicale 51 de persoane, 19 au fost duse la spital, dintre care patru jandarmi, potrivit informatiilor de la SMURD si Serviciul de Ambulanta Bucuresti-Ilfov. "

          Deci 4 (patru) jandarmi au fost raniti, la o demonstratie de circa 2500 de persoane. Pe 10 August au fost raniti 2 jandarmi la o manifestatie de 100.000 de oameni.

          Atunci:

          "Pompierii au intervenit pentru stingerea a patru incendii pana la ora 23.50. Zonele in care au fost incendii au fost pasajul Unirii, bulevardul Marasesti, magazinul Cocor si strada Halelor, unde a ars o masina, a declarat purtatorul de cuvant al ISU Bucuresti, Vasile Daniel.

          La miezul noptii, erau patru incendii in desfasurare, la care s-a intervenit cu 7 autospeciale cu apa si spuma.

          Bilantul violentelor de duminica seara: incendii, vitrine sparte, garduri rupte, masini avariate. Cristian Popescu "Piedone", primarul sectorului 4, a declarat ca si in zona restaurantului Budapesta a fost distrus mobilierul stradal.

          Un magazin de lîngă spitalul Colţea a fost incendiat. Trupele speciale au intervenit în forţă."

          Te las pe tine sa enumeri incendiile provocate, vitrinele sparte etc la demonstratia de pe 10 August 2018.

          Da, atunci jandarmii au intrat mai viguros contra a 2500 de oameni, cand au fost raniti 4 jandarmi, fata de acum, cand au fost raniti doar 2 jandarmi, nu au fost incendii etc., la o demonstratie de 100.000.

          Asta este obiectivitatea borfasilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i vorba doar de demonstranti.. (Miercuri, 15 august 2018, 14:34)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ce si de trecatorii din zona. Eu nu participam la miting dar era sa ajng gazata doar fiindca m-am oprit sa iau o cafea! Am simtit ca-mi lacrimeaza ochii si niste tineri cu masti pe fata ca la Tokio ne-au prevenit ca se arunca gaze! Cel mai mila mi-a fost de niste copii si un catelus shi-tzu scosi inoportun la plimbare prin parcul din zona. Ba dupa miezul noptii aruncau cu petarde pe aproape de Turda, deci la mare distanta de cladirea guvernului! M...erci PSD!
  • +4 (4 voturi)    
    The Avenger (Miercuri, 15 august 2018, 12:59)

    sorvas [utilizator]

    Rambo asta isi luase filmul lui, cred ca se credeam in vreun film de razboi. Credea ca a izbucnit razboiul la SpingTime unde lumea manca linistita. Alooo, Razbunatorule, trezeste-te!
  • +5 (5 voturi)    
    securistul cocalar imbracat in alb (Miercuri, 15 august 2018, 13:43)

    qwerasdf [utilizator]

    (imbracarea asta in alb e o sfidare, isi arata pe fata apartenenta politica - vis-a-vis de mitingul comunistilor de asta vara, cand li s-a cerut sa vina imbracati in alb)

    asta cred a tras la revolutie in oameni!

    asta e teapa lui visinescu si cred ca ar fi in stare sa bata si femei insarcinate daca i-ar comanda stapanul lui - liviu dracnea
  • +1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 15 august 2018, 14:51)

    Ingwar [utilizator]

    mie mi-e interesant ce teste psihologice au astia de la jandarmerie ? nu cumva fiecare al doilea este sadist care primeste placere din agresiunea fizica ? acest Paraschiv seamana cu un maniac.

    la interviul de angajare la jandarmerie se face doar un test. persoanei i se da 3 obiecte: un cub, o piramida si o sfera, iar in perete sunt 3 gauri: una patrata, alta rotunda si a 3-a in forma de triunghi. dupa rezultatele testelor jandarmii s-au impartit iin 2 categorii: unii "prea-destepti" si altii "prea-puternici"
  • 0 (0 voturi)    
    E DOFTOR in ciomageala, absolvent de doua (Miercuri, 15 august 2018, 15:58)

    deval [utilizator]

    facultati : Bioterra si Aetheneum -deci nimic militar, fabrici de diplome- si autor de doctorat.
    'Vreme de aproape trei ani, Paraschiv a încasat (conform declarațiilor de avere) câte 2.200 de lei lunar, deci aproape 80.000 de lei, bani europeni, pentru calitatea sa de doctorand.
    La final, a rezultat o lucrare intitulată "Cercetări privind performanţa în pregătirea şi evaluarea personalului din forţele speciale". ''Evident ca s-a facut doftor pe bani buni, europeni , nu ca ceilalti cretini ! Daca nu ati lesinat inca, aflati ca coordonatoarea lucrarii sale de doctorat a fost o doamna, specialistă în prognoze macroeconomice !!!!!!!!! Iar lucrarea, -cum altfel ?!-nu e publicata !! Domnul asta a fost rechemat de la pensia lui speciala
    de curand ca sa aiba pe cine da afara (...) la extrem, daca va fi cazul............
  • +2 (2 voturi)    
    comment (Miercuri, 15 august 2018, 17:05)

    radugganea [utilizator]

    Un popor confuz, în căutarea identității, fără un trecut clar, cu o istorie scrisă ulterior, forțați de noua situație apărută după 1918, pe genunchi. Scrie clar, că suntem frați cu toții din cele trei provincii (țări, de fapt), însă în afară de ură mortală, nu prea simțim nimic altceva... Poate suntem doar în faza chinului nașterii. O țară se poate forma în câteva sute bune de ani. (Vezi orice altă țară) Asta dacă poporul este viabil, și cu o viziune lungă în viitor. Centenar Fericit!
  • +2 (2 voturi)    
    Decembrie 1989-TERORISTI; iunie 1990-LEGIONARI; (Miercuri, 15 august 2018, 17:27)

    deval [utilizator]

    august 2018-STATUL PARALEL !!
    Ne arata si noua cineva imagini cu violentele care :
    - au determinat decizia de evacuare fortata si implicit folosirea "fortei legitime" (CD spune ca ultimul avertisment de evacuare a fost la 22,15 pentru 23,15)??
    Violenta asupra femeii jandarm s-a produs la 23,08 ! Eu cred ca cel care a trimis acea grupare de jandarmi in multime (deja enervata), au fost si cretini si criminali cu angajatii lor !!
    Din primul rand in fata guvernului dreapta (spre Antipa) nu am vazut nici o violenta, nici un ultras, nici o agresiune impotriva lor !! Nici nu putea fi posibila cata vreme ei erau echipati, in dispozitiv !!!!!!!!!! Nu afirm ca nu au existat violente impotriva lor dar nu am vazut decat episodul cu jandarmerita. Cred ca si cei mai ''zen''protestatari au turbat in timp, vazand la ce ne supun si mai ales la hartiurea de la atacul final cand ne goneau din piata dar ne loveau si pe trotuare si pe strazile adiacente ! Vreau sa vad violentele ultrasilor de pana in ora 22 (sau pana la ora initierii avertizarilor de evacuare) daca au existat caci cele de dupa 23,15 nu mai sunt relevante. La 23,15 am fost lovita cu glont de cauciuc in gamba dupa care au venit gazele senvis cu jeturile de apa !! Cum dracu sa fug daca ma lovesti cu gloante de cauciuc ? Eu l-am primit in muschi , si am facut un hematom altii in os si au fost pusi la pamant in sange ! A fost REPRIMARE !! Am uitat sa va spun ca am 60 ani, sunt femeie si am fost acolo -cat de mult am putut-din 31 ianuarie 2017, iar in 10.08.2018 , am fost in semn de iubire si respect pentru diaspora .
  • +3 (3 voturi)    
    Statul corupt ii scoate la pensii speciale la 45 (Miercuri, 15 august 2018, 17:41)

    deval [utilizator]

    ani ! Asta are peste 60 ani este repetent si din punct de vedere militar , are nevoie de psiholog daca nu de psihiatru .Smecherul de la conducerea reala l-a adus ca sa-l dea "afara "(daca e musai), inapoi, la pensia aia amarata de 9000 lei pe luna .......
  • 0 (0 voturi)    
    Utilizarea forței este... (Miercuri, 15 august 2018, 20:29)

    NME [utilizator]

    CEA MAI PROASTĂ soluție posibilă! Iar dacă s-a ajuns în situația în care utilizarea acelei forțe nu mai poate fi evitată, cel care a condus situația în acel punct este de vină.
    Jandarmii ar fi trebuit să intervină prin orice mijloace pentru a preveni escaladarea violențelor. N-au făcut-o! Cei cu putere de decizie să explice de ce.

    Cât despre „domnul” colonel, venit de acasă, îmbrăcat în haine civile și cu eșarfă pentru protecția împotriva lacrimogenelor, chiar dacă „nu se aștepta” la violențe... NU AVEAI VOIE să-ți faci singur dreptate, indiferent ce ți s-ar fi spus, pe oricare canal. Treaba ta era protecția vieții! Treaba ta era extragerea violenților și trimiterea lor în judecată!
    Prin simplul fapt că ai luat în mâinile tale puterea judecătorească și executorie, ai decis tu de unul singur că manifestanții sunt violenți, ai decis pedepsirea lor și ai și trecut la treabă, EȘTI VINOVAT !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Asemenea "specimene" CRIMINALE... (Joi, 16 august 2018, 0:17)

    Olyx [utilizator]

    au aruncat Romania in urma cu 28 de ani!...Bineinteles ca el nu va suferi de nimic in anii care vor urma ( daca nu cumva vreun procuror cu "sange in instalatie" il va trimite acolo unde ii este locul...). Isi va incasa fara nicio problema pensia NESIMTITA ( daca e sa o compari cu pensia unui profesor universitar, inginer sau doctor...) cu care l-a "gratulat" actualul guvern pentru "servicii" aduse statului roman (!!!). Ba, chiar, daca va fi nevoie, va fi chemat din nou "la datorie" sa-i stalceasca in bataie pe romani si sa-i gazeze ca pe teroristi !...Nici macar Iliescu nu a indraznit sa foloseasca gazele, grenadele si tunurile cu apa, ăstia le-au folosit pe toate !...Impotriva noastra, a celor care am fost in Piata dar practic, IMPOTRIVA TUTUROR ROMANILOR...!!!
  • +1 (1 vot)    
    IMPLICATI-VA (Joi, 16 august 2018, 4:15)

    TOprea [utilizator]

    Dragi romani, IMPLICATI-VA in miscari si partide politice, daca puteti, sau macar oferiti-va voluntari in organizatiile care va spun ceva si in care credeti. De asemenea, DONATI organizatiilor in care credeti, atat cat va permiteti sa o faceti. Toate conteaza si toate se aduna, nu mai fiti simpli spectatori. Nimic nu se schimba fara oameni, timp si bani. Puneti umarul acum, participati in toate felurile in care puteti, atat cat puteti! Veti avea si o satisfactie din asta, pentru ca inseamna ceva pentru voi, chiar si daca locuiti in afara Romaniei. A venit timpul ca noi toti sa ne implicam.
  • +1 (1 vot)    
    si cum se plictiseau (Joi, 16 august 2018, 5:27)

    MoemBius [utilizator]

    in drum spre Springtime
    au luat pe toti de pe drum la "bulane in cap" pumni in gura gaze in ochi si alte dastea
    NU conteaza ca nu erau la Springtime .....ci in drum spre...
    Halal

    Nenea asta are toate testele medicale anuale ....la zi?
    si pe ala cu medicul Psiholog?
    din pct. meu de vedere are nevoie urgent de o programare la psihiatru
    Si ar mai trebui sa ramana fara uniforma militara si fara dreptul de a beneficia de pensie de pe urma "activitatilor prestate" in uniforma aia alba cu esharfa la gat (ca era la servici nu?) .....poate modifica uniiforma si ii imbraca pe toti subalternii lui la fel ....ca s-a "descurcat de minune 'mnealui ....nu-i asa?

    PUIE MSD
    Duie Mandarmeria.
  • +1 (1 vot)    
    Tovarasu militzian de la Jandarmerie (Joi, 16 august 2018, 5:34)

    MoemBius [utilizator]

    Presa e acolo pentru a relata REALITATEA asa cum e
    Dumneata nu ti se pare normal sa ". ”Nu mis e pare normal ca cineva de la presă să mă filmeze când trag cu arma sau fac o încătușare”"

    Pai de ce nu ti se pare normal?
    daca e acolo presa si se nimereste sa fie un civil nevinovat si pasnic omorat in bataie....are voie sa filmeze? sau tre sa primeasca aprobari speciale de la matale?

    Sau matale ai mai multe drepturi doar pentru ca esti militian?