UPDATE Ambasadorul SUA și mai mulți congresmeni americani au discutat cu Viorica Dăncilă, la Palatul Victoria 

de DG     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2018, 15:18 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
Ambasadorul SUA în România, Hans Klemm, şi mai mulţi congresmeni americani s-au întâlnit marţi cu premierul Viorica Dăncilă, au declarat surse guvernamentale, citate de Agerpres.

Întâlnirea a avut loc la Palatul Victoria și nu figura pe agenda oficială a premierului care și-a întrerupt concediul după protestele de vineri.

UPDATE Potrivit unui comunicat de presă al Guvernului, Viorica Dăncilă a vorbit cu oficialii americani despre Parteneriatul Strategic cu SUA.

Comunicatul Guvernului:

"Prim-ministrul României, Viorica Dăncilă, a primit astăzi, 14 august 2018, vizita unei delegații a Congresului SUA condusă de Devin Nunes, președintele Comitetului Permanent pentru Informații din Camera Reprezentanților a Statelor Unite ale Americii.

Cu această ocazie, înaltul oficial român a salutat sprijinul constant pe care Congresul SUA îl acordă Parteneriatului Strategic dintre România și Statele Unite ale Americii. Totodată, a reiterat importanța deosebită pe care România o acordă Parteneriatului Strategic cu Statele Unite ale Americii. Șeful Executivului a subliniat interesul părții române pentru intensificarea consultărilor și cooperării bilaterale pe toate temele de interes comun, discutând împreună cu interlocutorii americani viitoarea agendă politică bilaterală.

Pe lângă importanța consolidării dialogului politic, premierul Viorica Dăncilă a subliniat necesitatea dezvoltării dimensiunii economice a Parteneriatului Strategic, având în vedere potențialul mare de care România dispune, precum și interesul pentru o prezență crescută a investitorilor americani. În context, a apreciat dinamica relațiilor de cooperare în sectorul energetic și implicarea tot mai pronunțată a companiilor americane în domeniul explorării resurselor de hidrocarburi, în special în Marea Neagră.

Șeful Guvernului României a trecut în revistă evoluțiile de interes cu privire la situația de securitate regională, evidențiind importanța strategică a regiunii Mării Negre pentru securitatea euro-atlantică în ansamblul său și accentuând, în context, necesitatea unei puternice legături transatlantice. De asemenea, a subliniat importanța deciziilor adoptate la Summit-ul NATO de la Bruxelles din iulie 2018 pentru securitatea și stabilitatea flancului estic al Alianței.

Șeful Executivului a menționat contribuțiile consistente ale României la securitatea euro-atlantică, evidențiind rezultatele pozitive în respectarea angajamentelor privind cheltuielile dedicate apărării. Totodată, a precizat că România va continua să acționeze ca un aliat responsabil, contribuind activ la promovarea securității în spațiul euro-atlantic și în afara sa.

Subiectul extinderii  Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economică a figurat, de asemenea, pe agenda discuțiilor, premierul exprimând speranța că autoritățile americane se vor pronunța în favoarea extinderii Organizației și vor susține candidatura României
".


















2578 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    De discutat ... (Marţi, 14 august 2018, 15:24)

    Habermas [utilizator]

    sigur ca au discutat. Mai interesant ar fi sa-i ofere admisie intr-un program special de protectie a martorilor ... if you know what I mean.
  • +9 (9 voturi)    
    ? (Marţi, 14 august 2018, 15:26)

    tirolez [utilizator]

    Nu era Dragnea cu gura mare la antene ca sa-si vada ambasadorii de treaba lor si sa nu mai lanseze invitatii sau sa vina neinvitati. Cine se cred?
  • +9 (9 voturi)    
    ..oare i-au reproșat că e prea proastră? (Marţi, 14 august 2018, 15:27)

    baligosul [utilizator]

    Adică americanii nu știu că e atît de proastă Dănciloaia și pierd timpul vorbind cu toanta.
  • +9 (9 voturi)    
    Ea, sarmana, habar n-are (Marţi, 14 august 2018, 15:27)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    despre ce e vorba.
  • +10 (10 voturi)    
    Imi si imaginez dialogul (Marţi, 14 august 2018, 15:27)

    2087 [utilizator]

    Klemm: Mrs Dancila, your cabinet has endangered the strategic relationship between Romania and the US.

    This comes at a time when political tensions are straining NATO and all the allies must maintain a united front against our geopolitical adversaries.

    What is your explanation for the events of August 10th?

    Dancila: Ug ug, ug, craa, craa, ug gug gug, craa!
  • -9 (11 voturi)    
    Gaze (Marţi, 14 august 2018, 15:31)

    florin76 [utilizator]

    Și ce-au dorit domnii? Au întrebat despre proteste? Nu! Gazele din Marea Neagră? Cred că da. De ce credeți că l-au chemat pe Maior la ordin? Și de ce credeți că vine secretarul american al energiei la București?
    • +4 (4 voturi)    
      eu zic ca (Marţi, 14 august 2018, 16:30)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui florin76

      Au venit sa discute despre descoperirea unui nou zacamant de gaze in Piata Victoriei.

      Pe de alta parte, citind postari ca a ta, incep sa cred ca articolul de mai jos nu era doar o gluma:

      http://ponturifierbinti.com/nasa-avertizeaza-romania-imens-zacamant-de-prostie
    • +1 (1 vot)    
      Gaze. (Marţi, 14 august 2018, 16:54)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui florin76

      Pentru ce au venit jandarmii la protest?

      Daca intrebau de proteste spuneai ca ne trateaza ca pe o colonie pentru ca se baga in problemele interne.

      Comentariul tau este tot un gaz.
    • +2 (2 voturi)    
      Si care e (Marţi, 14 august 2018, 17:01)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui florin76

      majoritatea parlamentara care a redactat si votat legea offshore? Parca tot aia care a asmutit jandarmii pe manifestanti. Asta in caz ca vroiai sa arati cum ne fura strainii bogatiile si cum ne apara #m**ePSD de ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Am ajuns de unde am plecat (Marţi, 14 august 2018, 16:39)

    PopescuMaria [utilizator]

    Sunt sigura ca la fel ca pe vremea academicianului doctor inginer, doamna Dancila a recitat o reteta de gogosi iar interpretul a "tradus" ce era de zis...
  • +6 (6 voturi)    
    Dăncilă (Marţi, 14 august 2018, 16:59)

    Tescovin [utilizator]

    „Excelența voastră, misters congresmans, I want to profit of this opportunity to evidentiate the importance of our strategic parteneriate... Make a photo, misters ?”
  • +2 (2 voturi)    
    dupa cum a spus Toader despre Ambasada.... (Marţi, 14 august 2018, 18:27)

    minus [utilizator]

    de ce s-au intalnit "să-o felicite că a fost soare şi n-a plouat?".
    Pai noi suntem romani, nene, nu dam socoteala nimanui!
  • +1 (1 vot)    
    Hehe oke, make a photo bre? (Miercuri, 15 august 2018, 1:11)

    Dalinar [utilizator]

    Asta a discutat Pavi!
  • 0 (0 voturi)    
    Limbaj de lemn (Miercuri, 15 august 2018, 10:16)

    oopsie_daisy [utilizator]

    "Inaltul demnitar roman", "evidentiind rezultatele pozitive", "exprimind speranta", "a subliniat necesitatea dezvoltării dimensiunii economice ", "Șeful Guvernului României a trecut în revistă evoluțiile de interes"....

    Vai de capul meu, ce limbaj de lemn. Care sinteti mai batrini, nu aveti senzatia ca cititi un text de-al lui George Melinescu, ala de ne aducea vestile legate de vizitele lui Ceausescu? Am si citit cu vocea lui comunicatul.

    Cei mai tineri, bine ca nu stiti. Doar credeti-ma, istoria se repeta
    • 0 (0 voturi)    
      Erata (Miercuri, 15 august 2018, 10:44)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      Mea culpa: Era George Marinescu, cel cu fata lunga si comunicate. Exista insa si colegul Nicolae Melinescu, mai tinar, cu o voce mai putin intrata in subconstientul colectiv