UPDATE Procesul verbal al procurorului militar prezent în Piața Victoriei, făcut public de Jandarmerie. Bogdan Pîrlog: „Nu avem ce căuta în a coordona și nici nu am făcut așa ceva”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2018, 14:45 Actualitate | Esenţial


Proteste
Foto: Captura video
​Jandarmeria Română a pus la dispoziția presei procesul verbal de sesizare din oficiu a procurorului militar Bogdan Pîrlog, potrivit căruia acesta s-a prezentat la mitingul din Piața Victoriei după ce a văzut imaginile din spațiul public. Acesta susține însă într-o declarație, pentru Libertatea, că nu a coordonat intervenția.

„În data de 10.06.2018 (eroarea de datare apare în documentul prezentat de Jandarmerie, fiind vorba despre 10.08.2018 -n.red.), cu ocazia mitingului organizat în Piața Victoriei din Mun. București, constatând din imaginile prezentate în spațiul public că există suspiciunea posibilei comiteri a unor fapte de natură penală de către cadrele militare din dispozitivul de asigurare a ordinii publice, ne-am deplasat în teren unde am constatat următoarele. În mijlocul participanților pașnici, acționau un număr de peste o mie de persoane care se manifestau violent atât la adresa forțelor de ordine cât și la adresa participanților pașnici, încercând forțarea cordonului de jandarmi. (...) La ora 23:10 a avut loc intervenția jandarmeriei pentru izolarea și dispersarea demonstranților violenți. Acțiunea s-a prelungit până în data de 10.06.2018 (eroarea de datare apare în documentul prezentat de Jandarmerie, fiind vorba despre 10.08.2018 -n.red.) în jurul orelor 03.00. Cu ocazia intervenției, au fost rănite mai multe persoane din rândul demonstranților și a forțelor de ordine. Faptele sesizate ar putea să întrunească elementele constitutive ale infracțiunilor de purtare abuzivă, abuz în serviciu și neglijență în serviciu”, se arată în procesul verbal de autosesizare, semnat de locotenent-colonel magistrat Bogdan Pîrlog, procuror militar de la Parchetul Militar, citat de Mediafax.

În pofida erorii din text, documentul este datat 11 august 2018.

Într-o declarație pentru Libertatea, procurorul Bogdan Pîrlog susține că nu a coordonat intervenția. „ Nu există nicio procedură, nu avem nicio atribuție și nu avem ce căuta în a coordona și nici nu am făcut așa ceva. Nu există ‘a supraveghea'”, a declarat el.


















7409 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Opa! Deja devine grava situatia! (Marţi, 14 august 2018, 14:54)

    qwerasdf [utilizator]

    Nu e doar minciuna din partea jandarmeriei si a lui Carmen Dan, mai e si fals in acte...

    Dar stai ca baietii astia neocomunisti sigur au explicatie pentru minciunea si mai au o explicatie si pentru falsurile in acte. Sunt curios ce mai debiteaza.
    • +14 (14 voturi)    
      Falsul in acte este traditie a PSD (Marţi, 14 august 2018, 15:11)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Cum sunt si falisficarea diplomelor sau a CV -urilor. E groasa rau. Nu doar demisii dar e loc de puscarie pt multi.
    • +13 (13 voturi)    
      O scot astia (Marţi, 14 august 2018, 15:18)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Drept minora eroare materiala
    • +12 (12 voturi)    
      Deci cum e pana la urma? (Marţi, 14 august 2018, 15:22)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Posibilitati:

      1) Pirlog a fost acolo ca sa dea o bruma de legitimitate actiunii, dar acum a vazut ca tara s-a umplut de ura la adresa PSD si se ascunde ca un las comunist.

      2) Pirlog doar a trecut prin zona si PSD abereaza ca el a coordonat, inclusiv prin fals in acte, ca sa-l faca tap ispasitor in loc de criminalele Carmen Dan si Speranta Cliseru care au coordonat atacul asupra cetatenilor normali, non-PSD, non-mafioti.
    • +9 (9 voturi)    
      ce treaba are? (Marţi, 14 august 2018, 15:31)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      procuratura militara s-a autosesizat la un protest de mare amploare unde erau anuntate dinainte incidente. care e problema? tot gigelul asta, in raportul de final, a facut o constatare cum ca se intrunesc elementele de abuz si neglijenta si bla bla. dosarul s-a deschis a doua zi repede si datorita acestui raport.


      ce treaba are asta cu rolul procurorului acolo? cei din procuratura au infirmat mizeriile lui Dan care incerca sa ne minta cum ca procurorul superviza ceva pe acolo. ori el nu se putea implica sa le zica alora ba vedeti ca daca continuati asa o sa trebuiasca sa va fac raport si nici nu putea sa le zica ce sa faca - nefiind putere executiva. atat ne-au zis ei, nimic despre ce cauta procurorul acolo. si acum ne confirma, baiatul asta va fi martor si cred eu ca asta ii impiedica pe jandarmi sa falsifice unele rapoarte in privinta ordinelor tactice care s-au dat in ziua respectiva. cu atat mai mult cu cat asta a raportat deja ca sunt incidente grave.
    • +4 (4 voturi)    
      Este numai una din minciunile PSD. (Marţi, 14 august 2018, 16:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Jandarmeria nu a extras persoanele turbulente din mulțime pentru-că acestea au fost introduse de jandarmerie în mulțime.Priviți cu atenție filmările și veți vedea cum intră în mulțime unele persoane în momentul când jandarmii bruschează mulțimea.Același individ în alb coordonează și //turbulenții//, sunt îmbrăcați tot în alb.Ulterior au dispărut și câți-va fraieri au căzut de vinovați.Pistolul jandarmeriței este la un coleg,dat de un individ în alb.
  • +9 (13 voturi)    
    Eu tot nu inteleg! (Marţi, 14 august 2018, 15:04)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Ce cauta domnul procuror in piata si mai ales in ce calitate dadea procese verbale jandarmilor? Era pe persoana fizica? Daca ma duceam eu la jandarmi puteam sa le dau si eu procese verbale?
    Cum i-a numarat pe cei "peste o mie" care nu manifestau pasnic?
    • +5 (5 voturi)    
      sefii Jandarmeriei trebuie DEMISI,la momentul asta (Marţi, 14 august 2018, 16:22)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Jandarmeria Romana e in HAOS astazi


      - isi pierd colegii pe drumin aciuni - adica sunt praf

      - MINT populatia ca unii colegi ai lor sunt grav raniti cand de fapt nu au nimic


      etc
  • +8 (12 voturi)    
    ca sa vezi!!!!!!!! (Marţi, 14 august 2018, 15:11)

    exilatul [utilizator]

    """„În data de 10.06.2018, cu ocazia mitingului organizat în Piața Victoriei din Mun. București, constatând din imaginile prezentate în spațiul public că există suspiciunea posibilei comiteri a unor fapte de natură penală de către cadrele militare din dispozitivul de asigurare a ordinii publice, ne-am deplasat în teren unde am constatat următoarele. """..."...NE-AM deplasat..""...care v ati!?!?!?...nu avea ce coordona ,nici "a supraveghea" dar ..ERA acolo....hai si--ir , ja-ra!..
  • +7 (7 voturi)    
    cat de prosti poa sa fie (Marţi, 14 august 2018, 15:11)

    pepper89 [utilizator]

    incat sa falsifice acte, sa bage pe cineva la inaintare fara sa fi vorbit cu el inainte, sa se fi inteles. Dar ce sa le ceri, ce sa te astepti de la una ca-carmenita, care gaseste microfoane in priza, montate, ups de ...rude...cand nu era ea acasa.
  • +2 (2 voturi)    
    data gresita in articol (Marţi, 14 august 2018, 15:15)

    AlinCri [utilizator]

    10.06.18?
  • +6 (6 voturi)    
    e groasa! (Marţi, 14 august 2018, 15:16)

    cristi_an [utilizator]

    nu se poate sa minta in halul asta plus fals in acte si sa nu existe nici-o repercusiune!!!!
    Doar n-a ajuns Romania chiar sat fara caini!!!
    Hotnews..puteti sa dati telefoane si sa investigati?
  • +6 (8 voturi)    
    Pirlog, cand ai mintit? (Marţi, 14 august 2018, 15:26)

    lasa [utilizator]

    Acum sau atunci?
    Daca nu erau jandarmi, sa te vedem cum depistezi cine si-a insusit echipamentele si cine a coordonat actiunea?
    Ca deja e atentat la siguranta nationala grupuri paramilitare care actioneaza LIBER impotrica cetate romanilor!?!
    Oricum, va mananca Tribunalul Militar.....cu sau fara Carmen Dan.
    Iohannis ti-a ridicat mingea la fileu, fa ceva, convoaca CSAT!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    mai bine (Marţi, 14 august 2018, 15:29)

    martel55 [utilizator]

    nu il publicau, acolo nu zice nimic de vreo coordonare, doar ca faptele jandarmilor pot consituti elemente ale infractiunilor d epurtare abuziva , abuz in serviciu si neglijenta in serviciu,, constatate de un om care a fost la firul ierbiii....cand vin demisiile din jandarmerie?
  • +6 (6 voturi)    
    baieti - puscaria incepe sa se apropie :) (Marţi, 14 august 2018, 15:30)

    Zentrix [utilizator]

    Chestiile astea ingroapa pesedeul

    Imi poate spune si mie cineva un singur ministru competent din guvernul dracnea_3 ?

    Oare dracnea, firea, vacarmen dan, veorica, tudorel, hotzgutza - astia chiar cred ca o sa ramana pe veci in functiile astea ? Nu isi dau seama ca la un moment nu o sa le mai detina si atunci, ghici ce, o sa vina altii in locul lor care o sa scoata cacatul la suprafata si o sa inceapa sarabanda condamnarilor la inchisoare.

    Visinescu a platit dupa 60 de ani. Oare asta nu va spune nimic ? Chiar credeti ca poti sa furi la infinit, sa modifici legile dupa faptele tale si sa scapi ?
    Mai vedem...
  • -3 (3 voturi)    
    trista presa...de senzatii (Marţi, 14 august 2018, 15:33)

    Renew [utilizator]

    1. data din text nu coincide cu data protestului Diasporei din Bucuresti...sigur e vb de un alt protest
    ..ori preluati informatii fara sa le verificati, ori jandarmeria isi bate joc in continuare.....
  • +6 (8 voturi)    
    Minciuni, minciuni (Marţi, 14 august 2018, 15:37)

    AureliusM [utilizator]

    Miroase a musamalizare.

    1."constatând din imaginile prezentate în spațiul public că există suspiciunea posibilei comiteri a unor fapte de natură penală" - asta sa i-o spui lu mutu. Te uitai la TV si fiindca te-ai gandit ca esti procuror ai venit la fata locului fara sa te trimita nimeni.
    2. "În mijlocul participanților pașnici, acționau un număr de peste o mie de persoane"
    Doua minciuni intr-una - nu erau in mijloc, ci erau izolati in lateral si centru, doar pe zona langa jandarmi. Nu erau o mie ci vreo 50.
  • +9 (9 voturi)    
    Cam sarac in detalii (Marţi, 14 august 2018, 15:47)

    Andrei88 [utilizator]

    In primul rand, ma asteptam la un proces verbal mai detaliat, impartit pe ore.

    In al doilea rand, cum puteau ~1000 de persoane sa se manifeste violent in MIJLOCUL celor pasnici, dar in acelasi timp sa forteze cordonul de jandarmi? Geometria asta ma depaseste.

    In al treilea rand, e greseala in articol sau in procesul verbal, data de 10.06.2018 care trebuia sa fie 10.08.2018. Urmand o noua greseala "Actiunea s-a prelungit pana in data de 10.06.2018...", in loc de 11.08. A fost ziua cartitei?

    Sau poate procesul verbal a fost initial pregatit pentru mitingul PSD din 09.06, iar actiunea de atunci se putea prelungi pana in 10.06?
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil (Marţi, 14 august 2018, 16:22)

    xxy [utilizator]

    Mie mi se pare incredibil cat de repede au scos documentul asta, dar cum n-au fost in stare sa trimita pana acuma documentele cerute de procurori...
  • +2 (2 voturi)    
    Era acolo? (Marţi, 14 august 2018, 16:25)

    Martinezu [utilizator]

    De ce parte a gardului statea?
  • +5 (5 voturi)    
    balbaiala (Marţi, 14 august 2018, 16:33)

    traiang [utilizator]

    Parca Parchetul Militar spunea ca nu a avut o persoana avizata sa participe la manifestatie sigur ca observator si acum apare acest procuror care s-a autosesizat Pentru mine este inca un argument ca toata aceasta actiune premeditata si criminala a Jandarmeriei tot cauta sa o albeasca ba ca au fost provocatori vad 1000asa ochiometric deci tata cum sa izolezi 1000 si atunci i-a luat l incins pe toti din piata cu gaze petarde sonice tun de apa bastoane cat incape Carmen Dan era lalea si tricota prin minister desi unitatea Vlad Tepes prin statutul ei nu raspunde decat de ministru Clar a fost un singur ordin si numai de la Dragnea ''Terminatii regizati ca ati fost provocati chiar dati-va singuri picioare in fund dar terminatii sa numai aiba chef de demonstratii""Asta este singura concluzie Deja cand apar personaje colaterale ca acest procuror suntem pe calea de tergiversare si trecere in o ceata in care nimeni numai este responsabil