Protestatarii au depus ​63 de plângeri penale împotriva jandarmilor 

de DG     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2018, 9:32 Actualitate | Esenţial


Violente la protestul din 10 august
Foto: Agerpres
​Procurorii militari au înregistrat, până în prezent, 63 de plângeri depuse de către protestatari împotriva jandarmilor, care sunt acuzați ar fi intervenit într-un mod abuziv la mitingul din 10 august, au confirmat, pentru Mediafax, reprezentanții Parchetului Militar.  

Procurorii militari au primit, până marți dimineață, 63 de plângeri de la participanții la protestul din 10 august, a confirmat reprezentantul Parchetului Militar, Ionel Corbu.  

Protestatarii au reclamat modul în care au intervenit forțele de ordine la protestul din 10 august, când au fost rănite peste 400 de persoane. Între persoanele care au avut nevoie de îngrijiri medicale, se numără și doi jandarmi, în prezent spitalizați.


















1061 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 14 august 2018, 9:42)

    Sani [utilizator]

    Din ce in ce mai multi.
  • +2 (2 voturi)    
    Atrocitatile declansate de Dragnea (Marţi, 14 august 2018, 9:49)

    cartofil [utilizator]

    Jandarmerita Stefania a fost dusa in multime sa fie batuta de angajatii de la doi si un sfert. Pentru efectul psihologic si justificarea atrocitatilor. Daca avea cateva oase rupte hamsterul ar fi fost multumit. Dovada este si lampa cu care a fost luminata scena bataii, sa se poata filma de antene. Ticalosia bolsevicilor este fara margini, isi sacrifica pana si proprii oameni sa poata fura mai departe.
    • 0 (0 voturi)    
      O fi primit ceva in schimb?! (Marţi, 14 august 2018, 10:38)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      ...nu doar imbratisarile secretarei...
  • +2 (2 voturi)    
    foarte bine... (Marţi, 14 august 2018, 9:50)

    liviu_ [utilizator]

    sa vada si meltenii astia ca legea se aplica inclusiv lor!
  • +2 (2 voturi)    
    Asa primim romanii din Diaspora??!! (Marţi, 14 august 2018, 10:06)

    mmagic [utilizator]

    Romania nu mai iubeste populatia tanara si muncitoare.

    Politisti si jandarmi orbiti de PSD au primit cu deosebita violenta disapora romana adica tineri si adultii de varsta muncitoare, productiva. Oribila de proasta primirea si gandirea in perspectiva a conducerii, pentru ca arata dispretul profund al statului roman fata de singuri care mai produc ceva in tara noastra, tinerii si adultii, care intr-o democratie au dreptul sa protesteze fara a fii violentati.

    Mesajul conducerii noastra e clar dragi romani, fugiti din calea parjolului. E clar statul roman nu ne mai iubeste, ne dispretuieste, jandarmii aia au fost clar pusi sa bata tot ce intalnesc in cale daca au batut si turistii din Israel si ne indreptam sa devenim o a doua Coree de nord, o tara din lumea a treia condusa de un dicatator nebun.

    Unde este sustinerea acestor tinere victime care protestau pasnic? Unde este vocea opozitiei politice care sa contreze acest dispret al conducerii? Mai exisa opozitie? Imi mai pasa cuiva de noi? A mai ramas alta alternativa viabila decat sa emigram?

    Imi doresc din tot sufeltul sa nu se indeplineasca ceea ce am spus, pentru ca imi iubesc inca tara, nu si conducerea dar semenele sunt mai mult decat evidente.
  • +3 (3 voturi)    
    Doar atatea reclamatii (Marţi, 14 august 2018, 10:16)

    mmagic [utilizator]

    Dragi romanii ati fost mii de victime in Piata Victoriei sau doar 63? Ar trebui sa fie deja mii de plangeri ... dar romanii nu vor sa foloseasca institutiile statului.
  • +2 (2 voturi)    
    Vor fi multe! (Marţi, 14 august 2018, 10:39)

    Sani [utilizator]

    Inceputul a fost mai greu.