Proiect USR: Jandarmii să poată fi identificați în baza unui număr clar afișat pe uniformă

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 13 august 2018, 22:58 Actualitate | Esenţial


Cei doi organizatori ai interveniei brutale
Foto: Frontline Club Bucuresti
USR va iniția un proiect de lege pentru modificarea Legii Jandarmeriei 550/2004 prin care jandarmii să poată fi identificați în baza unui număr afișat în clar pe uniformă, în cazul în care au un comportament abuziv față de cetățeni, anunță reprezentanții partidului într-un comunicat de presă, potrivit Mediafax.

Astfel, jandarmii în exercitarea atribuțiilor de serviciu vor putea fi identificați cu ușurință în cazul în care comit abuzuri asupra cetățenilor și vor putea să răspundă individual pentru acțiunile săvârșite, susțin reprezentanții USR în comunicatul de presă. În acest mod, Jandarmeria Română ca instituție va fi exonerată de o pedeapsă colectivă atât de ordin moral din partea societății, cât și penal și civil din partea autorităților competente, potrivit sursei citate.

"În urma studierii legislației comparate din mai multe state europene a instituțiilor cu rol similar Jandarmeriei Române, am constatat că, modelul german prin care fiecare polițist are atribuit un număr de identificare, poate fi implementat și în legislația națională. Considerăm că reformarea statului german, ținând cont de istoricul din al Doilea Război Mondial, reprezintă un model de reconstrucție democratică și de consolidare a unui sistem instituțional care respectă și protejează drepturile cetățenilor", a declarat senatorul USR George Dircă, unul dintre inițiatorii proiectului.

Numerele de identificare vor avea regim nepublic și vor fi cunoscute de comandantul fiecărei unități în parte. În scopul protejării activității specifice jandarmilor, aceste numere atribuite vor fi trecute într-un registru special și pot fi dinamice periodic sau alocate înaintea fiecărei misiuni pentru ca identitatea agenților să nu fie devoalată în timpul misiunilor operative desfășurate în conformitate cu legea 550/2004, ci doar la cererea organelor competente de anchetă în cadrul unor anchete ce privesc modul în care s-au desfășurat acțiunile forțelor de ordine, mai arată membrii USR în documentul de presă.

"USR condamnă ferm orice fel de abuz din partea instituțiilor statului și consideră că interesul cetățeanului este prioritar. Există numeroase imagini video din timpul protestelor din 10 august care arată comportamentul abuziv din partea anumitor jandarmi asupra cetățenilor români și străini care nu reprezentau o amenințare și nu erau implicați în acte de vandalism. În aceste condiții, Parchetul Militar trebuie să clarifice cu urgență dacă modul de acțiune al Jandarmeriei Române a fost legal", conchide sursa citată.

Jandarmii au intervenit în forță, vinerea trecută în Piața Victoriei, cu gaze lacrimogene și tunuri de apă, pentru a dispersa protestatarii anti-PSD aflați în fața sediului Executivului. Peste 450 de persoane, între care 35 de jandarmi, au primit îngrijiri medicale din partea echipajelor SMURD, vineri, la protestul din Piața Victoriei. Dintre acestea, 40 au fost transportate la spital cu diverse traumatisme, trei dintre ei având arsuri de până la 15% din suprafaţa corpului.

Mai multe persoane care au participat la mitingul din 10 august s-au prezentat, luni, la Parchetul Militar, pentru a depune plângeri împotriva jandarmilor. Protestatarii acuză forțele de ordine că vineri seară s-au comportat abuziv și au lovit manifestanții fără motiv.

Procurorii militari au anunțat că procuror în jur de 30 de protestatari au depus plângeri împotriva jandarmilor, care vor fi reunite într-un singur dosar penal pentru purtare abuzivă și abuz în serviciu. Procurorii au cerut imagini inclusiv de la victime și vor începe audierile.




















2753 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    O IDEE BUNA! - De ce atat de tarziu? (Luni, 13 august 2018, 23:02)

    willow [utilizator]

    Era si cazul! Te lasa infirm si nu stii pe cine sa acuzi pt ca toti arata la fel si mai se si acopera unii pe altii. E contrat tuturor uzantelor privind drepturile cetatenesti si cele ale omului. Facilitarea "fugii" infractorului reprezinta complicitate!
  • +13 (17 voturi)    
    Numarul jandarmilor (Luni, 13 august 2018, 23:02)

    moka [utilizator]

    Trebuie injumatatit cel putin.
    Nu mai vorbesc de numarul politistilor locali.
  • +15 (17 voturi)    
    Ma mir (Luni, 13 august 2018, 23:03)

    mitg [utilizator]

    Ca asta n-a fost lege pana acum.
    Lista cu nume si cod numeric unic )afisat pe casca & uniforma fata/spate) incuiata in fisetul comandantului de brigada ar trebui sa fie standard. Asa e pana si in Israel si China (cu asta am ajuns sa ne comparam ...).
  • +13 (15 voturi)    
    Bravo! (Luni, 13 august 2018, 23:11)

    europeanul2 [utilizator]

    Foarte buna idee!
  • +10 (12 voturi)    
    :( (Luni, 13 august 2018, 23:12)

    tirolez [utilizator]

    Dar PNL_ul de ce e anesteziat?! Blatisti destui , dar toti?!
    • 0 (0 voturi)    
      Pcr filiala penele (Luni, 13 august 2018, 23:39)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Asta vrei sa zici?
  • +13 (17 voturi)    
    Alo, PNL? (Luni, 13 august 2018, 23:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Va uitati? Juniorii astia de la USR fac lucruri la care voi nici nu visati de 30 de ani...

    Asa se poarta Opozitia reala!

    Bravo USR!
    • +1 (1 vot)    
      lol (Marţi, 14 august 2018, 0:53)

      lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      USR-istii stau noaptea sa citeasca cum e legea prin alte tari, PNL-istii sunt fizic in acele tari, dar in vacante cu burtile la soare.
  • +6 (10 voturi)    
    . (Luni, 13 august 2018, 23:16)

    Ingwar [utilizator]

    un proect foarte necesar deoarece jandarmii cu masti si casti sunt niste anonimi, psd ar putea pune si oameni pe din afara ca sa munceasca cu bastonul citeva ore si apoi pleaca si nici urma nu-i gasesti. criminali legalizati cu acte in regula. sunt curios ce teste sunt la "intrare" in jandarmerie, cineva ii controleaza pe ei ? ca daca sunt si sadisti printre ei care primesc placere de la haos si violenta ?
    pe 10 august ce a fost in PV se numeste abuz personal al jandarmilor si al celor implicati(autorii) in actiuni de agresiune fizica si morala, reprersiune, intimidare a populatiei. ca de obicei asa pericole vine de la un dusman extern insa acuma nu.
  • +9 (13 voturi)    
    Nu inteleg de ce asa tarziu?? (Luni, 13 august 2018, 23:26)

    LiviuX [utilizator]

    In alte tari politia are de mult numere de identificare (pe acele badge-uri, pe uniforme) tocmai ca sa fie usor vizibile si memorate in caz de nevoie. Numai la noi sunt inca si mascati unii, mai ceva ca teroristii...
  • +4 (4 voturi)    
    in toate tarile civilizate, (Luni, 13 august 2018, 23:38)

    gatsby [utilizator]

    exista agentii (politie jandarmi...) au un numar de identificare... Welcome!
    • +1 (1 vot)    
      da, civilizate (Marţi, 14 august 2018, 8:17)

      un_cetatean_cinstit [utilizator] i-a raspuns lui gatsby

      ti se pare ca groapa asta de gunoi numita romanistan se apropie de civilizatie?
  • -2 (2 voturi)    
    Inutil. (Luni, 13 august 2018, 23:48)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    Vor invoca GDPR.
    • +1 (1 vot)    
      ei da.. (Marţi, 14 august 2018, 8:18)

      un_cetatean_cinstit [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD

      n-auzi ca nu va sti oricine identitatea din spatele numarului?

      cum era id-ul pe mess.
    • +1 (1 vot)    
      Care articol din GDPR? (Marţi, 14 august 2018, 10:19)

      Cipraen [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD

      "Numerele de identificare vor avea regim nepublic și vor fi cunoscute de comandantul fiecărei unități în parte [...] să nu fie devoalată [...] doar la cererea organelor competente de anchetă în cadrul unor anchete ce privesc modul în care s-au desfășurat acțiunile forțelor de ordine."

      GDPR tine de datele cu caracter personal (nume, sex, religie, CNP etc.) si cum sunt ele prelucrate. Un numar unic de identificare care nu este public nu are de ce sa fie interzis de GDPR.

      Chiar si numele "stafiei albe" nu este protejat de GDPR. In art. 85 se refera la libertatea de informare asupra informatiile cu caracter public, a persoanelor in functii publice.
  • +2 (2 voturi)    
    camasa alba (Marţi, 14 august 2018, 0:26)

    Miruna77 [utilizator]

    Din cauza ghertzoilor psdisti, nu o sa ma mai pot imbraca in alb prea curand
  • +4 (4 voturi)    
    niste criminali (Marţi, 14 august 2018, 5:29)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa hartuiesti si sa provoci, apoi sa nu-ti pese ca e populatia tarii pe care tu trebuie sa o protejezi, sa intri peste copii si femei ca asa vor muschii lor de batausi, sa faci o arma de rusine ....e caz de defaimare a uniformei militare si caz de puscarie.