Jandarmeria admite, după trei zile, că imaginile cu protestatari pașnici loviți cu brutalitate de jandarmi nu îi fac cinste

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 13 august 2018, 15:56 Actualitate | Esenţial


Violente la protestul din 10 august
Foto: Agerpres
Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei, Georgian Enache, a recunoscut luni că imaginile cu jandarmi care lovesc cu bastoanele oameni cu mâinile ridicate în aer sau cu protestatari care primesc în față spray-uri lacrimogene nu fac cinste acestei arme.

Într-o intervenție telefonică la Digi 24, Enache este întrebat cum comentează „imagini cu oameni nevinovați care țin mâinile ridicate și pe care jandarmii îi lovesc cu bestialitate”.

„Sunt imagini care nu ne fac cinste, pe care nu ni le dorim”, a admis el.

Chestionat dacă la nivelul Jandarmeriei are loc o anchetă internă, Georgian Enache a răspuns că „nu se pot desfășura, în paralel, mai multe anchete”.

„Există o anchetă pe care o fac procurorii militari în acest moment și care suspendă orice altă anchetă. Nu se pot face două anchete în același timp. Și cred eu că așa este bine, ca un organ imparțial să facă aceste anchete, nu Jandarmeria, care ar putea fi acuzată de subiectivism„, a comentat acesta.

El crede însă că violența gratuită asupra unor protestatari „nu anulează nici legalitatea nici necesitatea acțiunii noastre în ansamblul ei”, în condițiile în care „astfel de situații apar în momentul în care există o intervenție pentru restabilirea ordinii publice”.

Enache spune că oamenii ar fi trebuit să plece de la protest când au apărut violențele: „În momentul în care au fost exercitate violențe, da, obligația lor este să părăsească această zonă pentru a nu se expune în mod inutil”.

„Faptul că acei oameni au rămas acolo ... nu au făcut altceva decât să formeze o barieră umană în spatele căreia grupurile” de huligani au acționat agresiv, a continuat acesta, înainte de a spune: „Întregul efectiv de jandarmi a acționat cu bună credință”.

Joia trecută, cu o zi înaintea mitingului Diasporei, locotenent colonel Marius Militaru, șef comunicare Jandarmeria Română, spunea că Jandarmeria este o instituție apolitică și nu „trupe pretoriene”.

„Jandarmeria Română nu se confruntă cu cetățenii, noi asigurăm ordinea, siguranța manifestanților și a celorlalți. Recomandăm tuturor să se delimiteze de astfel de atutudini. Jandarmeria este o instituția apolitică, nu suntem trupe pretoriene", spunea Marius Militaru, citat de Mediafax.




















6058 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Cred si eu (Luni, 13 august 2018, 15:59)

    mitg [utilizator]

    Mai bine era in anii 50 si 90, cand nu toti fraerii puteau trage bestiile pe caseta.
    • +1 (1 vot)    
      Este fenomenal baiatu' (Luni, 13 august 2018, 23:31)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Sunt imagini care nu ne fac cinste, pe care nu ni le dorim"

      "S-a ajuns la ultima soluție, pe care ne-o doream aceea a intervenției în forță"

      https://www.youtube.com/watch?v=u9xr1ZpBHtw
  • +18 (18 voturi)    
    tarziu, prea tarziu... (Luni, 13 august 2018, 16:00)

    qwerasdf [utilizator]

    stim deja ca sunteti plini de javre politice, borfasi si de batausi lipsiti de creier si empatie, dar cu legitimatii...
    • +10 (10 voturi)    
      Ahh, stati putin (Luni, 13 august 2018, 16:27)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Ca nicidecum nu a recunoscut ca eu gresit.
      Citesc clar "imaginile" nu le fac cinste. Nu a spus ca "actiunile".
      Deci imaginile si clip-urile trebuiesc sterse si data viitoare nu o sa mai lase sa fie folosite telefoanele.
  • +10 (10 voturi)    
    atentie! (Luni, 13 august 2018, 16:03)

    costinescu [utilizator]

    sezi! la picior! stai! sezi!
    asa, acum ca sunt si jandarmii atenti: daca vreti sa va spalati pacatele, dati-le cu gaze si alora de la psd, sa vedem daca lor le place. daca intreaba de ce, raspundeti cum ati raspuns si vineri seara in piata, cu injuraturi, cu f--, cu morti, d-astea d-ale voastre.
    gata, liber! glumeam... sezi!
  • +16 (16 voturi)    
    ce nesimtiti (Luni, 13 august 2018, 16:05)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''Jandarmeria Română nu se confruntă cu cetățenii, noi asigurăm ordinea, siguranța manifestanților și a celorlalți''..
    cand vedem clar ca au iesit la vanatoare..chiar si dupa ce lumea pleca spre casa ei vanau oameni pe strazi..trageau oameni din taxi..
    deci bateau la unu si apoi plecau la urmatorul..dar fara sa retina pe nimeni..ei aveau chef de bataie si atat..si-au facut antrenamentele pe oameni .
    ordinul a fost probabil teroarea,pentru descurajarea protestelor viitoare
    Huliganii erau foarte usor de identificat si extras .Degeaba o dau ei ca nu se putea..era chiar usor,Nici nu s-a incercat.
  • +8 (8 voturi)    
    cam tarziu tovarasi... (Luni, 13 august 2018, 16:06)

    liviu_ [utilizator]

    camn tarziu

    sunt filme si poze cu interventia jandarmilor care "nu le fac cinste" de vreo 20 de ani... si nimeni nu face nimic!
  • +13 (13 voturi)    
    Nu si-au dorit imagini (Luni, 13 august 2018, 16:12)

    mihnea2012 [utilizator]

    Pai bineinteles ca nu va doriti astfel de imagini. La cate telefoane ati spart, tocmai ca sa nu fie imagini, deductia e logica.
  • +7 (7 voturi)    
    vreau (Luni, 13 august 2018, 16:12)

    zigot [utilizator]

    sa cunosc parerea dlui dragnea dupa trei zile deoarece
    pe cea de a doua zi o stiu;
    deasemenea, ce zice dna viorica vasilica, carmen dan,
    codrin ceafa groasa, nicolae serban, ceafa asemanatoare, si ceilalti care s-au grabit sa condamne
    protestatarii in 11 aug.
    dl tariceanu tace, tace, tace. nu cumva si face?
    • +1 (1 vot)    
      părerea lui d-alde psd și udmr (Luni, 13 august 2018, 19:58)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      - aceeași: că Johannis e cel care a organizat toate violențele!
      Peștele de la cap se împute! Ce este groaznic, dar de înțeles pentru un GIO care se consideră și reacționează ca un partid stat, este că nu există nicio voce disonantă în rândul lor!
  • +8 (8 voturi)    
    cam tot ce s-a intamplat (Luni, 13 august 2018, 16:13)

    Kosmos [utilizator]

    Va incrimineaza . a fost premeditat , organizat . as zice ca intra la tentativa de omor
  • +6 (6 voturi)    
    Las-o pe asta cu cinstea (Luni, 13 august 2018, 16:15)

    Frank777 [utilizator]

    E de puscarie. A fost ca in Decembrie 1989. Fortele de represiune apara dictatorul impotriva poporului. Jandarmii sunt oricum urmasii trupelor de Securitate. Cei care au omorat lumea in 89.
  • +6 (6 voturi)    
    aici (Luni, 13 august 2018, 16:17)

    martel55 [utilizator]

    nu mai e vorba de cinste, e vorba de fapte PENALE, singura varianta e sa ii dientifice cat mai repede pe agresori, sa ii suspende si sa ii dea pe mana justitiei
  • +5 (5 voturi)    
    nicio suparare .. (Luni, 13 august 2018, 16:20)

    sareta [utilizator]

    Va fac insa cinste cu mare succes imaginile cu cei 2 purtatori de vorbe si mai ales frumoasa Sefa suprema ,Carmencita !
  • +3 (3 voturi)    
    totusi (Luni, 13 august 2018, 16:23)

    Dedalus [utilizator]

    Luati-va ofiteri pregtiti tactic, cu rezistenta emotionala.

    Altfel, nu veti rezista nici la un grup de cocalari cu furci si topoare.

    Nu e suficienta pregatirea fizica, pricepeti.

    Fara tactica esti mort. Chiar mort.

    Si, mai ales, iesiti de sub influenta politica.

    Ce sa fac, trebuie sa am incredere in voi, in cine sa mai am?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu pot sa cred !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Luni, 13 august 2018, 16:25)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Jandarm: Na de-aici un bulan pe spate, ma soroshistule!

    Sorosisht: Awlew Aw Aw

    Jandarm: SCUZA-MA!
  • +4 (4 voturi)    
    Daca tot aveati informatii (Luni, 13 august 2018, 16:27)

    ady77 [utilizator]

    Ca o sa vina cei din galerii sa faca scandal, cum se intampla de fiecare data, de ce nu luati masuriile necesare pentru ai izola inainte sa ajunga in zona de proteste pasnice?
    Sau cam asta a fost intelegerea, pentru a se "sparge" mitingul, si i-ati lasat deliberat sa ajunga in zona.
    Va ghidati dupa principiul "multa carte nu se cere, sa fii prost sa ai putere".
  • +3 (3 voturi)    
    Dar Marius Militaru, (Luni, 13 august 2018, 17:01)

    MrMeisenshi [utilizator]

    Purtatorul de cuvant care interpreteaza dramolete la conferinta de presa le face cinste?
  • -2 (2 voturi)    
    Jandarmeria (Luni, 13 august 2018, 19:07)

    A310 [utilizator]

    s-a comportat hyperelegant , ar trebuii sa ia lectii de la francezi , nemti si englezi .
    • +1 (1 vot)    
      Te referi (Luni, 13 august 2018, 20:07)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      la ziua de sâmbătă, nu? Nu cred că francezii, nemții și englezii dau cu bastonul numai la cap și cu gaze numai în ochi, direct, de la nici 1,5 metri!
      • -2 (2 voturi)    
        Nu , (Luni, 13 august 2018, 23:09)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui dan63

        ma refer in mod precis la actiunea jandarmeriei din data de 10-August-2018 .
        In cazul in care sunteti o persoana de buna credinta ,ar trebuii sa recunoasteti ca absolut toti participantii se alflau la o adunare publica care nu respecta Legea 60/1991 si nici Legea 61/1991 , bineinteles actualizate .
        V-as recomanda sa participati la un protest neautorizat (ILEGAL) in Franta , Germania sau UK , si dupa aceea sa retatati experienta .
        • 0 (0 voturi)    
          confuzie (Marţi, 14 august 2018, 14:09)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui A310

          Ca de obicei bati campii si mananci rahat. Ce ai vazut la televizor cu intervetii ale politistilor si jandarmilor pe la altii aveau ca "eroi" niste extremisti dezaxati care EI atacau fortele de ordine...
          • 0 (0 voturi)    
            Modul dvs. (Marţi, 14 august 2018, 16:35)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

            de exprimare este unul suburban , inadecvat pentru spatiul public .
  • +1 (1 vot)    
    Jandarmeria are nevoie de lectii (Luni, 13 august 2018, 19:42)

    Dedalus [utilizator]

    Jandarmeria s-a comportat ca in Uganda lui Idi Amin: folosind violenta individuala.

    Ar trebui sa ia lectii de la francezi si de la englezi in ce priveste profesionalismul interventiilor.

    Pregatire tactica, pregatirea de comanda, operatiuni in perimetru, ca sa amintes doar cateva lectii necesare de la francezi si de la englezi.

    Continui totusi sa cred in bunatatea sufleteasca a celor care s-au inrolat in jandarmerie. Pentru ca ideea Jandarmeriei este sa apere oamenii si nu poti sa faci asa ceva daca nu tii la oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    "ANCHETE IN PARALEL" (Luni, 13 august 2018, 21:07)

    dincannes [utilizator]

    … nu se fac, este logic, dar demisii in paralel, noi le consideram obligatorii.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce spune sulica de la Jandarmerie (Luni, 13 august 2018, 23:04)

    CezarN [utilizator]

    Pus in fata evidentei(filme clare cu brutalitatile jandarmilor), purtatorul de cuvant al Jandarmeriei recunoaste ca s-au comis "excese", care vor fi pedepsite individual, dar ca anatema nu trebuie aruncata asupra intregii Jandarmerii pentru niste uscaturi.

    Pai, stimate domn, voi de ce ati aruncat cu gaze si apa asupra intregii multimi din Piata Victoriei pentru niste "uscaturi" pe care ati refuzat sa le extrageti inca din primele ore ale manifestatiei.
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Luni, 13 august 2018, 23:23)

    europeanul2 [utilizator]

    Cum adica sa paraseasca zona la primele semne de violenta? Pai daca rolul jandarmeriei nu este cel de a asigura protectia celor care nu sunt violenti identificand si anihiland instigatorii atunci care e? Acela de a anihila tot mitingul?
    Asta crede ca vorbeste cu prosti de teapa pesedistilor ?
    Pentru Jandarmerie 100000 de oameni au o importanta mai mica decat Guvernul?
  • +1 (1 vot)    
    Buna credinta (Marţi, 14 august 2018, 11:23)

    Alexu_01 [utilizator]

    Am vazut. Dadeau pe afara de atata buna credinta. Le iesea buna credinta prin bastoane si prin spray-urile cu gaze lacrimogene.
  • 0 (0 voturi)    
    justitie (Marţi, 14 august 2018, 14:04)

    Ilidia [utilizator]

    Sa speram ca justitia nu se va multumi cu regretele si va va rasplati faptele...