Viorica Dăncilă s-a întors din concediu cu o zi mai devreme

de CP     HotNews.ro
Luni, 13 august 2018, 12:10 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
Premierul Viorica Dăncilă a revenit din concediu luni, 13 august, cu o zi mai devreme. Potrivit unei decizii publicate în Monitorul Oficial, ar fi trebuit să-și reia atribuțiile pe 14 august. Nu sunt cunoscute motivele pentru care a renunțat la o zi de concediu.

Pe 31 iulie, a fost publicată în Monitorul Oficial o decizie care prevedea că viceprim-ministrul Paul Stănescu va exercita, în perioada 6-13 august, atribuțiile premierului Viorica Dăncilă privind conducerea operativă a Executivului, potrivit unei decizii publicate marți în Monitorul Oficial. În acest interval, șeful Executivului urma să fie în concediu de odihnă.

„Decizie pentru exercitarea unor atribuții. În temeiul art. 19 din Legea 90/2001 privind organizarea și funcționarea Guvernului României și a ministerelor, cu modificările și completările ulterioare, prim-ministrul emite prezenta decizie. Articol unic. – În perioada 6-13 august 2018, domnul Paul Stănescu, viceprim-ministru, ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, exercită atribuțiile prim-ministrului privind conducerea operativă a activității Guvernului României”, se arată în hotărârea emisă de Viorica Dăncilă și publicată în Monitorul Oficial.


Citeste mai multe despre   

















2279 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    NERABDATOARE... (Luni, 13 august 2018, 12:14)

    schroedinger [utilizator]

    Sa-si dea demisia?!?!
    • +14 (14 voturi)    
      Mintea este in concediu (Luni, 13 august 2018, 13:30)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      permanent. Numai corpul a fost depus la sediul guvernului. O tin in geam.
  • +12 (12 voturi)    
    concediere (Luni, 13 august 2018, 12:16)

    DrIon [utilizator]

    Ar fi putut sa mai stea! Macar pina la pensie!
  • +8 (8 voturi)    
    La ce bun ca se intoarce analfabeta? (Luni, 13 august 2018, 12:20)

    2087 [utilizator]

    Sa ne faca de ras din nou? Sa citeasca gresit de pe foaie ordinele lui Dragnea?

    Hai mai du-te si lasa-ne.
  • +10 (10 voturi)    
    Variante: (Luni, 13 august 2018, 12:21)

    comentatordiletant [utilizator]

    1) Cât spirit de sacrificiu!
    2) A chemat-o Dragnea să măture gunoaiele lăsate de jan... ăăă... ultr... ăăă.. demonstranți.
    3) Abia azi a priceput și ea că s-a întâmplat ceva în țară.
    4) Venea mai devreme, dar n-a găsit programare la coafor și n-ar fi dat bine să apară necoafată la TV.
    5) A rupt lanțul.
  • +12 (12 voturi)    
    demisia si anticipate! (Luni, 13 august 2018, 12:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    alta solutie nu exista!
  • +4 (4 voturi)    
    S-a intors (Luni, 13 august 2018, 12:22)

    ruskimushki [utilizator]

    atata conteaza.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Luni, 13 august 2018, 13:05)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      Terminatorul României...
  • +7 (7 voturi)    
    Da, chiar nu intelegem motivele (Luni, 13 august 2018, 12:24)

    MinDepous [utilizator]

    Oricum e degeaba si n-ar fi facut nimic sa fie mai bine.
    Era mai bine daca isi lua un concediu prelungit. Nu stiu... 4 ani? Ceva pe-acolo, oricum e platita degeaba.
  • +5 (5 voturi)    
    pfoa.. (Luni, 13 august 2018, 12:31)

    costinescu [utilizator]

    de la atata efort sa nu faca atac cerebral saracuta.... wait, pentru asta iti trebuie creier... sa se intoarca, e ok.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu prea e o,k, (Luni, 13 august 2018, 14:09)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Știi efectul ecoului în cavități de mari dimensiuni...
      Și se poate vedea efectul ideilor lui Dragnea trecute prin craniul ei gol...
  • +5 (5 voturi)    
    probabil (Luni, 13 august 2018, 12:31)

    alex34 [utilizator]

    i-a dat dragnea sms sa vina sa-i faca o ciorba ca ii era pofta
  • +7 (7 voturi)    
    Oh, happy day! (Luni, 13 august 2018, 12:43)

    Aphex [utilizator]

    Ce noroc pe capul nostru..
  • +7 (7 voturi)    
    vai, ce sacrificiu! (Luni, 13 august 2018, 12:44)

    revo [utilizator]

    vai, vai si vai, saracuta de ea!

    Au pus-o la adapost in zilele de foc. De ce? De ce nu trebuia sa fie in Bucuresti in timpul represaliilor? Incearca sa salveze ce a mai ramas din onoarea (facuta strecuratoare) a prapaditei asteia, pentru preluarea presedentiei UE, la 1 ianuarie?
    Degeaba, neica, deja parlamentarii europeni au inceput luarile publice de pozitie.
  • +7 (7 voturi)    
    cum de ce? (Luni, 13 august 2018, 12:45)

    anion [utilizator]

    De ce a venit mai devreme? Pentru ca maine CCR urma sa judece sesizarea Presedintelui. Cum ea este la serviciu si nu in concediu sesizarea facuta de Presedinte nu mai are obiect si CCR va constata inadmisibilitatea solicitarii.
    • +5 (5 voturi)    
      Egoistule! (Luni, 13 august 2018, 14:31)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Noi toți pe-aici ne-am dat liber fanteziilor mai mult sau mai puțin fierbinți și vii tu fuguța să ne trezești la realitate...
  • +8 (8 voturi)    
    DEMISIA !! (Luni, 13 august 2018, 12:46)

    lp [utilizator]

    singurul motiv acceptabil pt care prima-sinistra s-a intors in cladirea guvernului, e pentru a-si da demisia. Stim ca ai plecat stiind ce-o sa urmeze, si ca sa poti declara ca n-ai avut nicio implicare. Hai, madam, curaj, demisia ! scapi in felul asta de orice stres. Altfel, esti partasa si la fel de vinovata ca si cei care-au ordonat sa fie gazati oameni nevinovati
  • +7 (7 voturi)    
    Te miri! (Luni, 13 august 2018, 12:51)

    lavena [utilizator]

    Nu i-o fi priit mancarea... Ca "evenimentele" n-au parut sa o deranjeze.
  • 0 (0 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 13 august 2018, 19:19)

    XLXL [utilizator]

    sedinte ... comisii ... discutii ... imbunatatiri ioc ... halala caracter ....
  • +1 (1 vot)    
    Vai, noua, (Luni, 13 august 2018, 19:28)

    rutger [utilizator]

    vai, zexe !! Soroshishtii i-au stricat contzedul !! O sa se planga pe umerii penalului si a tutelor din partid: volgutza, plumbuita, fi rea, gratzielutzaursoaica, si altele !! Lipsa grapini, ca e la shopping la UE !!