Procuror din dosarul violențelor de la miting: Am solicitat filmări, documente.Vom audia și jandarmi

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 13 august 2018, 10:20 Actualitate | Esenţial


Proteste Piata Victoriei
Foto: Hotnews
Ionel Corbu, procuror la Parchetul Militar, a declarat că în jur de 30 de protestatari au depus plângeri împotriva jandarmilor, care vor fi reunite într-un singur dosar penal pentru purtare abuzivă și abuz în serviciu, scrie Mediafax. Procurorii au cerut imagini inclusiv de la victime și vor începe audierile.

„Se primesc plângerile persoanelor vătămate de la secțiile de poliție, în speță de la Secția 1 de poliție. Sunt aproximativ 30 de plângeri la acest moment, colegii mei procedează la audierea persoanelor vătămate și în continuare o să solicităm înscrisurile necesare conturării unor probațiuni corespunzătoare. Inițial s-a început urmărirea penală pentru purtare abuzivă, abuz în serviciu ți urmează a fi extinse și pentru neglijență în serviciu, dat fiind faptul cei doi militari jandarmi au fost izolați de către colegii lor. La acest moment pot să spun că s-au solicitat documente care vizează modul de organizare a misiunii de asigurare și restabilire a ordinii publice, în mod punctual cele care sunt prevăzute în normele interne și care sunt conturate de prevederile normelor 550, care reglementează activitatea Jandarmeriei Române”, a declarat Ionel Corbu, prim procuror la Parchetul Militar, structura care se ocupă de anchetarea violențelor din 10 august.

Acesta a precizat că arma sustrasă de la femeia jandarm în timpul protestelor de vineri nu a fost găsită.

"Din câte ştiu, la acest moment, arma jandarmeriţei nu a fost găsită", a precizat procurorul.

Procurorul a mai subliniat că vor fi audiați toți cei care au fost implicați în violențe, inclusiv jandarmi: „Absolut pe toți cei despre care există indicii și presupuneri rezonabile că au acționat în afara îndatoririlor de serviciu. (...) Vreau să asigur opinia publică de faptul că ne vom face datoria și asigur că până la acest moment nu au existat imixtiuni în actul de cercetare. Toți cei care sunt în activitate și se află la sediu (lucrează la anchetă, n.r.)”.

De asemenea, procurorii au solicitat, atât de la Jandarmerie, cât și de la presă, înregistrări din seara protestului de 10 august din Piața Victoriei.

„Nu vă ascund că s-au solicitat în data de 11 la toate instituțiile, jandarmerie, la televiziuni care s-au aflat în zonă. Așteptăm să vină de la toate. Deși evenimentele s-au desfășurat în weekend, noi am început să le strângem”, a mai spus prim procurorul.


















4527 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    da (Luni, 13 august 2018, 10:24)

    dum_i [utilizator]

    Teroristii psd au confiscat revolutia romana din 89.

    Dupa 30 de ani, au scapat nepedepsiti. Vor scapa in continuare.

    Cat timp le vom permite.

    TUIE PSD!
    • +4 (4 voturi)    
      Frumusanu si Crainiceanu transmit salutari (Luni, 13 august 2018, 11:49)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      procurorilor militari.
    • +1 (1 vot)    
      Evident (Luni, 13 august 2018, 13:01)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Corb la corb nu-si scoate ochii, ati mai auzit ceva despre dosarul Colectiv ? Se judeca ...
      Despre mineriade sau Revolutie ? Nimic.

      Praf in ochi, desi exista o cerere de un an de zile, ANI nu a avut curajul sa verifice averea lui Liviu Dragnea chiar daca este condamnat penal.

      Cât timp PSD va fi la butoane, instituțiile statului vor face tumbe pe asfalt pentru a-si mulțumi conducătorii.

      Mai devreme si mai tarziu si tu sau familia ta vor avea de suferit daca PSD va continua in acest fel si va tolera abuzurile.
    • +1 (1 vot)    
      Se contureaza 2 probleme majore (Luni, 13 august 2018, 13:25)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Cum s-au facut angajarile in Jandarmerie in ultimii ani ,daca au fost legale si cei care au dat ordine daca nu au respectat legea trebuie sa raspunda penal
  • +14 (14 voturi)    
    pai da (Luni, 13 august 2018, 10:33)

    john06 [utilizator]

    sa speram ca rezultatul nu va fi acelasi precum in cazul Colectiv,adica zero barat
  • +14 (14 voturi)    
    o sa fie interesant.... (Luni, 13 august 2018, 10:36)

    liviu_ [utilizator]

    dar na... pentru psdisti.. "jandarmii au actionat corect"
    si daca ne impuscau mortal... tot corect actionau coinform slugilor psd!
  • +16 (16 voturi)    
    Comisie (Luni, 13 august 2018, 10:42)

    ciubex [utilizator]

    Se va face probabil o comisie, se vor ameti niste dosare si ... se va ascunde dosarul.
    Vinovati vor fi cei batuti!
  • +6 (6 voturi)    
    stii ca jandarmii aia care au lovit cu salbaticie (Luni, 13 august 2018, 11:00)

    qwerasdf [utilizator]

    oameni cazuti la pamant, cu mainile ridicate... au gresit si au actionat ilegal, dar tu alegi sa-i scapi de frica sefilor... nu face din tine decat un vierme complice la atrocitati

    cred ca noi, cei din strada, ar trebui sa constituim niste fonduri dedicate special acestor oameni care au curajul sa iasa in fata si sa denunte mizeriile primite pe linie de partid psd comunist. Inclusiv sa asiguram avocati gata sa-i apere. Eu unul as contribui cu bani pentru asta... sunt constient de faptul ca oamenilor alora le e frica ca-si pierd joburile plus multe alte probleme..., dar daca ar sti ca ar avea o plasa de siguranta poate ar actiona diferit.
  • +3 (3 voturi)    
    ALOOOOO de Colectiv ce se mai aude bai Justitie .. (Luni, 13 august 2018, 11:11)

    Vio1982 [utilizator]

    DE C@C@T
    • +1 (1 vot)    
      DeRevolutie, mineriade ? (Luni, 13 august 2018, 13:26)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Vio1982

      Astia traiesc bine mersi sub paza SPP. cu pensii speciale. Ar trebui intrat peste ei in case si scosi afara , aruncati in tomberoane dupa modelul ucrainean
  • +14 (16 voturi)    
    hmm (Luni, 13 august 2018, 11:23)

    dum_i [utilizator]

    500 de raniti. mii de oameni gazati.

    unde e comisia de ancheta, gunoiule de tradiceanu?

    nenorocitilor.
    • +8 (10 voturi)    
      daca se intampla asta pesedistilor (Luni, 13 august 2018, 11:34)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      imediat tradatorul de tariceanu constituia comisie de ancheta si in parlament

      mama ta de nemernic! mars in lada de gunoi a istoriei!
  • +8 (8 voturi)    
    Va dura zeci de ani (Luni, 13 august 2018, 12:00)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Verdictul si eventualele decizii finale, daca se vor lua, vor dura cel putin 10-15 ani. Asta daca suntem optimisti, pentru ca daca avem ca exemplu, revolutia si mineriadele, e fara speranta.

    In acest timp domnii colonei isi vor incasa pensii grase de multe mii de euro lunar, si isi vor petrece vacantele in statiuni de lux din Spania, SUA, Asia.

    Intre timp, aia pe care i-au schilodit fara motiv, se vor chinui incercand sa-si creasca copii in Romania.

    La fel si maimutele alea din galeriile de fotbal, vor trai in continuare bine mersi, leprele societatii.

    Dumnezeu, oricare ar fi el, sper sa faca dreptate. Candva.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu sunt convins ca va fi asa (Luni, 13 august 2018, 12:47)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

      Cred ca romanii s-au schimbat, macar putin, cand au vazut securistii caftind oameni cu mainile sus.
    • +1 (1 vot)    
      Ce cauta Dumnezeu in acest scandal... (Luni, 13 august 2018, 13:19)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

      Pai atunci sa stam pe acasa si sa nu mai votam ,cel de sus va face dreptate,ne va baga si-n traista !
  • +4 (4 voturi)    
    Spoiala (Luni, 13 august 2018, 12:13)

    ciuche [utilizator]

    Daca dosarul ar fi fost de competenta DNA mai era o speranta.A duce o ancheta la Parchetul Militar e ca si cum pe Dragnea l-ar ancheta Dancila.A luat amploare internationala protestul pentru ca ,,blanzii jandarmi" au batut fara discriminare presa straina,oameni nevinovati sau cu handicap si atunci s-a dat ordin pe unitate sa se ancheteze.Dar totul va fi la misto,o sa dureze ani de zile.De, multe documente de studiat,mii de ore de filmari,procurori putini si prost platiti(sac).Treceti-le la incasari si cautati-va ceva de lucru afara, intr-o tara civilizata. Cat se mai poate.

    P.S. Si nu va mai uitati inapoi.
  • +3 (3 voturi)    
    La audieri (Luni, 13 august 2018, 13:21)

    omezu [utilizator]

    Le recomand procurorilor sa poarte casca si masca de gaze cand ii audiaza pe jandarmi, ca astia nu au minte multa si poate se trezesc si ei la spital.