Mihail Bumbeș, unul din tinerii care au făcut scut în jurul celor doi jandarmi bătuți: Era normal să încercăm să-i salvăm/ Am luat pumni în cap și mi s-a tăiat filmul/ Mulțumesc jandarmului care și-a aruncat grenada explozivă fix in genunchiul meu stâng 

de Ionut Baias     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 23:30 Actualitate | Esenţial


Jandarmi incojurati de protestatari
Foto: captura Digi24
Mihail Bumbeș, unul din tinerii care au făcut scut în jurul celor doi jandarmi bătuți, povestește pe contul său de Facebook cum au decurs evenimentele. 

”Când am ajuns la cei doi jandarmi prinși între protestatari erau deja căzuți la pământ, iar primul gest, instinctual, a fost să fac scut uman pentru a-i proteja. Nu m-am gândit nicio clipă că oamenii aceia fac parte dintr-o instituție pe care o vreau desființată pentru abuzurile asupra mea din trecut și pentru ceea ce reprezintă, un braț represiv al statului, scopul era salvarea lor. A urmat o ploaie de pumni şi picioare încasate, eu și toți cei care reușiserăm să facem un baraj viu de la cei care veneau valuri, valuri să lovească, iar o fată din cordon s-a aruncat disperată peste cei doi pentru a-i proteja. Pentru câteva momente violența încetase, fapt ce ne-a determinat pe cei din scut să-i ridicăm pe jandarmi pentru a-i scoate din muțime. A fost o greșeală copilărească pentru că odată ridicați a început din potopul de lovituri, iar eu am pierdut filmul pentru câteva zeci de secunde în urma unor lovituri primite în cap. Am mai văzut doar cum câțiva jandarmi au venit să-și recupereze colegii. Din fericire, jandarmerița și jandarmul n-au suferit răni care să le pună viața în pericol, dar nu pot spune același lucru despre cei pe care jandameria i-a prins la intersecția Mihalache cu Titulescu stând pe treptele și balustarda unei clădiri de birouri, deși și-au arătat clar intenția nonviolentă. I-au rupt cu bastoanele, doi dintre ei rămânând inconștienți la pământ. Și asta doar ce am văzut eu.”, povestește Bumbeș pe Facebook.

Acesta mai arată că seara nu s-a încheiat într-un mod mai fericit, fiind lovit direct în genunchiul stâng de către un jandarm cu o grenadă.























8217 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    bravo mihail (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:54)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa nu te astepti din pacate ca fapta ta va fi apreciata de catre autoritati. din pacate asta 'normalitatea' din romania. felicitari ptr comportament.
    • +9 (9 voturi)    
      Normalitate (Duminică, 12 august 2018, 4:53)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Mihai a protestat tocmai pentru normalitate, nu se astepta sa existe, de aia a luptat. Gestul lui a aratat omenie, nu tinea de protest sau ceva, ci de el ca om, a vazut pe cineva in pericol si a protejat, si eu sunt asa, il inteleg, sincer nu cred ca vrea recunostinta sau ceva, vrea dreptate, ca noi toti. Si normalitate.
    • +6 (8 voturi)    
      mda (Duminică, 12 august 2018, 8:52)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      A invatat pe pielea lui ca nici o fapta buna nu ramine nepedepsita..
  • +9 (9 voturi)    
    din pacate (Duminică, 12 august 2018, 4:32)

    MoemBius [utilizator]

    nici o fapta buna nu ramane NEPEDEPSITA

    e o gluma dar din pacate in cazul tau o gluma proasta

    Sa l cauti pe jandarmul ala care nu a gasit altceva mai bun de facut si sa ceri sa si dea demisia de onoare punandu-l de fata cu ceilalti doi

    si poti sa faci si cunoscuta identitatea ca baiatru promite
    Daca tot o sa ramana fara servici macar sa stie urmatorii angajatori cu cine au de a face

    Pacat
    Felicitari pentru gest ........PUIE M$D
  • -6 (8 voturi)    
    sper ca ai invatat ceva din chestia asta (Duminică, 12 august 2018, 9:02)

    revo [utilizator]

    data viitoare, cand o sa-i vezi la pamant, arzand, sangerand, rupandu-li-se oasele, sa-ti vezi de drum.

    Trebuie sa urmaresti ce se intampla cu capul tau, pt. ca, de obicei, in timp, apar formatiuni periculoase. Unele pot creste cate putin, nu le simti imediat si poti trai ani buni cu ele, dar altele pot evolua mai repede. In general, toate loviturile la cap lasa urme, mai ales daca ti s-a rupt filmul. Sorry. Cum ziceau cei de mai sus, nicio fapta buna nu ramane nepedepsita.
    • 0 (0 voturi)    
      a dovedit mila si intelegere (Duminică, 12 august 2018, 21:03)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Eu cred ca a facut ceea ce trebuia sa faca orice om cu mila de aproape.

      Niciun om nu merita sa fie lovit, batut. Niciunul. Indiferent de ce a a facut.

      Daca a facut ceva rau, ceva ce societatea pedepseste, atunci justitia se pronunta, si daca e vinovat il pedepsete pe acel om.

      Dar normalitate inseamna sa iti fie mila, sa incerci sa iti salvezi semenii.

      Am un mare respect pentru fapta acelui tanar.

      +++

      "Daca iti iubesti numai prietenii, ce rasplata mai astepti?"
      Dac
  • 0 (0 voturi)    
    IMPLICATI-VA (Joi, 16 august 2018, 4:19)

    TOprea [utilizator]

    Dragi romani, IMPLICATI-VA in miscari si partide politice, daca puteti, sau macar oferiti-va voluntari in organizatiile care va spun ceva si in care credeti. De asemenea, DONATI organizatiilor in care credeti, atat cat va permiteti sa o faceti. Toate conteaza si toate se aduna, nu mai fiti simpli spectatori. Nimic nu se schimba fara oameni, timp si bani. Puneti umarul acum, participati in toate felurile in care puteti, atat cat puteti! Veti avea si o satisfactie din asta, pentru ca inseamna ceva pentru voi, chiar si daca locuiti in afara Romaniei. A venit timpul ca noi toti sa ne implicam.