Povestea uneia dintre cele mai tulburătoare imagini de la protestele din Piața Victoriei. „Mihai era târât pe asfalt de un jandarm. Mi-am desfăcut legătura din spatele scaunului cu rotile și m-am aruncat peste el, protejându-l”

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 19:00 Actualitate | Esenţial


Imagine proteste
Foto: Captura Digi 24
Un moment tulburător a fost surprins în timpul protestelor și violențelor de vineri seară din Piața Victoriei. O femeie în scaunul cu rotile s-a aruncat peste un bărbat să-l protejeze de jandarmii care-l târau și dădeau cu gaze lacrimogene. Deny Kiss a povestit pentru HotNews experiența brutală prin care a trecut. 

Ea și prietenul său de familie, Mihai, se aflau în spatele jandarmilor și strângeau gunoaiele. Deny povestește că forțele de ordine i-au pulverizat în față gaze lacrimogene, că au lovit-o, iar în momentul în care și-a văzut prietenul târât de jandarmi pe asfalt s-a aruncat peste el să-l protejeze. 

Iată mărturia sa: 

„Am văzut multe postări, știri, despre incidentul de ieri din piață, dar nimeni nu m-a întrebat nimic, așa că o spun acum. Eram cu prietenul de familie Mihai Mermezan (nu iubit, nu soț). Strângeam gunoaiele, sticlele lăsate de jandarmi. Eram în spatele jandarmilor. La un moment dat l-am întrebat pe un jandarm de ce dau cu gaze că noi nu suntem violenți. Lângă el, un alt jandarm avea un spray sau butelie de gaz, nu știu exact cum se numește, l-a agitat de 2 ori și mi-a dat jet direct în față. Distanța între noi era foarte mică. 

Mihai nu știu pe unde era, dar prin zonă. Atunci au început iar violențele. Nu mai vedeam, nu mai puteam să respir. Știu că câțiva jandarmi m-au împins, m-au bruscat. Le-am spus să nu mă atingă, dar ei au continuat, am simțit un pumn în ficat. În fata mea, Mihai era târât pe asfalt de un jandarm. Când l-am văzut, am desfăcut legatura de la rucsacul din spatele scaunului. Mentionez că aveam picioarele legate cu un tricolor și mijlocul legat de rucsac. Am desfăcut rucsacul și m-am aruncat peste Mihai, protejându-l să nu îl aresteze jandarmii. Totul s-a petrecut foarte repede. Vedeam foarte puțin, nu puteam să respir. Simteam doar lovituri de bocanci. 

Am rămas prinsă cu picioarele între rotile scaunului. Am tipat, urlat să nu ne mai atingă și să plece de lânga noi. Nu știu exact cine(cred că de la ISU smurd) a venit să îmi scoată picioarele. Nu au reușit și au tăiat panglica tricolorului. Nu știu cât timp am rămas pe asfalt peste Mihai. După ce am văzut că nu se mai apropie niciun jandarm, m-am întors pe spate că nu puteam să respir. Mentionez că am probleme cu inima(cardiopatie). 

Au venit cei de la SMURD să mă ridice că intrasem în atac de panică, palpitații,etc, dar am refuzat pentru că imi era frică că mă arestează. La un moment dat mi s-a tăiat filmul, cred că am leșinat. M-am trezit pe targă în ambulanță. Nu m-au ținut mult pentru că tot aduceau oameni. Am fost gazați, călcați în picioare ca niște animale. Din ordinul cui? Pentru ce? Pentru că că adunam gunoaiele jandarmilor? Aseară am ajuns la spital direct la resuscitare. Am refuzat internarea. Veneau oameni raniți, gazați, taiati. Am retrăit clipele din `90. Azi am fost la IML. Voi face plângere penală la parchetul militar. Am ficatul paradit și multe vânătăi, echimoze, lovituri pe mâini, picioare, abdomen”





















23676 vizualizari

  • +54 (64 voturi)    
    Stimata (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:02)

    Coco_papagal [utilizator]

    doamna, citesc marturia dumneavoastra si plang.
    • -50 (52 voturi)    
      Să vin cu batistuțele? (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:25)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      ?
      • +18 (20 voturi)    
        Ah (Sâmbătă, 11 august 2018, 21:57)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Si eu care credeam ca le folosesti la altceva...
      • +13 (15 voturi)    
        Ti-au mai ramas .. (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:28)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ... batistute de la intalnirile cu vantu?
      • +7 (7 voturi)    
        O sa venim noi (Duminică, 12 august 2018, 11:33)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ca sa ne stergem de voi!
    • +24 (26 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:30)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Asa se intampla cand lasi animale analfabete si far scrupule la putere.

      Haideti in Piata, haideti la vot, haideti sa schimbam tara asta! Sa gonim odata tradatorii astia de la putere si sa le dam pedeapsa bine meritata.
    • +13 (15 voturi)    
      Coco, (Duminică, 12 august 2018, 0:31)

      Iaca [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Homo homini lupus -se spune in mod elegant !
      NOI AVEM JAVRE, mai periculoase ca lupul ,puse in fruntea bucatelor...care ne calca in picioare ca pe virmi !
      I.Kant :Nu te plange ca esti stivit daca te-ai facut vierme !
      O avea dreptate ?
    • -5 (7 voturi)    
      manipulare (Duminică, 12 august 2018, 11:35)

      sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/foto-video-momentul-in-care-o-femeie-in-scaun-cu-rotile-este-impinsa-de-un-scutier-978391

      Spune-mi exact cand este batuta cu bocancii cum sustine.
      Arata-mi si unde era tarat pe asfalt respectivul
  • +49 (53 voturi)    
    Merita (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:11)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asa un terorist, sorosist al statului paralel care punea cap la cap un puci, o lovitura de stat. Oricine stie ca "adunatul sticlelor" este cod CIA-ist pentru puci, nu?

    Normal ca i-au dat cu spray paralizant in fata. Daca sarea la bataie peste jandarmi, nu? Scotea sabia Ninja sau stiu eu ce buton apasa si ieseau mitraliere din scaun (am vazut suficiente filme si desene cu spioni asa ca stiu despre ce vorbesc).

    Cat despre Mihai, sigur avea arme sau droguri la el. Sa fim seriosi, cine merge la protest fara arme?! Jandarmii au, deci tocmai am demonstrat.

    Si sunt multe lucruri suspecte. Cum ar fi faptul ca era intr-un scaun cu rotile. Ce motiv ar avea? Eu zic ca SRI si SIE sa investigheze. Cine a mai pomenit persoana in scaun cu rotile sa vina la protest.

    Si mai mult, ce cautau la protest? Totul merge brici in tara asta. E lapte si miere. Justitia merge, Educatia merge, spitalele noastre sunt invidiate mondial, economia ne permite sa cumparam China... deci ce motiv ar avea?

    Totul pare aranajat. Trebuie vazut cine i-a cumparat Scaunul cu rotile. Cred ca Soros.

    Pai nu?

    Apropo, Purtatorul de Minciuni al Jandarmeriei ce are de spus in privinta asta? Dar Secretara de TR? Era vorba ca au actionat pe masura, ca nu au incalcat legea, ca trebuiau sa impuna ordinea pe strada si ca totul a fost contextual in functie de ce se intampla. Asa au declarat toti, parafrazand. Deci? Spray in ochi la o fata in scaun cu rotile, tarat la un om pasnic...

    Dar da, asa este, PSD are dreptate, KJ exagereaza, USR exagereaza, toti tre' sa-si ceara scuze, Jandarmeria a executat totul exemplar.

    Traiasca PCR! Ura! Ura!

    Este ironic ca de Centenar PSD "sarbatoreste" Mineriada...
  • +20 (22 voturi)    
    Actiune pur defensiva si justificata.. (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:21)

    Muncitoru [utilizator]

    spun ei.Cum sa ajungi tu,ca om, sa lovesti in cineva ca ea?Cum poti sa te mai uti in oglinda dupa ce o lovesti?

    E oribil ce se intampla.
  • -26 (32 voturi)    
    Jalnic si patetic (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:21)

    Lovercraft [utilizator]

    Individul s-a dus acolo "sa-l omoare pe Dragnea" si a trebuit sa fie aparat de o biata femeie in scaun cu rotile. Mare viteaz.
    • +19 (21 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 11 august 2018, 21:58)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Pentru ca Dragnea e in Victoriei, la Guvern, nu la Parlament. Bezna mintii e clar goala.
    • +20 (22 voturi)    
      Jalnic.. .. (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:40)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      ... sa fii idiot si sa scrii astfel de tampenii ca cele din comentariul tau. Asta e jalnic.

      1 - nu s-a dus acolo "sa-l omoare pe dracnea". S-a dus sa protesteze, pasnic.

      2 - n-a planuit sa fie aparat de o "biata femeie", fost ceva spontan. Si sunt sigur ca nici nu si-a imaginat ca se va afla intr-o situatie in care va trebui sa fie aparat.

      3 - faptul ca "o biata femeie" a sarit in ajutorul cuiva, nu-l face pe acel "cuiva" "jalnic si patetic", ci o face pe "biata femeie" ceva mult mai mult, ceva ce tu nu ai cum sa intelegi, caci borfasii si cei ca tine sunt curajosi numai la furat. Cand e sa "plateasca" pentru furturile lor, incep sa planga, li se face "rau", lesina, se imbolnavesc brusc de tot felul de "boli", isi dau legi cu dedicatie etc. Asta da curaj. Curajul borfasilor, curaj care, fireste, nu se compara cu gestul "bietei femei". Din nefericire, idiotii sunt sursa de "hrana" a borfasilor si in tara asta sunt destui idioti, de unde si succesul PSD.
      • +4 (8 voturi)    
        Nesimțiții ăștia (Duminică, 12 august 2018, 11:32)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ca lovercraft (i-am scris porecla cu literă mică intenționat) sunt cei care i-au ajutat pe ticăloși să îngenuncheze țara asta din 1945 până astăzi... Sunt o specie mizerabilă a umanității...
    • +8 (12 voturi)    
      ... (Duminică, 12 august 2018, 1:01)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Daca toti gandeam ca tine, inca traiam in pesteri.
    • 0 (2 voturi)    
      cica strangea gunoiele!! (Duminică, 12 august 2018, 17:30)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      ce romantic!
  • +12 (14 voturi)    
    Cum, doamna, (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:23)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Printre lovituri, gaz, urlete, nu ati reusit sa-l identificati pe Iohannis? El este - cica - autorul moral al acelor lovituri si sponsorul lor politic.
  • -20 (28 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:31)

    vitan.sandu [utilizator]

    1. coco, plangi mule ca plangi degeaba, Iti explic imediat de ce.
    2. Pentru imi pasa, doar batutul apei in piua, cum zic romanii. De ce?
    Cereti-i madame sa dovedeasca cu o imagine ceva ca Mihai asta era tarat de jandarm. Din fericire jandarmeria are imaginea cu trantitul madamei din scaun. Si, evident, inainte de a se tranti. Nici vorba de tarat cineva pe caldaram! Cel putin nu in zona aceea. Imaginile sunt foarte clare. Mai curand este de presupus ca madam s-a aruncat din scaunul cu rotile pentru a provoca emotie in randul protestatarilor: era in preajma jandarmilor (bine ca nu era vreunul mai aproape!), iata ce fac jandarmii unei persoane care nu se poate apara!
    Dar, in fond, guvernantii merita ce le fac #rezistii de tipul asta. S-au straduit sa ii ajute, sa le mareasca indemnizatiile, acum primesc multumirile.
    • +15 (17 voturi)    
      Nu ai pic de bun simt in tine (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:34)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Un psdist clasic esti, no soul just a hollow body
      • +6 (8 voturi)    
        Nu engleza (Duminică, 12 august 2018, 8:57)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Scrie in rusa, altfel nu pricepe...
        • +5 (7 voturi)    
          Gaspadin vitan.sandu este activat de Kuzmin (Duminică, 12 august 2018, 10:04)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Din URSS pentru a ajuta tovarashii colegi de la Kiseleff zece...ciudata coincidenta...ambasada URSS este pe aceeasi parte de strada cu sediul cucuvelei P$D
    • +8 (10 voturi)    
      Urmele batailor (Duminică, 12 august 2018, 8:43)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      sunt vizibile pe corpul ei. Legistii stiu sa le citeasca.
    • +1 (1 vot)    
      La minutul 00:28 (Duminică, 12 august 2018, 16:20)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/foto-video-momentul-in-care-o-femeie-in-scaun-cu-rotile-este-impinsa-de-un-scutier-978391
    • 0 (0 voturi)    
      argumentul: esti rus! (Duminică, 12 august 2018, 17:32)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Stai sa vezi!
    • 0 (0 voturi)    
      niste (Duminică, 12 august 2018, 17:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      naparci.
      Ti si cu bucifal de @Lovercraft.
  • +10 (14 voturi)    
    respect (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:33)

    pragmatism [utilizator]

    Doamna, aveti tot respectul si admiratia mea! Multa sanatate!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Inacceptabil, psd ar trebui sa plece (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:37)

    Dalinar [utilizator]

    Pt ca a ajuns Partid Terorist care guverneaza prin Forta Pumnului. Dar cine sa plece, alde Codrin sau Catalin, niste porci analfabeti? Volguta, pavi sau secretara care is niste c. proaste cu diploma? Delirul Daia? Diktatorul dracna?
  • +16 (20 voturi)    
    Sa recapitulam (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:46)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Vajnicii jandarmi, floarea apararii legii in Romania:
    1. Si-au lasat in spate doi colegi, dintre care o femeie
    2. Nici macar cand aparatorii lor civil au reusit sa-i extraga, nu s-au apropiat. Civilii i-au adus pana la masini
    3. Gazeaza si tarasc pe jos pe cel care le aduna mizeria de pe jos
    4. Gazeaza si lovesc o femeie in scaun cu rotile, pericolul suprem
    5. Gazeaza femei cu copii, in timp ce pe barbatii violenti din alta zona ii lasa in pace

    Cei ai lui Loius de Funes erau de o mie de ori mai barbati.
  • +13 (17 voturi)    
    femeia aceasta (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:54)

    lp [utilizator]

    ameninta institutiile statului !!!! vitejii jandarmi au gazat-o pentru a proteja "institutiile statului". Las la o parte ordinele primite, pt care trebuie sa plateasca prefectul si toti cei care-au abuzat de pozitia lor. Dar jandarmii respectivi, care aveau in fata copii, femei, persoane in carucioare cu rotile, ce fel oameni sunt ?! cum poti sa-ti decuplezi creierul si inima ?!
    • +10 (12 voturi)    
      de ce (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:27)

      om_normal [utilizator] i-a raspuns lui lp

      crezi ca au creier ?
  • +6 (10 voturi)    
    stimata doamna (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:34)

    Coco Whistle [utilizator]

    acel presedinte care se crede al tuturor romanilor ar trebui sa faca ce a facut Cuza. sa va cheme la cotroceni si sa va inmineze Steaua Romaniei. chiar daca nu o face, o aveti de la noi poporul. in al doilea rind, un lucru neobservat, jandarmii au un regulament si ar trebui ca orice unitate un steag al unitatii. ar trebui sa inteleaga ca o agresiune asupra unei persoane cu steagul romaniei e o agresiune impotriva steagului pentru care ei au jurat credinta si sa-l apere.descalificare mai mare nu exista. unitatile participante ar trebui desfiintate imediat si jandarmii arestati.
  • -3 (5 voturi)    
    Da, stimata doamna a spus adevarul, pe cand (Duminică, 12 august 2018, 8:59)

    xrogo [utilizator]

    la vestitul de-acum post insovent reporteri iresponsabili, pentru a incita si a starni mai multa violenta, spuneau ca doamna a fost impinsa de jandarmi si a cazut din carucior!
    Gestul ei este de salutat pentru ca a aparat un om, dar acel om nu degeaba era luat de jandarmi!
  • +4 (4 voturi)    
    O atitutudine exemplara (Duminică, 12 august 2018, 9:11)

    Piru [utilizator]

    Felicitari cu respect pentru Doamna Deny. Sper ca demrsul ei impotriva jandarmeriei sa aiba succes si in viitor sa nu mai avem parte de asemenea intamplari urate
  • -5 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 12 august 2018, 9:36)

    vitan.sandu [utilizator]

    Iata cum se propaga minciuna (dnei din carucior) prin grija #rezistilor de pe aici! Si devine tot mai gogonata! Ca ei nu au nevoie de argumente, le este destul minciunica, ce devine incet incet ditamai ggonata!
    • +4 (6 voturi)    
      Mircica, (Duminică, 12 august 2018, 10:27)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      tu si cand ai in fata un pahar de lapte te juri ca-i negru.
      Postare ta nu merita nici 2 copeici.
  • +2 (4 voturi)    
    jandarmi (Duminică, 12 august 2018, 12:23)

    firi [utilizator]

    esti multumit mai dragnea!!!sa nu ai nici tu si nici psd curajul sa candidati la alegeri!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Hai (Duminică, 12 august 2018, 20:42)

    A310 [utilizator]

    terminati cu vrajelile astea lecrimogene .
    Trebuie sa mai apara mortul , vezi primavara de la Praga , cazul Cofariu de la Targu Mures .
    Sustinatorii lui johannis pun in opera un plan care face parte dintr-un joc cu miza mare , in ceea ce priveste Romania , este un scenariu pentru a perpetua JEFUIREA Romaniei , ar fi bine sa ne aducem aminte de facatura cu privire la Rosia Montana , din care domnul Soros a castigat pe bursa cateva sute de mimioane USD , iar Romania in mod sigur va pierde procesul cu compania Gabriel Resources