Ministrul de Interne: Jandarmeria nu a intervenit împotriva cetățenilor pașnici, ci împotriva acelor huligani periculoși care au atacat autoritatea statului / Instigărilor la violență li se va răspunde pe măsură

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 16:55 Actualitate | Esenţial


Carmen Dan
Foto: Facebook - Carmen DAN
Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a susținut, sâmbătă, că Jandarmeria a acționat conform legii în timpul protestului de vineri seară din Piața Victoriei, unde „huligani agresivi s-au folosit de persoane pașnice, pentru a le face scut” în fața forțelor de ordine. Dan a precizat că va face o informare asupra evenimentelor în CSAT, dacă acest lucru i se va cere. 

Ministrul de Interne a afirmat că Jandarmeria „nu a intervenit împotriva cetățenilor pașnici, ci împotriva acelor huligani periculoși care au atacat autoritatea statului” și care s-au folosit de oamenii non-violenți ca scut. 

Carmen Dan a declarat că MAI a colaborat cu toate structurile statului în această situație și i-a cerut președintelui Klaus Iohannis să spună dacă a avut informații suplimentare. 

„În ceea ce privește schimbul de informații realizat, vă asigur că MAI a colaborat cu structurile partenere în mod corect și uzual pentru asemenea situații. Referitor la faptul că am fost ieri la Minister. Da, mi-am întrerupt ieri concediul și am făcut asta, pentru că știu ce înseamnă respectarea funcției publice, însă nu înseamnă că am intervenit în vreun fel în operațiuni. Invit public să iasă orice angajat al Ministerului, de la orice nivel, care a primit ordin direct de intervenție operativă din partea ministrului Carmen Dan”, a declarat ministrul de Interne.

Ea a calificat drept „prematură” intervenția președintelui Klaus Iohannis care a susținut că intervenția jandarmilor a fost disproporționată. „Despre legalitatea acțiunii Jandarmeriei nu domnul președinte trebuie să se pronunțe, ci Parchetul Militar. Îmi doresc și sper ca aprecierea domnului președinte nu va influența imparțialitatea care trebuie să caracterizeze un act de justiție. Așa ar fi normal, într-un stat de drept, unde nu ar trebui să existe ingerințe politice în anchetele judiciare. Dacă aceste violențe ar fi avut loc în fața oricărei alte instituții ale statului, indiferent cum s-ar numi, spre exemplu Palatul Cotroceni, oare tot așa ar fi fost apreciată acțiunea jandarmilor? Intervenția lor a fost aceeași, de a restabili ordinea publică. (...) Dacă domnul președinte a avut date în plus, mă întreb de ce nu le-a pus la dispoziție?”, a spus Dan. 

„În orice alt stat european, statul intervine în forță pentru restabilirea ordinii publice”, a adăugat Carmen Dan, adăugând că „instigărilor la violență li se va răspunde pe măsură”. 

Ministrul de Interne le-a cerut oamenilor care merg la proteste „să se delimiteze de instigatori”. 


Cele mai importante declarații:

- La acest moment dintre participanții la protest mai sunt sub supraveghere 6 persoane.

- În calitate de ministru sunt câteva aprecieri pe care doresc să le fac. Au avut loc foarte multe acuze la adresa Jandarmeriei. Jandarmii nu vor răspunde oamenilor politici. În fața acestor acuze am obligația de a face aceste precizări. Alte aspecte vor face obiectul unei informări pe care o voi prezenta CSAT. 

-Am întrerupt ieri concediul, dar nu am intervenit în coordonarea operativă. 

- Ca o apreciere generală, ce s-a petrecut aseară este foarte grav, nimeni nu poate acuza Jandarmeria că a încălcat legea.

-Acțiunea nu a fost o dispută între cetățenii pașnici și jandarmi. 

- În orice alt stat european, statul intervine în forță pentru restabilirea ordinii publice. 

- Orice om normal care a urmărit evenimentele a putut observa că intervenția în forță a fost justificată de comportamentul acelor huligani. 

- O primă acțiune de înlăturare a situației de risc: la ora 16:00. Ulterior s-au exercitat presiuni constante.

- Huliganii agresivi s-au folosit de persoane pașnice ca scut în fața Jandarmeriei. 

- Din punctul meu de vedere instigărilor la violență li se va răspunde pe măsură. Intervenția președintelui a fost prematură. 

- Dacă aceste violențe ar fi avut loc în fața altor instituții, de exemplu Palatul Cotroceni, tot așa ar fi fost apreciată intervenția jandarmilor? 

- Vă asigur că toate datele deținute de MAI au fost folosite în misiunea operativă. Dacă dl președinte a avut date în plus, mă întreb de ce nu le-a pus la dispoziție?

- Nu ministrul de Interne dispune măsurile Jandarmeriei sau Poliției. 

- Rog participanții la aceste acțiuni să se delimiteze de instigatori.


Citeste mai multe despre   


















6003 vizualizari

  • +37 (49 voturi)    
    Iar ne minte ticaloasa asta (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:57)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    si va gasi o cale sa dea vina pe Iohannis pentru atacul ordonat de PSD asupra unor oameni care nu au nimic de-a face cu instigatorii adusi de PSD.
    • +34 (42 voturi)    
      ... mafioti (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:48)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Au batut reporteri straini ..au gazat copii si femei ...si ca sa vezi ..ei sunt imaculati ! ...Incredibil ! Mafiotilor !
      • +21 (27 voturi)    
        Penibili (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:59)

        liviu.n [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

        Adica sa-ntelegem ca si cameramanul de la ORF era huligan?
        Mai bine haimana, decat tradator
        Mai bine huligan, decat dictator,
        Mai bine golan, decat activist,
        Mai bine mort, decat comunist...
        • +12 (16 voturi)    
          Titlul e gresit, asta e Secretara nu Ministru (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:43)

          AntiRusia [utilizator] i-a raspuns lui liviu.n

          Ce spune ea, spunea si Elena Ceausescu... se pare ca ii va imparti soarta.
          • +14 (16 voturi)    
            Femeia cu parul de culoarea urinei (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:34)

            cartofil [utilizator] i-a raspuns lui AntiRusia

            nu se dezminte. Pai cum poate o secretara de scoala de tara sa faca pe ministrul de interne ???? Ce enormitate. Si noi suntem obligati sa suportam ticalosiile astea.
    • +32 (40 voturi)    
      Dragnea vorbea de violentele de vineri inca de JOI (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:50)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      JOI seara Dragnea a fost la o televiziune de partid unde a declarat: "Eu sunt absolut convins că Iohannis.... e în stare să facă orice împotriva Guvernului şi coaliţiei, să dea jos Guvernul chiar şi prin VIOLENTA"

      Joi se stia ca Vineri e un protest al diasporei in piata Victoriei...nu cumva Dragnea a dat ordinul pt violente de JOI seara?

      asa se dau ordinele in PSD, prin Antena 3 si prin Romania TV pt ca ei au telefoianele ascultate si nu vor sa le apara in dosare aceste discutii

      si atunci se duc la tv si dau sugestii de acolo, isi spun 'parerile' (de fapt ordine pt partid)
      • +12 (14 voturi)    
        100 % este regia infractorului Dragnea (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:36)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Iar tipii violenti cu cagule pe fata sunt oamenii dnei Dan de la doi si un sfert. De ce credeti ca-si doreste Dragnea un serviciu de informatii al lui ???? Si daca-i reuseste, sa vedeti cum o sa dispara oamenii de pe strada, ca pe vremea lui Stalin.
        • +2 (2 voturi)    
          Care doamna? (Duminică, 12 august 2018, 9:12)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          Cuvantul doamna se merita prin comportament. deocamdata este "cetateana". Apoi va fi "inculpata"
    • +36 (44 voturi)    
      Vomit... Deci sa incepem cu P1 (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:55)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      1. "În calitate de ministru sunt câteva aprecieri pe care doresc să le fac. Au avut loc foarte multe acuze la adresa Jandarmeriei. Jandarmii nu vor răspunde oamenilor politici. În fața acestor acuze am obligația de a face aceste precizări. Alte aspecte vor face obiectul unei informări pe care o voi prezenta CSAT."

      Nu dar raspund sefilor Jandarmeriei controlati de interpusii oamenilor politici. Ceea ce in matematica se cheama "echivalenta" (sau congruent), dar ce sa faci cand esti "decat" o secretara.

      2. " Ca o apreciere generală, ce s-a petrecut aseară este foarte grav, nimeni nu poate acuza Jandarmeria că a încălcat legea."

      Decat toti, de la alte state (+ televiaziuena austriaca) pana la orice ONG din Romania sau om cu bun simt.

      3. "Acțiunea nu a fost o dispută între cetățenii pașnici și jandarmi. "

      Si oamenii neinarmati, pasnici, cu mainile rdiciate si batuti, scene vazute din surse multiple? Erau vise? Erau trucaje "fuotoshopathe"?

      4. "Orice om normal care a urmărit evenimentele a putut observa că intervenția în forță a fost justificată de comportamentul acelor huligani."

      Asa este. Ce om normal rational nu ar concluziona "am vazut in compilatia clipului Jandarmeriei <Așa au stat lucrurile> ca au fost in jur de maxim 15-20 de huligani pusi strategic; deci de ce sa nu gazam 100.000 de oameni pasnici ca sa ii pedepsim pe acei huligani?" corect? Corect!

      5. "În orice alt stat european, statul intervine în forță pentru restabilirea ordinii publice. "

      In orice alt stat european o secretara nu ar controla fortele de ordine, coruptii nu ar codnuce statul si o analfabeta nu ar da legi care sa scufunde tara.

      6. "Huliganii agresivi s-au folosit de persoane pașnice ca scut în fața Jandarmeriei. "

      Incorect. In compilatia <Așa au stat lucrurile> se poate vedea ca agitatorii au fost singuri de multe ori, usor de imobilizat de catre fortele de ordine, protestatarii pasnici distantandu-se de ei cu fiecare ocazie.
      • +24 (30 voturi)    
        P2 (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:02)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        7. "Dacă aceste violențe ar fi avut loc în fața altor instituții, de exemplu Palatul Cotroceni, tot așa ar fi fost apreciată intervenția jandarmilor? "

        Ce treaba are "bula" cu Prefectura?

        8. "Vă asigur că toate datele deținute de MAI au fost folosite în misiunea operativă."

        Sunt sigur ca nu su8nt secrete de stat. Cred ca este fair si da dovada de transparenta sa le vedem si noi, nu?

        9. "Dacă dl președinte a avut date în plus, mă întreb de ce nu le-a pus la dispoziție?"

        Cine a zis ca are alte informatii? A dat delaratii bazat pe ce s-a vazut. "Datele in plus" sunt ceea ce s-a vazut pe posturile impartiale sau care nu sunt partizane (sau care va detesta). Stiti voi, acele date pe care voi nu le publicati si la care nu raspundeti in declaratii...

        10. "Nu ministrul de Interne dispune măsurile Jandarmeriei sau Poliției."

        Nu a zis nimeni asta. Asta e in mintea ta bolnava si cretina. Dar ideea sta asa: daca intr-un loc de munca un subaltern gafeaza grav. Si cand zic grav ma refer grav. Cu impact nu numai operational, dar si reputational, seful este tras la raspundere odata cu acel subaltern si de obicei pedeapsa este aceeasi pentru amandoi: concedierea. Nu este vorba de ce a facut sau nu a facut seful fata de subaltern, cat nu si-a dus sarcinile la capat: si anume sa se ocupe de subaltern sau sa verifice ca si-a dus la indeplinire CORECT sarcinile acel subaltern. Dar tinand cont ca voi nu ati lucrat pe bune o zi macar, din viata voastra jalnica, iar tot ce aveti, aveti prin pile, cine se asteapta sa intelegeti o situatie de bun simt?!

        11. "Rog participanții la aceste acțiuni să se delimiteze de instigatori."

        In compilatia <Așa au stat lucrurile> se vede clar ca asa s-a intamplat. In comentariul meu "Analiza" din

        https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22637476-jandarmeria-pus-clip-propriu-imagini-vineri-seara-stat-lucrurile.htm

        Sunt exemple multiple INCLUSIV cand protestatarii pasnici erau langa agitatori ca nu reactionau, tocmai pentru a nu fi confundati cu ei.
        • +16 (20 voturi)    
          Ai dreptate (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:52)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Asta e cel mai grav..aveau foarte multe ocazii sa-i retina pe instigatori si nu au facut-o.
          Si am mai vazut ca jandarmilor le place mult tare sa bata oameni..foarte multe scene arata cum bat pur si simplu oameni fara mila si pleaca mai departe..or..daca erau vinovati de ce nu erau si retinuti?ii bateau si plecau la urmatorul sa mai dea niste pulane..
          • +9 (15 voturi)    
            Normal (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:14)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

            Militieni pe steroizi. Nu sunt diferiti de maimutele din sali care te dezgusta cand le vezi pe strada cu "muschii" deformati care se zbat sa iasa din camasile mult prea mulate.

            Asa si ei.
          • +2 (2 voturi)    
            Daca Dragnea nu vrea sa-si plateasca (Duminică, 12 august 2018, 8:57)

            cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

            din buzunarul propriu femeile, uite ce patim. Ne-am trezit cu asta in functia de ministru de interne. Mai sunt cateva prin guvern si prin Parlament. Cand o sa se scape si de tiiatoarea in functie, sa vedeti cum se restructureaza guvernul, se mai face un post de ministru.
    • +24 (32 voturi)    
      copii, batranii si cei cu handicap (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:08)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      sunt cei care sunt foarte periculosi, atat de periculosi incat dam cu gaze, tragem cu pusca si ii batem cu pulanel ... gura psd!
    • +10 (10 voturi)    
      FMM Carmencita (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:37)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Oligofrena de la Interne vine să ne spună ce am văzut noi în piață ca să își păstreze postul.
      O sa cazi de acolo de sus și o sa îți dorești să fi rămas secretară.
    • +1 (1 vot)    
      Va ajunge la inchisoare, (Duminică, 12 august 2018, 9:10)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Alaturi de Dragnea, Firea, Dancila, Cucos + ultima Speranţa a Bucurestiului, Cliseru
      Le dedic melodia lui Jean Moscopol
      https://www.youtube.com/watch?v=Lg0JshvRxfE
  • +29 (35 voturi)    
    Doamna Vacarmen Dan (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:09)

    Multa PSD [utilizator]

    Va spune ca astea nu au fost violente indreptatite pentru ca nu au fost violente deloc. Violente erau daca ii impuscau.
    • +26 (34 voturi)    
      Carmen Dan: 'O primă acțiune la ora 16:00....' (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:56)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      la ora 16 nu era nimeni in piata...erau 500 de oameni maxim, rasfirati deci era goala piata

      la 17:30 cand am ajuns eu in piata erau vreo 5000 de oameni dar piata aia e uriasa si parea goala, sincer

      de abia pe la 18:30 a inceput sa se simta ca se aduna lumea in piata iar la 20 era aproape plina


      Jandarmii au dat cu gaze de 5 ori, incepand cu ora 18, fara niciun motiv, au atacat oameni pasnici
  • +21 (27 voturi)    
    Atunci vin foile de la sefu? (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:12)

    Ord [utilizator]

    Da ea stie la ce minister este, ca nu avea nici o traba astazi ea era in vizita la spital ca ministrul sanatatii.
    • +14 (20 voturi)    
      ABUZE peste ABUZE (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:35)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      mititica
    • +21 (27 voturi)    
      Carmen Dan minte cu nerusinare...cum te delimitezi (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:59)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      cica " Rog participanții la aceste acțiuni să se delimiteze de instigatori. "

      si de unde stii tu om pasnic care szta in piata cine sunt instigatorii si cum te delitmitezi de ei ???

      Eu stateam la 150m de cei care conform jandarmeriei au produs incidentele, deci NU aveam cum sa vedem se se intampla la 150 de metri in lateral.

      insa gazele au ajuns in toata piata, nu doar la cei 10-20 care erua violenti si pe care Jandarmeria I-A LASAT sa intre in piata si i-a lasat sa fie violenti
  • +30 (36 voturi)    
    sa vina... (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:22)

    baimarean [utilizator]

    GREVA Generala!
    Numai asa se mai poate..
    Ca si daca protestezi pasnic o incasezi.
    Ori, "scapa cine cum poate"
    • +14 (22 voturi)    
      de acord (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:33)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      diaspora sa nu mai trimita bani acasa, firmele sa inceteze platile la buget de unde se distribuie catre un mamut de constructie sau pensii aparatului opresiv al statului de drept incepind de la virsta de 45 ani, sau echipamente de opresiune contra populatiei.
    • +18 (24 voturi)    
      In curand (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:49)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      O sa o incasezi si daca nu te duci la munca sa produci pt partidul mult iubit, o sa fie o ilegalitate in curand sa pui bani deoparte daca nu esti din partid, numai prin saracie ingenunchezi un popor si il faci dependent de firmiturile tale pe care i le arunci in scarba in timp ce-i privesti zambind cat sunt de prosti
  • +22 (28 voturi)    
    daca stii (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:34)

    keiser_soze [utilizator]

    ce inseamna responsabilitatea functiei, dupa cum declari acum, da-ti DEMISIA !!!
    • +5 (11 voturi)    
      in m&CDm!!! (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:56)

      Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      _ / da' nu cred ca stie (!) mwepsdracnea
  • +23 (29 voturi)    
    Femei cu cheita (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:36)

    Zummm [utilizator]

    Vai de capul nostru. Daddy este in extaz
  • +19 (25 voturi)    
    Vedeți mă ce-ați făcut? (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:37)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    A trebuit săraca să își întrerupă concediul!
  • +17 (23 voturi)    
    Nimeni (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:41)

    alex34 [utilizator]

    Nimeni nu poate acuza jandarmeria, nimeni nu ne poate contrazice (ca-l desfiintam la tv-urile noastre) nimeni nu ne poate sta in cale(ca-l mazilim, politia si jandarmeria sunt ale noastre) nimeni nu mai face nimic fara acordul tatucului draknea, acuma hai la munca sa trimiteti bani si sa platiti taxe
  • +21 (25 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:42)

    XLXL [utilizator]

    mergeti, doamna, inapoi in concediu, ca nu mai reparati nimic ...
    • +2 (2 voturi)    
      Care "doamna"? (Duminică, 12 august 2018, 9:16)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

      .
  • +15 (19 voturi)    
    . (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:44)

    Evq [utilizator]

    hai jet
  • +18 (26 voturi)    
    Sa plece Carmen Dan (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:45)

    tarabost [utilizator]

    A agresat 400 de oameni.
    Cine mai asculta si mai e interesat de ce crede ea ?
  • +20 (26 voturi)    
    i-a dat bine (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:45)

    john06 [utilizator]

    CTP porecla acesti tute,SCLAVA IUBIRII,iubire fata de mustatzea,desigur
    • +9 (11 voturi)    
      A mai spus (Sâmbătă, 11 august 2018, 22:31)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui john06

      "are fata de amanta parasita"
      • +2 (2 voturi)    
        Stie el ce stie (Duminică, 12 august 2018, 9:17)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

        Se stie si in Teleormana
  • +18 (26 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:46)

    ticbis [utilizator]

    Trebuie avut in vedere ca nivelul intelectual al doamnei Carmen Dan este cel al unei simple secretare de scoala generala dintr-o comuna obscura a judetului Teleorman.
    Prin urmare, toate declaratiile domniei sale trebuiesc tratate ca atare.
    Din pacate, asta e nivelul intregului guvern al Romaniei si al clasei politice conducatoare; deci ceea ce s-a intamplat la mitingul diasporei ieri si ceea ce se va intampla astazi este pe undeva firesc si normal.
    Imbecilii astia conduc Romania si asta explica totul!
    S-auzim de bine!
  • +20 (28 voturi)    
    Incredibil Carmen Dan este complice (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:47)

    denvarel [utilizator]

    Cand a spus ca proasta:

    "Ca o apreciere generală, ce s-a petrecut aseară este foarte grav, nimeni nu poate acuza Jandarmeria că a încălcat legea."

    Jandarmii au avut arme de foc la ei. O recunosc chiar ei cand au cerut gasirea armei jandarmeritei batute. Asta este o incalcare a legii, proasta dracu! Nu se inarmeaza jandarmii cu munitie si arme de foc la manifestatii!

    Sunt cel putin 3 materiale filmate in care jandarmii bat oameni care tin mainile ridicate si nu sunt ostili. Sa inteleg ca e legal sa bati oameni pe strada daca nu esti provocat sau atacat in vreun fel de acestia? Cretina...

    Carmen Dan este cel putin complice. Daca nu va decide ancheta Tribunalului militar ca este de fapt initiatoare a acestei incredibile actiuni absolut ILEGALE ale jandarmeriei.
    • +20 (26 voturi)    
      Cat de marsava esti duamna Dan... (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:21)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      LEGE nr. 17 din 2 aprilie 1996 (*actualizată*)
      Articolul 52 Se va evita, pe cât posibil, uzul de armă împotriva minorilor, dacă vârsta acestora este evidentă sau cunoscută, femeilor, bătrânilor şi persoanelor cu handicap vizibil, precum şi în situaţia în care s-ar primejdui viaţa altor persoane, cu excepţia:
      a) cazurilor în care se înfăptuieşte un atac armat izolat sau în grup împotriva persoanelor prevăzute la art. 47 lit. a) şi b);
      b) situaţiilor prevăzute la art. 47 lit. j) şi k).

      Se interzice uzul de armă:
      a) în situaţia în care s-ar viola, în mod intenţionat, teritoriul, spaţiul aerian sau apele naţionale ale unui stat vecin;
      b) împotriva copiilor, femeilor vizibil gravide, cu excepţia cazurilor în care înfăptuiesc un atac armat izolat sau în grup, care pune în pericol viaţa sau integritatea corporală a unei persoane.

      Ia, mai spune-ne odata spune duamna Dan cum atacau armat femeile si copii de la demonstratie cladirea Guvernului. Ca poate noi suntem mai prosti si nu am inteles-o pe aia cu: "nimeni nu poate acuza Jandarmeria că a încălcat legea."

      Uite o acuz eu ca a incalcat flagrant LEGEA 17/1996 privind regimul armelor de foc şi al muniţiilor. In speta: art 52, punctul b.

      Proasta dracu din Videle....
      • -9 (17 voturi)    
        Minciuni (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:40)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        Ce mizerii spui acolo?
        In 2012 jandarmii interveneau si mai in forta decat acum pe timpul guvernului PDL si a lui Basescu!
        Atunci erau doar vreo 10.000 de protestatari in Bucuresti si la fel ca si acum au fost infiltrate grupuri violente.
        Acelasi lucru s-ar face in orice alt stat civilizat atata timp cat sunt indivizi periculosi care pun in pericol viata altora!
        • +12 (14 voturi)    
          tu știi să citești? (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:45)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          Atunci citește!
          Mai sus am citat la virgula legea in vigoare.
          CITESTE!
          Am acuzat-o pe Dan că minte. Si că este, în cel mai bun caz, complice la o faptă penala. Legea spune alb pe negru că asta face.
          Vi tu și-mi explici că pe timpul lui Băsescu se întâmplă ceva și mă acuzi de "mizerii"???
          Citește!!!
  • +18 (24 voturi)    
    Secretara de videle (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:49)

    Cetateanul_turmentat2 [utilizator]

    Aveti impresia ca daca esti ministru sau jandarmi voi sunteti invincibili ? Ha . Sub aroganta asta sunt doar carne si oase. 
  • -27 (35 voturi)    
    in tarile civilizate (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:49)

    cucuveauamov [utilizator]

    astia de la #rezist erau de mult la puscarie, dupa ce mai intai erau tavaliti prin piata de nu se vedeau. Slaba jandarmerie. Pentru asta ar trebui demisi sefii jandarmeriei.
    • +28 (32 voturi)    
      Si ce se intampla (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:57)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      In tarile alea de care zici cand un om ridica mainile sus si tu,ca politist/jandarm dai cu pulanul in el ca in covoare..
      Devii chiar scarbos de acum cu comentariile astea
    • +16 (22 voturi)    
      Wrong, is tarile civilizate nu conduc gibonii (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:25)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      tara. Va agatati disperati de putere, a mai fost unul si a sfarsit impuscat.
    • +15 (19 voturi)    
      Uite la el (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:40)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      In tarile civilizate exista nu doar in dictionar un cuvant. ONOARE. In tarile civilizate un condamnat penal definitiv NU are ce cauta intr-o functie publica, nu mai vorbim de a III-a pozitie in stat. In tarile civilizate nu ajunge ministru o fufa care abia buchiseste silabic de pe o foaie. In tarile civilizate, statul nu se imprumuta in stil haotic pentru a onora promisiunile electorale si taind toate investitiile si parghiile de dezvoltare nationala. In tarile civilizate trupele de ordine NU vin inarmate cu arma de foc la demonstratii. Si lista poate continuaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
    • +13 (17 voturi)    
      Esti idiot amice (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:22)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      In orice tara civilizata, politia vizeaza NUMAI INDIVIDUL recalcitrant.
      in primul rind in orice tara civilizata politia cu tehnica de lupta sau cu casti nu se arata la o manifestatie, numai in caz ca politia in uniformele de zi ci zi nu poate face fatza, asta ca sa nu incinga spiritele. Nu o sa vezi tu niciodata cum cetatenii pasnici o i-au pe spate cu bastoanele.

      PS. stiai ca iliescu e cucuveaua?
    • +8 (12 voturi)    
      in tarile civilizate... (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:10)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu exista escroci si hoti la putere care sa aiba ca slugi niste gunoa-e umane care sa i apere pe forumuri...
  • +17 (23 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:50)

    gorky.park [utilizator]

    criminala dracului!
  • +17 (21 voturi)    
    Minte (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:51)

    tarabost [utilizator]

    Adevarul este: manifestantii au aparat jandarmii lasati in urma de colegii lor impotriva violentei huliganilor. In rest, jandarmii au gazat si lovit la ordin - nu la ordinul manifestatilor.
  • +14 (18 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:52)

    gorky.park [utilizator]

    Cine zicea ca femeile sunt mai chibzuite??? Zdreanta!
  • +20 (24 voturi)    
    Ceee? (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:54)

    gabone [utilizator]

    Huliganii se folosesc de protestatari pasnici asa ca e normal sa ii batem si gazam pe toti????
    Doamne fereste sa aplice acceasi regula si pt luarea de ostateci!!!!
  • +16 (20 voturi)    
    racmen, iubita lu' marcu (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:54)

    Stapanu [utilizator]

    o sa iei niste ani la bulau, sper cati mai multi / te simti bine?!!!
  • +19 (25 voturi)    
    Jandarmii au incalcat uzul de arma. (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:58)

    alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator]

    Legea 17 din 02/04/1996 Art. 47 lit d si f, Art. 49, Art. 50, Art. 51, Art. 52.

    Au aruncat grenade in mijlocul multimii riscand viata persoanelor nevinovate. Nu au respectat somatiile legale. Sefii lor care au constatat incalcarea legii nu au luat masuri conforme cu legea uzului de arma cu specificatiile de la Art. 50.

    Jandarmeria este garda de corp a partidului comunist. Incalcand legea se scoate singura in afara legii.

    Toata juia pentru mandarmerie!

    La multi ani si multa sanatate!
  • +18 (22 voturi)    
    Incredibil, oameni buni! (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:01)

    fat.cat [utilizator]

    Impostoarea asta sinistra pune raspunderea ordinului dat jandarmeriei in spinarea acelei marionete triste care este prefecta Bucurestiului. Serios, cucoana? Sa mori tu si tot partidutul tau daca n-ai avut niciun amestec in lantul acestei decizii abjecte, dictata de tatucul suprem? Asa sa-ti ajute Dumnezeu?
  • +17 (21 voturi)    
    au actionat pt. restabilirea ordinii publice ?! (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:01)

    ics_11 [utilizator]

    Carmen Dan a spus de mai multe ori ca jandarmii au actionat pentru "restabilirea ordinii publice" .
    Care va sa zica jandarmii au fost nevoiti sa "restabileasca" ordinea publica, in conditiile in car legea prevede ca ei trebuie sa impiedice tulburarea ei.
    Ei nu au impiedicat, dimpotriva au lasat-o sa fie tulburata, neintervenind asa cum ar fi trebuit la manifestarile de agresivitate a catorva instigatori (era prea riscant cica !). Incredibil !
    Apoi au intervenit, vezi Doamne. "pentru restabilirea ordinii publice" !!!
    Exact asa au facut jandarmii. Este evident planul aplicat de PSD, reconfirmat de Camen Dan !!!

    In alta ordine de idei, este adevarat ca nu presedintele se pronunta asupra "legalitatii", de aceea a cerut parchetului sa faca o ancheta.
    Dar toata lumea, inclusiv Presedintele, se poat exprima cu privire la brutalitatea interventiei !!

    Sute de oameni raniti, jandarmi loviti, grenade lacrimogene aruncate la 20-30 m, in multimea pasnica, tunuri de apa ... Ne-am intors cu 20-30 de ani in urma.
    Si din ce cauza toate acestea ?! Din cauza unui condamnat de 3 instante ?!!!
    Romania trebuie deblocata, trebuie lasata sa mearga mai departe. Evident, fara Dragnea va fi mult mai simplu si mult mai bine !
    Este cazul sa se dea deoparte. Sau sa fie dat deoparte. Urgent.
  • +13 (17 voturi)    
    carmencita (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:19)

    nash pandelica [utilizator]

    fugutza acasa ca s'ar putea sa gasesti un microfon in priza, pus de iohanis, of course.
    sa dea lovitura. ... de stat.

    haoleo, fuse la minister ca are responsabilitate, se lauda ea, dar la jindari n'avu ce sa le faca, ca nu fura in tura ei....
    as rade, de n'ar fi de plans...
  • +16 (22 voturi)    
    Absolventa de Spiru Haret la 40 de ani... (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:25)

    naitza [utilizator]

    ...ajunsa ministru de interne la 45 de ani...Nu am ce mai discuta despre acest personaj sinistru, oglinda a PSD.
    Jandarmii sunt singurii vinovati, pentru ca au ascultat ordinele ei. Ea va pica, sigur, sper sa ajunga la Targsor, alaturi de alte "duoamne" asemeni ei.
    Psihopatii de la jandarmerie, au actionat exact impotriva oamenilor pasnici. Huliganii, indivizi eliberati de catre Toader, coordonati de catre jandarmi imbracati in civil, ignorati/protejati de catre brutele echipate de scandal cu gaze lacrimogene, ca in 1990.
    RUSINE jandarmeriei! DESFIINTAREA !



    P. S. PUIE M.S.D.
  • +13 (15 voturi)    
    esti o ticaloasa (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:35)

    lp [utilizator]

    lipsita de orice urma de inteligenta si umanitate. Esti o sluga ordinara. MULTA PSD !!!
  • +13 (15 voturi)    
    Cretina asta (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:41)

    Orizont [utilizator]

    ne face pe toti prosti.
    Pai toata lumea vede secvente cum oameni pasnici o i-au pe spinare, numai cretina asta spune ca nu.
    Minte cu nerusginare si trebuie sa-si dea dimisia impreuna cu vaca de prim-ministru si intregul guvern.
  • +12 (14 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:45)

    g01an [utilizator]

    carmencita exerseaza pentru procuror deja. poezioara trebuie spusa de parca tu chiar o crezi.

    dar momentele au fost imortalizate digital. nu prea mai conteaza acum decat ce e in lege, cine a semnat ce si cate plangeri vor fi depuse.
  • +14 (16 voturi)    
    Cum poate sa minta... (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:45)

    Costello [utilizator]

    .. in halul asta? Nu a pomenit nimic de ranitii pasnici. Vai de mama ei!
  • +14 (16 voturi)    
    Ne vedem (Sâmbătă, 11 august 2018, 18:49)

    Coco_papagal [utilizator]

    In piata! Este necesar sa le aratam ca nu ne este frica!
  • +13 (15 voturi)    
    Carmen Dan, esti o jigodie ordinara! (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:00)

    omdebine [utilizator]

    a mai observat cineva ca atunci cind scotea mizeriile ale pe ura, aceasta nulitate absoluta se ineca in propriul rahat?
  • +19 (21 voturi)    
    Ei bine unde sunt huliganii ? (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:03)

    RaduBogdan [utilizator]

    Doamna Dan , eu cred tot ce ati spus. Am vrea si noi sa vedem huliganii retinuti de jandarmerie in urma actiunii lor legale si profesioniste.
    Daca ei nu exista , poate ca ar fi bine sa vedem mai putina gargara si manipulare si ceva demisii.

    Nu in ultimul rind , se pare ca victima jandarmerita nu e nici paralizata, nici pe moarte si doctorii de la urgenta au declarat ca se stia treaba asta de azi noapte.

    Cum puteti explica cretinismele si manipularile ale unor ofiteri si colegi de partid de-ai dumneavoastra ?

    Credeti ca minciuna sau prostia sau incompetenta intr-o pozitie publica de care tine siguranta cetatenilor se poate lasa cu o demisie ?

    Individul ala cu amenintarile si incitarile pe FB afost saltat urgent , ce ne facem cu colegul dumneavoastra Radulescu ?

    Daca vreti decenta trebuie sa fiti decenti , nu ?
  • +13 (15 voturi)    
    RUSINE JANDARMERIEI (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:12)

    trem [utilizator]

    SI asteptam cu interes sa ne prezentati huliganii arestati. Nu de alta dar e clar de la o posta ca ati fost mana in mana! Nu toti jandarmii, dar cei care le dadeau ordine cu sigurantza.
  • +11 (13 voturi)    
    Madam Dan la București (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:16)

    baligosul [utilizator]

    Oare madam Dan, azi pusă de Daddy la Ministerul de Interne, va avea curaj să se plimbe prin București cînd nu va mai fi ,,ministereasă"?
  • +14 (14 voturi)    
    demisia jegoaso (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:22)

    Kosmos [utilizator]

    Imaginile sunt marturii ca ati actionat premeditat impotriva celor pasnici
  • +14 (14 voturi)    
    ramane cum am stabilit (Sâmbătă, 11 august 2018, 19:27)

    tufa_de_venexia [utilizator]

    MU1E PSD
  • +12 (12 voturi)    
    Proasta satului (Sâmbătă, 11 august 2018, 21:01)

    R.Stoian [utilizator]

    Lehamite
  • +7 (7 voturi)    
    Ete scârț (Sâmbătă, 11 august 2018, 23:21)

    Soljenitin [utilizator]

    ‘Te dreacu de ștoarfă, vii tu, secretara lu’ pește prăjit din Videle, să ne spui cum suntem noi proști și tu deșteaptă, de parcă noi nu vedem cu ochii noștri realitatea.

    Dă-ți foc, japiță securistoidă, că te sting eu cu benzină.
  • +6 (6 voturi)    
    Car men Dan (Duminică, 12 august 2018, 2:21)

    batmanss [utilizator]

    Demisa .
  • +2 (2 voturi)    
    Afara (Duminică, 12 august 2018, 9:22)

    aniod [utilizator]

    din Bucuresti. La inchisoare cu tine, Carmen Dan.
  • 0 (0 voturi)    
    blanda (Duminică, 12 august 2018, 17:27)

    izu51 [utilizator]

    Oare de ce o uraste asa de mult toata lumea ...E asa de blanda si suava...Poate ca totusi cineva o iubeste...Drac-nea ?El a stricat-0 sau...era gata stricata...Stie cineva ?