Iohannis, o nouă reacție după violențele din Piața Victoriei: Acest Guvern este irațional și acționează împotriva intereselor propriilor cetățeni. Ministrul Carmen Dan să-și asume responsabilitatea pentru cele întâmplate

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 13:50 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a condamat din nou violențele de noaptea trecută din Piața Victoriei, cerându-i ministrului de Interne, Carmen Dan, să-și asume responsabilitatea pentru gestionarea situației. Totodată, șeful statului acuză Guvernul că este irațional și acționează împotriva intereselor propriilor cetățeni. Iohannis a făcut apel la membrii PSD să se delimiteze de „conducerea nocivă care duce țara spre haos și dezordine”.

Potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale, Klaus Iohannis „condamnă cu fermitate actele de violență, indiferent de cine le comite și împotriva cui sunt îndreptate”. 

„Sub nicio formă și nicio circumstanță nu poate exista justificare pentru lovirea cu bestialitate a unui alt om, iar cei care se fac vinovați de asemenea comportamente de o brutalitate excesivă trebuie aspru pedepsiți. Românii au demonstrat în ultimii ani că au simț civic și protestează pașnic pentru apărarea democrației și susținerea statului de drept”, arată sursa citată. 

Potrivit șefului statului, protestul masiv de vineri a fost anunțat cu săptămâni în urmă, „așadar a existat un timp suficient pentru structurile specializate ale Ministerului de Interne să pregătească din punct de vedere operativ desfășurarea și acțiunea forțelor de ordine”.

„În același timp, numeroase informații publice induceau ideea pregătirii unor provocări, cu accente de violență stradală, de către persoane sau grupuri organizate. Este inexplicabil de ce Jandarmeria nu a izolat și reținut grupurile de indivizi cu atitudine huliganică și violentă, permițându-le acestora să deturneze protestul cu consecințe dintre cele mai dramatice. Jandarmii știu foarte bine că violența generează și mai multă violență, iar odată declanșată o asemenea spirală este aproape imposibil de controlat sau de stopat. Jandarmii trebuie să aibă o atitudine defensivă, nu ofensivă, misiunea lor fundamentală este aceea de a proteja instituțiile statului, ordinea constituțională, dar în primul rând cetățenii, inclusiv cei care protestau într-un număr foarte mare în mod eminamente pașnic”, precizează președintele.  

Șeful statului face un apel la toate forțele de ordine ca pe viitor să urmeze cu strictețe procedurile, să nu răspundă disproporționat și mai ales să nu pună în pericol viața cetățenilor. 

„Instituțiile statului, inclusiv Jandarmeria, au suficiente resurse și experiența necesare pentru a izola elementele agresive, astfel încât evenimente precum cele de seara trecută să nu se mai repete pe viitor. Totodată, Președintele Klaus Iohannis solicită Ministrului de Interne, Carmen Dan, să-și asume responsabilitatea pentru modul în care gestionat situația din timpul protestelor și să prezinte un raport detaliat privind modul în care forțele de ordine au acționat și mai ales la ordinul cui. Din nefericire, se dovedește, din nou, că acest Guvern este irațional și acționează împotriva intereselor propriilor cetățeni și fac un apel la membrii PSD care nu vor să fie părtași să se debaraseze de această conducere nocivă, care duce țara spre haos și dezordine”, se mai arată în comunicatul Administrației prezidențiale.



















6033 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Da-o-n pana mea... (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:01)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Bine ca venim cu comunicate pe facebook si de la purtatorii de cuvant! De ce nu se convoaca CSAT, de ce nu convoaca guvernul in sedinta de urgenta...pana mea, sunt lucruri practice pe care le poate face. Nu le cunosc in detaliu, nu sunt jurist, dar sunt sigur ca are la indemana anumite parghii! Asa, stam fain frumos si scriem pe facebook intr-o pauza intre filme. Domnule Iohannis, le-ai permis sa faca ce vor, pentru ca ti-a fost mai comod asa, acum ce mai este de facut???
    • +1 (1 vot)    
      Acum întreb și eu, nu dau cu parul... (Duminică, 12 august 2018, 12:41)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Dacă nu sunteți jurist, dacă nu cunoașteți în detaliu ce se poate face, DE CE SUNTEȚI AȘA DE SIGUR? Și l-ați auzit pe Dragnea când îl acuza pe președintele țării că a pus la cale protestul? Pentru ca să-l acuze de trădare de țară și să-l dea jos fără suspendare? Pur și simplu să-l demită: Cei care îl cheamă în stradă pe domnul Klaus Iohannis ar trebui să se informeze mai bine și să gândească înainte de a vorbi public...
  • +9 (15 voturi)    
    In strada! (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:04)

    Andragel [utilizator]

    Domnule presedinte, iesiti in strada!!!!
    • -3 (15 voturi)    
      Nu-i fac bine la ochi gazele (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:34)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Andragel

      Așa că mai bine stă înăuntru, în Cotroceni.
      • +3 (7 voturi)    
        Greseala lui (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:42)

        Andragel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Omul pierde capital cam cat PSD-ul. Daca o tine tot asa, trebuie sa ii trimitem anul ce vine voturile pe Facebook...
  • +7 (9 voturi)    
    Ce sa-si asume? (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:04)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Responsabilitatea"? Buahahahaha! Poate "meritul"!
    Sultanul e mandru de ea!
  • +12 (16 voturi)    
    Cum adica (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    "fac un apel la membrii PSD care nu vor să fie părtași"
    Cum sa nu fie partasi? In PSD sunt numai hoti, securisti si progenituri de-ai lor, complici la furt, golani si huligani

    DIN ACEASTA CLOACA DE TARATURI nu poate face nici un om onest, ci doar TICALOSI. PSD nu e partid, ci o gasca pusa pe distrus Romania si imbuibare personala. PSD trebuie scos IN AFARA legii ca partid CRIMINAL urmas al PCR.
    • +7 (9 voturi)    
      omul se refera (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:43)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      la cei ce pot da o "lovitura de palat" impotriva lui Dragnea - in sensul caderii actualului Guv si sustinerii unui nou Guv
      apoi la alegeri, eject total pentru Muie_PSD
      realist vorbind, nu cred ca vreun parlamentar (in afara de cei ai USR) ar renunta la privilegii pt a avea alegeri anticipate in cateva luni

      cat despre Muie_PSD, suntem condusi in acest moment de cea mai nociva si distructiva parte a lui: BARONII, cu liderul lor necontestat Dragnea - exista totusi diferente si in interiorul Muie_PSD; de acord ca si cei "mai putin nocivi" sunt la un nivel groaznic, dar altfel condusi din "casa lor" puteau avea un rol mai putin distructiv (nu spun "pozitiv")
      • +1 (3 voturi)    
        Gresit (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:52)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        PSD nu are parti bune sau rele. PSD e o grupare infractionala (hoti si complici), mostenitori ai PCR adica a celro care si-au anexat tara prin CRIMA spre o jefui. Ieri am asistat la o noua 'mineriada' dupa reteta PSD=FSN. Nu am auzit nici un psd-ist sa protesteze, pentru ca TOTI sunt huligani si mafioti. PSD trebuie declarat partid CRIMINAL si scos in afara legii.
  • +14 (18 voturi)    
    O reactie foarte buna (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:06)

    lp [utilizator]

    Asta trebuie sa fie sfarsitul regimului dragnea. El si toate slugile lui jegoase trebuie sa plateasca pentru tot ce-au facut, culminand cu atacarea poporului. Nu, peste asta nu se trece
  • +5 (13 voturi)    
    De Minim Trei Ani Va Spun de Proclamatia de (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:07)

    un domn [utilizator]

    La Timisoara!!!
    P$D in Ilegalitate! Inclusiv penele si pemepe!
    • -2 (10 voturi)    
      Ar fi un (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:29)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      lucru foarte bun , dar din pacate eu cred ca aceasta este o UTOPIE .
    • +13 (15 voturi)    
      unde e parlamentul de 300 indivizi? (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:35)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de ce nu respectati vointa si suveranitatea poporului? cum putem corecta acest derapaj din moment ce noi nu avem instrumente de a impune? este jandarmeria o forta armata? daca da, iohanis e comandantul lor si nu se poate face nimic fara stirea lui. de ce ordinele au fost date fara anuntarea presedintelui si de catre cine? adica o persoana numite politic din fundul tarii poate decide represalii impotriva populatiei substituindu-se statului de care vorbesc jandarmii? poporul, noi sintem statul, ei sint slujitori....va asumati roluri care nu sint ale voastre. iohanis, esti obligat a chema armata si a reinstaura ordinea de drept in stat, daca nu poporul trebuie sa-si exercite suveranitatea care nu se pierde intre momentul voturilor, este continua.
  • -6 (16 voturi)    
    Acest PERVERS (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:28)

    A310 [utilizator]

    de johannis , se face ca nu are cunostiinta de Legea nr. 60/1991 privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice , si nici de Lege 61/1991 .
    In conformitate cu prevederile legii 60/1991 , acest protest este ILEGAL ca de altfel si toate celelalte .
  • +1 (13 voturi)    
    Johannis este doar un oportunist... (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:35)

    Lunix [utilizator]

    ...care-si vede doar de interesele sale, la fel ca si cei din banda lui Draknea. A fost in simbioza cu ei si a dat din coada cand s-a putut si cat s-a putut. Regret ca m-am agitat sa-l votez de 2 ori.
  • -2 (6 voturi)    
    Scoateti PSD-ul in afara legii ! (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:46)

    Marius_23 [utilizator]

    Ce mai asteptati ? Deja totul este pe fata !
  • -1 (7 voturi)    
    daaaa (Sâmbătă, 11 august 2018, 15:12)

    Toni_Romania [utilizator]

    Zise Werner Raționalul
  • +1 (5 voturi)    
    individul asta (Sâmbătă, 11 august 2018, 16:01)

    Incomod3 [utilizator]

    ar trebui judecat pentru inalta tradare
  • +2 (4 voturi)    
    Klausica, (Sâmbătă, 11 august 2018, 17:38)

    Ozmo [utilizator]

    Sa iti aduc aminte : “....am decis sa le mai dau o sansa...”. Stai in concediulntau linistit ! Ne vedem la vot la anul ! Si pe Almanahe o sa il votez, daca candideaza, dar pe tine.... dormi linistit ! Psd-ul vegheaza ! ///