Ordinul de intervenție în forță a Jandarmeriei în Piața Victoriei a fost dat de Prefectul Capitalei, Speranța Cliseru, fostă consilieră a Gabrielei Firea

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2018, 11:21 Actualitate | Esenţial


Speranta Cliseru si Florentin Pandele
Foto: euroapa.ro
Jandarmii au primit ordin de la prefectul Capitalei să intervină în forță în Piața Victoriei la ora 23.11, au anunțat, sâmbătă, reprezentanții instituției. Prefectul Capitalei este ​​Speranța Cliseru care a fost numită temporar, prin detașare, în iulie.  Speranța Cliseru este cunoscută ca fiind mâna dreaptă a primarului Gabriela Firea, ocupând anterior numirii ca prefect funcția de consilier personal al acesteia.

Jandarmii au primit ordin de la prefectul Capitalei să intervină în forță în Piața Victoriei la ora 23.11, au anunțat, sâmbătă, reprezentanții instituției, care au mai precizat că au fost deschise 8 dosare penale, până acum.  

"S-a acționat în primă faze cu gaze, cu spray iritant, lacrimogen și ulterior s-au executat somațiile legale, respectiv cele trei semnale luminoase care anunțau intervenția în forță. Au fost date în conformitate cu normele, pentru atenționarea oamenilor. Conform prevederilor în vigoare, prefectul este cel care aprobă intervenția în forță a jandarmilor. Aseară, pe baza informațiilor existente și a comportamentului agresiv a unei părți din cei aflați în piață, Jandarmeria a primit aprobare să intervină în forță la ora 23.11. Este ordinul de intervenție semnat de prefectul Capitalei. Din acel moment, s-au luat măsuri gradual astfel încât să se evacueze zona", a declarat, sâmbătă dimineață, Marius Militaru, șef Serviciu Comunicare Jandarmeria Română. 

Prefectul Capitalei este ​​Speranța Cliseru care a fost numită temporar, prin detașare, în iulie.  Speranța Cliseru este cunoscută ca fiind mâna dreaptă a primarului Gabriela Firea, ocupând funcția de consilier personal al acesteia.

Până să ajungă la Primăria Capitalei, Speranța Cliseru a fost administrator public al orașului Voluntar, care îl are ca primar pe Florentin Pandele, soțul Gabrielei Firea. Ulterior, Gabriela Firea a numit-o membru în consilii de administrație la societățile nou înființate: Compania Municipală Pază și Securitate București S.A și Compania Municipală Dezvoltare Durabilă București SA.

 În plus, anul trecut, Speranța Cliseru a fost numită administrator provizoriu în Consiliul de Administrație al RATB.  

Când a fost numită consilier al lui Firea, în 2016, Cliseru figura că administrator public al orașului Voluntari. Anterior, Speranța Cliseru a fost director general al firmei Green City Voluntari S.A, director executiv în Primăria Voluntari, prefect de Ilfov, Administrator Public la Voluntari, consilier parlamentar pentru Gabriela Firea, dar și director general al trustului de presă Cuget Liber din Constanța.





















7676 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    Da (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:22)

    mitg [utilizator]

    Nu exista dubii ca a fost opera lui livache orchestrat de animalele de companie numit dandarmeria.
    • +11 (13 voturi)    
      Au englezii o vorba "Hope dies last" (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:42)

      -PuieMSD [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Adica "Speranta moare ultima".
      Noi nu suntem englezi, la noi n-o sa fie asa.
    • +12 (14 voturi)    
      Redactia Hotnews (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Va Solicit sa Investigati cand a Semnat DUamna Prefect tzidula care DOAR telegrafic a fost prezentata de Black Water Dandarmeria SRL cu actzionarat Teldrum
  • +28 (30 voturi)    
    Omul de casă al familiei Pandele-Firea (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:28)

    Zummm [utilizator]

    Intrebarea este cine a fost intermediarul ei, Firea sau Pandele ? Ca bisnitarul cu mustata sigur a fost.
  • +9 (15 voturi)    
    Sa fie anchetata pentru crime impotriva umanitatii (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:32)

    2087 [utilizator]

    Doar ca n-a murit nimeni nu e o scuza.
    • +7 (9 voturi)    
      sa fie (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:59)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      colindata
  • +16 (22 voturi)    
    Banii (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:34)

    Coco_papagal [utilizator]

    pe care ii trimitem acasa platesc salariile acestor sobolani rosii care iti gazeaza fratii si surorile!!!
    • +6 (8 voturi)    
      Exact !!! (Sâmbătă, 11 august 2018, 13:28)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Asa de tarziu ai inteles asta ???????
  • +22 (26 voturi)    
    Speranta Cliseru (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:35)

    Frank777 [utilizator]

    a fost cu Pandele la Petromin. Amandoi au fost implicati in dosarul Flota-Petromin. Au scapat.Pandele era in Consiliul de Administratie si Cliseru era director comercial.
    Pandele a luat-o cu el la Primaria Voluntari.Apoi la primaria Firea la Bucuresti.Au impins-o prefect de Bucuresti pentru ca este sluga lor credincioasa.Se vede la ce o folosesc.Le este frica de puscarie pentru ce au facut si sunt gata de orice.
  • +15 (17 voturi)    
    sa vedem ce spune (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:43)

    nash pandelica [utilizator]

    procurorul sef al parchetului din bucuresti.
  • +17 (19 voturi)    
    muierile PZDiste (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:45)

    revo [utilizator]

    daaaa, bravi barbati in crima organizata PSD-ALDE-UDMR: arunca muierile in fata, in prima linie, asa cum se folosesc de bratul inarmat al derbedeilor de pe stadioane, de clanurile tiganesti, de zdrahonii mascati si inarmati din jandarmerie si militie, de know how-ul din umbra al sri si sie.

    Pana mai acu cativa ani, muierile pizdiste erau folosite pentru furtul de bani din institutii, pentru gestionarea dosarelor la diicot sau in instante. Azi, ele sunt in linia intai a luptei corp la corp cu poporul roman. BRAVA, MUIERI PZDiste!

    Apropo, daca tot sunteti bagate peste tot si in toate, ce nevoie mai aveti de nevolnicul cu mustata si de burdihanul tariceanului? Muieri, puneti mana pe matura si maturati-i!
  • +12 (14 voturi)    
    Ce surrpiza... (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Astia-s peste tot ... toti fac parte din aceeasi famiGlie.
  • +13 (15 voturi)    
    Dragnea la puscarie (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:54)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...
  • +8 (10 voturi)    
    nu doar incompetenti (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:54)

    Anonym [utilizator]

    ci si malefici
    oameni cu scoala vietii. Pt ei ecuatia e simpla, vor puterea si vor face orice pt ea ca altfel e sfarsitul.
    Si isi vor folosi tupeul, inteligenta smekereasca sa isi atinga obiectivele

    Si mai stiu ca mai au 2 ani sa castige razboiul pt ca lumea s-a trezit la orice nivel
  • +13 (15 voturi)    
    prefectul si violentele (Sâmbătă, 11 august 2018, 11:55)

    firi [utilizator]

    daca este adevarat ""coana prefect""sa raspunda in fata legii cu...puscaria!!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Asta e (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:01)

    Casargoz [utilizator]

    institutia apolitica a prefectului

    Statul paralel exista: e PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    doua marii famiglii in conduc pzd-ul, (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:16)

    gatsby [utilizator]

    famiglia suleiman de teleorman si famiglia firea-vranceanu-pantele
  • +20 (22 voturi)    
    Speranța Cliseru=criminala (Sâmbătă, 11 august 2018, 12:27)

    vidra [utilizator]

    Am ajuns o tara condusa de doua clanuri mafiote, unul din Voluntari si unul din Teleorman, cel mai sarac judet din tara. Romani, ce ati facut in 2016?
  • +8 (8 voturi)    
    Increngaturi... (Sâmbătă, 11 august 2018, 13:38)

    Olyx [utilizator]

    Cu totii sunt LEGATI intre ei...Partidul asta bolsevic ( PSD) a scos la suprafata toata mizeria umana pe care a adunat-o in el in cei 20 din cei 28 de cand conduce ROMANIA !!! Iata unde ne-a adus : acolo de unde am plecat, in '89 si mai apoi in 1990...
  • +9 (9 voturi)    
    Asta-i "prefecta" Capitalei? (Sâmbătă, 11 august 2018, 13:49)

    Lunix [utilizator]

    Romania a avut si inainte de '44 guvernanti si politicieni corupti, insa asa prosti si agramati ca astia de acum n-a avut niciodata.Plus ca sunt mai corupti si mai sugaci decat toti cei din istori sa, astia-s ciocoi apocaliptici!
    Cu adevarat este condusa de spertzari, tzatze, prosti si agramati care-i depasesc pana si pe cei din perioada ceashkista.Nu mai vrem sa ne conduca prostii!
  • +5 (5 voturi)    
    Iata cum Capitala s-a pricopsit cu (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:35)

    Rescator [utilizator]

    o nouă tuta razboinica,dupa cunoscuta Firuța de
    Voluntari.Cred ferm ca bolșevicii PSD/PCR au sacis
    din timp scenariul și au asigurat regia violențelor.
    Huliganii și interlopii de la Dinamo nu acționeaza decat la ordinul numeroasei cete de chestori din MAI,
    iar aceștia la ordinul Dictatorului repetent Liv Jong
    Unu.
  • +9 (9 voturi)    
    Cei vinovati sa fie demisi! (Sâmbătă, 11 august 2018, 14:41)

    paonipao [utilizator]

    Dar trebuie facut mai mult de atat, jandarmii vinovati sa fie demisi si apoi anchetati de tribunalul militar!
    Bineinteles ca trebuie identificati si anchetati si cei ce au fost instigatori in piata si au fost violenti!

    Au fost atatea manifestatii pasnice in piata Victoriei si jandarmii au stat linistiti...

    De data asta au primit ordine clare sa reprime manifestatia, i-am intrebat pe unii dintre jandarmii din primul rand de ce colegii lor din randul doi si trei arunca cu grenade lacrimogene ...in toata piata?!

    Tinerii jandarmi din primul rand faceau semn cu degetul mare in sus...adica primisera ordinul de “sus”!

    Se dorea de fapt imprastierea tuturor manifestantilor inca de la ora 20-21 si se mai dorea impiedicarea si descurajarea venirii in piata si a altor manifestanti...tocmai prin imprastierea masiva a gazelor lacrimogene chiar si pe strazile laturalnice in locuri unde nu erau oameni!
    Prefectul si sefii din jandarmerie au stiut de la inceput ca se va intra in forta in manifestanti, asta a fost ordinul...!
    Le trebuia doar un mic motiv..si l-au creeat tot ei jandarmii prin pozitionarea lor ( nu pe trotuarul din fata guvernului ca la toate manifestarile anterioare) exact in fata squarului din piata.
    S-a creat astfel o busculada in momentul in care manifestantii veneau masiv spre centrul pietei dinspre Iancu de Hunedoara si dinspre Kiselef (muzeul Antipa) si nu mai era loc in piata pentru ca jandarmii blocasera o suprafata de cateva sute de metrii patrati...
    Acea suprafata asa cum am spus era ocupata tot timpul de manifestanti la protestele anterioare!