Jandarmeria: În Piața Victoriei au venit persoane din galeriile de fotbal, rugăm delimitarea de ele

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 august 2018, 20:51 Actualitate | Esenţial


Jandarmeria Romana
Foto: Facebook/ Jandarmeria Romana
Jandarmeria Română informează că la mitingul de vineri seară din Piața Victoriei au ajuns și membrii galeriilor de fotbal, subliniind că persoanele care protestează pașnic sunt rugate să nu intre în conflict cu aceștia și nici să le sprijine acțiunile violente.

„În Piața Victoriei și-au făcut apariția persoane cunoscute ca făcând parte din grupuri violente și galerii ale unor echipe de fotbal. Rugăm protestatarii de bună credință să se delimiteze de aceste grupuri și să nu sprijine în niciun fel acțiunile lor violente! De asemenea, îi rugăm pe oamenii care protestează pașnic să nu intre în conflict cu aceste persoane! Repetăm apelul nostru la calm și recomandăm femeilor și persoanelor însoțite de copii să se retragă din zona în care au loc violențe!”, precizează Jandarmeria Română, printr-o postare pe Facebook.



Noi incidente au avut loc la mitingul din Piața Victoriei, între protestatari și jandarmi, forțele de ordine fiind nevoite să recurgă la gaze lacrimogene și tunuri cu apă pentru a îndepărta persoanele violente, notează Mediafax.

De asemenea, Metrorex a decis, din cauza numărului mare de persoane ce tranzitau zona, să închidă stația de metrou Piața Victoriei, ceea ce presupune interzicerea accesului călătorilor în subteran, dar şi trecerea trenurilor prin această staţie fără oprire. Stația se va redeschide la solicitarea autorităților.

Aproape 50.000 de persoane protestează, la ora transmiterii știrii, în faţa Guvernului, unde s-au înregistrat câteva incidente între manifestanţi şi forţele de ordine. Pentru câteva zeci de minute, au existat îmbrânceli între manifestanți și forțele de ordine. Pentru că protestatarii au încercat să ocupe spațiul din fața Guvernului și au forțat gardurile, aruncând în același timp și cu pietre, sticle și alte obiecte către jandarmi, aceștia au intervenit cu spray-urile cu piper din dotare.



Citeste mai multe despre   


















1543 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    normal (Vineri, 10 august 2018, 21:03)

    martel55 [utilizator]

    ca doar ei i-au adus, doar se cunosc foarte bine, isi fac servicii reciproc...asa se intampla daca nu au fost urmariti penal de procurori pentru provocarile ordinare pe care le-au pus la cale in februarie 2017 la manifestatia aceea cu incidente...daca ar fi fost anchetati si trasi la rapsundere cei din MAI care au pus la cale acele provocari, acum s-ar fi invatat minte si nu mai repetau figura
    • +3 (3 voturi)    
      Daca Jandarmeria stie ca-s agresisi de ce ii lasa? (Vineri, 10 august 2018, 23:52)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Jandarmeria spune ca ii cunoaste pe cei din galerii si din clanuri dar in acelasi timp ii lasa sa se infiltreze printre protestatari pasnici


      nu vi se pare ciudat ca jandarmeria lasa indivizi cunoscuti ca violenti printre oameni pasnici???

      Dragnea vorbea inca de ieri de VIOLENTE la protestul de astazi....credeti ca e o COINCIDENTA???
  • +5 (5 voturi)    
    galeriile de fotbal sunt finantate (Vineri, 10 august 2018, 21:33)

    ...!?! [utilizator]

    de puscariasi notorii, ba', jandarmerie pesedista.
  • +4 (4 voturi)    
    Angajatii MAI sub acoperire (Vineri, 10 august 2018, 22:01)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    fac parte din MAI.

    Amintiti-va de prostul care pierduse satia si urla disperat dupa ea!
  • +4 (4 voturi)    
    S-a umplut piata de jandarmi (Vineri, 10 august 2018, 22:03)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    pare ca vor sa protesteze ei!
  • +4 (4 voturi)    
    se forteaza o confruntare cu jandarmeria (Vineri, 10 august 2018, 22:07)

    Adrian_. [utilizator]

    ieri deja erau tot felul de comunicate si declaratii alarmiste cum ca prostestul va fi unul violent.

    astazi observ tot felul de tentative de a transforma acest protest cu o mare putere simbolica intr-o confruntare con jandermeria.

    cum fortele politice si institutiile controlate politic doresc acest lucru, riscul este major.
  • +4 (4 voturi)    
    acum stim sigur ca apara hotia (Vineri, 10 august 2018, 22:36)

    g01an [utilizator]

    ce justificare au gazele date in mijlocul multimi unde sunt sute de persoane daca scopul era dispersarea unui grup de 20 de indivizi din alta locatie a pietei?

    daca voiau delimitarea oamenilor de galeriile de forta care ataca intotdeauna din aceeasi directie, nu intrau in forta cu gaze lacrimogene si caii pana in partea opusa a pietii, la muzeu, unde se aduna lumea care s-a separat de grup pentru a fi departe de incidente. ce sens are?
    • +2 (2 voturi)    
      pai are (Sâmbătă, 11 august 2018, 0:59)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Ca la girafa ne-a dat intalnire Mihail Sora! Nu au reusit sa-l puna la pamant data trecuta, cand l-au imbrancit, trebuiau sa-l rezolve astazi!
      Si au ordin sa-i intimideze pe demonstrantii de buna credinta, sa-i indeparteze, sa-i raneasca, sa-i calce in picioare.

      Ultrasii si clanurile tiganesti trebuie protejati, sunt fortele lor paramilitare, mai au nevoie de ei, basca ca aia stiu multe si, la o adica, pot sa ciripeasca - cine sunt persoanele de legatura si ce grade au, cine a adus ordinele, de la cine erau, ce contineau ordinele, cine a facut convocarea, unde s-au grupat, cum s-a organizat transportul, care au fost tintele, cum au comunicat in teatrul de operatiuni, cum s-au retras, cu cat au fost platiti, cum au fost platiti etc.
  • +3 (3 voturi)    
    iar mintiti! (Vineri, 10 august 2018, 23:12)

    revo [utilizator]

    in piata nu "au venit", ci "au fost aduse" galeriile de fotbal. Amicii vostri si ai d-nei curve de la interne...

    PUIE MSD! PUIE MOLITIA!