Hossu, lider de sindicat: Noua Lege a pensiilor discriminează femeile, care vor primi şi cu 30 % mai puţin decât bărbaţii

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 9 august 2018, 12:25 Actualitate | Esenţial


Bogdan Hossu, presedintele CNS Cartel Alfa
Foto: Agerpres
Proiectul noii Legi a pensiilor va discrimina femeile, care vor primi pensii mai mici chiar şi cu 30% faţă de bărbaţi, dacă statul nu le va acorda alte compensaţii, a declarat, joi, pentru Agerpres, preşedintele Confederaţiei Sindicale "Cartel Alfa", Bogdan Hossu.

"Fără să vedem deocamdată textul proiectului, din prezentările de până acum se prezintă mai multe deficienţe. Una dintre ele este discriminarea împotriva femeilor, în sensul în care, făcându-se o împărţire pe numărul de ani de cotizare, în momentul respectiv femeile, care au un stagiu de cotizare mai mic decât al bărbaţilor, vor avea pensia mai mică. Dacă adăugăm şi facilităţile despre care se vorbeşte, aparent facilităţi, adică pentru femeile cu mai mult de trei copii se reduce stagiul complet de cotizare, în loc de 30 de ani sau 33, să fie mai mic cu până la 6 ani, am înţeles din prezentare, în momentul respectiv ele vor avea pensii foarte mici", a arătat Hossu.

Acest lucru va însemna că, din start, toate femeile vor avea pensii mai mici cu circa 15% faţă de cele ale bărbaţilor, iar, în cazul mamelor cu peste trei copii, pensiile vor fi mai mici chiar cu 30%.
Ca să fie înlăturată această discriminare, ar trebui să apară în lege şi altfel de compensaţii pentru femei, a precizat Hossu.

"Al doilea element negativ, din prezentările de până acum, este faptul că valoarea punctului de pensie va fi decuplată complet faţă de problematica evoluţiei economice. Adică, deşi salariile vor creşte destul de repede, punctul de pensie nu va creşte şi el", a susţinut liderul sindical.

El a explicat că, în prezent, valoarea punctului de pensie creşte odată cu salariul mediu şi cu inflaţia, însă, după modificările propuse, va depinde doar de inflaţie.
"Această decuplare are ca efect, aşa cum s-a mai întâmplat până acum, o îngheţare a pensiilor pe termen mediu", a subliniat Hossu.

Reprezentantul "Cartel Alfa" a mai spus că marile confederaţii sindicale, care reprezintă interesele populaţiei active, nu au fost consultate în niciun fel la elaborarea acestui proiect,
"Doamna ministru (Olguţa Vasilescu, ministrul Muncii - n. r.) consideră că reprezentanţii singurei forţe contributive nu sunt importanţi în discuţie. Au discutat doar cu Asociaţia Pensionarilor. Iar legea, teoretic, ar trebui să fie şi pentru viitor. Să nu uităm că pensia, ca factor de protecţie la sfârşitul carierei profesionale, reprezintă un factor de motivare pentru muncă şi corectitudine în muncă", a precizat Hossu.

Toate acestea vor încuraja, de fapt, munca la negru şi 'la plic', pentru că salariaţii nu vor şti de ce pensie vor beneficia pe viitor, a conchis el. 



















4770 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Bogdan Hossu Scapa din Vedere urmatoarele (Joi, 9 august 2018, 12:30)

    un domn [utilizator]

    LOV este Barbat si nu Femeie, se poarta de parca ar fi femeie insa...nu e clar
    LOV a Preluat Invataturile Martirului CVT prin care Femeia este la un rang similar cu femeia din URSS
    • 0 (6 voturi)    
      Stagii de cotizare de 30 ani nu se mai pot atinge! (Joi, 9 august 2018, 16:21)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Noțiunea de Stagiu Cotizare Complet trebuie desființată. Nu mai are ce cauta într-o lege a pensiilor.

      Din 1989 au trecut 29 ani, o perioada în care romanii au fost disponibilizați continuu iar mai apoi au plecat masiv în străinătate unde trăiesc în majoritate din ajutor social.

      Cei care tocmai terminau facultatea în 1989 au acum 52-53 ani. Peste 12-13 ani vor atinge vârstă de pensionare cu vechimi derizorii de câțiva ani.

      Ce stagii de cotizare înregistrează cei care ies la pensie acum? Cat la suta au vechime completa de 30 ani? 5%, 10%, 20%, ...?

      Într-o țara unde, sa spunem, doar 15% reușesc sa scoată vechime completa, o lege care se adresează cu precădere celor cu stagiul de cotizare de minim 30 ani nu are sens.
    • -1 (5 voturi)    
      Noii pensionari de azi ce stagiu cotizare au? (Joi, 9 august 2018, 16:28)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Câți ani de cotizare au în medie cei care tocmai ies la pensie acum în 2018? Cat la suta au peste 30 ani?
    • 0 (6 voturi)    
      Fara 15 ani vechime nu se poate ieși la pensie (Joi, 9 august 2018, 16:46)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca ai mai putin de jumătate decât vechimea completa de 30 ani nu poți ieși la pensie. Cu 14 ani lucrați este ca și cum nu ai muncit niciodată.

      Cata lume se poate lauda azi cu minim 15 ani? Asta înseamnă ca la fiecare 2 ani trebuie sa fii angajat minim 12 luni. Pentru majoritatea asemenea performanta este imposibila.
      • -3 (3 voturi)    
        am citit cu atentie ce ai comentat (Joi, 9 august 2018, 17:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Un Mitiv in Plus sa ai invader ca asa este si in URSS; mai nou oamenii de acolo sunt evident deranjati deoarece varsta de pensionare a crescut. or ceea ce LOV si FSN face si desface de treidecenii arata Cat de Mult Sunt Mandri ei ca Romani si cat de Mult Pretuiesc Un Om Al Muncii vs Un Infractor ! panimaiesh ?
  • -5 (15 voturi)    
    statistic femeile voteaza cu psd mai mult decat (Joi, 9 august 2018, 12:38)

    Francisc 1 [utilizator]

    barbatii ,deci merita!
    • +5 (7 voturi)    
      Francisc... francisc... (Joi, 9 august 2018, 13:29)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ce o sa le spui femeilor la mitingul de vineri?!
  • 0 (6 voturi)    
    Dupa merite (Joi, 9 august 2018, 12:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cine voteaza hoti, sa fie furat. Altadata sa caste ochii de doua ori inainte de a pune stampila pe niste gasti de crima organizata cum sunt PSD, ALDE si UDMR.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu mai nteleg aritmetica (Joi, 9 august 2018, 13:09)

    lasa [utilizator]

    Daca stagiul de cotizare se va imparti la un numar mai mic de ani, rezultatul va fi mai mare, asa am invatat eu aritmetica
    E ceva care imi scapa....
    • 0 (2 voturi)    
      de ce nu s-ar fi contaminat si dansul (Joi, 9 august 2018, 15:12)

      jugastru [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      ... avand de-a face cu .....
  • +1 (3 voturi)    
    s-a trezit si el (Joi, 9 august 2018, 15:29)

    jorj_bv [utilizator]

    si a inceput sa vorbeasca.
    Pai daca sta cate 2 ani cu 3 copii acasa, evident ca are mai putini ani lucrati - adica cotizati. Deci beneficiul de a nu sta la serviciu pana la 70 ani ca sa faca stagiu complet de cotizare e acum un dezavantaj?
    Si tatii pot sta in concediu de crestere a copilului. Nu stiu daca reducerea se aplica exclusiv la mame.
  • +4 (4 voturi)    
    mai Hossule (Joi, 9 august 2018, 19:54)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cum se face ca in 30 de ani, aproape, nu ti-au mancat cariile scaunul ?