Jandarmeria, despre mitingul diasporei de vineri: Nu ne vom confrunta cu cetățenii. Nu suntem trupe pretoriene

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 august 2018, 10:42 Actualitate | Esenţial


Jandarmeria Romana
Foto: Facebook/ Jandarmeria Romana
Numărul jandarmilor care vor fi prezenți, vineri, pentru a asigura ordinea la mitingul din Piața Victoriei va fi dimensionat gradual în funcție de numărul protestatarilor, reprezentanții Jandarmeriei precizând că forțele de ordine nu se vor confrunta cu cetățenii, potrivit Mediafax.

"Jandarmeria nu va face estimare a numărului de participanți, nu avem obligația legală. Sunt afirmații, îndemnuri la violență, ură și intoleranță, amenințări cu moartea la adresa jandarmilor. Autoritățile nu tolerează astfel de atitudini, nu acceptăm insubordonarea civică și violența. Toți cei care vor lansa mesaje de instigare vor răspunde. Jandarmeria Română nu se confruntă cu cetățenii, noi asigurăm ordinea, siguranța manifestanților și a celorlalți . Recomandăm tuturor să se delimiteze de astfel de atutudini. Jandarmeria este o instituția apolitică, nu suntem trupe pretoriene", a anunțat, joi, locotenent colonel Marius Militaru, șef comunicare Jandarmeria Română.

Reprezentanții Jandarmeriei le cer manifestanților să protesteze pașnic.

"Scopul misiunilor este de a asigura un climat de ordine publică. Dispozitivul nostru va fi dimensionat gradual în funcție de numărul de persoane din spațiul public. Dacă va fi nevoie de suplimentare, o vom face. Recomandările noastre către oameni sunt să adopte un comportament civilizat, să respecte indicațiile jandarmilor, să evite conflictele și să anunțe comportamentele antisociale. La ultimele evenimente au fost incidente cu forțele de ordine.
Am avut jandarmi mușcați, zgâriați, loviți. Nu ne facem singuri dreptate. Jandarmii au obligația de a sancționa comportametele antisociale. Solicităm să nu vină cu bagaje voluminoase, iar cei cu copii să stea la depărtare de cei cu comportament antisocial. Există mereu un grup restrâns care provoacă. Să se delimiteze de grupurile acestea. Cu toții vrem să ajungem sănătoși acasă", a declarat Georgian Enache, purtător de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei.

Primăria Capitalei a anunțat că protestul din 10 august nu are organizatori, deoarece persoanele chemate la discuții privind organizarea manifestării au refuzat să semneze protocolul aferent și „să-și asume răspunderea”, instituția subliniind că o simplă notificare este nulă din punct de vedere legal.



















5701 vizualizari

  • +20 (30 voturi)    
    Depinde de cine da ordinele in ziua aceea (Joi, 9 august 2018, 10:46)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    si daca vor veni baietii de galerie ai PSD-ului sa incite la violenta.

    Diaspora nu e violenta, dar PSD-ul poate fi.

    Oricum, aveti grija, daca vedeti instigatori lasati-va in jos sa-i vada toata lumea.
    • -9 (15 voturi)    
      Da, l-am vazut pe individul numit Grosu, din (Joi, 9 august 2018, 13:01)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      diaspora, vorbea numai despre imbratisari si flori pentru jandarmi, daca asa e diaspora ne-am lamurit!
      • +4 (10 voturi)    
        Grosu e o sluga a PSD, pusa sa dezinformeze, (Joi, 9 august 2018, 15:08)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        asa cum faci si tu acuma, fiindca esti o scursura a societatii si nu poti trai dintr-o meserie cinstita.
        • +1 (3 voturi)    
          e Mircica, acel Mircica fezandat de (Joi, 9 august 2018, 18:18)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

          motociclist, ai compasiune pentru ce debiteaza
  • -6 (16 voturi)    
    de unde e ăsta bre? (Joi, 9 august 2018, 10:46)

    oldman_boy [utilizator]

    insubordonare civică?
    • +8 (10 voturi)    
      Nu! (Joi, 9 august 2018, 13:46)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Insubordonare... ciuvica!
  • +27 (39 voturi)    
    absolut (Joi, 9 august 2018, 10:48)

    ion-ion-ion [utilizator]

    "Jandarmeria Română nu se confruntă cu cetățenii, noi asigurăm ordinea, siguranța manifestanților și a celorlalți ."

    Am vazut cum i-ati luat pe sus pe cativa ce afisau banere cu "Penalii" din functiile de conducere. Sunteti o sluga a ministrei Dan, varful sculei condamnatului Dragnea.

    V-ati mancat increderea pe care o aveau oamenii in voi cand ati intrat in manifestantii pasnici si i-ati luat pe sus, amendat si batut.

    SA VA FIE RUSINE!
  • +25 (35 voturi)    
    Ce sunteti (Joi, 9 august 2018, 10:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Slugi ale mafiei psd-alde-udmr. Instrumnt de represiune, urmasi ai militiei ceausiste. S-a cam vazut ce sunteti cand ati aruncat cu lacrimogene, ati izbit oamenii cu capul de caldarâm, i-ati urcat in dube, anchetat, amendat etc. JANDAMERIA APARA HOTIA! - o stiu până si copiii!
  • +22 (32 voturi)    
    de-ar intelege toti din jandarmerie (Joi, 9 august 2018, 11:04)

    qwerasdf [utilizator]

    ca salariile lor sunt platite de catre cetatenii din piata...
  • +16 (26 voturi)    
    e, na.. (Joi, 9 august 2018, 11:05)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    ... cum nu?

    ati uitat cand ati iesit cu mitrarierele calare?
  • +18 (24 voturi)    
    dar pe cetateanu' X (Joi, 9 august 2018, 11:06)

    Itsoc [utilizator]

    intervievat de A3, cand il arestati pentru declaratii instigatoare care pana la planuirea unei crime?
    sau ala a fost trimis de PSD ca sa agite apele si e ok sa spuna ce vrea?
  • +18 (24 voturi)    
    chiar asa? (Joi, 9 august 2018, 11:08)

    Ilidia [utilizator]

    Aduceti-va aminte ca cu alte ocazii au fost adusi niste "suporteri"care au facut scandal, altadataa, in mod provocator au adus, tot provocator, jandarmi echipati "testoase"... Cele spuse sunt un avertisment voalat. Tare cred ca si acum vor fi provocate deliberat "incidente" de niste descreerati in slujba PSD.
  • -20 (22 voturi)    
    Comunicare preventiva corecta (Joi, 9 august 2018, 11:09)

    UpNext [utilizator]

    dar, inevitabil, vor fi provocari si incidente, macar pentru a se demonstra ca "militia PSD" si "securistii lu' Dragnea" exista si actioneaza impotriva demonstrantilor pasnici....Sper sa ma insel.
    • +14 (16 voturi)    
      Multa Placutza Suedeza (Joi, 9 august 2018, 12:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Iti doresc
    • -1 (9 voturi)    
      O provocare (Joi, 9 august 2018, 12:07)

      Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      E sa iti pui numarul de masina M///EPSD si s-a vazut cum au raspuns la provocari: luand in brate sentimente si paresi si ignorand legile.
    • +11 (13 voturi)    
      Daca esti asa de sigur, (Joi, 9 august 2018, 12:19)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      e clar ca stii tu ceva!
      Comunistii stiu sa incite.
      Sa vezi ce de baieti cu ochii... rosii, vor fi in multime.
      Doar... in trecere.
      Si apoi apar jandarmii ca sa stinga... focarele!
      Mi-e scarba de cei ca tine!
      Tocmai de aceea vin cei de afara.
      Voi ar trebui sa plecati ca sa lasati tara asta in pace!
  • +19 (25 voturi)    
    hahahaha! (Joi, 9 august 2018, 11:14)

    Soljenitin [utilizator]

    Jandarmeria nu sunt trupe pretoriene? Dar cand il protejau pe infractorul recidivist condamnat penal definitiv Dragnea de intrebarile incomode ale presei ce erau?
  • +13 (21 voturi)    
    apolitica (Joi, 9 august 2018, 11:14)

    john06 [utilizator]

    pe naiba,cand iti zice Carmensita sa stai in c..u gol pe strada,tu aia faci si basta,te executi ca sclavul,mincinosule
  • +9 (15 voturi)    
    Daca a semnat Finu Raducu, caftangiul (Joi, 9 august 2018, 11:16)

    un domn [utilizator]

    Jandarmeriei ce s a remarcat la Piata Universitatii inseamna ca are Iz de "Credibilitate " (contrar a se intelege)
  • +14 (22 voturi)    
    a (Joi, 9 august 2018, 11:19)

    adrian67 [utilizator]

    Sunteti "decat" niste slugi in serviciul lui Dragnea.
    • +3 (7 voturi)    
      Asa e (Joi, 9 august 2018, 12:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      dar faptul ca indeplinesc ordinele nu ii va scuti de JUDECATA pentru ticalosiile comise de jandarmi = militieni. Va veni si Ziua Judecatii si toate acest SLUGI ale mafiei vor plati
  • +18 (26 voturi)    
    Jandarmeria este apolitica... (Joi, 9 august 2018, 11:26)

    banel [utilizator]

    Hai ca m-ati facut sa rad.
  • +25 (31 voturi)    
    ha? (Joi, 9 august 2018, 11:26)

    zicsieu [utilizator]

    va lepadati de stapani sau ramaneti sclavi? nu inteleg. pe ala mutu l-ati luat fara intrebari, pe aia din piata victoriei i-ati gazat fara intrebari. atunci nu erati pretorieni? realiatea e ca nu o aveti ce sa faceti, nu mai sunt o mana de oameni pe care sa-i bulaniti. oricum nu e nevoie de voi: cei care vor demonstra vor fi civilizati asa cum s-a vazut de n ori anii astia. Apolitica pe dracu, s-a sters carmen & co cu voi ca si cum ati fi niste carpe. Atunci v-a placut locul caldutz?
  • -12 (16 voturi)    
    Sa recapitulam (Joi, 9 august 2018, 11:39)

    Incomod3 [utilizator]

    1. Lozinca : M//E PSD
    2. Organizatori: nimeni n-are curajul sa-si asume raspunderea
    3. Program, liste de revendicari: zero, zilch, nada, nimic logic, nimic coerent
    Nici macar opozitia politica n-are curajul sa se asocieze cu astia. Sui astia se cred... cine ? ce? ce vor sa fac ?
    Jalnic
    • +3 (5 voturi)    
      Esti o sluga PSDista care spameaza degeaba (Joi, 9 august 2018, 12:54)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Daca esti incomod, scoate-ti morcovul lui Dragnea.
  • +6 (10 voturi)    
    România divizată (Joi, 9 august 2018, 11:39)

    Radu-Mihai [utilizator]

    "Jur credință patriei mele, România!
    Jur sa-mi apar tara chiar cu prețul vieții..."
    Asta e ordinea!

    Suntem intr-un moment de cumpănă.
    De voi va depinde cum veți fi priviti in viitor si menționați in istorie.
    • -2 (4 voturi)    
      aloooo (Joi, 9 august 2018, 13:38)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      balaceanca, v-a mai scapat unu...
  • +11 (13 voturi)    
    ce trebuie sa faceti (Joi, 9 august 2018, 11:45)

    vasile-roaita [utilizator]

    daca aveti singe in instalatie. refuzati sa executati ordinele sefilor vostrii care sint pusi acolo politic. Ce-or sa va faca, or sa va dea pe toti afara ? Aruncati bastoanele castie si plecati de acolo. Nu uitati ca cei de acolo de la miting sint fratii vostri din diaspora iar ei protesteaza pentru o Romanie mai buna fara penali asa cum au vazut si au trait prin tarile de pe unde vin.
    • +3 (5 voturi)    
      Declaratia vine sa acopere strategiile pe care le (Joi, 9 august 2018, 13:30)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Au deja instigatorii pregatiti, militienii or sa fie printre noi asteptind semnalul. Asta e democratia in romania, mai animalelor. Credeti ca s-a scimbat ceva? Dar noi?
  • -6 (16 voturi)    
    quid? (Joi, 9 august 2018, 11:51)

    cucuveauamov [utilizator]

    garzile pretoriene aparau imparatii, nu se imbranceau cu vulgul ignar
    • +6 (12 voturi)    
      Jandarmeria Spune Tot (Joi, 9 august 2018, 12:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Adica cine ii Stapanu, numitul Liv Jong Un
      • +1 (3 voturi)    
        Pupamustata (Joi, 9 august 2018, 13:20)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        a falfait din aripi.
    • +5 (7 voturi)    
      Ciocoii PSD sunt imparati pentru tine? (Joi, 9 august 2018, 12:56)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Uau, ce prostituata politica poti sa fii, daca te inchini la niste gainari ca la imparati.

      Nu conteaza, vine ziua cand vei cersi pentru un post la un fast food, fiindca singura ta experienta de munca e in minciuna si dezinformare.
  • +2 (6 voturi)    
    Nu sunt trupe pretoriene, dar .... (Joi, 9 august 2018, 12:50)

    KTerinca [utilizator]

    .... le place sa dea cu bulanu' din dotare.
    Ca sa apere niste infractori penali aflati la conducerea Parlamentului Romaniei, un guvern corupt si un partid de hoti.
    Sunt doar niste slugi, platite sa apere hotia !
  • -5 (7 voturi)    
    Placute nu violenta (Joi, 9 august 2018, 13:03)

    Stefannel [utilizator]

    De ca sa fie Jandarmeria violenta cu protestatarii rezist ? Sa le dea placute cu m**e protestatarilor agitati.
  • +5 (7 voturi)    
    Un stat acaparat nu ma e un stat liber (Joi, 9 august 2018, 13:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    Se tem de oamenii liberi....de cei care dezbinati se unesc, amenintati in loc sa comunicati, ar trebui sa va fie frica ptr ca nu acceptam sa ne puneti la colt in tara noastra. Ii protejati pe infractori si toata mafia lor, sinteti complici dar sinteti platiti de noi...respectati-ne pe noi si juramintul de tara. Poporul va da la gurita psdistilor.
  • +4 (6 voturi)    
    . (Joi, 9 august 2018, 14:14)

    Ingwar [utilizator]

    pai indemnurile la violenrta au fost facute de catre acel psd'ist deghizat drept organizator al protestelor.
    din pacate jandarmeria e afiliata politic psd'ului si imi pare ca sa a fost in toti cei ultimii 30 de ani. daca opozitia va cistiga urmatoarele alegeri parlamentare atunci va fi stricta nevoe de a reforma aceasta institutie si numaidecit de judecat/demis toti cei care executa ordinele criminale ale lui dragnea
  • +1 (3 voturi)    
    foarte frumos spus (Joi, 9 august 2018, 15:17)

    jugastru [utilizator]

    ... dar daca se ingroasa gluma, nu ar fi rau sa va prevedeti cu cativa baieti mutculosi de la trafic rutier
  • +2 (2 voturi)    
    Trupe pretoriene? Voi? (Joi, 9 august 2018, 22:56)

    grunespferd [utilizator]

    Nu baieti, nu sunteti. Daca erati, ati fi stiut ce inseamna asta... Dar intai trebuie sa pricepi ce inseamna sa fii cetatean, si pe urma jandarm. Cand aperi hotii si ciomagesti civili indignati, asta e doar lasitate in spatele "datoriei". Daca v-ati face datoria fata de tara ati refuza sa loviti poporul caruia i-ati jurat credinta si ne-ati ajuta sa scapam de hotii care ne sugruma.
  • +2 (2 voturi)    
    culturali! (Vineri, 10 august 2018, 7:38)

    Namaste [utilizator]

    Geanta latina..."nu sunt garda pretoriana", doar "garda totalitariana", police state, nostalgicii !
    Nici "antisocialii" nici insubordonarea civica nu sunt ..."acceptate", doar Normalitatea patriarhala !