Judecătorul Stan Mustață a murit. Cauza decesului, infarct miocardic

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 9 august 2018, 0:06 Actualitate | Esenţial


Judecatorul Stan Mustata
Foto: Captura YouTube
Judecătorul Stan Mustață a decedat, în noaptea de miercuri spre joi, din cauza unui infarct miorcardic suferit în timp ce i se făcea o dializă, informează Mediafax. Magistratul, care era încarcerat de mai bine de doi ani, avea cancer, dar suferea și din cauza unor probleme ale rinichilor.

Stan Mustață, fost judecător al Curţii de Apel Bucureşti, a murit în noaptea de miercuri spre joi, a confirmat apărătorul său, Lorette Luca, la Antena 3. Magistratul se afla de mai bine de doi ani în detenție, acesta fiind condamnat într-un dosar în care era acuzat de fapte de corupție.

Stan Mustață a murit din cauza unui infarct miocardic, produs în timp ce i se făcea o dializă.

Judecătorul, acuzat că a primit mită pentru a da soluţii favorabile în dosare pe care le judeca, a fost condamnat definitiv, în anul 2016, la opt ani şi şase luni de închisoare de magistraţii instanţei supreme. Stan Mustaţă, fost judecător al Curţii de Apel Bucureşti, a fost judecat pentru luare de mită şi trafic de influenţă. În prima instanţă, Curtea de Apel Bucureşti a dispus o pedeapsă de zece ani şi opt luni în cazul magistratului.

În cazul Marianei Curea, complicea magistratului, a fost dispusă o pedeapsă de patru ani şi trei luni de închisoare. Magistraţii au dispus condamnarea Marianei Curea la patru ani şi trei luni, a lui Ion Boraciu la şase ani şi şase luni, a lui Florian Alexandru la cinci ani şi patru luni şi a lui Ciprian Moraru la un an şi patru luni, toate în cu executare.

Prin intermediul lui Ion Boraciu şi al lui Florian Alexandru, Mustaţă ar fi cerut bani de la unii inculpaţi şi condamnaţi, în schimbul unor pronunţări favorabile acestora. Ciprian Moraru a fost condamnat pentru că ar fi dat bani pentru a obţine o sentinţă favorabilă.



Citeste mai multe despre   


















27737 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    De ce va uitati la mine, n-am niciun (Joi, 9 august 2018, 0:19)

    scaraotchi [utilizator]

    amestec?! Puteti trece in dosar "'cauze naturale''...
    • +8 (12 voturi)    
      :-) (Joi, 9 august 2018, 0:36)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Pleased to meet you ;-)
  • +9 (15 voturi)    
    cam asta ii asteapta pe toti (Joi, 9 august 2018, 1:17)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa nu indrazniti sa credeti altfel. vin vremuri grele si ptr premianti, credeti sa o sa fiti protejati si invincibili ptr totdeauna? nici nu stiti cum se misc norii....dupa cum bate vintul...
    • +5 (9 voturi)    
      Nu inteleg pe ce va bazati .... (Joi, 9 august 2018, 7:40)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      DNA e inactivat, va prinde mamaitze care vand patrunjel fara acte, PSD e erodat la guvernare de la 50% la alegeri la 40% acum, legea s-a modifocat astfel incat daca tipi cand esti furat/violat esti sanctionat, pe ce se bazeaza optimismul asta al dvs si votantilor cu plus a comentariului dvs?
      Uite, eu indraznesc sa cred altfel, vor fi hotii si nemernicii pe pamantul asta pana va veni o bomba nucleara si l va face nelocuibil pentru 1000 de ani si abia la repopulare va fi o zona corect guvernata pentru ca se presupune ca romanii vor fi murit.
  • +8 (12 voturi)    
    Dan Voiculescu: vinovat! (Joi, 9 august 2018, 8:24)

    MirceaIo [utilizator]

    Domnul Dan Voiculescu a pus presiune pe multi oameni din presa, din justitie, oameni politici. Acest om este foarte toxic, a furat banii lui Ceausescu si s-a imbogatit. Da bani cu camata, saantajeaza si in final ucide. Vinovatul suprem este "profesorul" fost securist si turnator Dan Voiculescu!!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    mda (Joi, 9 august 2018, 8:45)

    Hans Metter [utilizator]

    urat mod de a-ti termina viata... fantastic cum mirajul asta al banilor (nemunciti evident) poate sterge cu buretele tot. Sunt sigur ca a avut si cu ce se mandri in viata. Totusi in memoria multora va ramane asa, ca in articolul de mai sus. Dumnezeu sa il ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    mai ceva ca-n filme (Joi, 9 august 2018, 12:48)

    Kosmos [utilizator]

    scapa astia din puscarii..toti infractorii de rang inalt care s-au hranit doar biologic si ar fi imposibil sa se imbolnaveasca ori fug in Costa Rica ori fac cancer subit si ultimele boli terminale..pana nu se verifica ADN-ul mortului NU CRED
  • -2 (2 voturi)    
    tot noi o sa platim (Joi, 9 august 2018, 13:01)

    vodatepes [utilizator]

    Cititi reportajul in urma caruia tot noi am platit si vom plati si in cazul acestui judecator condamnat la inchisoare.
    http://m.luju.ro/crima-in-numele-statului-de-drept-cedo-a-condamnat-romania-pentru-tratament-inuman-dupa-ce-curtea-de-apel-bacau-a-refuzat-intreruperea-executarii-pedepsei-unui-detinut-bolnav-de-cancer-a-fost-incarcerat-la-4-martie-2013-nu-i-a-permis-chimioterapia-a-deced
  • +2 (4 voturi)    
    Pacat (Joi, 9 august 2018, 13:44)

    omezu [utilizator]

    A plecat prea usor, trebuia sa traiasca si sa stea frumos la bulau in continuare. Si nu pot sa observ ce grijuliu este statul roman cu infractorii. Romanii cinstiti mor cu zile prin spitale, fara tratament, fara medicamente, fara bani de operatii sau transplant si nu plange nimeni pentru ei cum o sa planga Varanul pentru asta!