Povestea unei tinere din România care a fost răpită la Londra și silită să se prostitueze: ”Am fost fericită când traficanții au fost arestați, dar nemulțumită de sentințe. Presupun că nimic nu e just în viața asta”

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2018, 9:40 Actualitate | Esenţial


Femei abuzate
Foto: pixabay.com
Povestea unei tinere românce care a ajuns victimă a unei rețele de trafic de femei, fiind silită să se prostitueze la scurt timp după ce a plecat la Londra pentru studii este relatată pe larg de jurnaliștii de la BBC News. Ana a plecat din România cu intenția de a-și continua studiile în capitala Marii Britanii, dar, mai întâi avea nevoie de bani așa că a avut mai multe slujbe  temporare: ospătăriță, femeie de serviciu, meditator la matematică. Apoi, într-o zi de martie din 2011 a fost răpită în plină stradă, dusă în Irlanda de Nord unde a trăit iadul timp de nouă luni. 

Ana se afla în apropierea casei, avea timp să tragă un pui de somn și să ia prânzul înainte să plece pentru următoarea slujbă. Asculta melodia ”I was here” cântată de Beyonce, la căști, în timp ce mergea pe strada Wood Green din nordul Londrei. Era la câțiva pași de intrarea în locuință când cineva a prins-o de gât, pe la spate, acoperindu-i gura și a târât-o pe bancheta din spate a unei mașini. 

Erau trei- doi bărbați și o femeie. Au plesnit-o, au lovit-o și au amenințat-o în limba română. Femeia i-a smuls geanta, ochelarii și a amenințat-o spunându-i că dacă nu face ce i se spune familia ei din România va fi ucisă. 

”Nu știam ce se întâmplă, nici unde vor să mă ducă. Mă gândeam la orice- de la trafic de organe la prostituție, la crimă pur și simplu sau Dumnezeu știe ce altceva”, își amintește Ana. 

Femeia i-a umblat prin geantă, i-a luat portofelul, pașaportul, i-a verificat apelurile de pe telefon, prietenii și mesajele de pe Facebook . ”Aveau actele mele, știau unde se află mama mea, știau totul despre mine„, mai spune Ana, comentând că i s-a părut inutil să încerce să fugă. Era prea riscant. 

La aeroport, deși plângea și avea fața roșie, femeia de a la puntcul de control nu părea să observe. Când bărbatul a înmânat pașapoartele, a zâmbit și le-a dat biletele. La sosirea în Irlanda de Nord, Ana s-a gândit însă să fugă, dar aeroportul s-a dovedit a fi mai mare decât două stații de autobuz din România. În plus, alți doi români îi așteptau. 

Unul dintre ei i-a întins mâna: ”Cel puțin asta arată mai bine”. Ana și-a dat seama atunci de ce fusese răpită. Urma să fie vândută. Bărbații au condus-o într-un apartament murdar, întunecat, unde mirosea a alcool, transpirație și tutun. Bărbații fumau și stăteau în fața laptopurilor, pe masă erau zeci de telefoane care sunau, vibrau constant, în timp ce fete îmbrăcate sumar sau dezbrăcate complet treceau dntr-o cameră în alta. 

I-au smuls hainele și a fost bătută. I s-au făcut poze în lenjerie intimă, pe fundalul unei draperii din satin roșu pentru a fi postate pe internet, în căutarea clienților. I s-au dat mai multe nume decât își poate aminti. A fost, pe rând, Natalia, Lara, Rachel, Ruby. A avut 18, 19, și 20 de ani. A fost când poloneză, când unguroaică, când letonă. 

A fost silită să întrețină relații sexuale cu mii de bărbați. Nu a văzut lumina soarelui luni de zile, i se îngăduia să doarmă doar atunci când nu erau clienți, dar asta se întâmpla rar, în general erau câte 20 pe zi. În unele zile nu era mâncare deloc. Înfometată, nedormită și abuzată constant, a început să piardă din greutate, iar creierul nu mai funcția normal. 

Între timp, mama sa aflase că fiica ei se prostituează, din presă, numele ei fiind menționat într-unul din articole. Deja văzuse fotografiile pe care bărbații le publicaseră pe contul ei de Facebook- imagini cu ea aproape dezbrăcată, plină de vânătăi, însoțite însă de comentarii în care Ana se lăuda cu noua ei viață și cu banii pe care îi câștiga ca prostituată în Irlanda. 

La început, mama ei a încercat să o contacteze dar nu i-a răspuns nimeni la telefon. "Mama a mers la poliție în România. Este majoră și se află în afara țării. Poate face ce dorește”, a fost replica poliției. 
În cele din urmă, Facebook i-a șters contul din cauza imaginilor indecente. 

Salvarea a venit pentru că, din când în când, clienții cereau să li se aducă fetele acasă în loc să meargă ei la bordel. Ana s-a ascuns provizoriu la unul dintre clienți, Andy, un condamnat pentru trafic de dorguri, un bărbat care nu dorea niciodată să facă sex, ci doar să stea de vorbă, să culeagă informații. Primul lucru pe care l-a făcut a fost să își sune mama. Însă prietenul acesteia i-a spus să nu mai sune pentru că au primit multe amenințări. În cele din urmă s-a dus la poliție. 

La finalul unei anchete care a durat doi ani, cei care au răpit-o au fost arestați dar, deși aveau antecedente penale, au primit doar doi ani de închisoare, șase luni au stat în arest preventiv, apoi 8 luni după condamnare. "Am fost fericită că au fost arestați, dar sentința nu m-a mulțumit. Presupun că nimic nu este just în viața asta”, spune Ana. 




















8121 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 august 2018, 10:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    este incredibil ... pe alta parte sa treci prin aeroport cu cea mai stricta securitate si sa nu zici nimic, ca ai fost rapita, e o prostie.
    • +9 (15 voturi)    
      Cam dubios (Miercuri, 8 august 2018, 11:49)

      cearly [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Da, incredibil. Miroase a minciuna. Daca doar striga in aeroport, cei care au rapit-o ar fi fost arestati pe loc.
      • +10 (14 voturi)    
        suna putin ciudat... (Miercuri, 8 august 2018, 12:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cearly

        dar nu subestima niciodata prostia oamenilor....
  • +15 (15 voturi)    
    Politia romana.. (Miercuri, 8 august 2018, 10:18)

    sim18 [utilizator]

    Ar fi putut verifica macar.... dar nu, e majora! Politia are alte preocupari....Un copil care nu raspunde parintilor la telefon, indiferent ce anume posteaza....lasa in semn de intrebare....parintii isi cunosc copii!
  • +14 (14 voturi)    
    Pentru acei oameni (Miercuri, 8 august 2018, 10:52)

    ruskimushki [utilizator]

    o singura pedeapsa.
    fara ochi, ca sa nu mai vada care fata sa fure.
    Si fara maini, ca si-asa nu le folosesc la ce trebuie.
  • +13 (13 voturi)    
    2 ani?! (Miercuri, 8 august 2018, 11:09)

    liviu_ [utilizator]

    ce kkt?!
    "justitie"

    distrugi viata unui om 1-2 ani (probaibl mai mult, dar sa fim optimisti) si primesti 2 ani de puscarie?! cine dracu a facut nene codu penal (in irlanda presupun)?

    astia merita omorati (dar inainte torturati)!
  • -17 (23 voturi)    
    Babilon al desfraului.... (Miercuri, 8 august 2018, 11:13)

    ww [utilizator]

    ... care ne tine noua lectii de morala si ne arata cu degetul zi de zi.
    Vedeti de ce trebuie tinut Estul la nivel de colonie? Ca sa fie sursa perpetua de prostituate si copii pentru dezaxatii luminosului Occident, de materii prime si de mana de lucru ieftina.
    Au luat putin traficantii? Bineinteles ca au luat, deoarece sunt o rotita foarte utila in putredul sistem occidental. Bolnavii mintal si depravatii trebuie saracii sa-si satisfaca poftele cu fete si copii sarmani din est (vezi "excitantele si exoticele" acoperiri ale fetei: unguroaica, letona) ca doar n-or viola englezoaice si nemtoaice cu sange albastru.
    Iar pentru cetateni cu nevoi si mai intense, precum aceea de a ucide sau maltrata, de exemplu, se inventeaza cate un ISIS, sa poata merge saracii acolo sa se joace in liniste
    • +18 (18 voturi)    
      Rusia sta pe primele locuri lejer (Miercuri, 8 august 2018, 11:48)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ww

      la vanzarea de carne vie, orice categorie orice culoare.
      Las-o balta cu occidentul putred, planeta e una singura, iar caracterul infam al unora dintre reprezentantii rasei umane nu tine cont de religie, tara, emisfera.
      Proxenetii sunt, de regula, din aceeasi tara cu victim, iar venalitatea n-are frontier - judecatori corupti au si ei. Diferenta este ca la ei ministrii justitiei si restul echipei numita guvern nu decapiteaza justitia dupa cum i se nazare unui fiu de militian imbogatit din alcool.
    • +9 (9 voturi)    
      vestu e de vina... (Miercuri, 8 august 2018, 12:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ww

      ai citit si nationalitatea rapitorilor?!

      mai mult... in romania crezi ca nu se fac d-astea... ohooooo....

      dar nu aflam noi...
  • +9 (9 voturi)    
    fucking monsters (Miercuri, 8 august 2018, 11:48)

    harapalb [utilizator]

    2 ani??? REVOLTATOR!
  • +5 (19 voturi)    
    Hmmm... (Miercuri, 8 august 2018, 11:52)

    DanCris [utilizator]

    Sper sa nu zic o prostie in cazul de fata dar incep sa fiu destul de circumspect legat de povestile care sunt vandute in astfel de cazuri catre presa.
    Sunt convins ca biata fata a fost abuzata dar nu sunt convins ca anumite lucruri nu s-au intamplat si cu acordul ei. Avem multe fete care se duc la "munca" in strainatate iar apoi se fac ca nu stiau ce se dorea de la ele etc. etc.
    Finalul articloului (varianta in enegleza) este edificator : ea nu a depus marturie la proces ! Cica de frica ...dar sa isi vanda povestea in ziare se pare ca nu a generat aceasi teama...
    Condamnarea la doar 2 ani a respectivelor persoane si refuzul mamei de a mai vorbii cu ea imi spune de asemeni ca exista poate si o alta perspectiva a povestii.
    • +2 (2 voturi)    
      vorbesti pt ca nu te afli in locul ei (Miercuri, 8 august 2018, 13:20)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      IN Romania familiile si victimele acestor bestii stau ascunse de frica mafiei. Vorbim de cazuri mullte unde se actioneaza dupa legea mafiei.
      Este usor sa vorbesti . dar exista riscul ca familia ei sa fie omorata. si si-a evaluat riscurile.
    • +1 (1 vot)    
      poveste (Miercuri, 8 august 2018, 22:47)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      In articol nu ii este mentionat numele deci o diferenta intre povestea descrisa pt ziare si marturia la proces
  • +1 (1 vot)    
    pedeapsa cu moartea (Miercuri, 8 august 2018, 12:40)

    Kosmos [utilizator]

    trebuie reintrodusa. bestiile vor face acelasi lucru cu alte femei in alte tari . Justitia a esuat.
  • +4 (4 voturi)    
    oameni buni cind se va intimpla asta (Miercuri, 8 august 2018, 14:42)

    Coco Whistle [utilizator]

    copilului vostru sa va aduceti aminte. milioane de romani au plecat din cauza noastra a tuturor dar in principal a celor care ne conduc. sint milioane de situatii, care mai de care mai triste sau tragice care afecteaza intraga familie. ptr asta multi din romania trebuie sa plateasca.