Meleșcanu: Nu înţeleg foarte bine care este obiectivul protestului de pe 10 august

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 august 2018, 16:00 Actualitate | Esenţial


Teodor Melescanu
Foto: mae.ro
​Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Meleşcanu, a declarat marţi că nu înţelege care este "obiectivul protestului" anunţat pentru data de 10 august la Bucureşti, potrivit Agerpres.

Meleşcanu a susţinut o conferinţă de presă în care a prezentat un bilanţ al mandatului său până în prezent.

El a fost întrebat şi de protestul diasporei române, anunţat pentru vineri.

"Fiecare cetăţean român, fie că trăieşte în România sau în străinătate, are dreptul să-şi exprime opiniile, să protesteze, este o chestiune normală. Singurul lucru care ar trebui să fie mai bine făcut ar trebui să îl reprezinte organizarea unor asemenea acţiuni de tip stradal care pot conduce la perturbarea traficului şi în general la perturbarea atmosferei din România", a afirmat ministrul.

El a spus că nu înţelege "obiectivul protestului".

"În rest, nu înţeleg foarte bine care este obiectivul protestului, având în vedere că sunt cei din diaspora. Dacă ar fi cei din diaspora, ar fi normal să protesteze pentru serviciile consulare sau lipsa de servicii consulare, dar în rest e mai greu să înţeleg care va fi obiectivul principal al acestei manifestaţii. Sper ca şi până acum să se desfăşoare în condiţii normale, civilizate, fără violenţe", a mai spus Meleşcanu. 



















2200 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Cine (Marţi, 7 august 2018, 16:03)

    mitg [utilizator]

    A zis ca senilul securist trebe sa inteleaga ceva?
    • +11 (15 voturi)    
      Protestatari vor sa dea jos PSD! (Marţi, 7 august 2018, 16:57)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asta e motivul! Odata pentru totdeauna!

      Asta e dorinta lor!
      • +7 (11 voturi)    
        puteti (Marţi, 7 august 2018, 19:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        sa-i si desenati, comunistul melescanu nu va putea intelege niciodata ce inseamna democratie.
  • +20 (24 voturi)    
    boris... (Marţi, 7 august 2018, 16:05)

    costinescu [utilizator]

    tavarisci boris, pe limba dumneavoastra de lemn: reprezentantii comunitatii romanesti din diaspora doresc sa reafirme cu aceasta ocazie ceea ce s-a mai comunicat si in trecut, dar a fost neglijat sau ignorat de autoritatile centrale din romania: ne-am saturat sa ne furati!!! valea!
  • +14 (18 voturi)    
    Draga Mele, (Marţi, 7 august 2018, 16:06)

    Rescator [utilizator]

    Nu ințelegi pentru ca faci parte din Mafia Roșie.
    Ti-am explicat in alt titlu pe acest sit,la o tampenie emisa de tine,așa ca nu ma mai repet.Ar trebui sa parasești barca pana nu este prea tarziu.
  • +14 (18 voturi)    
    Care a fost (Marţi, 7 august 2018, 16:08)

    vasile-roaita [utilizator]

    scopul demonstratiilor din Piata Universitatii in 1990 inainte de venirea minerilor? ca cei ca voi sa nu ia puterea in Romania. Mitingul de pe 10 august este de fapt o continuare pentru ca voi cei care ati preluat puterea de atunci ati devenit penali si aproape ca ati distrus tara asta. fara penali.
  • +14 (18 voturi)    
    Fosila se intoarce (Marţi, 7 august 2018, 16:09)

    Koczka [utilizator]

    Nici nu s-a uscat cerneala peste manopera penala nepedepsita si neanchetata a acestui tarcovnic stalinist care a blocat votul diasporei la primul tur de scrutin al alegerilor prezidentiale din decembrie 2014.
    Macar daca se retragea la pensie ca un securist (agent KGB) , respectabil. 
  • +17 (19 voturi)    
    E si greu (Marţi, 7 august 2018, 16:09)

    mos ion roata [utilizator]

    de inteles.Dar mitingul psd ce obiectiv a avut?
  • +16 (20 voturi)    
    Pentru senil si alti senili (Marţi, 7 august 2018, 16:10)

    Malone_M [utilizator]

    Scopul mitingului este doborarea dinozaurilor comunisti ca tine, domnule senil. Si starpirea eventualelor oua pe care le-ati scos din cloaca aia rosie a voastra.
  • +15 (19 voturi)    
    Daca nu intelegi, esti pe alta lume... (Marţi, 7 august 2018, 16:10)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    S-au saturat de hotii si prostii din cauza carora au luat drumul strainatatii, ca in Romania mureau de foame, de bine ce "duduie" economia.

    Uite cine face pe naivul, politrucul perfect, care e "in carti" de peste 50 de ani...
  • +10 (14 voturi)    
    Domnul Alzh.., pardon, ministru (Marţi, 7 august 2018, 16:11)

    Bazil [utilizator]

    daca nu intelegi bine inseamna ca ai consilieri prosti. Ideea de baza a actiunii a fost scrisa extrem de concis pe niste numere de masina, numere ce au scos in evidenta competenta celor ce conduc ministerul de interne.
  • +11 (15 voturi)    
    .... (Marţi, 7 august 2018, 16:22)

    ak33 [utilizator]

    Nu te-am auzit sa zici nimic de aceasta perturbare cand au venit cadavrele chemate de psd
  • +10 (14 voturi)    
    Domnule ministru (Marţi, 7 august 2018, 16:24)

    Multa PSD [utilizator]

    Daca nu intelegeti rostul mitingului din 10 august imi permiteti sa va intreb daca ati inteles rostul mitingului PSD din Bucuresti? Daca nici pe acela nu l-ati inteles nu va blamez: chiar si eu am multe lucruri in viata pe care nu le inteleg si nici nu am pretentia. Daca insa il intelegeti, va las la latitudinea Dvs sa va alegeti unul din calificativele pe care Cristian Prescorniţoiu cu atata drag ni le-a pus. Uitati: eu vi-l pot ceda pe al meu.
  • +10 (14 voturi)    
    Tatae, mananca c...t in alta parte... (Marţi, 7 august 2018, 16:24)

    Observator roman [utilizator]

    Asta, din titlu, ar fi prima observație.
    A doua e că mi-a trecut prin minte chiar acum că, pentru motive mult mai substanțiale, Înalta Curte de Justiție te-ar putea găsi foarte ușor vinovat de trădare de patrie!
    Nu glumesc deloc: ce e cu ședința COMUNĂ a guvernelor român și israelian?
    Sau după rezultatele excelente (???) ale ședințelor comune ale guvernelor român și maghiar ați hotărât să perseverați?
    M ///EPSDALDE!
  • +10 (14 voturi)    
    Eu cred ca e sincer (Marţi, 7 august 2018, 16:36)

    omezu [utilizator]

    Chiar nu intelege. Poate e prost, poate senil, poate are un inceput de dementa, dar il cred ca nu intelege. El fiind un produs autentic al comunismului, nu are capacitatea sa priceapa ca unii oameni vor meritocratie, vor domnia legii, doresc ca politicienii sa fie in slujba cetateanului, vor autostrazi, spitale, salarii decente, etc.
  • +8 (12 voturi)    
    Daca tot au plecat, sa-si vada de treaba lor acolo (Marţi, 7 august 2018, 16:46)

    alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator]

    "Dacă ar fi cei din diaspora, ar fi normal să protesteze pentru serviciile consulare sau lipsa de servicii consulare, dar în rest e mai greu să înţeleg care va fi obiectivul principal al acestei manifestaţii."

    Sa ne lase pe noi, ca avem de la cine fura! Nu avem nevoie de ei! Oricum avem toate neamurile "asigurate" la stat. Sa nu mai vina cu m///e pentru ca le dam permisele inapoi!
  • +11 (15 voturi)    
    io cred ca o fac intentionat (Marţi, 7 august 2018, 16:49)

    moka [utilizator]

    altfel nu-mi explic.
    am impresia ca aceasta guvernare vrea sa vada cat de mult se poate intinde gumilasticul
  • +3 (7 voturi)    
    mai aveti putzintica rabdare (Marţi, 7 august 2018, 17:13)

    moka [utilizator]

    si o sa aflati
  • +3 (7 voturi)    
    recomandare sincera (Marţi, 7 august 2018, 18:58)

    nash pandelica [utilizator]

    sa mearga si el in piata, si poate va intelege asa.
  • +1 (5 voturi)    
    subiectul ? (Marţi, 7 august 2018, 20:27)

    izu51 [utilizator]

    Sa va spuna in direct ceea ce a spus si psd-ului ,scris pe placute.Daca nici acum nu intelegi,sa scoata din politica gunoaiele urmase ale pcr,din cauza carora au murit in "lovitura de stat "89 "facuta tot de voi !!!
  • -1 (1 vot)    
    solutia - EMIGRAREA (Marţi, 7 august 2018, 23:07)

    un_cetatean_cinstit [utilizator]

    ii dam pe astia jos, pe cine punem in locul lor?

    uitati-va in stanga-dreapta. toti numai sa te fure, sa faca o combinatie, o manevra. asta e neamul, de hoti.

    un neam de cacat - nimic mai mult nimic mai putin.

    mai sunt si oameni, dar daca nu se cara din troaca..ii mananca porcii.

    la o adica ce era sa zica? decat ca nu intelege.
    • 0 (0 voturi)    
      TRAGERE LA SORTI (Miercuri, 8 august 2018, 0:01)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui un_cetatean_cinstit

      … pentru parlamentari; asta poate fi o solutie.
      La fel ca pentru jurati, media matematica a romanilor: femei, barbati, tineri sau mai in virsta, scoliti sau nu, blonzi sau bruneti, religiosi sau nu, muncitori sau lenesi, din tara sau din strainatate, etc.
      Daca se reuseste asa ceva, partidele / gasti devin inutile. Bine inteles ca se vor opune cu argumente stiintifice, sa nu-si piarda avantajele actuale, votate de ei, pentru ei !

      (Partidul etnic maghiar este neconstitutional oricum !)
  • +2 (2 voturi)    
    Obiectivul protestului? (Miercuri, 8 august 2018, 0:27)

    Gabu [utilizator]

    Nu știi să citești de pe plăcuțele de înmatriculare?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu a inteles... (Miercuri, 8 august 2018, 7:41)

    europeanul2 [utilizator]

    Rusofilul nu intelege!
    Diaspora spre deosebire de el si ai lui isi iubeste tara si ii pasa de ea.
    Diaspora isi doreste sa puna capacul peste tomberonul din care vine un miros urat degajat de gunoaiele istoriei.
    Ai inteles acum?
  • +2 (2 voturi)    
    Ce nu inteleg eu este (Miercuri, 8 august 2018, 11:49)

    CipCC [utilizator]

    Ce nu inteleg eu este cum bosorogi ca tine mai conduc acesta tara. Lasa-ne tataie....
  • +2 (2 voturi)    
    fara penali in functii publice!! (Miercuri, 8 august 2018, 13:03)

    MirceaIo [utilizator]

    Cred ca domnul Melescanu traiste intr-o lume paralela. Pai noi dorim: meritocratie, eliminarea nepotismului, sanse egale, criteri mai stricte de a accede la functii de demnitate publica. Viorica Dancila abia citeste, nu merita o astfel de functie. Mai vrem autostrazi, justitie, hotii sa returneze banii furati, un mediu curat. Dar cel mai mult ne dorim sa scapam de: Oprisan, Dragnea, Voiculescu, Tariceanu, Toader, Cosma (1.2.3), Ponta, Valcov, Nastase, Iliescu, Mitrea, Firea, Bran Ioana, Sorin Rosca, Sarbu si intrega generatie de fosti nomenclaturisti. Sa se faca lumina in dosrul revolutiei si mineriadelor. Politistii sa fie in slujba oamenilor cinstiti, sa nu mai faca abuzuri!!! Cam pentru asta protestam noi domnule Melescanu. Ar fi cazul sa va retrageti la pensie. Sunteti depasit de situatie!!!! Vine o vreme cand trebuie promovati oameni mai tineri!!!! Melescanu: demisia!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Nu intelegi...nu?! (Miercuri, 8 august 2018, 14:03)

    paonipao [utilizator]

    Pai atunci este clar ca esti senil... sau daca doar te faci ca nu intelegi atunci esti un ne_mer_nic!

    Dar de ce si-au luat oamenii aia lumea in cap si au plecat din tara intelegi mai ne_no_ro_ci_tu_le?

    Melescanule...tu impreuna cu Tariceanu, cu T.Toader si cu toata gasca psd-ista formati cima rosie, raul suprem pentru Romania.

    Din cauza voastra romanii si-au parasit tara, iar acum se intorc sa protesteze si sa va ceara sa plecati!