​​SONDAJ Unde ți-ai dori cel mai mult să muncești?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 6 august 2018, 13:02 Actualitate | Esenţial


Sondaj munc în strintate
Foto: Hotnews
Peste jumătate dintre români și-ar dori să muncească în străinătate, potrivit unui nou studiu. Cei mai mulți care ar dori să plece pentru a munci în altă țară sunt tineri cu studii superioare.

  • Tu unde ți-ai dori cel mai mult să muncești? Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   


















2503 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    cel mai mult... (Luni, 6 august 2018, 13:16)

    liviu_ [utilizator]

    mi-as dori sa muncesc in Romania....

    dar la cum merg lucrurile in dragnistan... cel mai probabil in urmatorii 5 ani o sa invat o limba straina (pt ca e f putin probabil sa ajung intr-o tara vorbitoare de lb engleza)
    • -2 (8 voturi)    
      când alegi strainatatea ajungi strain cu propria familie (Luni, 6 august 2018, 16:13)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Când emigrezi, cea mai mare problemă o reprezintă ruperea multor relaţii familiale

      Copii, fii nu o să mai vorbească română ! Garantat.

      Bunicii nu o să se mai lege de nepoţi.

      Am văzut prea des acest lucru şi practic acei români plecaţi îşi jertfesc familia pentru altă ţară.
      Nu este rău, pentru că pentru unii era mai rău dacă rămâneau, dar să pleci implică multe lucruri care nu le poţi controla şi poate nu îţi vor place.

      Văzut de atâtea ori cazuri cu familie întoarsă din Spania în vizită, concediu în România, părinţii vorbeau în română, copii vorbeau în spaniolă. Copii înţelegeau româna dar nu (puteau) vorbeau româna ci doar spaniola.

      Trist. Foarte trist.
      • +3 (9 voturi)    
        Care-i pierderea? (Luni, 6 august 2018, 16:33)

        Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Spaniola e o limba de circulatie internationala in timp ce romana e o limba pe cale de disparitie.
  • +12 (16 voturi)    
    Ro o cauza pierduta, prin noi insine ! (Luni, 6 august 2018, 14:08)

    Plagarus [utilizator]

    Prostia, ignoranta si falosenia paturii politice romanesti,ne vor face uitati din istorie,dupa 100 si ceva de ani ,trecuti de fix.
    Intre 1899-1920 au fost admişi pe teritoriul Americii aproape 140 de mii de etnici români.
    2017 :36.000 de studenți români au plecat la studii în străinătate, iar 14.500 de elevi de liceu se gândesc să procedeze la fel. Numerele cresc de la an la an
    Astazi România pierde anual echivalentul unui oraș cu 85.000 de locuitori.

    Din decembrie 2016.PSD a schimbat constant legile și codurile fiscale și penale, au diminuat drepturile opoziției și puterile președintelui, mergând până la amenințarea statului de drept.
    • +3 (5 voturi)    
      O tara fara viitor (Luni, 6 august 2018, 14:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      România
    • +8 (10 voturi)    
      Romanii au dat cu piciorul tarii in 2016 (Luni, 6 august 2018, 16:34)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      si nu s-au dus la vot, in ciuda faptului ca si USR era o optiune.

      Credeti ca USR ar fi distrus legile la PSD?

      Iar acum romanii nu mai asteapta sa voteze in 2019 si 2020, isi fac planuri sa plece!

      In loc sa stea sa repare ce au stricat!
  • +16 (18 voturi)    
    In alta tara (Luni, 6 august 2018, 14:12)

    ipolitic [utilizator]

    ii zice tot Romania, dar e condusa de meritocratie, Constitutia este respectata,legile sunt simple,clare si nepolitizate, nu exista coruptie, are autostrazi, spitale moderne, spirit civic, paduri protejate....se afla la distanta de cinci alegeri si inca doua generatii de aici.
  • +2 (4 voturi)    
    In alta tara (Luni, 6 august 2018, 14:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De preferinta una necorupta si care nu e populata de hoti, bugetari puturosi si asistati socali. O tara in care parlamentul nu e compus doar din hoti si complici la furt - Irlanda, Norvegia, Danemarca, Elvetia... Oriunde dar nu in aceasta claca unde hotii voteaza hoti si deja 33% din populatie a emigrat, scuipând cu sila in urma lor
  • +5 (5 voturi)    
    In Romania "mea" nu a "lor" (Luni, 6 august 2018, 14:38)

    falcoind [utilizator]

    In carea "mea" cuprinde acei 2-3 milioane care muncesc și produc valoare adăugată și pentru care munca , cinste , meritocrație înseamnă un lucru pozitiv , Romania in care penali sunt la închisoare nu in parlament.
  • +2 (2 voturi)    
    Unde? (Luni, 6 august 2018, 14:43)

    phi [utilizator]

    Ma gandesc tot mai des si mai serios la Australia sau Noua Zeelanda.
  • +3 (3 voturi)    
    POFTIM?!?! (Luni, 6 august 2018, 15:40)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Nu inteleg sondajul!

    Cum vine asta:


    "Într-o țară anglo-saxonă (Europa)" ???

    De acord, si eu ma exprim cel mai bine in engleza, nu in franceza sau germna, iar italiana si spaniola, desi limbi latine, nu-s suficient de asemanatoare.

    Dar CARE tara anglo-saxonă???

    In iunie 2016, englezii au votat pentru iesirea din Europa!
  • +3 (3 voturi)    
    unde e Finlanda si Norvegia? (Luni, 6 august 2018, 16:30)

    mihaitzateo [utilizator]

    Nu vad nici Finlanda nici Norvegia in sondaj.
    Eu in Finlanda sau Norvegia pe langa Brasov mi-as dori cel mai mult sa muncesc.
    Brasov e un loc de mare exceptie,in lume.
  • +2 (4 voturi)    
    ce intrebare (Luni, 6 august 2018, 16:32)

    ContHotnews [utilizator]

    IN ROMANIA!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Ca sa raspund la intrebare (Luni, 6 august 2018, 16:54)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    M-am luat de formulare, dar nu am dat raspunsul direct:

    da, vreau sa lucrez Acasă, în România!

    Nu in teleormanistan.

    nu in "tara noastra" a lui Fierea,

    ci in Romania fara penali in functii publice!