Ambasada SUA condamnă vandalizarea Casei memoriale Elie Wiesel

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 august 2018, 10:59 Actualitate | Esenţial


Casa memoriala Elie Wiesel
Foto: Facebook
Ambasada Statelor Unite ale Americii în România condamnă „în mod categoric” vandalizarea Casei memoriale Elie Wiesel din Sighetu Marmaţiei.

„Declaraţiile denigratoare la adresa laureatului Premiului Nobel, Elie Wiesel, a preşedintelui Trump şi a altor lideri reprezintă un atac antisemit impardonabil şi un afront revoltător la adresa victimelor şi supravieţuitorilor Holocaustului. Facem apel la denunţarea de către toţi a acestui gest şi luarea de atitudine ori de câte ori au loc manifestări ale urii sau prejudecăţii. Ambasada îi încurajează pe cei care au informaţii despre această faptă să ofere sprijin autorităţilor care o investighează”, se arată într-un comunicat al Ambasadei Statelor Unite la București.

Casa memorială a scriitorului Elie Wiesel din Sighetu Marmaţiei, județul Maramureș, a fost vandalizată cu trei înscrisuri antisemite. Potrivit unui comunicat al Consiliului Judeţean Maramureş, în prezent este în desfăşurare o anchetă și există deja un cerc de suspecți. Institutul Naţional pentru Studierea Holocaustului din România a solicitat administratorilor Casei memoriale "Elie Wiesel" din Sighetu Marmaţiei şi organelor judiciare şi de anchetă "să trateze cu maximum de responsabilitate" incidentul de vineri noapte.

Potrivit unui comunicat al Consiliului Judeţean Maramureş, în prezent este în desfăşurare o anchetă a poliţiştilor şi se fac cercetări în vederea identificării autorilor şi tragerii acestora la răspundere penală. În zona în care se află imobilul din Sighet există camere de supraveghere, iar imaginile urmează să fie analizate de poliţişti care au deja un cerc de suspecţi.

Institutul Naţional pentru Studierea Holocaustului din România a solicitat administratorilor Casei memoriale "Elie Wiesel" din Sighetu Marmaţiei - primăria şi Muzeul Maramureşului -, precum şi organelor judiciare şi de anchetă "să trateze cu maximum de responsabilitate" incidentul de vineri noapte.

"Noaptea trecută, Casa memorială 'Elie Wiesel' din Sighetul Marmaţiei a fost vandalizată, pe zidurile exterioare ale imobilului fiind scrise mesaje cu caracter antisemit şi insultător. Actul grotesc nu este un atac doar la memoria lui Elie Wiesel, ci a tuturor victimelor Holocaustului. Solicităm administratorilor casei memoriale, primăria şi Muzeul Maramureşului, precum şi organelor judiciare şi de anchetă să trateze cu maximum de responsabilitate acest incident de o maximă gravitate. Combaterea antisemitismului şi a negării Holocaustului reprezintă atitudini asumate de preşedinţia, parlamentul şi guvernul României. Memoria lui Elie Wiesel nu merită o asemenea jignire din partea membrilor comunităţii natale", se arată într-un comunicat postat pe site-ul INSHR-EW, potrivit Agerpres.

Şi Ambasada Statului Israel la Bucureşti şi-a exprimat consternarea cu privire la "gestul îngrozitor de a vandaliza casa memorială a scriitorului Elie Wiesel din Sighetu Marmaţiei".

"Ambasada condamnă acest act antisemit fără precedent şi are încredere că autorii gestului incalificabil vor ajunge cât mai repede în faţa justiţiei pentru a fi pedepsiţi. Ambasada Statului Israel a fost informată cu privire la faptul că autorităţile locale au îndepărtat deja înscrisurile antisemite şi, pe această cale, doreşte să le mulţumească pentru reacţia promptă", se menţionează într-un comunicat al Ambasadei.



















2448 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    oficialii romani ?! (Luni, 6 august 2018, 11:10)

    baimarean [utilizator]

    dorm?
    nici o declaratie oficiala?
    Ei, nah, astea-s valorile si prioritatile care ne despart...
    • +2 (6 voturi)    
      Nu vad prioritatea. (Luni, 6 august 2018, 11:36)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Mesaje inscrise pe pereti apar zilnic. Unele chiar grave. De ce sa discriminam in favoarea unei etnii fata de altele. Sa nu fim rasisti.
      Cel mai des sunt injurii la adresa: tiganilor si a ungurilor. Evreii sunt in mare ignorati. Iar un caz rarisim nu ar trebui sa ridice atata valva.
    • +1 (3 voturi)    
      La ce? La cuvinte "anti" care sunt in DEX... (Luni, 6 august 2018, 12:56)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Asa am invatat zilele astea. Ca acel cuvant obscen, de fapt nu este obscen ci ca este in DEX. Pai nu e si aici cu libera exprimare?
  • -9 (17 voturi)    
    nu se aplica si aici dreptul la exprimare? (Luni, 6 august 2018, 11:17)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    mai alers ca sunt cuvinte din DEX....
    • +4 (6 voturi)    
      Ttrebuie sa distrugi ca sa te exprimi ? (Luni, 6 august 2018, 11:52)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Inteleg unde bati ( ai si tu dreptatea ta ), dar cred ca i-as fi respectat dreptul la libera exprimare mai bine daca isi scria toate astea pe frunte sau pe propria casa. Si cu atat mai putin pe casa unora care au fost luati si impuscati, dusi in lagare sau li s-a facut vand din tara cu ce aveau pe ei, basca au trebuit sa isi plateasca "studiile".

      Din pacate ce vedem azi e un joc al exprimarii de mahala in care nu exista buni si rai ( vezi ce a facut aseara Dragne la A3), cuvinte murdare si lozinci prea simple ca sa le folosim pentru a ne ghida in viata, nimeni nu are rabdare sa asculte idei mai ample, contexte globale si judecati profunde, care ne-ar ajuta sa luam decizii mai bune.

      Traiasca ura, sa bem din ea pana la fund !
    • -3 (5 voturi)    
      de ce? (Luni, 6 august 2018, 12:34)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      rog raspuns de la cei care dau -.

      Multumesc!
  • +1 (7 voturi)    
    Vandalizarea este o infractiune minora. (Luni, 6 august 2018, 11:27)

    Lok [utilizator]

    Si chiar si cu ultima lege votata si semnata, nu se poate aduce mare lucru faptasului deoarece este destul de vag. Acuzatii de antisemitism (lol) pedofilie, Aluzii religioase urmate de nemultumiri politice. Nu vad trimitere la conspiratii sau incitare la ura. Acestea sunt doar acuzatii nefondate exprimate public.
    In mare pare fi disractia unui copil de scoala ce a facut rost de un spray.
  • +2 (6 voturi)    
    act antisemit fara precedent? (Luni, 6 august 2018, 11:45)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Cel ce a scris pe casa lui Elie Wiesel e fara indoiala un idiot, si astfel de acte sunt reprobabile. Orice extremist religios, de rasa, de orice alta natura e condamanabil si astfel de ideologii au dus tari intregi in prapastie, inclusiv tara noastra.
    Dar comunicatul ambasadei SUA este la randu-i excesiv, ca sa nu spun extremist. Cum adica "act antisemit fara precedent?" Are Romania partide si grupuri anitisemite? Nu, dar are USA, Franta, Germania, Italia. Acolo se intampla chestii urate , se neaga holocaustul, sub semnul pervertit al libertatii cuvantului si ...intervine politia, justitia si ambasadele nu protesteaza ca aici.
    Merita sa vedeti filmul DENIAL (2016) care se gaseste pe dvd si in Romania ca sa vedeti ce se intampla :
    https://en.wikipedia.org/wiki/Denial_(2016_film)
  • 0 (8 voturi)    
    Facand abstractie de faptul ca (Luni, 6 august 2018, 12:24)

    ruskimushki [utilizator]

    elie wiesel a fost un mare mincinos dispus sa faca bani din prostia unora si moartea altora, vandalizarea unei case memorial merita parnaie fara discutie.
    Insa parca tocmai s-a modificat codul penal...

    Pare a fi alt act "gratuit" facut la comanda moscovei.
    Nici un roman serios nu face asa ceva.