Blaga, despre scandalul mașinii cu număr anti-PSD: ”Că a fost cu o înjurătură nu place niciunui om de bun simț. Din cauza politizării excesive a PSD s-a ajuns aici”

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 august 2018, 13:33 Actualitate | Esenţial


Vasile Blaga
Foto: Facebook - Vasile Blaga
Vasile Blaga, fost ministru de Interne, a declarat sâmbătă, întrebat fiind de scandalul iscat de plăcuțele cu mesajul anti-PSD, că problema principală este că românul a trecut fără probleme prin vamă pentru ca abia apoi să fie tras la răspundere de poliție. El a adăugat că vina o poartă PSD pentru politizarea excesivă a subiectului. 

"Că a fost cu o înjurătură nu place niciunui om de bun simț. Întrebarea e că a trecut ca prin brânză prin frontieră, de ce a fost oprit de trei ori și lăsat să plece. Chiar dacă greșesc doi-trei oameni din minister, nu înseamnă că instituția e de vină. Ieri, la Cluj, zeci de mii de oameni strigat acelasi lucru. Din cauza politizării excesive a PSD se ajunge la acest lucru, daca stăteau în barca lor ..", a declarat, la Consiliul Național al PNL, Vasile Blaga, potrivit Mediafax.   

Președintele Klaus Iohannis, prezent la evenimentul PNL, a criticat dur atitudinea poliției și a PSD, punând că, din ”anii întunecați ai comunismului” nu s-a mai întâmplat ca o persoană care își exprimă opinia anti-PSD să fie luată de poliție în plină zi. 

Direcția Rutieră a anunțat vineri că va propune Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 clasarea dosarului penal deschis pe numele șoferului mașinii M...PSD.

„Având în vedere interesul public major în ceea ce privește circulația pe drumurile publice din România a unui autoturism înmatriculat în Suedia, Centrul de Informare și Relații Publice al Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR) este abilitat să comunice următoarele: În conformitate cu ultimele precizări primite pe canalele de cooperare polițienească internațională, Poliția Română va preda autorităților suedeze numerele de înmatriculare personalizate, cu conținut obscen, ridicate la data de 31 iulie 2018, întrucât acestea au fost retrase de către emitent. Cu respectivul autoturism se poate circula numai cu utilizarea numerelor de înmatriculare permanente”, au precizat reprezentanții IGPR, printr-un comunicat de presă.  

De asemenea, sursa citată a mai precizat că, „referitor la modul eronat” în care Direcția Rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a argumentat din punct de vedere juridic aplicarea, în acest caz, a Convenției de la Viena, din anul 1968, inspectorul general al Poliției Române a dispus deja declanșarea unor verificări, la finalul cărora vor fi luate măsurile legale care se impun și vor fi aduse, de îndată, la cunoștința opiniei publice.



















1799 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    PNL reincepe blatul cu PSD (Sâmbătă, 4 august 2018, 13:40)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    "ca gresesc doi trei oameni din institutie"

    Mai ticalosule grasan cu ginerele cu contracte babane cu statul, daca aia doi-trei oameni sunt ofiterii din varful institutiei?

    Iata cum PNL revine la vechile obiceiuri desi declarativ le lasasera in urma.

    Si din ce vagauna a reaparut Blaga? Parca el si cu Gorghiu se aruncasera in rau (metaforic).

    Asta e Romania, nu scapam niciodata de ticalosi fiindca suntem prea prosti sa votam USR.
  • +10 (12 voturi)    
    Blaga?!? (Sâmbătă, 4 august 2018, 14:15)

    Stef_and [utilizator]

    Teai prostit? Lumea striga m.. psd pentru ca asa simte nu ca e politizat excesiv.
    Si cred ca o sa strige si m... blaga, dsca nu stai in banca ta.
  • +7 (7 voturi)    
    Atunci cand o gasca de golani (Sâmbătă, 4 august 2018, 14:34)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    - calca in picioare tot ce intalnesc in cale;
    - rastoarna cu nesimtire toata logica binelui si a raului;
    - fura nu doar din buzunarele parintilor ci si din fondurile orfanilor;
    - apara nedreptatea prin lege pentru ca asa razbat ei in viata;
    - ne forteaza sa zacem in saracie, mizerie si hotie de 70 de ani;
    - si multe pe care nu am rabdare sa le scriu aici.

    Atunci, o scanteie rasare. O prima injuratura.
    Dar sunt oameni destepti si cu bun simt care spun ca nu este bine asa. Dragnea, Tariceanu, Cartarescu si Blaga care nu au invatat nimic din Imnul Romaniei (La care să se-nchine și cruzii tăi dușmani.).

    Ca sa va traduc pe scurt, domnilor, intai injuri, apoi scuipi si arunci cu oua, apoi, in ultimul act de disperare, lovesti cat poti de tare. Asta inseamna lupta, domnilor.

    Razvan Stefanescu a facut un gest eroic. Si a iesit invingator. Daca i-ar lua mai multi exemplul... Ma intreb, de ce v-ar deranja? Strofa a VII-a?

    ###########################
    Români din patru unghiuri, acum ori niciodată
    Uniți-vă în cuget, uniți-vă-n simțiri!
    Strigați în lumea largă că Dunărea-i furată
    Prin intrigă și silă, viclene uneltiri!
    ###########################

    TVVJRSBQU0Qh
  • +8 (10 voturi)    
    Vamesul cu sange rosu, a scapat de puscarie ?!!!! (Sâmbătă, 4 august 2018, 14:41)

    Plagarus [utilizator]

    Asta mai are tupeul sa vorbeasca in public ??????????
    • +2 (6 voturi)    
      Cum de a scapat asta de vreun DNA? (Sâmbătă, 4 august 2018, 16:31)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ?
  • 0 (4 voturi)    
    Are dreptate Blaga (Sâmbătă, 4 august 2018, 15:17)

    Rahan5 [utilizator]

    la afirmatia asta:
    ,,Întrebarea e că a trecut ca prin brânză prin frontieră, de ce a fost oprit de trei ori și lăsat să plece. Chiar dacă greșesc doi-trei oameni din minister, nu înseamnă că instituția e de vină".
    E de vina Politia Rutiera in Ansamblu. Isi incaseaza lefurile fara sa gandeasca.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 4 august 2018, 17:59)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      A trecut ca prin branza prin frontiera si a fost lasat sa plece, ori de cate ori a fost oprit, pentru simplul motiv ca nu a comis nici o ilegalitate. Punct.
      Intrebarea lui nu e de fapt nici o intrebare.
      • +1 (1 vot)    
        E de fapt intrebarea: De Ce (Sâmbătă, 4 august 2018, 20:18)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

        ,,a trecut ca prin brânză prin frontieră, De Ce a fost oprit de trei ori și lăsat să plece".
        In mod normal politistii astia trebuia sa retina individul (Legal poate sa-l retina 24 de ore) sau macar sa confiste pe loc numerele masinii si sa anunte pe Carmen Dan pentru a le trimite Legislatia Aferenta necesara.
        Carmen Dan este Ministrul, si poate cu ajutorul lui Dragnea sa furnizeze Legislatia necesara.
        Politistul cand observa lipsuri in Legislatie trebuie sa-si anunte ministrul pentu a le da articolele de Regulament / Lege necesare.
        E o chestie stupid de simpla.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu a fost nici o injuratura (Sâmbătă, 4 august 2018, 16:02)

    vasile-roaita [utilizator]

    Muncesc Undeva In Europa Pentru Salariu Decent. Asta inseamna.
  • -1 (3 voturi)    
    Cu asa liberali .... (Sâmbătă, 4 august 2018, 18:44)

    KTerinca [utilizator]

    Cat timp in PNL vor fi figuri din PDL-ul lui Basescu, precum Blaga, Boc, Roberta Anastase si intreaga sleahta, eu unul, am jurat sa nu mai votez cu ei.
    Mi-e prea scarba,desi am votat cu ei mereu incepand cu Mai 1990, in afara de ultimele alegeri.
    Mi-e din ce in ce mai clar ca singura alternativa la PSD si PNL, cum se spunea odata, "o aceeasi mizerie'', este USR.
    Pana m-or sezamagi si astia.
    Deocamdata s-au comportat OK, asa ca le dau credit si ii voi vota.
  • +1 (3 voturi)    
    mai voalat, uslistul de blaga pare sa sustina (Sâmbătă, 4 august 2018, 21:33)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    psdul , ma asteptam sa-i critice, atat pe psdisti cat si pe cainii lor, pe cei din MAI care au facut un abuz, au actionat la comanda politica a neocomunistilor, militia de pe vremuri.