Primăria Capitalei vrea fonduri europene de 283 de milioane de euro pentru achiziționarea de tramvaie și autobuze electrice

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 3 august 2018, 13:14 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primăria Capitalei anunță că a depus cereri de finanțare pentru fonduri europene în valoare de 283 milioane euro pentru mai multe investiții, precum achiziționarea a 100 de tramvaie și a 100 de autobuze electrice, scrie Mediafax. 

„Primăria Municipiul București a depus 13 cereri de finanțare în cadrul Programului Operațional Regional (Por) 2014-2020, Axa Prioritară 3 - Reducerea Emisiilor de Carbon în Zonele Urbane bazată pe Planurile de Mobilitate Urbană Durabilă, pentru proiecte având că obiective reducerea emisiilor de echivalent CO2 generate de transportul rutier motorizat la nivelul Municipiului București și îmbunătățirea eficienței transportului public de călători, cu o valoare cumulată de aprox. 283 milioane euro”, se arată într-un comunicat al PMB.

Potrivit sursei citate, la data de 17.05.2018 au fost depuse opt cereri de finanțare în vederea achiziționării a 100 de tramvaie, investiție a cărei valoare este de aproximativ 220 milioane euro, din care s-a solicitat asistență financiară nerambursabilă de aproximativ 176,4 milioane Euro.

„La data de 20.06.2018 au fost depuse 4 cereri de finanțare în vederea achiziționării a 100 de autobuze electrice, după cum urmează: Achiziționare 29 autobuze electrice necesare îmbunătățirii transportului public de călători pe traseele 312,313, 368 și 385, în valoare totală de 75.9 milioane lei; Achiziționare 13 autobuze electrice necesare îmbunătățirii transportului public de călători pe traseele 137,138, în valoare totală de 34.1 milioane lei; Achiziționare 33 autobuze electrice necesare îmbunătățirii transportului public de călători pe traseele 173,311,336,381,601 în valoare totală de 86.3 milioane lei; Achiziționare 25 autobuze electrice necesare îmbunătățirii transportului public de călători pe traseele 300, 330 și 335 - valoare totală - 65.4 milioane lei”, se mai arată în comunicatul PMB.



















629 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Fonduri europene pt autobuze electrice (Vineri, 3 august 2018, 13:35)

    ediz [utilizator]

    Consider ca se poate extinde liniile de troleibuze care sunt mult mai usor de intretinut decat tramvaiele si autobuzele electrice
    • +3 (3 voturi)    
      Troleele sunt ieftine și produse local (Vineri, 3 august 2018, 16:28)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui ediz

      Troleibuzele sunt soluția eficientă și de bun simț. Dacă ar fi comandate la Astra probabil ar putea majoritatea banilor să se întoarcă în România. Nu mai spun, sunt mai ieftine și au și mentenanța mai puțin costisitoare.
      Dar de ce să fie ieftin și să lucreze românii când se poate găsi un intermediar care să manevreze valorile mari și să întoarcă la partid niște procente grase? Și care să se aboneze apoi la contractele de mentenanță și de livrare baterii de schimb?
    • +1 (1 vot)    
      o sa primeasca bani de la UE (Vineri, 3 august 2018, 16:33)

      Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui ediz

      ca sa ii dea la turci. Europenii nu cred ca sunt atat de prosti.
    • +1 (1 vot)    
      Pe unde ai fost Gabriela până acum? (Vineri, 3 august 2018, 19:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ediz

      Firea vrea fonduri europene la final de mandat.Nici nu sa documentat cum se obțin,crede că-i suficient să spună că vrea și vin fondurile.Așa sunt primarii pesediști, înfumurați,incompetenți dezinteresați de problemele localităților pe care le administrează.
  • -1 (1 vot)    
    Excelenta strategie! (Vineri, 3 august 2018, 13:40)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Daca vin banii, toata lumea o va aclama pe Gabitza, pentru ca promoveaza transportul public nepoluant!

    Daca NU vin banii de la UE, toata lumea o va aclama pe Gabitza, ca a vrut sa ne cumpere tramvaie noi, insa au sabotat-o sorosshitii si exogenii externi!
  • +1 (1 vot)    
    Pai tocmai ce au achizitionat de la turci (Vineri, 3 august 2018, 14:47)

    Koczka [utilizator]

    d'alea pe motorina ( Otokar ). Si au refuzat Mercedes. Asta nu se uita si are repercusiuni cand intinzi mana la fondurile europene. Comportamentul asta duplicitar ( cu fundul in doua luntrii sau copilul ce suge la doua tzatze ) se pare ca e caracteristic moldovenilor ( basarabenilor ) deci si doamnei Firea.
  • +1 (1 vot)    
    bai (Vineri, 3 august 2018, 19:02)

    dragonic [utilizator]

    de ce nu se iau tramvaie din romania , de la arad ??????????????????? de ce nu mergeti voi inteligentii din primarie si voi consilierii , la arad si timisoara sa vedeti tramvaie adevate romanesti - restul sunt povesti , ca sunt prea mici , prea ... prea... se pot face la dimensiunile dorite -- se creeaza locuri de munca , se face o dezvola
    tare pe orizontala ,etc sau am vorbit ce voi nu intelegeti ??? vai de capul vostru - nu aveti nimic cu romania decat cum sa furi = halal !