Raluca Prună, fost ministru al Justiției: Protocoalele trebuie declarate ilegale printr-o decizie a unei instanțe, nu prin OUG

de C:D.     HotNews.ro
Joi, 2 august 2018, 11:25 Actualitate | Esenţial


Raluca Pruna
Foto: Facebook.com
​​Fostul ministru al Justiției, Raluca Prună, îl contrazice pe Tudorel Toader, susținând că protocoalele invocate de acesta ar trebuie declarate ilegale printr-o decizie a unei instanțe, nu prin ordonanță de urgență.

"Norma de procedură penală, chiar dacă ar fi mai favorabilă, nu retroactivează. Adică, o condamnare întemeiată pe o interceptare care la momentul pronunțării era o probă legal obținută, nu poate fi răsturnată ulterior. O politică penală care pune in discuție primul punct devine una a bunului plac, lipsită de predictibilitate, care aruncă in aer principiul autoritătți de lucru judecat. Protocoalele trebuie declarate ilegale printr-o decizie a unei instanțe, nu prin OUG. Și ar fi bine ca părțile interesate să procedeze la un astfel de demers. Până când o hotărâre judecătorească nu se pronunță în sensul că un protocol depășește limitele legii /adaugă la lege, fiind așadar ‘ilegal’ , operăm cu prezumția de legalitate", a scris, pe Facebook, Raluca Prună, potrivit Mediafax. 

În finalul postării, fostul ministru al Justiției precizează că sentimentul nedreptății nu este în niciun sistem de drept penal motiv de revizuire. Raluca Prună a modificat, pe vremea când era ministru al justiției în guvernul tehnocrat, Codul Penal prin ordonanță de urgență, fiind criticată atunci pentru acest demers. 

Ministrul Justiției a anunțat, miercuri seară, că-i va propune premierului adoptarea unei ordonanțe de urgență pentru revizuirea sentințelor date pe protocoale sau interceptări ilegale, Tudorel Toader precizând că va face această propunere într-un timp scurt, "după terminarea concediilor". "(Ordonanța va dispune -n.r.) posibilitatea oricărui condamnat care are sentimentul, convingerea faptului că hotărârea a fost pe protocol sau pe interceptare nelegală să se apropie de dosar, să ceară unui judecător să verifice dacă hotărârea lui a fost pronunțată pe baza celor două elemente, judecător care să spună da, îi admite și trimite cauza la rejudecare, judecător care să spună nu, nu e vorba de interceptări nelegale, de protocoale, se respinge. Deciziile Curții Constituționale fac această definiție, această clasificare (- a ceea ce înseamnă interceptări nelegale -n.r.). Interceptări făcute de SRI și folosite de procurorul de drept comun, fapte care nu au legătură cu securitatea, siguranța națională și folosite în fapte de drept comun", a declarat, miercuri seară, Tudorel Toader, la Antena 3.



















2312 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    2Dorel (Joi, 2 august 2018, 11:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Toader mai are de invatat. E un jurist de doi lei, care si-a facut cariera prin slugarnicie, asa ca habar nu are de legi. Si chiar daca le cunoaste se [...] pe ele - a se vedea cazul progeniturii aduse in Universitatea unde e rector.
    • -3 (9 voturi)    
      Cum sa nu... (Joi, 2 august 2018, 13:55)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Bunul simt spune ca atunci cand proba a fost obtinuts ilegal, procedura insasi ilegala ea este nula, iar hotararea trebuie revizuita d-na Pruna.
      Protocoalele au fost ilegale- clar.
      Astfel si probele sunt nule- logic.
      Iar daca o hotarare a fost data numai pe aceste probe ele trebuiesc revizuite.
      D-na Pruna e la fel de pruna precum a fost si in studentie.
      • +3 (7 voturi)    
        Ai dreptate (Joi, 2 august 2018, 14:39)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        E un punct de vedere tipic pentru „juristi” de doi lei ca tine, care sunt principalii aparatori ai hotiei si coruptiei din Romania. Din pricina „protocoalelor” se va dovedi ca DracNea nu a furat voturi, nici bani de la copii, nici insula Belina, si nici progenitura nu a șmenuit bani UE:
      • +3 (7 voturi)    
        bai, tu (Joi, 2 august 2018, 14:52)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        esti batut rau in cap.
        Ce nu intelegi? Ca dragnea nu are sanse sa scape?
        Probele au fost declarate valide de catre un judecator, iar legalitatea obtinerii acestora, nu o stabilesti dupa ani de zile de la comiterea faptei si de la aparitia unei hotarari definitive.
        Singura cale de atac a unei sentinte definitive nu este decat aparitia de dovezi noi, ca sa poti redeschide dosarul respectiv.
        Numai la tampenii va duce mintea aia sucita dupa hotie.
  • +14 (22 voturi)    
    Protocoalele sunt ok (Joi, 2 august 2018, 11:39)

    sim18 [utilizator]

    Daca nu ar fi in regula, ce ar face aceste structuri, ar strange informatii si atat. Normal ca trebuie sa le predea unei instititii pe baza de protocol. Daca esti corect, nu ai nici o treaba. Daca ai ceva de ascuns... atunci structurile sa isi faca treaba. De aceea ii platim...
    • -4 (14 voturi)    
      Parca ii aud pe securistii de dinainte de 1989 (Joi, 2 august 2018, 12:44)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Ceea ce spui tu aici e exact argumentatia structurilor de putere abuzive si era baza ideologica a terorii instalate de comunisti prin organele de Securitate. Daca nu ai nimic de ascuns, de ce sa nu accepti intruziunea Securitatii in viata ta? Nu te conformezi, inseamna ca ai ceva de ascuns. O patesti, pentru ca noi controlam de fapt si celelalte institutii, avem oameni peste tot, protocoale, iar deciziile noastre sunt litera de lege. Nu mai conteaza drepturile tale de cetatean, libertatea ta personala, dreptatea. Suntem peste tot.

      Pentru informarea ta, un serviciu de informatii, in lumea libera, nu are ce cauta in celelalte institutii, nu are ce semna protocoale cu sistemul judiciar, deoarece e doar un instrument care trebuie controlat cu atentie de catre cele 3 puteri ale statului, nu este nicidecum o institutie fundamentala egala cu acestea.
      • +3 (7 voturi)    
        ahahahahaha (Joi, 2 august 2018, 13:56)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        pe langa faptul ca nu pricepi ce inseamna in serviciu secret

        nu e nici un abuz... atunci cand s-au aplicat protocoalele erau LEGALE!!!
        chiar daca au devenit ilegale intre timp... legea NU se aplica retrograd!

        la fel cum, daca e furtul ilegal acum si maine se da lege in care furtul devine ilegal... eu nu pot sa fiu anchetat pentru ca am furat inainte sa se incalce legea... (ma rog in romania o sa fie exact invers, dar asta e alta discutie)
        pricepusi?!
        • -3 (5 voturi)    
          In acest fel (Joi, 2 august 2018, 14:16)

          liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Ce au facut nazistii inainte de finalul razboiului si Nurnberg era legal in opinia ta, intrucat ceea ce s-a facut era in vigoare sa se faca...
  • +14 (20 voturi)    
    Corecta (Joi, 2 august 2018, 11:48)

    Frank777 [utilizator]

    observatie. Problema este ca la PSD nu conteaza legea. Conteaza ce zice Partidul PSD/ALDE/UDMR=PCR care este obisnuit sa abuzeze de putere si sa incalce legile sub diverse pretexte. PSD este disperat si sefii PSD sunt disperati ca se ridica tara impotriva lor si vor pierde alegerile si vor intra in puscarie. Din disperarea asta fac ale gesturi disperate.Sunt in stare de orice inclusiv de gesturi care sa puna in pericol Romania. Declaratia lui Fifor cu privire la rachete balistice slujeste intereselor Rusiei si este anti americana. Intregul sau discurs, desi se pretinde o declaratie belicoasa de independenta, este de fapt anti american.
  • -5 (13 voturi)    
    i-auzi (Joi, 2 august 2018, 11:55)

    srpc [utilizator]

    asta nu e cucoana care a modificat Codul Penal peste noapte, prin OUG?
    • +4 (8 voturi)    
      geniule (Joi, 2 august 2018, 13:29)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      modificarile pe care le-a facut tanti asta nu vizau favorizarea infractorilor cum fac stapanii tai !
    • +5 (7 voturi)    
      acum e rau... (Joi, 2 august 2018, 13:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      sa modificat prin OUG?!
      in feb anu trecut parca era bine ipocritilor
      de asemenea nici amenintarea lui slugarel cu OUG nu pare sa va oripileze
  • -6 (12 voturi)    
    pai (Joi, 2 august 2018, 11:58)

    cucuveauamov [utilizator]

    nea Pruna, protocoalele nu sunt prevazute de Codul de procedura penala, nu mai trebuie sa le declare nimeni ilegale. Eu nu ma pot declara maine rege in Roamania pentru ca asta nu e prevazut in Constitutie, nu trebuie sa vina o instanta sa spuna ca eu nu sunt rege. Logica de tehnocrat!
    • +3 (7 voturi)    
      au sarit aparatorii infractorilor... (Joi, 2 august 2018, 13:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      mai citeste inca odata... poate de data asta intelegi cat de penibil esti!
      • +4 (6 voturi)    
        intelege (Joi, 2 august 2018, 14:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        buha mov, nu-mi fac griji, dar banii iudei sunt mai buni. Asta e moralitatea lui.
  • +7 (9 voturi)    
    Doamna Pruna, n-ati inteles! (Joi, 2 august 2018, 11:59)

    buncrestin [utilizator]

    Tot ce a contribuit la prinderea cu mainile in sac a smecherilor din politica este si trebuie sa devina ilegal! Deci dl. Toader are dreptate, in sensul ca daca autoritatile l-au prins pe hot folosind un instrument de ascultare, acela devine automat ilegal. Decidem retroactiv? Nu-i nimic. Decidem prin OUG? Cu atat mai bine.
  • +5 (11 voturi)    
    Chiar nu intelegeti care e treaba cu infractorii? (Joi, 2 august 2018, 12:09)

    ww [utilizator]

    Nu se doreste altceva decat sa se bage frica in pupulatie, prin punerea in libertate a infractorilor. Acesta este sensul tuturor masurilor aberante initiate in ultima vreme (vezi de ex masini cu radar semnalizate). Teama este aliatul de nadejde al tuturor totalitarismelor. Deocamdata la teroarea de stat inca nu se poate da drumul, dar probabil nu mai e mult pana atunci.
    Cand ajunge sa nu te mai preocupe altceva ca individ decat siguranta ta si a propriei familii, nu te mai poti gandi la coruptie, educatie, sanatate, bunastare, autostrazi etc. si nici la tragerea la raspundere a celor care te jecmanesc.
    In prima faza trebuie intarita increderea infractorilor ca nu vor raspunde pt faptele lor. Ce exemplu si argument mai bun decat eliberarea celor din puscarii? In paralel se lucreaza intens la intimidarea procurorilor si a organelor de cercetare. Nu intamplator DNA Ploiesti este in acest moment ciuca batailor, fiind unitatea teritoriala cu activitatea anticoruptie cea mai intensa.
    Ulterior urmeaza folosirea infractorilor pe scara larga pt terorizarea populatiei dupa model sud-american. Nu uitati legaturile dintre interlopi si politicieni date la iveala in trecut de anchetele DNA si DIICOT. Nu a fost nicio retea de evaziune sau crima organizata care sa nu fi avut ramificatii si protectie in lumea politica.
    Credeti ca acum au altceva in cap si ca nu asta e scopul urmarit? Amintiti-va declaratiile explicite din zilele trecute ale unui viceprimar, si amenintarile cu transarea de catre chinezi.
  • +5 (9 voturi)    
    razbunarea penalilor (Joi, 2 august 2018, 12:12)

    demetru [utilizator]

    dorel asta e interfata intereselor penalilor care vor sa scape de puscarie.
  • +4 (6 voturi)    
    ete scartz... (Joi, 2 august 2018, 13:08)

    liviu_ [utilizator]

    mai incalca psd inca o lege...
    la cate au incalcat ce mai conteaza inca una?!
  • +1 (3 voturi)    
    www.youtube.com/watch?v=9RiM5Pv51qk (Joi, 2 august 2018, 13:14)

    ...!?! [utilizator]

    Varujan Vosganian dezbatere CPP
  • +2 (4 voturi)    
    www.youtube.com/watch?v=wRjz6BkDjcE (Joi, 2 august 2018, 13:15)

    ...!?! [utilizator]

    Varujan Vosganian a început să plângă, joi, în plenul Senatului, atunci când se vota pentru urmărirea penală în cazul său.

    Mai mult, senatorul PNL a fost filmat în timp ce îşi dădea cu mir.